همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

چه ارتباطی بین فشار خون و تحلیل قوای فکر وجود دارد
به گفته محققان، کنترل فشار خون از دوران میانسالی به بعد ممکن است احتمال تحلیل قوای تفکر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

نتایج دو مطالعه مجزا، از ارتباط بین فشار خون بالا و خطر ابتلا به زوال عقل حکایت دارد.نتایج یکی از این بررسی ها که توسط تیمی از کالج سلطنتی لندن انجام شده، نشان می دهد که با درمان مناسب می توان جلوی این روند را گرفت.نتایج این مطالعه، که در نشریه عصب شناسی لانست منتشر شده، نشان می دهد که داروهای کنترل فشار خون، احتمال زوال قوای تفکر را تا ۱۳ درصد کاهش می دهند.به گفته انجمن آلزایمر، با کنترل بهتر فشار خون، می توان سالانه جان پانزده هزار نفر را نجات داد.از هر چهار نفر، یک نفر مبتلا به فشار خون است، که در بسیاری از موارد تشخیص داده نمی شود یا تحت درمان قرار نمی گیرد.دلایل دقیق اینکه چرا فشار خون بالا می تواند احتمال ابتلا به اختلال مشاعر را افزایش دهد، روشن نیست. هرچند گروهی از دانشمندان معتقدند که فشار بالای خون می تواند بر روی جریان خون در مغز و میزان اکسیژنی که به آن می رسد، تاثیر منفی بگذارد.بیمارانی که مبتلا به مشکل افت جریان خون در مغز هستند، عموما تحت عنوان بیماران “زوال عروقی” شناخته می شوند و در حدود یک چهارم مبتلایان به اختلال مشاعر را تشکیل می دهند.هنوز ارتباط روشنی بین فشار خون و انواع دیگر افت قوای تفکر، مثل بیماری آلزایمر، دیده نشده؛ اما برخی از متخصصین فکر می کنند که فشار خون ممکن است در گونه هایی از این بیماری، نقش داشته باشد.تحقیق عصب شناسی لانست، روی افراد مسن مبتلا به فشار خون بالا متمرکز شده بود. در این تحقیق، افرادی که برای کنترل فشار خون تحت درمان بودند، با کسانی که دارویی دریافت نمی کردند، از نظر احتمال ابتلا به ضعف مشاعر، مقایسه شدند.مزایای روشننتایج این بررسی ها در کنار نتایج تحقیقات مشابه در گروه های سنی متفاوت نشان داد که شیوع اختلال مشاعر در میان افرادی که از داروهای کنترل فشار خون استفاده می کردند، ۱۳ درصد کمتر بود.دکتر اینگمار اسکوگ از موسسه علوم عصبی دانشگاه گوتبورگ سوئد معتقد است که نیاز به درمان فشار خون برای کاهش خطر حملات قبلی و سکته، حتی بدون دست یافتن به نتایج مشخص در مورد اختلال مشاعر، به اندازه کافی مهم و روشن است.ربکا وود از موسسه خیریه تحقیقات آلزایمر نیز می گوید نتایج بدست آمده، “پیشرفتی چشمگیر” است که در صورت استمرار، می تواند امید را در دل هفتصد هزار بیمار در بریتانیا، زنده کند.زندگی سالمبا این وجود، انجمن آلزایمر بر نیاز به تلاش برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تاکید می کند.تحقیقات منتشرنشده این انجمن نشان داد احتمال ابتلا به زوال عروقی در میان افرادی که در دهه های چهارم و پنجم عمر خود مبتلا به فشار خون بوده اند، شش برابر بیشتر از سایر افراد است.بر اساس این تحقیقات، اگر برای مردم بریتانیا، درمان فشار خون با “بهترین کیفیت” صورت گیرد، به این معنی که همه موارد شناسایی و درمان شوند، سالانه جان پانزده هزار نفر حفظ خواهد شد.پروفسور کلایو بالارد، مدیر تحقیقات این موسسه می گوید: “تنها نیمی از جمعیت بالای ۶۵ سال، تحت درمان موثر قرار می گیرند.”نیل هانت، مدیر عامل این موسسه خیریه، همه مردم، حتی افراد میانسال را به کنترل منظم فشار خون و کلسترول تشویق می کند.

Bbc
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

هشدار درباره سكته‌های خاموش

كثریت مردم ایران علایم سكته‌های خاموش را نمی‌دانند و بی‌توجه از كنار آن می‌گذرند، در حالی كه اگر فرد سكته دیده ظرف نیم ساعت به پزشك مراجعه نكند، بافت قلبی و عروقی او می‌میرد و دیگر امكان جبران آن نیست.
طاهره سماوات، رئیس اداره بیماری‌های متابولیك وزارت بهداشت هشدار داد: متاسفانه درباره سكته‌های قلبی و مغزی هیچ آمار تایید شده و قابل استنادی در كشور نداریم،‌ اما مهم‌تر از آمار، این است كه اكثریت مردم ما علایم سكته را نمی‌دانند و به همین علت بی‌توجه از كنار آن می‌گذرند و هنگامی به پزشك مراجعه می‌كنند كه دیر شده است.
وی ادامه داد: درد سرمعده كه در بین مردم به درد سردل معروف است یكی از مهم‌ترین علایم سكته قلبی است. بسیاری از مردم این درد را جدی نمی‌گیرند یا حداكثر به پزشك متخصص گوارش مراجعه می‌كنند و پزشك هم بدون این‌كه نوار قلب بگیرد برای او داروی معده تجویز می‌كند.
وی گفت: نكته دیگر این است كه بسیاری از افراد دچار دیابت به علت اختلالی كه در ناحیه انتهای عصب آنها به وجود می‌آید، این نوع دردها را احساس نمی‌كنند و اصلا متوجه آن نمی‌شوند، البته همه دیابتی‌ها این طور نیستند اما بخش مهمی از آنها به همین علت از بروز سكته مطلع نمی‌شوند.
سماوات افزود: بسیاری از مردم تصور می‌كنند، سكته قلبی‌ هنگامی بروز می‌كند كه درد در ناحیه چپ سینه یعنی درست روی قلب باشد، در حالی كه این طور نیست. علایم سكته قلبی بسیار متنوع و متفاوت است، از درد سر معده گرفته تا درد در ناحیه انتهای جناق، دردهای گوارشی یا دردهای در ناحیه راست بدن، درد در كتف‌ها و مچ دست هم اگر بدون دلیل باشد، می‌تواند علامت سكته قلبی باشد. افرادی كه دچار آرتروز هستند در صورت بروز سكته قلبی دردهای عضلانی‌شان ناگهان افزایش می‌یابد.
وی گفت: درد بین دو كتف یا درد در وسط قفسه سینه و فك تحتانی و دندان‌ها نیز از جمله علایم سكته قلبی است كه متاسفانه درباره درد دندان و فك بیشتر مردم به دندانپزشك مراجعه می‌كنند.
وی افزود: گاهی نیز احساس خستگی مفرط و زودهنگام علامت بروز سكته قلبی است، مثلا فردی كه پس از ۲۰۰ متر راه رفتن احساس خستگی می‌كند ناگهان پس از ۱۰۰ متر راه رفتن احساس خستگی مفرط كند. وی گفت: ‌بسته به این‌كه كدام ناحیه قلب دچار سكته شده، علامت آن هم تغییر می‌كند. مردم باید علایم سكته قلبی را بشناسند و به موقع به پزشك مراجعه كنند. این علایم بین زن و مرد تفاوتی ندارد اما با افزایش سن ممكن است شدت علایم بیشتر شود. افراد مسن‌تر به طور طبیعی بیشتر دچار بیماری‌های عروق كرونر هستند، البته به علت افزایش مصرف دخانیات، چاقی و مصرف غذاهای آماده، سن ابتلا به این بیماری‌ها و سكته قلبی در ایران پایین آمده است.
رئیس اداره بیماری‌های متابولیك وزارت بهداشت توضیح داد: افراد مسن در كنار علایم كلی سكته قلبی ممكن است دچار تنگی نفس، درد سینه و به خصوص اختلال رفتاری به صورت فراموشی یا بیان حرف‌های بی‌ربط هم بشوند، علت آن ایجاد اختلال ناگهانی در خون‌رسانی به مغز در آنهاست.
وی در گفتگو با فارس گفت: اگر سكته قلبی به‌موقع شناخته نشود و فرد دچار سكته، به موقع به پزشك مراجعه نكند خیلی زود بافتی كه دچار سكته‌شده می‌میرد، سكته قلبی باعث ایجاد لخته در رگ‌های فرد می‌شود كه حداكثر ۳ تا ۴ ساعت برای از‌بین بردن آن فرصت هست، در غیر این صورت به‌خصوص در مورد عروق كرونر كه اختلال در عملكرد آن موجب اختلال در كاركرد عضلات قلب می‌شود، از بین نرفتن به موقع لخته موجب ‌مرگ بافت‌های آن ناحیه می‌شود.
وی افزود: برای از بین بردن لخته در عروق كرونر باید ظرف نیم ساعت بدون این‌كه فرد تحركی داشته باشد به بیمارستان منتقل شود و بلافاصله داروی استرپتوكیناز به وی داده شود تا لخته خونی از بین برود و اگر فرد دیر به بیمارستان برسد ممكن است جبران عوارض ناشی از این نوع سكته امكان‌پذیر نباشد.
وی گفت: فاكتورهای مختلفی در بروز سكته قلبی دخیلند كه یكدیگر را تشدید می‌كنند؛ استعمال دخانیات، چاقی، فشار خون، چربی خون، دیابت و مصرف غذاهای نامناسب آماده از جمله مهم‌ترین فاكتورهایی هستند كه موجب انسداد عروق و افزایش درصد بروز سكته قلبی می‌شوند.
- در سكته مغزی مهم‌ترین عامل فشار خون است كه متأسفانه در جامعه ما نیز شیوع بالایی دارد. از هر‌۵ نفر یك نفر در كشور ما مبتلا به فشار خون است. این مساله باعث آمبولی در مغز و سكته مغزی می‌شود كه سرگیجه، ضعف در یك طرف بدن، احساس ضعف در یك دست‌، اختلال دید، اختلال در اعصاب صورت كه به صورت مثلا كج شدن دهان نمود پیدا می‌كند، از جمله علایم سكته مغزی است.
وی گفت: استرس نیز یكی از مهم‌ترین علل بروز سكته‌های قلبی و مغزی است، به‌خصوص استرس‌های ناگهانی كه در كنار فشار خون فرد را مستعد پارگی عروق و بروز لخته می‌كند. متأسفانه در كشور ما مركز نظام‌یافته‌ای برای ثبت سكته‌ها نداریم، به همین علت نیز هیچ آمار تایید شده‌ای در این زمینه وجود ندارد. البته درباره سكته‌های قلبی ثبت اطلاعات را شروع كرده‌ایم كه ممكن است استفاده از نتایج این كار چندین‌ماه طول بكشد، اما درباره ثبت موارد سكته‌های مغزی هنوز اقدامی در كشور شروع نشده است.

