همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

کارشناسان تغذیه تایید کردند که برخلاف باور غلط مردم، مصرف تخم مرغ برای سلامت قلب مفید است.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، دکتر دون مک نامارا کارشناس تغذیه در آمریکا تاکید کرد حتی موسسه قلب آمریکا هم محدودیت مصرف ۶ عدد تخم مرغ در هفته را لغو کرده است.

مک نامارا، متخصص بیوشیمی تغذیه در گفت وگویی با روزنامه هرالدسان خاطرنشان کرد: افراد میانسال از خوردن تخم مرغ وحشت دارند چون ۴۰ سال است که به آنها درباره خطرات کلسترول موجود در رژیم غذایی هشدار داده می شود.

اما سالها آزمایش و تحقیق آشکارا نشان داده است که کلسترول موجود در تخم مرغ تاثیر خطرناکی روی قلب ندارد.

وی افزود: مقدار چربی اشباع شده در تخم مرغ بسیار پایین است و در عین حال این خوردنی مطلوب حاوی چندین ترکیبات حیاتی مثل کولین است که ترکیبی عالی برای متابولیسم و رشد مغز جنین در دوران بارداری است.

هم چنین تخم مرغ حاوی ماده ای به نام لیوتئین است که خطر ابتلا به آب مروارید و تحلیل منطقه ماکولار چشمی ناشی از پیری را کاهش می دهد.
isna
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

آشنایی با جراحی دریچه قلب

بیماری دریچه ای قلب عبارتست از عارضه بیماری هایی که دریچه های قلب را از شکل می اندازند یا تخریب می کنند. قلب ۴ دریچه دارد. دریچه های دولتی ( میترال) و سه لتی (تریکوسپید) که دریچه های اصلی قلب به شمار می روند،کنترل جریان خون به درون بطن ها را به عهده دارند. دریچه های آئورت و ریوی نیز کنترل جریان خون به خارج از قلب را به عهده دارند. عملکرد درست دریچه ها برای کارآمدی قلب به عنوان یک پمپ اهمیت حیاتی دارد.

بیماری دریچه ای قلب اساسا به دو نوع تقسیم می شود: تنگ شدن دریچه که جلوی جریان طبیعی خون را می گیرد، یا گشاد شدن دریچه که باعث برگشت خون به عقب و به درون قلب می شود. اختلال دریچه ای ممکن است ارثی باشد یا توسط یکی از موارد زیر به وجود آید .

تب روماتیسمی، عارضه ای از گلودرد استرپتوککی،آترواسکلروز(تصلب شرابین) بالا بودن فشار خون، نقایص مادر زادی قلب، آندوکاردیت و تزریق مواد مخدر در رگ، ندرتا سیفلیس .

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون ، نوار قلب، اکوکاردیوگرافی، عکسبرداری از قلب و ریه ها با اشعه ایکس، و آنژیوگرافی باشد

وارد کردن کاتتر به قلب امکان دارد برای تصحیح نقص دریچه ای یا در آوردن دریچه بیمار یا آسیب دیده و جایگزین کردن آن( با دریچه مصنوعی یا دریچه ساخته شده از بافت انسانی یا گاوی، یا دریچه انسانی از یک فرد فوت شده) جراحی انجام شود .

به مرور زمان عمل جراحی تعویض دریچه پیشرفت نموده و امروزه یکی از راههای مؤثر وبسیار مطمئن برای درمان بیماران دچاربیماری یا مشکلات دریچه ای می باشد .همزمان با پیشرفت هنر جراحی و مراقبت های بعد از عمل و تکنولوژی جدید و فراهم شدن امکان انتخاب دریچه های با دوام و روشهای جراحی، امروزه عمل تعویض دریچه به عنوان یکی از درمان های مؤثر و تثبیت شده مشکلات دریچه ای مطرح می باشد. اولین جراحی دریچه ای در سال ۱۹۱۳ به ثبت رسیده است .

با این وجود، تعویض دریچه تا دهه ۱۹۶۰ (زمان به بازار آمدن دریچه های مصنوعی) امکان پذیر نبود. .اگرچه اولین دریچه های مصنوعی سالهای سال به خوبی کار می کردند، ولی پیشرفتهای بعدی در طراحی دریچه ها منجر به بهبود جریان خون در دریچه های مصنوعی قلب شد .امروزه طرحهای بهتر دریچه ها امکان بازگشت بیمار به زندگی فعال و سالم را فراهم نموده وامید به زندگی را افزایش می دهد .