سایت علمی دانشجویان
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

وقتی قلب‌ هم یخ می‌زند

نتایج یك پژوهش جدید نشان داده كه در فصل زمستان خطر بروز حمله قلبی در بیماران قلبی افزایش پیدا می‌كند.
به عبارت دیگر سرما را می‌شود یك عامل خطر برای بروز بیماری‌های قلبی به حساب آورد.
به گفته متخصصان، دوره‌ سرما كه از اوایل دی ماه آغاز شده و تا اواسط بهمن ماه ادامه دارد، خطرناك‌ترین دوره برای بیماران قلبی و بروز حملات قلبی در این بیماران است.
این پژوهش از سوی متخصصان هندی صورت گرفته و آنها این‌طور استدلال كرده‌اند كه قلب در زمستان باید سخت‌تر و شدیدتر كار كند؛ به طوری كه رگ‌های خونی بتوانند گرمای كل بدن را حفظ كنند.
علاوه بر این در زمستان، نرخ ابتلا به امراض دستگاه تنفسی مانند آنفلوآنزا و آسم به بیشترین حد می‌رسد كه باز هم به دلیل بالا رفتن فشار خون، در این بیماری‌ها بار زیادی به قلب تحمیل می‌شود.
توجیه دیگر هم كه البته در كشورهای غربی مصداق دارد این است كه مردم در فصل زمستان برای گرم نگهداشتن بدن به مصرف نوشیدنی‌های الكلی روی می‌آورند و با این كار فشار روی قلب بسیار شدیدتر می‌شود.
با این استدلالات، محققان هندی توصیه كرده‌اند كه بیماران قلبی در زمستان باید از ورزش كردن در فضای باز اجتناب كرده و از مصرف الكل هم خودداری كنند.
متخصصان قلب همه ساله شاهد افزایش میزان مراجعات به كلینیك‌های قلب و عروق در روزهای سرد برفی هستند.
اما شاید مطالعاتی كه نشان می‌دهد سرما با بروز حمله قلبی (مخصوصا در افرادی كه بیماری زمینه‌ای عروق كرونر دارند) ارتباط دارد، از یافته‌های نسبتا جدید به حساب می‌آید.
البته برای علت این ارتباط، فرضیه‌های متعددی وجود دارد. گروهی حتی افزایش آلودگی هوا متعاقب بروز پدیده اینورژن در فصول سرد سال را هم مقصر می‌دانند.
اما مكانیسم اصلی این‌طور شرح داده می‌شود: با كاهش دما فعالیت مكانیسم جبرانی متابولیسم بدن برای تولید گرما و مقابله با سرما افزایش می‌یابد. به‌این ترتیب فعالیت قلب افزایش یافته و افراد در معرض خطر و مستعد سكته‌های قلبی با فعالیت شدید به حملات قلبی دچار می‌شوند.
نكته جالب توجه این است كه مواردی از مراجعات در روزهای سرد، در اثر عارضه قلبی حین برف‌روبی، تعویض زنجیر چرخ یا هل دادن خودرو در روزهای برفی به وقوع می‌پیوندد و از این‌رو، توصیه كارشناسان این است كه افراد با بیماری‌های زمینه‌ای باید از فعالیت سنگین در هوای سرد خودداری كنند؛ چراكه عاملی برای تحمیل فشار مضاعف روی قلب محسوب می‌شود.
سکته قلبی که به آن انفارکتوس (MI) نیز می‌گویند، به معنی مرگ غیرقابل برگشت قسمتی از عضله قلب است و برحسب این که چه مقدار از عضله قلب دچار مرگ یا نکروز باشد، علائم و عوارض آن متغیر است.
علت اصلی سکته قلبی عدم تعادل بین عرضه و تقاضای اکسیژن در عضله قلب است و این خود معمولاً به دلیل کاهش جریان خون عروق کرونری، تصلب شرایین و در پی آن مسدود شدن رگ به وسیله لخته است.
در زمستان عروق بدن به دلیل سرما برای اینکه حرارت از دست ندهند دچار انقباض می‌شوند و کار قلب خسته، بیشتر می شود؛ بخصوص در ساعات اول روز، یعنی وقتی که بیمار ناچار است برای کار صبح زود از خانه بیرون بیاید بیشتر در معرض خطر قرار دارد.
به گفته او، در شهرهای بزرگ در فصل سرما پدیده اینورژن در هوا وجود دارد، یعنی هوای کثیف روز گذشته در طول شب که هوا سرد است به نقاط پایین حرکت می‌کند و در سطح تنفس و زندگی ما قرار می‌گیرد و وقتی که شخص صبح زود از منزل خارج می‌شود در مجاورت این هوای سرد و کثیف قرار می‌گیرد در حالی‌که در زمستان زمانی که به نیمه‌های روز می‌رسیم هوا گرم تر می‌شود این هوای کثیف بالاتر می‌رود و از سطح زندگی ما فاصله می‌گیرد و هوا در وسط روز مناسب تر می‌شود. به این ترتیب حتی می‌توان گفت خطر بروز حمله قلبی، صبح‌های زود بیشتر است.
تحقیقات هم این را ثابت كرده كه سکته‌ها گاهی پس از یک فعالیت بدنی سنگین یا استرس عصبی و روانی بروز می‌کنند و اغلب بین ساعت ۶ صبح تا ظهر اتفاق می‌افتد.
البته گاهی وقت‌ها بیماران فکر می کنند که فقط با پوشیدن پالتو و شال گردن از هوای سرد زمستان در امانند، درحالی‌که فقط کافی است هوای سرد به دهان و بینی فرد بخورد و باعث انقباض کل عروق بدن شود و مقاومت عروق بالا برود.
این مسئله را با انجام یک آزمایش می توان ثابت کرد. اگر یک انگشت خود را در آب سرد بگذارید تمام بدن احساس سرما می‌کند و بالعکس اگر انگشت‌تان رادر آب گرم بگذارید تمام بدن گرم شده و عرق می‌کنید.
پس توصیه متخصصان این است كه بیماران درفصل زمستان هنگام بیرون آمدن از منزل از یک شال گردن که بینی و دهان آنها را بپوشاند استفاده کنند و هرگز صبح زود برای ورزش یا دویدن از منزل خارج نشوند؛ چون وقتی فرد از خواب بیدار می شود، بدن در حالت استراحت نسبی است و درنتیجه وقتی فرد ناگهان شروع به ورزش کند چون قلب آمادگی این فعالیت را ندارد در نتیجه دچار عوارض و خطر می شود.
می‌شود گفت قلب مانند موتور اتومبیلی است که ابتدا در حال سکون برای مدتی باید روشن باشد تا آماده حرکت شود تا بتواند باسرعت بالا حرکت کند.
پس افراد هم قبل از ورود به میدان ورزش ابتدا باید بدن خود را با ورزش‌های سبک گرم کنند تا بتوانند ورزش‌های سنگین را انجام دهند.
نكته دیگر این است كه در سرما عروق محیطی بدن دچار اسپاسم (گرفتگی) می‌شوند و به علت نیاز بدن به گرما و انرژی هورمونی به نام آدرنالین در خون ترشح می‌شود که باعث افزایش ضربان قلب می‌شود و در نتیجه نیاز عضله قلب به اکسیژن و مواد غذایی بیشتر خواهد شد.
اگر فردی عروق کرونرش بین ۸۰ تا ۷۵ درصد تنگی داشته باشد، وقتی نیاز عضله قلب به خون اکسیژن بیشتر می‌شود به‌علت تنگی آن منطقه ازقلب دچار ایسکیمی (کمبود خون) می شود که به دنبال آن سکته قلبی ایجاد می شود.
قرار گرفتن در آب سرد موجب ایسکیمی شدید یا آریتمی (نامنظم شدن ضربان قلب) هم می‌شود كه به نوبه خود منجر به سنكوب (ایست قلبی) می شود.
مسئله دیگری كه متخصصان بر آن تاكید می‌كنند، این است كه بیماران قلبی با شروع فصل سرما باید برای تغییر دوز دارویی شان به پزشک متخصص خود مراجعه کنند تا پزشک دستور جدیدی برای مصرف داروها به آنها بدهد.
توصیه دیگر این است كه بیماران برای خواب از جاهای مناسب استفاده کنند و حتما در اتاق خود یک دستگاه بخور آب قراردهند تا هوای اتاق را مرطوب کند و سرد و خشک نباشد.
همان‌طور كه گفته شد، گذشته از عوارض سرما، در زمستان آلودگی هوا هم مشكل‌ساز است.
عوارض ناشی از آلودگی هوا سردرد‌،‌ خستگی، مشكلات تنفسی، سرگیجه، تهوع و ضعف عمومی و البته ناراحتی‌های قلبی است.
وارونگی هوا در روزهای سرد سال به طور جدی‌تر بروز ‌كرده و سبب حملات قلبی یا تشدید آن می‌شود و از این رو افراد جامعه، به ویژه سالمندان و مبتلایان به بیماری‌های قلبی یا ریوی، با توجه به اعلام رسانه‌ها از سوی سازمان هواشناسی در روزهایی که وضعیت هوا از نظر آلودگی بحرانی اعلام می‌شود تا حد ممكن باید در منزل یا محیط کار بمانند و از باز کردن پنجره خودداری و در صورت ضرورت خارج شدن از محیط‌های بسته از ماسك استفاده كنند.
مونواكسید كربن یكی از آلاینده‌های گازی خطرناک است كه ۴۰۰ برابر اکسیژن تمایل اتصال به هموگلوبین خون داشته و در اکسیژن رسانی بافت‌ها ایجاد اختلال می‌کند؛ یعنی دقیقا همان جایی كه بیماران قلبی در آن با مشكل رو‌به‌رو هستند.
آمارها می‌گوید در سال، ۴ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. همچنین تحقیقات نشان داده میزان ابتلای افراد ساكن در شهرهای آلوده به بیماری‌های قلبی ۱۳ درصد بیشتر از سایرین است.
به یاد داشتن این ۲ آمار كمك می‌كند كه بقیه توصیه‌های این مقاله را هم به‌خاطر بسپارید!

دكتر پریسا شبانی، سایت علمی دانشجویان
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

مطالعات جدید محققان نشان می دهد مصرف روزانه ۳۰ گرم از روغن هسته انگور به علت داشتن لینولئیك، اثرات سودمندی بر كلسترول نوع خوب بدن (HDL) دارد و مصرف آن در مدت دو هفته HDL را ۱۳ تا ۱۴ درصد افزایش می دهد.
تحقیقات بر روی هزاران بیمار حاكی است كه به ازای هر یك درصد افزایش HDL، بین ۳ تا ۴ درصد خطر حمله های قلبی كاهش می یابد و این امر به معنی كاهش ریسك بیماری گرفتگی عروق بین ۳۹ تا ۵۶ درصد است. گزارش ها و یافته های دیگری نیز ثابت می كنند كه مصرف همین مقدار روغن هسته انگور، موجب كاهش LDL (كلسترول نوع بد بدن ) در مدت سه هفته می شود.
اسید لینولئیك یكی از دو اسید چرب ضروری است كه بدن به تنهایی قادر به ساخت آن نیست. این اسید همان اسید چرب امگا ۶ است. مطالعات نشان می دهد این اسید چرب در بیشتر رژیم های غذایی به مقدار كافی وجود ندارد. روغن هسته انگور همچنین موجب كاهش اجتماع پلاك ها در عروق می شود و از چسبیدن ذرات به همدیگر و شروع فرایند بیماری قلبی و گرفتگی عروق جلوگیری و همچنین اثرات زیان آور چاقی و دیابت را تعدیل می كند.
● دوستدار قلب
مصرف روغن هسته انگور در غذا دو ماده مغذی و كلیدی ویتامین E و اسید لینولئیك را در رژیم غذایی تأمین می كند. این روغن مقدار بسیار زیادی آنتی اكسیدان ویتامین E دارد و همچنین منبع اسید لینولئیك ، اسید چرب ضروری امگا ۶ است؛ بنابراین مصرف آن در رژیم غذایی روزانه بسیار توصیه شده است.
این روغن در تولید هورمون « پروستاگ لاندین » در بدن كه برای كاهش فشار خون، دلمه شدن خون و عفونت مؤثر است، دخالت دارد. به علاوه این روغن عاری از كلسترول است و با كاهش اسید های چرب اشباع، موجب كاهش حمله قلبی و مشكلات گردش خون در بدن می شود.
● آشپزخانه بی دود
روغن هسته انگور به علت قابلیت تحمل درجات مختلف حرارت بالا، بدون ایجاد دود، بسیار اهمیت دارد، به عبارتی این روغن می تواند برای سرخ كردن در درجات حرارت بالا بدون سوختن و دود كردن استفاده شود، این در حالی است كه روغن زیتون در ۲۵۰ درجه فارنهایت و روغن كنجد در ۴۱۰ درجه فارنهایت دود می كنند. این روغن در مقایسه با سایر روغن ها، غلظت كمتری دارد و مزه چربی آن كمتر احساس می شود، لذا برای تهیه سالاد و نان بسیار مناسب است. برای حفظ بیشتر خواص روغن هسته انگور بهتر است آن را در شیشه های سبز رنگی كه تا ۹۷ درصد، اشعه ماوراء بنفش را فیلتر می كند، نگهداری كنید. این كار موجب حفظ مواد مغذی موجود در روغن می شود و از ساخت اسید های چرب ترانس و رادیكال آزاد جلوگیری می كند.

فرنوش پوستی
كارشناس آزمایشگاه مواد غذایی دانشگاه علوم پزشكی ایران
سایت علمی دانشجویان
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

آب سیب از سکته قلبی پیشگیری می کند

ضرب المثل "یک سیب در روز شما را از دکتر بی نیاز می کند" را به "یک لیوان آب سیب در روز شما را از مراجعه به متخصص قلب، بی نیاز می کند"، تغییر دهید.


چرا که گروهی از محققان دانشکده پزشکی "یو سی" در ایالات متحده آمریکا دریافته اند که نوشیدن آب سیب، از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و نهایتا سکته های قلبی، پیشگیری می کند.

به گزارش خبرگزاری بی بی سی، دانشمندان، این اثرات مثبت را ناشی از وجود "فیتو نوترینت ها" می ‌دانند.

بررسی های متعدد دانشمندان، حاکی از آن است که "فیتونوترینت ها" در کاهش LDL (کلسترول بد) بسیار کارآمد هستند و از اکسید شدن آن جلوگیری می کنند و در واقع خاصیت آنتی اکسیدانی دارند.

چرا که زمانی که LDL اکسید می شود، موادی به نام "پلاک" را به وجود می آورد که پلاک ‌ها با چسبیدن به دیواره عروق، باعث تنگ شدن دیواره رگ ها شده، تصلب شرائین و سکته‌های قلبی را موجب می شوند.

فیتونوترینت ها در کاهش LDL (کلسترول بد) بسیار کارآمد هستند و از اکسید شدن آن جلوگیری می کنند و در واقع خاصیت آنتی اکسیدانی دارند.
"دایان هیسون" متخصص تغذیه و رئیس تیم تحقیق می گوید:
" تحقیقات قبلی نیز نشانگر آن بود که مصرف میوه و سبزی از خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می کاهد، اما این اولین تحقیق کلینیکی است که به بررسی ترکیبات فعال و سودمند در آب سیب و میوه سیب می پردازد."

جالب است بدانید که این بررسی ها نشان داد که تنها پس از شش هفته نوشیدن آب سیب، اثرات سودمند آن ظاهر می شود.

خانم هیسون، معتقد است که "تنها با ایجاد این تغییر کوچک در رژیم غذایی و گنجاندن میزان متوسطی از آب سیب(1 لیوان آب سیب خالص یا دو عدد سیب کامل) در برنامه غذایی روزانه قادر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی به طرز چشمگیری خواهیم بود.

تکناز
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

رابطه فعاليت جنسي و بيماري قلبي

زمان شروع و از سرگيري فعاليت جنسي در کساني که به حمله حاد قلبي دچار شده‌اند، از ابهامات اساسي در اذهان پزشکان و بيماران آنهاست. از طرف ديگر ارتباط ناتواني جنسي با انواع بيماري‌هاي قلبي قابل طرح و بررسي مي‌باشد. شايع‌ترين مشکل در خصوص مرداني است که تحت درمان جراحي باي‌پس عروقي قلبي، تعويض دريچه و باز کردن عروق کرونر با بالون قرار گرفته و يا دچار حمله حاد انفارکتوس قلب (MI) شده‌اند. بيشتر بيماران نگران فعاليت جنسي و يا تمايل جنسي يا ناتواني جنسي هستند. ترس و نگراني از ناتواني جنسي و ترس از بروز يک حمله حاد سکته قلبي (MI) متعاقب فعاليت جنسي باعث ايجاد اضطراب در بيماران مي‌گردد و اين امر موجب خودداري آنها از فعاليت جنسي مي‌شود که مي‌تواند عميقا کيفيت زندگي را متأثر نمايد. به طور کلي بيماران قلبي‌عروقي از نظر ارايه يک راهکار علمي براي شروع فعاليت جنسي به سه دسته با ريسک پايين، متوسط و بالا تقسيم مي‌شوند. خوشبختانه بيشتر بيماران جزو گروه اول بوده و با ايمني بالا مي‌توانند به شروع فعاليت جنسي ترغيب شوند و يا درمان‌هاي دارويي لازم را براي ناتواني جنسي دريافت نمايند. در هر سه دسته اين بيماران احتمال بروز عوارض خطرناک در حين فعاليت جنسي پايين‌تر از ميزاني است که بيماران يا ساير پزشکان تصور مي‌کنند. در برخي بررسي‌ها فقط در 19 درصد از بيماران مبتلا به سکته قلبي، فعاليت جنسي به عنوان عامل براي شروع سکته قلبي موثر بوده است. در ضمن بررسي‌ها نشان داده است که ارايه مشاوره‌هاي لازم در مورد فعاليت جنسي به‌طور قابل‌ملاحظه‌اي در بهبود عملکرد جنسي بيماران تاثير گذاشته و دريافت اطلاعات کافي در خصوص شروع دوباره فعاليت جنسي از نگراني‌هاي بيماران در دوره پس از سکته قلبي کاسته است. از آنجايي که فعاليت جنسي يک نياز براي افراد و راهي جهت رهايي از استرس‌هاي رواني و کاهش احساس تنهايي است اما بيماران قلبي، اغلب اين فعاليت را براي سلامتي خود تهديدکننده مي‌دانند و از شرکت در اين فعاليت پرهيز مي‌کنند. به دليل اهميت ارتباط جنسي به عنوان يک عامل ايجاد و حفظ ارتباط صميمانه در زندگي زناشويي، بيماران مي‌توانند تحت مشاوره با يک متخصص قلب و دريافت آموزش‌ها و تکنيک‌هاي لازم مثل نزديکي بعد از يک دوره استراحت (هنگام صبح يا يک و نيم ساعت پس از صرف غذا)، استفاده از داروي نيتروگليسيرين به عنوان پيشگيري و يا وضعيتي که هر دو طرف در حالت راحت باشند، به فعاليت جنسي خود ادامه دهند. علايمي که در صورت بروز آنها در طي يا پس از مقاربت، نياز به اطلاع دادن به پزشک دارد عبارت‌اند از:

تنگي‌نفس يا افزايش ضربان قلب براي 15 دقيقه پس از مقاربت، خستگي بيش از حد، درد قفسه سينه و بي‌خوابي پس از مقاربت. در مورد داروها نيز مي‌توان با متخصص قلب مربوطه مشورت نمود تا داروهايي تجويز شود که حتي‌الامکان، عارضه ثانوي جنسي کمتري داشته باشند.

پارسی طب
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

نياسين؛ كاهش دهنده خطر بيماري‌هاي قلبي- عروقي

نياسين يكي از ويتامين‌هاي گروه B است كه براي تبديل كربوهيدرات به انرژي در بدن مورد نياز است. علاوه بر اين، نياسين باعث حفظ سلامت سيستم عصبي، گوارشي، پوست، مو و چشم‌ها كمك مي‌شود. البته اغلب، اين ويتامين به طور روزانه و به مقدار كافي از طريق غذا دريافت مي‌شود. نياسين روي برچسب‌ انواع مولتي ويتامين و مكمل‌هاي غذايي ديده مي‌شود.
منابع غذايي نياسين عبارتند از:
- انواع محصولات لبني
- انواع گوشت كم چربي
- ماكيان
- ماهي
- انواع مغز درختي
- تخم مرغ
- نان و غلات غني شده با نياسين

مدت‌ها است كه از نياسين براي افزايش سطح كلسترول خوب يا همان HDL كلسترول استفاده مي‌شود. HDL كلسترول همانند جارويي است كه بدن شما را از كلسترول بد (LDL كلسترول) تميز مي‌كند. شايان ذكر است كه توانايي اين ويتامين براي كاهش كلسترول بد (LDL) ثابت نشده است. البته اثر افزايش دهنده HDL به اندازه كاهش LDL كلسترول اهميت دارد. در واقع، دريافت نياسين به تنهايي يا همراه با ساير داروهاي كاهنده چربي خون موجب كنترل سطح كلسترول تام بدن مي‌شود.
نياسين قادر است ميزان HDL كلسترول (كلسترول خوب) را به ميزان 35- 15 درصد افزايش دهد. بنابراين داروي موثري براي افزايش كلسترول خوب است.
نقش اين ويتامين در افزايش كلسترول خوب بسيار قابل توجه است، اما بدين معنا نيست كه حتماً كلسترول بد و يا تري‌گليسريد را كاهش مي‌دهد.
بالا بودن اين دو چربي خون، از عوامل خطرساز اصلي در بروز بيماري‌هاي قلبي- عروقي محسوب مي‌شوند. پايين بودن سطح كلسترول خوب نيز به تنهايي يكي از عوامل خطرساز توسعه بيماري‌هاي قلبي است. اين مطلب بدين معنا است كه اگر كلسترول بد (LDL) و ساير عوامل خطر ساز بيماري‌هاي قلبي- عروقي شما در حد طبيعي باشد، به طور حتم داشتن HDL پايين جزء عوامل افزايش دهنده احتمال بيماري‌هاي قلبي محسوب مي‌شود..
ذكر اين نكته ضروري است كه استفاده از نياسين براي اصلاح الگوي كلسترول خون نيازمند تجويز پزشك است.

دارو شفا
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

نامنظمی‌ ضرباهنگ‌ قلب‌ (آریتمی‌) ـ heart rhythm irregularityآریتمی‌ عبارت‌ است‌ از وجود نامنظمی‌ در ضرباهنگ‌ ضربان‌ قلب‌. در ایجاد این‌ نامنظمی‌ عضله‌ قلب‌ و رشته‌های‌ عصبی‌ كه‌ پیام‌های‌ لازم‌ برای‌ هماهنگی‌ انقباضات‌ عضله‌ قلب‌ را در قلب‌ انتقال‌ می‌دهند دخالت‌ دارند و نامنظمی‌های‌ ضرباهنگ‌ قلب‌ می‌توانند در هر سنی‌ رخ‌ دهند، اما در سنین‌ بالاتر از 65 سال‌ شیوع‌ بیشتری‌ دارند. البته‌ تقریباً تمام‌ افراد بزرگسال‌ مقداری‌ نامنظمی‌ ضربان‌ قلب‌ دارند.


علایم شایع :
۱. تنگی‌ نفس‌

۲. غش‌ كردن‌ یا ضعف‌ ناگهانی‌

۳. غالباً بدون‌ علامت‌ است‌.

۴. احساس‌ ضربان‌ قلب‌. این‌ حالت‌ ربطی‌ به‌ نوع‌ نامنظمی‌ ندارد و ممكن‌ است‌ در اثر جا افتادن‌ ضربان‌ قلب‌؛ همیشه‌ تند، كند یا نامنظم‌ بودن‌ آن‌؛ یا تغییر ناگهانی‌ ضرباهنگ‌ رخ‌ دهد. تنگی‌ نفس‌


علل بیماری :۱. بیماری‌ قلبی‌، مثل‌ تب‌ روماتیسمی‌؛ بیماری‌ مادرزادی‌ قلب‌؛ كاردیومیوپاتی‌؛ سابقه‌ حمله‌ قلبی‌؛ یا التهاب‌ عضله‌ قلب‌


۲. بیماری‌های‌ غدد درون‌ریز، خصوصاً بیماری‌های‌ تیرویید و غدد فوق‌كلیوی‌


۳. اختلال‌ آب‌ و الكترولیت‌، خصوصاً خیلی‌ كم‌ یا خیلی‌ زیاد بودن‌ غلظت‌ پتاسیم‌ خون‌


۴. اثرات‌ جانبی‌ بعضی‌ از داروها، خصوصاً دیژیتال‌، مسدودكننده‌های‌ بتا آدرنرژیك‌، داروهای‌ محرك‌، و دیورتیك‌ها (ادرارآورها)


۵. مصرف‌ زیاده‌ از حد بعضی‌ از داروها و مواد، مثل‌ ضدافسردگی‌ها، ماری‌جوانا و كوكایین‌


۶. اثرات‌ بعد از عمل‌ جراحی‌ قفسه‌ سینه‌ یا قلب‌


عوامل افزایش دهنده خطر :
۱. استرس‌

۲. بیماری‌ مزمن‌ كلیه‌

۳. بالا بودن‌ فشارخون‌

۴. سیگار كشیدن‌

۵. خستگی‌، كار زیاد یا كمبود خواب‌

۶. مصرف‌ برخی‌ از داروها، مثل‌ كافئین‌، آمفتامین‌ها و بسیاری‌ از داروهای‌ ضدسرفه‌ و سرماخوردگی‌


پیشگیری :اگر شما دچار هرگونه‌ بیماری‌ كه‌ در فهرست‌ علل‌ یا عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر ذكر شد هستید، برنامه‌ درمان‌ آن‌ بیماری‌ را به‌ دقت‌ پیگیری‌ كنید. اگر قرار است‌ دارویی‌ برای‌ آن‌ بیماری‌ مصرف‌ شود، باید سطح‌ خونی‌ دارو و الكترولیت‌ها مرتباً كنترل‌ شوند.

عواقب مورد انتظار :اكثر اختلالات‌ ضرباهنگ‌ قلب‌ را می‌توان‌ با درمان‌ كنترل‌ كرد. اگر نامنظمی‌ ضربان‌ قلب‌ خیلی‌ به‌طور گاهگاهی‌ رخ‌ دهد، هیچ‌ درمانی‌ احتیاج‌ ندارد چون‌ بی‌خطر است‌. بعضی‌ از انواع‌ نامنظمی‌ها ضربان‌ قلب‌ مرگبار هستند مگر این‌ كه‌ فوراً عملیات‌ احیا انجام‌ شود. عملیات‌ احیا را یاد بگیرید، خصوصاً اگر فردی‌ در خانواده‌ یا همسایگی‌ شما بیماری‌ قلبی‌ دارد.

عوارض احتمالی :۱. غش‌ كردن‌

۲. نارسایی‌ احتقانی‌ قلبی‌

۳. مرگ‌ در اثر ایست‌ قلبی‌ طول‌ كشیده‌ (بیش‌ از 6-3 دقیقه‌).

۴. تشكیل‌ لخته‌ در قلب‌، كه‌ با حركت‌ در جریان‌ خون‌ موجب‌ مسدود شدن‌ سرخرگ‌ها در نقاط‌ دیگر بدن‌ می‌شود.


درمان :بررسی‌های‌ تشخیصی‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ موارد زیر باشند: نوار قلب‌، استفاده‌ از دستگاه‌ هولتر (نوار قلب‌ 24 ساعته‌)، اسكن‌ رادیواكتیو با تكنسیم‌ 99، آنژیوگرافی‌ (عكسبرداری‌ از رگ‌ها با اشعه‌ ایكس‌ به‌ كمك‌ تزریق‌ ماده‌ حاجب‌ در رگ‌ها)، و اندازه‌گیری‌ آنزیم‌های‌ رها شده‌ از عضله‌ قلب‌ آسیب‌ دیده‌ در خون.‌ ممكن‌ است‌ نیاز به‌ شوك‌ الكتریكی‌ مختصر برای‌ برگرداندن‌ ضرباهنگ‌ قلب‌ به‌ حالت‌ طبیعی‌ وجود داشته‌ باشد. این‌ كار ممكن‌ است‌ در بیمارستان‌ یا مركز جراحی‌ سرپایی‌ انجام‌ شود. جراحی‌ برای‌ تصحیح‌ بعضی‌ از مشكلات‌ قلبی‌ (بای‌پاس‌ سرخرگ‌های‌ قلب‌، تعویض‌ دریچه‌ آسیب‌ دیده‌، یا تعبیه‌ دستگاه‌ ضربان‌ساز). روان‌ درمانی‌ یا مشاوره‌، اگر استرس‌ یك‌ عامل‌ مهم‌ باشد. همیشه‌ یك‌ دست‌بند یا گردن‌آویز كه‌ نشاندهنده‌ نوع‌ بیماری‌ شما و داروهای‌ مورد استفاده‌ باشد به‌ همراه‌ داشته‌ باشید. در مورد نامنظمی‌ ضرباهنگ‌ قلب‌ خود و خطر بروز عوارض‌ ناشی‌ از آن‌ اطلاعات‌ كسب‌ كنید.

داروها :داروهای‌ ضدنامنظمی‌ ضربان‌ قلب‌. شاید لازم‌ باشد چندین‌ داروی‌ مختلف‌ مورد استفاده‌ قرار گیرد تا معلوم‌ شود كدام‌ یك‌ مؤثرتر است‌. در مورد بعضی‌ از انواع‌ نامنظمی‌ ضربان‌ قلب‌ (مثل‌ فیبریلاسیون‌ دهلیزی‌) نیاز به‌ مصرف‌ داروهای‌ ضد انعقادی‌ وجود دارد.

فعالیت :با روبه‌ بهبود گذاشتن‌ علایم‌، اكثر فعالیت‌های‌ روزمره‌ را از سر گیرید. در مورد برنامه‌ ورزشی‌ مناسب‌ شما با پزشك‌ خود مشورت‌ كنید.

رژیم غذایی :
در صورت‌ مصرف‌ برخی‌ از داروهای‌ قلبی‌، نیاز به‌ دریافت‌ پتاسیم‌ بیشتر وجود دارد. پتاسیم‌ عمدتاً در مركبات‌، موز، زردآلود یا هلوی‌ خشك‌ شده‌، كشمش‌، عدس‌، و غلات‌ با سبوس‌ یافت‌ می‌شود. از نوشیدنی‌های‌ كافئین‌دار، مثل‌ قهوه‌، چای‌، كولا یا شكلات‌، پرهیز كنید.

در این شرایط به پزشک خود مراجعه فرمایید :


اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ نامنظمی‌ ضرباهنگ‌ قلب‌ را دارید. اگر دچار علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

منبع
دکتر آوازه
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

نشانه هاي بيماري قلبي را بشناسيد

علائم بيماري از مهم ترين ابزارهاي تشخيص در تعيين نوع بيماري هر فرد مي باشد و پزشک با تکيه به شرح حال دقيق از روش هاي تشخيصي مکمل استفاده مي کند. مهم ترين علائمي که در ارتباط با بيماري هاي قلب وعروق مي باشند شامل موارد زير است که در مطلب امروز بصورت خلاصه مورد بررسي قرار مي دهيم:

1-احساس ناراحتي در قفسه سينه: اگرچه يکي از مهم ترين علائم تنگي سرخرگي عروق قلبف احساس ناراحتي در قفسه سينه مي باشد اما هرگونه ناراحتي در قفسه سينه الزاما ناشي از مسائل قلبي نيست. ناراحتي قفسه سينه در صورتي که ناشي از تنگي سرخرگ هاي قلب باشد، اصطلاحا « آنژين قفسه صدري» نام داشته و مشخصات آن اينست:

- در اغلب موارد بصورت فشارنده و در ناحيه پشت جناغ مي باشد.

- با فعاليت افزايش و با استراحت تخفيف مي يابد.

- ممکن است به بازو دست چپ و گاها به گردن و فک انتشار يابد.

- با مصرف قرص هاي زيرزباني نيتروگليسيرين در طي 3الي5دقيقه قطع مي شود.

- معمولا ارتباطي با وضعيت بدن(خوابيدن يا نشستن) ندارد. در صورتي که درد شديد قفسه سينه همراه با علائمي نظير تعريق سرد، تهوع و استفراغ باشد و يا به مدت طولاني(بيشتر از 30دقيقه) طول بکشد با توجه به احتمال حمله قلبي مراجعه سريع به اورژانس الزامي است.

در صورتي که درد آنژيني بصورت متناوب و در حالت استراحت ايجاد مي شود احتمال بروز حمله هاي قلبي زياد بوده و مراجعه فوري به اورژانس توصيه مي شود.

- دردهاي غيرآنژيني قفسه سينه: در صورتي که درد قفسه سينه ارتباطي با فعاليت نداشته باشد، با قرص زيرزباني نيتروگليسيرين تغييري نکند و با تنفس و سرفه و يا تغيير وضعيت تشديد شود در اينصورت احتمال قلبي بودن درد بيمار کم مي باشد و عامل غيرقلبي نظير اسپاسم عضلاني و مسائل استخواني مطرح مي باشد. درد سوزشي پشت جناغ که بعد از مصرف غذا ايجاد شده و با خوابيدن و خم شدن تشديد شده و با تغيير مزه دهان بصورت ترش و با مصرف شربت هاي ضداسيدي و يا قرص هايي نظير رانيتيدين کاهش مي يابد مطرح کننده برگشت محتويات معده به مري(رفلاکس) مي باشد. درد قفسه سينه که با تنفس تشديد شده و همراه تنگي نفس سرگيجه و... مي باشد مخصوصا در صورتي که با خوابيدن تشديد مي يابد ممکن است ناشي از علل مهمي از قبيل آمبولي ريه و يا التهاب پرده هاي قلب بوده و در اين موارد مراجعه به پزشک متخصص حتما توصيه مي شود.

2-ضعف و خستگي پذيري زودرس: يکي از علائم شايع در بسياري از بيماري هاي قلبي و غيرقلبي نظير بيماري هاي غددي و متابوليسمي، ريوي ومسائل رواني مي باشد. نارسايي قلب، براديکاردي(ضربان پايين قلب) و مشکلات دريچه اي قلب با ضعف و خستگي پذيري زودرس همراه مي باشند. وجود علائم همراه از قبيل تنگي نفس، سرفه، کندي نبض(ضربان کمتر از 60بار در دقيقه)، حملات غش(سنکوپ) تعريق سرد و سرگيجه در تشخيص مسائل قلبي کمک کننده است. معاينه دقيق توسط پزشک و در صورت لزوم الکتروگرام قلبي، اکوکارديوگرافي، عکس قفسه سينه و آزمايش خون معمولا منجر به تشخيص سريع مسائل قلبي مي شود.

3-تنگي نفس: احساس دشواري در تنفس مي تواند ناشي از علل قلبي ويا غيرقلبي باشد. در صورتي که تنگي نفس با فعاليت تشديد شده در حالت خوابيده نسبت به حالت نشسته افزايش يابد و مخصوصا در صورتي که همراه تورم پاها و همراه با حملات تنگي نفس شبانه باشد، علل قلبي نظير نارسايي قلب و مشکلات دريچه اي مطرح بوده و با اکوکارديوگرافي براحتي قابل تشخيص است. آسم و بيماري هاي انسدادي ريوي از علل شايع تنگي نفس مي باشند. در اين موارد سرفه و خلط فراوان و احساس خس خس سينه بصورت شايع ديده مي شود. شرح حال مصرف طولاني مدت دخانيات با احتمال آمفيزم و برونشيت مزمن همراه است. تنگي نفس ناگهاني ممکن است ناشي از علل خطرناک از قبيل آمبولي ريه باشد; در صورتي که فرد به مدت طولاني بي حرکت بوده و يا در بيمارستان بستري بوده باشد آمبولي ريه مطرح بوده و بايد مورد بررسي قرار گيرند. آريتمي هاي قلبي بصورت براديکاردي و يا تاکي کاردي هاي حمله اي نيز منجر به تنگي نفس مي شود. که با گرفتن نبض توسط همراهان بيمار قابل تشخيص مي باشد. نارسايي کليوي مسائل رواني و بيماري هاي متابوليک نيز مي توانند با تنگي نفس شديد همراه باشند. گاها در سالمندان و افراد ديابتي حمله قلبي با درد خفيف يا بدون درد بوده و تنگي نفس ناگهاني تنها علامت مي باشد. بنابراين ارجاع فوري اين بيماران به اورژانس الزامي است.

4-سرگيجه: سرگيجه يکي از علائم شايع در افراد جامعه است که مي تواند ناشي از علل قلبي ، عصبي، متابوليک و يا مسائل رواني باشد. احساس سبکي سر، تاري ديد و عدم تعادل مخصوصا اگر همراه با تعريق سرد باشد مي تواند ناشي از آريتمي قلبي، ضربان پايين قلب و يا افت فشار خون باشد. در صورتي که فرد هنگام تغيير وضعيت از حالت نشسته به ايستاده دچار سرگيجه شود افت فشارخون اتواستاتيک ناشي از داروهاي فشارخون، کم آبي و يا اختلال اتونوم در سالمندان مطرح بوده و با اندازه گيري فشارخون در حالت خوابيده و ايستاده بررسي مي شود. حملات سرگيجه به صورت کوتاه مدت مخصوصا در صورت همراهي با تعريق و يا طپش قلب مطرح کننده آريتمي هاي قلبي مي باشد. در صورتي که سرگيجه بصورت احساس چرخش در محيط و يا حرکت اطراف مي باشد مخصوصا در صورت همراهي با علائمي نظير تهوع و استفراغ و وزوز گوش مطرح کننده علل عصبي بوده و مراجعه به متخصص اعصاب توصيه مي شود. در صورتي که بيمار مبتلا به ديابت که تحت درمان با انسولين و يا قرص هاي پايين آورنده قندخون مي باشد، دچار سرگيجه، کاهش سطح هوشياري و يا تعريق شود احتمال کاهش قندخون مطرح بوده و مراجعه به اورژانس توصيه مي شود. در اين موارد توصيه مي شود تا قبل از رسيدن به اورژانس موادقندي از قبيل عسل و يا قند مصرف شود.

5-طپش قلب: احساس طپش قلب ممکن است بعلت آريتمي قلبي باشد و يا ناشي از اضطراب و فعاليت باشد. در صورتي که فرد با فعاليت کم دچار طپش قلب شود مراجعه به پزشک و معاينه قلبي و در صورت لزوم بررسي هاي قلبي توصيه مي شود. در صورتي که فرد در حالت استراحت بصورت ناگهاني دچار طپش قلب شده و پس از چند دقيقه طپش قلب بصورت خودبخود و دفعتا قطع شود احتمالا آريتمي قلبي وجود داشته است. در اين موارد گرفتن نبض و شمارش ضربان قلب در تشخيص علت طپش قلب بسيار کمک کننده است. در صورتي که امکان مراجعه فوري به مرکز پزشکي و ثبت الکتروگرام قلب در هنگام طپش وجود داشته باشد تشخيص آريتمي قلبي بسيار آسان مي شود. ممکن است فرد گاها دچار احساس ريزي داخل قفسه سينه و يا احساس يک ضربان قوي نمايد. در اين موارد ممکن است يک ضربان نابجاي قلبي(PVC ،PAC ) وجود داشته باشد.

اين ضربان هاي نابجا براحتي توسط الکتروگرام قلبي(در صورت وجود در هنگام ثبت نوار) قابل تشخيص مي باشند. حملات طپش قلب در مبتلايان به اختلالات قلبي نظير نارسايي قلب و يا مشکلات دريچه اي مطرح کننده آريتمي هايي از قبيلAF ، فلوتر دهليزي و يا تاکي کاردي بطني بوده و با توجه به عوارض مهم اين آريتمي ها بررسي دقيق و درمان مناسب الزامي است. گاها فرد در هنگام احساس طپش قلب هيچگونه آريتمي ندارد(تاييد شده توسط معاينه و يا الکتروگرام) در اين موارد اطمينان بخشي به بيمار کافي است. در صورتي که در هنگام حملات طپش قلب امکان معاينه و يا ثبت الکتروگرام قلبي نباشد يکي از روش هاي تشخيص هولتر مونيتورينگ قلب مي باشد; توسط اين روش امکان ثبت نوار قلب براي 24تا48ساعت وجود داشته و در صورتي که حملات طپش قلب فراوان باشد(مثلا روزي يک بار) امکان ثبت الکتروگرام در هنگام طپش قلب وجود دارد. گاها شک باليني پزشک به آريتمي زياد بوده و در صورت تمايل بيمار به برطرف شدن آريتمي مطالعه الکتروفيزيولوژي و در صورت القا» آريتمي adlation توصيه مي شود.

6-تعريق: تعريق سرد يکي از علائم شايع حملات قلبي، آريتمي ها، براديکاردي و نارسايي قلب مي باشد که البته در اغلب موارد همراه ساير علائم ديده مي شود. در صورتي که تعريق سرد همراه درد آنژيني قفسه سينه باشد احتمال حمله هاي قلبي مطرح است.

در صورتي که تعريق سرد همراه طپش قلب سرگيجه ضعف و بيحالي باشد، احتمال آريتمي هاي قلبي مطرح است. در نارسايي شديد قلبي تعريق سرد همراه تنگي نفس و احساس خستگي ايجاد مي شود. ممکن است تعريق سرد ناشي از کاهش قندخون در افراد ديابتي تحت درمان باشد که در اين موارد معمولا کاهش سطح هوشياري و گيجي از علائم همراه باشد. در موارد نادر ممکن است حملات تعريق سرد به تنهايي ناشي از حمله قلبي باشد که اين مسئله مخصوصا در سالمندان و مبتلايان به ديابت ديده مي شود و لزوم توجه ويژه به اين نشانه در اين افراد راخاطر نشان مي سازد.

برگرفته از روزنامه ابتكار, نسخه شماره 1223- 1387/03/29 - چهارشنبه 29 خرداد .
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

آشنایی با دستگاه بررسی مداوم بی‌نظمی‌های تپش قلب

هولتر که در واقع عبارت کامل آن پایشگر نوار قلب هولتر است، برای تشخیص بی‌نظمی‌های تپش قلب به کار می‌رود. این پایشگر شامل یک دستگاه تقریباً به اندازه مدل‌های بزرگ تلفن همراه است که توسط تعدادی سیم به چسب‌هایی که روی تنه بیمار چسبانده شده اند، وصل می‌شود. این دستگاه نوار قلب بیمار را برای مدت 24 تا 48 ساعت می‌تواند ضبط کند. بدین ترتیب اگر در این مدت هر گونه بی‌نظمی در تپش قلب فرد به وقوع بپیوندد، ثبت و ضبط می‌شود و سپس پزشک متخصص قلب می‌تواند آنها را ببیند.

درواقع، دستگاه کوچکی که بیمار برای 24‌تا‌48 ساعت با خود حمل می‌کند یک حافظه رایانه‌ای به شمار می‌آید. از طریق چسب‌های روی قفسه سینه (الکترودها)، سیگنال‌های کارکرد الکتریکی قلب دریافت و توسط سیم‌هایی به دستگاه هولتر ارسال می‌شود. دستگاه با استفاده از فیلترهای اولیه خود قسمت مناسب از سیگنال‌های الکتریکی را که پارازیت‌های آن حذف شده در خود نگاه می‌دارد.

بیمار پس از 24 تا 48 ساعت نزد درمانگاه مربوطه بر می‌گردد. در آن جا پس از جدا کردن الکترودها و سیم‌ها، دستگاه هولتر را به یک رایانه متصل می‌سازند. نرم افزار ویژه هولتر ضمن استفاده از فیلترهای نرم افزاری خود اطلاعات ثبت شده در هولتر را آنالیز و در جداول آماده می‌کند، ضمن اینکه قسمت‌های مهم آن را به‌صورت نوار قلب نشان می‌دهد. این گزارش به‌طور معمول توسط چاپگر متصل به رایانه، چاپ و نسخه‌ای از آن به بیمار تحویل داده می‌شود اما اگر در 24 تا 48 ساعت که بیمار هولتر می‌بندد، تپش قلب اتفاق نیفتد، چه می‌شود؟


دستگاه ضبط‌کننده واقعه در مدل‌های مختلف تولید می‌شود. از آن جایی که ممکن است بیمار ناچار باشد برای مدت چندین روز آن را همراه داشته باشد، عملی نیست که بتوان از سیم‌ها برای انتقال سیگنال الکتریکی استفاده کرد. بنابراین معمولاً این دستگاه شامل الکترود و حافظه حلقوی(loop) است. بدین ترتیب در تمام لحظات نوار قلب بیمار روی یک حافظه رایانه‌ای ضبط می‌شود ولی چون گنجایش این حافظه محدود است با پرشدن حافظه آن، اطلاعات قدیمی پاک و اطلاعات تازه جایگزین آن می‌شود. اگر بیمار دکمه‌ای را به روی آن فشار دهد آخرین اطلاعات موجود روی آن ثابت می‌ماند.

به‌عنوان نمونه، فرض بگیرید برای بیماری این دستگاه تجویز می‌شود. مدلی از این دستگاه که مانند گردنبند است به بیمار داده و اندازه زنجیر آن طوری تنظیم می‌شود که دستگاه تقریباً روی قلب قرار بگیرد طوری که بتواند امواج الکتریکی قلب را به بهترین صورت ممکن دریافت کند.

بیمار پس از 8 روز در حالی که مشغول نوشیدن چای است دچار همان وضعیت تپش قلب می‌شود و طبق راهنمایی که قبلاً در درمانگاه به او ارائه شده است، بلافاصله دکمه‌ای را روی دستگاه فشار می‌دهد. بدین ترتیب در این دستگاه خاص نوار قلب بیمار برای مدت یک‌دقیقه پیش از زمان فشردن دکمه و یک دقیقه پس از فشردن دکمه در حافظه دستگاه ثابت باقی می‌ماند و پاک نمی‌شود.البته شرایط کاری و طرز استفاده اینگونه دستگاه‌ها تا حدود زیادی ممکن است با هم فرق داشته باشد، اگرچه اصول اولیه ثابت است. مثلاً در برخی دستگاه‌ها ممکن است یک آهن ربا به بیمار داده شود و از وی خواسته شود که درصورت بروز حالت تپش قلب آن آهن ربا را روی دستگاه قرار دهد یا ممکن است دستگاه فقط دقایق قبل از فشردن دکمه را ثبت کند. درنتیجه به بیمار گفته می‌شود که در پایان تپش قلب، دکمه را بفشارد.

فکر کنم هم اکنون حدس زده‌اید که بقیه کار یعنی استخراج و تجزیه و تحلیل داده‌ها تقریباً مانند دستگاه هولتر است، با این تفاوت که در اینجا بیشتر تحلیل به‌عهده پزشک است. به عبارت دیگر، این پزشک معالج شماست که باید نوع بی‌نظمی تپش قلب یا در کلماتی دیگر نوع آریتمی را تشخیص دهد. البته دقت بفرمایید که گاهی هم پزشک از این طریق اطمینان حاصل می‌کند که مثلاً این حالت شما منشأ قلبی ندارد! سؤال دیگر این است که آیا احساس تپش قلب همیشه خطرناک است؟

احساس تپش قلب همیشه به پیگیری نیاز دارد. به این مفهوم که وقتی تپش قلب یا به عبارت بهتر احساس تپش قلب وجود دارد و با تناوب خاص یا غیرمنظم تکرار می‌شود، نباید نادیده گرفته شود. همان‌گونه که با خواندن قسمت‌های قبلی این نوشتار متوجه شده اید، تشخیص علت تپش قلب همیشه ساده نیست و گاهی همکاری نزدیک و درازمدت بیمار و کادر پزشکی را می‌طلبد. یعنی وقتی که پزشک به بیمار می‌گوید که نوار قلب او طبیعی است و باید هولتر ببندد، اگر بیمار بی‌توجهی کند و از این امر سر باز زند، درواقع به‌خودش بی‌توجهی کرده است.

البته گاهی اوقات تپش قلب و احساس تپش قلب، به‌علت یک بیماری خطرناک نیست و با کارهای ساده‌ای قابل اجتناب است اما گاهی هم با پیگیری همین احساس تپش قلب به وجود یک بیماری قلبی یا بیماری غیرقلبی می‌توان پی‌برد. به‌عنوان نمونه، تنگی برخی از رگ‌های قلبی قبل از اینکه به‌صورت سکته قلبی خود را نشان دهند ممکن است در بیمار بی‌نظمی‌های ضربان قلب را به وجود آورند که به‌طور معمول باعث احساس تپش قلب می‌شوند. اگر بخواهیم یک نمونه از بیماری‌های غیرقلبی یاد کنیم، باید به پرکاری تیروئید اشاره شود. اگر غده تیروئید که در ناحیه جلوی گردن قرار دارد بیشتر از حد معمول ترشحات خود را به داخل خون بریزد، ممکن است علائم مختلفی از جمله احساس تپش قلب را در فرد به وجود آورد.

پس پرواضح است که گاهی در همان نوبت دوم با جواب آزمایش خون که پرکاری تیروئید را به شما نشان می‌دهد، سرچشمه تپش قلب شناسایی می‌شود و با دریافت دارو یا سایر انواع درمان‌های ساده برای بیمار، احساس تپش قلب که گاهی بسیار آزاردهنده است، در فرد برطرف می‌شود.

اگر احساس تپش قلب داشتید که برای مدت طولانی ادامه می‌یابد یا هرازگاهی تکرار می‌شود، اولین کار این است که به پزشک عمومی یا پزشک خانواده خود مراجعه کنید. مطمئناً پس از بررسی‌های اولیه درصورت نیاز شما به پزشک متخصص قلب/ فوق متخصص الکتروفیزیولوژی قلب یا پزشک متخصص داخلی/ فوق متخصص غدد درون ریز ارجاع خواهید شد.

منبع :همشهری
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

آشنایی با عوامل خطرساز بیماری های قلبی -عروقی در رژیم غذایی


حکیم مهر -
بیماری های عروق کرونر (CHD) قلب ناشی از نرسیدن جریان خون به عروق احاطه کننده و خون رسان به قلب است. اصلی ترین دلیل بیماری های قلبی - عروقی، «آترواسکلروز» است. «آترواسکلروز» بیماری پیش رونده یی است که از کودکی شروع می شود و طی سال ها پیشرفت می کند. این بیماری در اثر رسوب چربی و کلسترول و مواد دیگری همچون کلسیم، فیبرین و مواد حاصل از تخریب سلول ها در دیواره رگ ها بروز می کند. به این رسوبات «پلاک» یا «اتروما» می گویند. انسداد چشمگیر رگ باعث بروز عوارض حادی همچون سکته قلبی و مرگ می شود.

بعضی عوامل خطرساز بیماری های قلبی - عروقی عبارتند از؛

1- هایپرلیپیدمی

(افزایش چربی خون)

:LDL اصلی ترین ناقل کلسترول در خون است و افزایش آن با افزایش بروز بیماری های قلبی - عروقی همراه است، به طوری که یک واحد افزایش در LDLخون برابر است با یک تا دو درصد افزایش ریسک بیماری های

قلبی -عروقی. LDL باید کمتر از 130 میلیگرم در دسی لیتر حفظ شود.

:HDL عامل کاهنده کلسترول خون و بسیار مفید است. یک واحد افزایش HDL می تواند دو تا سه درصد ریسک بیماری های قلبی - عروقی را کاهش دهد. میزان HDL باید بیشتر از 35 میلیگرم در دسی لیتر حفظ شود.

LDL اکسید شده منجر به ضایعات «آترواسکلروز» می شود، در حالی که HDL از تجمع چربی در دیواره عروق جلوگیری می کند.

2- چاقی

BMI -یا نسبت وزن به مجذور قد باید بین 20 تا 25 حفظ شود. BMI بیشتر از 30 ریسک بیماری های قلبی را به شدت افزایش می دهد.

WHR -یا نسبت دور کمر به دور باسن در آقایان کمتر از یک و در خانم ها کمتر از 8/0 باید حفظ شود. چاقی شکمی ریسک بیماری های قلبی را به شدت افزایش می دهد.

- افرادی که دارای چاقی مشخص هستند، یک تا 5/1 ساعت بعد از غذا مجدداً گرسنه می شوند و باید غذای خود را به سه وعده صبحانه عالی، ناهار متوسط و شام مختصر تقسیم کنند.

- افراد چاقی که قصد کاهش وزن دارند باید میزان کاهش وزن در آنها حداکثر بین 5/0 تا یک کیلوگرم در هفته باشد نه بیشتر.

3- روغن های جامد (چربی اشباع) و کلسترول


این روغن ها کلسترول و LDL را بالا می برند و عامل بروز «آترواسکلروز» و بیماری های قلبی - عروقی هستند. منابع این چربی ها عبارتند از روغن جامد، کره، روغن نخل، روغن نارگیل و چربی حیوانی.

«هایپرکلسترومیک»ترین چربی ها؛ کره، روغن نخل و نارگیل هستند. برای پیشگیری از بیماری های قلبی -عروقی چربی اشباع نباید بیشتر از یک سوم کل چربی را تشکیل دهد.

4- هموسیستئین

«هموسیستئین» اسیدآمینه یی است که تحت تاثیر فولیک اسید و ویتامین های B6 و B12 متابولیزه می شود و اگر در اثر کمبود این مواد نتواند متابولیزه شود به خون نشت پیدا می کند و افزایش آن در خون مستقیماً ریسک بیماری های قلبی -عروقی را افزایش می دهد. در بعضی پژوهش ها دیده شده است که مصرف مکمل «ب کمپلکس» باعث کاهش «هموسیستئین» پلاسما و کاهش ریسک بیماری های قلبی عروقی شده است.

5- نوسانات انسولین

نوسانات انسولین به آسیب عروق و تشکیل پلاک «آترواسکلروز» منجر می شود. غذاهای قنددار، به خصوص قند ساده، به دلیل جذب سریع، منجر به ترشح یکباره شدید انسولین می شود. برای حفظ سلامت عروق باید سرعت جذب قند را تا حد ممکن آهسته کنیم. وجود چربی همراه قند، مصرف فیبر همراه غذا و مصرف کربوهیدرات های پیچیده جذب قند را به تاخیر می اندازد و ترشح انسولین را آهسته می سازد.

در مورد افراد چاق به خصوص چاقی شکمی مصرف میوه به صورت تازه در وعده های صبحانه و بعد از ناهار توصیه می شود تا قند آنها باعث تحریک یکباره ترشح انسولین در میان وعده ها و شب نشده و موجب مهار سوخت چربی نشود. افراد دارای وزن متعادل می توانند 750 گرم میوه و سبزی خود را در پنج وعده 150 گرمی تقسیم کنند.

6- آهن

آهن زیاد در بدن یک محیط اکسیدکننده شدید ایجاد می کند که زمینه را برای اکسیداسیون LDL فراهم می کند. در افرادی که سکته قلبی کرده اند، میزان آسیب قلبی با میزان آهن ذخیره شده در قلب رابطه مستقیم دارد. آهن زیاد باعث تخریب رگ ها (انسداد شریان گردن یا کاروتید) می شود. در مردان و در زنان یائسه مصرف مکمل آهن بدون آزمایش خون توصیه نمی شود.

7- کافئین

محدودیت مصرف کافئین به مقدار کمتر از پنج فنجان قهوه در روز توصیه می شود. کاهش دریافت کافئین باعث کاهش «هموسیستئین» می شود.

8- نخوردن صبحانه

خوردن صبحانه به میزان قابل توجهی منجر به کاهش چسبندگی پلاکت ها و کاهش لخته خون می شود. «بتاترومبو گلوبین» (فاکتور نمایانگر فعالیت پلاکت ها برای ایجاد لخته خون) در افرادی که صبحانه می خورند نسبت به آنهایی که نمی خورند،5/2 برابر بیشتر است. افرادی که صبحانه نمی خورند نسبت به آنهایی که می خورند، چاق ترند.

9- نداشتن فعالیت فیزیکی


عدم تحرک، فاکتور خطری است برای بروز بیماری های قلبی - عروقی. به منظور حفظ سلامت قلب و عروق توصیه می شود بزرگسالان حداقل 30 دقیقه و کودکان حداقل 60 دقیقه فعالیت فیزیکی متوسط شدت هوازی، حداقل پنج روز در هفته داشته باشند. از این مقدار ورزش 10 دقیقه ابتدای آن باید گرم کردن بدن و 10 تا 15 دقیقه آخر سرد کردن بدن باشد. شدت متوسط به عنوان 60 تا 80 درصد ماکزیمم ضربان قلب در نظر گرفته می شود (ماکزیمم ضربان قلب=220 منهای سن). شدت متوسط همچنین شدتی است که سه کیلومتر را در 30 دقیقه بتوان پیمود.
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

آشنایی با آنژیوگرافی

آنژیوگرافی روشی بسیار دقیق برای بررسی رگ ‌های کرونری قلب است. این روش بر خلاف اکوکاردیوگرافی و نوار قلب که در مطب قابل انجام است، حتما باید در بیمارستان و در بخش قلب با امکانات خاص انجام شود. از طرفی این روش با زحمت مختصری برای بیمار همراه است.

برای انجام آنژیوگرافی در محل کشاله ران یک سوراخ کوچک ایجاد می ‌شود، سپس کاتتر که لوله‌ ای بلند، باریک و توخالی است را به داخل رگ رانده و از آن جا به داخل قلب و رگ‌ های کرونر می فرستند. پس از این ‌که نوک کاتتر به داخل رگ کرونری فرستاده شد ماده ‌ای حاوی یُد که ماده حاجب نامیده می ‌شود تزریق می ‌شود و تصویر رگ‌ ها نمایان می ‌شود.

نقطه قوت این روش ایجاد تصویر مستقیم از رگ ‌های قلب و تعیین درصد تنگی آن ها به طور نسبتا دقیق است.

حُسن دوم این روش این است که در صورت وجود تنگی شدید رگ‌ های کرونری در همان زمان می توان درمان، شامل بالن زدن یا استنت ‌گذاری، را انجام داد.

معمولا قبل از هر گونه عمل باز یا بسته روی رگ ‌های کرونری ابتدا باید با آنژیوگرافی آناتومی رگ‌ ها و محل دقیق تنگی را مشخص کرد.

کاربرد دیگر آنژیوگرافی در بیمارانی است که مشکوک به تنگی رگ‌ های کرونری هستند، ولی نتایج تست ورزش، اکوکاردیوگرافی، نوار قلب و دیگر تست ‌ها، تشخیص قانع‌ کننده‌ ای را مطرح نکرده است.

تزریق موادی که دارای ایزوتوپ‌ های ناپایدار هستند و اشعه گاما ساطع می ‌کنند یکی از راه‌ های تصویربرداری از قلب است. از این روش می ‌توان برای بررسی تنگی رگ ‌های کرونری و یافتن مناطقی از قلب که تحت استرس، دچار کمبود خون و اکسیژن می ‌شوند، استفاده کرد.

بعد از تزریق موادی مثل تالیوم یا تکنزیوم ابتدا در حال استراحت تصویر قلب بیمار به وسیله دوربین گاما مشخص می ‌شود، سپس بیمار ورزش می ‌کند و با حداکثر فعالیت ورزشی جریان خون قلب تا 5 برابر افزوده می ‌شود، در این حال اگر یک یا چند ‌شاخه از رگ ‌های کرونر دچار تنگی باشد به آن قسمت‌ های قلب به اندازه بقیه جاها خون نمی‌ رسد و تصویر آن قسمت ‌ها کم رنگ ‌تر خواهد بود، به این ترتیب تنگی رگ ‌های قلبی مشخص خواهد شد.

در سال ‌های اخیر روش ‌های نوینی از جمله سی ‌تی اسکن سه ‌بعدی و آنژیوگرافی به واسطه ام ‌آر ‌آی ابداع شده است. در این روش‌ ها بعد از تصویربرداری از قلب با استفاده از نرم‌افزارهای رایانه ‌ای همه اجزای قلب به جز رگ‌ ها را در تصویر حذف می ‌کنند و بدین ترتیب تصویری روشن و سه‌ بعدی از رگ‌ های کرونری ارائه می ‌دهند.

حسن این روش‌ ها سهولت انجام برای بیمار است، ولی در هیچ یک از آن ها نمی ‌توان همزمان عملیات درمانی را انجام داد.

نکاتی درباره ی تپش قلب


یک متخصص بیماری‌ های قلب و عروق با بیان این که عواملی چون استرس، هیجان و کم خوابی در تپش قلب موثر است، گفت: احساس آگاهی از ضربان قلب را تپش قلب می ‌گویند، زیرا افراد در مواقع عادی از تپش قلب خود ناآگاه هستند و این تپش قلب به صورت تپیدن و لرزیدن ظاهر می ‌شود.


دکتر منوچهر قارونی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار داشت: هرگاه فرد ضربان قلب خود را احساس می‌ کند لازم است به پزشک مراجعه کند، زیرا در مواردی که این تپش قلب ناشی از بیماری ‌های قلبی همچون افتادگی دریچه پرولاپس و یا فشار خون باشد، نگران کننده است. در غیر این صورت در سایر موارد که ناشی از استرس یا رژیم غذایی خاصی باشد، جای نگرانی وجود ندارد.


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به پراکندگی این بیماری افزود: تپش قلب در زنان شایع ‌تر است، اما درمان ‌های دارویی آن ربطی به سن و جنس ندارد و در همه افراد بسته به علت و ریشه تپش قلب یکسان است.


دکتر قارونی ادامه داد: مصرف برخی مواد غذایی چون چای و قهوه، سیگار و نوشابه های گازدار باعث تپش قلب می ‌شوند که در چنین مواردی رعایت یک رژیم غذایی خاص به افراد توصیه می‌ شود.


این متخصص قلب و عروق اضافه کرد: غذاهای نفاخ، سبزیجات و میوه ‌های خام ممکن است باعث بروز تپش قلب در افراد شود.
احساس آگاهی از ضربان قلب را تپش قلب می ‌گویند


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به روش‌ های تشخیصی این بیماری گفت: کسی که دچار تپش قلب می ‌شود باید به پزشک مراجعه کند.

پس از انجام معاینات لازم نوار قلب از بیمار گرفته می ‌شود که تا حد زیادی می ‌تواند علت تپش قلب را مشخص کند.

گاهی نیز انجام آزمایش هایی برای تشخیص برخی بیماری های زمینه ‌ای لازم است.

در نهایت اگر علت تپش قلب مشخص نشود، دستگاهی به نام هولترمونیتور یا نوار قلب متحرک به فرد متصل می ‌شود تا اگر در طول 24 ساعت فرد دچار تپش قلب شد، نوار قلب در همان حالت از بیمار گرفته شود و نوع آریتمی قلب فرد مشخص شود.

علاوه بر هولتر مونیتور، می‌ توان از تست ورزش استفاده کرد تا پزشک و بیمار اطمینان حاصل کنند که فعالیت شدید، عامل به وجود آورنده ی آریتمی خطرناک نیست.

دکتر قارونی در پایان خاطر نشان کرد: اصول درمان تپش قلب بر حذف عامل به وجود آورنده(دارو، تنباکو، قهوه، چای و الکل) تشخیص و درمان بیماری های همراه(پُرکاری تیروئید ، افت قند خون ، علائم یائسگی و اضطراب) استوار است که در اکثر موارد با رعایت عادات مناسب زندگی و تغذیه، پرهیز از استرس ها و هیجانات و انجام ندادن فعالیت های ورزشی نامتناسب، تپش قلب فرد بهبود می ‌یابد.

تنگی رگ‌ های قلب

عضلات قلب مانند سایر اعضای بدن نیاز به گردش خون مداوم دارند. نام رگ ‌های قلب که این وظیفه ی مهم را انجام می ‌دهند، رگ‌ های کرونری است.

به نقل از جام جم آنلاین، آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین، بیماری تنگ شدن رگ ‌ها در اثر رسوب موادی چون چربی است(پلاک) که بسیاری از رگ‌ های بدن از جمله مغز، کلیه‌ ها و قلب را دچار می ‌سازد.

عوامل خطر:

آترواسکلروز در هر حال با زیاد شدن سن گریبان گیر همه می‌ شود اما پیشرفت آن در همه ی افراد یکسان نیست.

خانم‌ ها در سنین باروری بسیار کمتر از مردان دچار این بیماری می‌ شوند.

بالا بودن فشار خون، به هم خوردن تعادل چربی ‌های خون، مصرف سیگار و دیابت عوامل خطرساز این بیماری هستند که با کنترل آن ها می ‌توان سیر این بیماری را کند کرد.

چاقی عمومی(شاخص توده ی بدنی بالاتر از عدد 30) و چاقی شکمی(دور شکم درمردان بالاتر از101 و در زنان بالاتر از 88 سانتی متر) نه تنها افراد را مستعد فشار خون، بالا رفتن چربی خون و دیابت می ‌سازد بلکه به طور مستقل عامل خطر آترواسکلروز است.

عوارض


این بیماری با تنگ کردن رگ‌ های مغز باعث سکته ی مغزی می ‌شود.

تنگی شریان‌ های کلیوی از عوامل مهم فشار خون است که در اثر همین بیماری ایجاد می ‌شود.

تنگ شدن رگ‌ های قلبی عامل ایجاد دردهای قلبی و سکته ی قلبی است که در این نوشتار دردهای قلبی ناشی از تنگی رگ‌ های کرونر توضیح داده می‌ شود.

علایم

در افراد دچار تنگی کرونر، در شرایطی که قلب نیازمند اکسیژن بیشتر است مثل زمان فعالیت، هیجان، قرار گرفتن در معرض سرما و یا زمان غذا خوردن، درد قفسه ی سینه شروع می‌ شود و استراحت یا مصرف داروی نیتروگلیسرین باعث بهبودی می ‌شود.

این درد معمولا 3 تا 20 دقیقه طول می ‌کشد و به صورت مبهم، به صورت فشار به قفسه سینه یا احساس خفگی است.

این درد، گاه به گردن، فک و یا کتف و دست چپ تیر می‌ کشد.

داروی نیتروگلیسرین که به شکل زیر زبانی و اسپری وجود دارد با گشاد کردن رگ ‌های کرونری باعث بهبودی بیماران می ‌شود و یکی از نشانه‌ های بیماری کرونر بهبودی درد با استفاده از این دارو است.

توجه به این نکته لازم است که داروی نیتروگلیسرین باعث افت فشار خون می ‌شود و استفاده از آن بدون تجویز پزشک جایز نیست.

در مورد دردهایی که چند ثانیه طول می ‌کشند و دردهایی که درحین فعالیت بهبود می ‌یابند و موقع استراحت دوباره شروع می ‌شوند احتمال وجود بیماری کرونر، کم است ولی باید حتما بررسی انجام شود.

بیمار دارای تنگی کرونر، در بین حملات درد، هیچ گونه علامتی ندارد اما در حین درد تغییراتی در جریان الکتریکی و حرکات عضلات قلب رخ می ‌دهد که با استفاده از نوار قلبی، اکوکاردیو گرافی و یا اسکن قلب، می ‌توان وجود بیماری کرونری را رد یا تایید کرد. به این ترتیب گاه برای تشخیص لازم است با ورزش یا برخی داروها قلب را تحت فشار قرار دهیم.


منبع: فوریت های پزشکی
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”