قلب و دریچه هایش :

قلب شما چگونه کار میکند ؟

قلب شما یک پمپ عضلانی قوی است . پمپاژ دائمی قلب، خون غنی از اکسیژن را به بدن شما می رساند . این چرخه وقتی شروع می شود که خون با اکسیژن کم از قسمتهای مختلف بدن برگشته و از طریق قلب به ریه های شما فرستاده می شود . بعد از اکسیژن گیری خون در ریه ها ، خون سرشار از اکسیژن به قسمت دیگری از قلب شما باز می گردد وعمل پمپاژ قلب ، آنرا به بدن شما می راند.وجود دریچه ها جهت عملکرد تلمبه ای قلب اساسی است .قلب شما چهار دریچه یا پرده بافتی دارد که با باز و بسته شدن آنها، امکان حرکت خون بین چهار حفره قلب فراهم میشود . هر دریچه ، جریان خون را کنترل کرده و موجب جریان یافتن خون به جلو و به حفره بعدی می شود . وقتی دریچه یا دریچه های قلب شما بیمار می شوند، توانائی کارکرد آنهاکاهش می یابد .


بیماریهای دریچه ای قلب :


دریچه های قلب به یک یا دو شکل زیر بیمار می شوند :

تنگ شدن قسمت ورودی دریچه که استنوزیس نامیده می شود.
بسته شدن ناکامل دریچه که نارسایی (یا رگورژیتانت) نامیده می شود.
با تنگ شدن دریچه از کفایت عملکرد پمپی قلب کاسته شده و منجر به مشکلات متعددی میشود . مثلا در تنگی دریچه میترال، هنگام انقباض دهلیز چپ، خون کمتری وارد بطن چپ می شودکه این امر موجب محدودیت مقدار جریان خون پمپ شده به بدن می شود . وقتی دریچه کاملابسته نشود، خون به حفره قلبی پس می زند، همچنین این حالت دریچه، توانائی قلب برای پمپ حجم ضروری خون به قسمتهای دیگر بدن را مختل می سازد .مثلا اگر دریچه میترال کاملا بسته نشود، هنگام انقباض بطن چپ، خون بجای حرکت بسوی آئورت،به دهلیز چپ پس خواهد زد. خون پس زده به دهلیز چپ موجب ایجاد فشار در دهلیز وپس زدنخون به ریه ها می شود . افزایش حجم و فشار در ریه ها عملکرد آنها را محدود می کند .

تشخیص بیماری های دریچه :

پزشک میتواند بیماری دریچه ای را بوسیله پرسیدن علائم بیماری شما، سمع صداهای قلب وانجام آزمایشات تشخیص دهد.
بیماری دریچه ای موجب بروز علائم زیر می شود :
درد یا فشردگی سینه
تنگی نفس
ناتوانی در خوابیدن
خستگی عمومی و ناتوانی در انجام فعالیتهای روزمره
تورم مچ پا و مچ دستها یا بزرگی غیر عادی شکم
طپش قلب
بیماریهای دریچه ای به راههای مختلف درمان می شوند :
تجویز دارو
ترمیم دریچه به روش جراحی
تعویض دریچه به روش جراحی
اصلاح تنگی دریچه با بالون


دریچه مصنوعی :

در جراحی تعویض دریچه، دو نوع عمده دریچه مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد :
*بیوپروستتیک یا دریچه های بافتی با پایه و بدون پایه
*دریچه های مکانیکی
*دریچه های بافتی بدون پایه

از میان انواع دریچه ها، دریچه های بافتی بدون پایه بیشترین شباهت را به دریچه های طبیعی دارند. این دریچه ها از بافت
انسانی یا حیوانی تشکیل شده و بدون استنت یا پایه (چهارچوب فلزی یا پلاستیکی که توسط پارچه ای پوشانده شده است و
بافت را نگه می دارد) می باشند .نبودن پایه موجب بهبود جریان خون می شود . انجام عملیات خاص بر روی بافت ، دوام دریچه های بدون پایه را بیشتر می کند .
دریچه های بافتی پایه دار :

دریچه های بافتی پایه دار نیز از بافتهای حیوانی ساخته شده و با انجام عملیات خاص دارای دوام بیشتری شده اند . چهارچوب پلاستیکی یا فلزی با پوشش پارچه ای بافت را نگه میدارد .دریچه های مکانیکی :


این دریچه ها از مواد با دوام تری نظیر فلزات و پلاستیک ساخته شده اند . علیرغم سادگی ظاهری، دریچه های مکانیکی حاصل سالها طراحی دقیق بوده و از تکنولوژی پیچیده ای برخوردارند . این دریچه ها به لحاظ دوام طولانی مشهور می باشند.

انتخاب دریچه :

پزشک پس از تشخیص دقیق مشکل دریچه ای شما در مورد نوع دریچه مناسب برای شما صحبت خواهد کرد . قبل از انتخاب دریچه بافتی یا مکانیکی، عوامل متعددی در نظر گرفته می شود :
وجود و وسعت و شدت بیماری دریچه های دیگر قلب وجود و وسعت سایر بیماریهای عضله قلب شیوه زندگی و میزان فعالیتهای جسمانی روزمره توانائی تحمل مصرف داروهای ضد انعقاد روزانه داروهای ضد انعقاد از تشکیل لخته در روی دریچه ممانعت کرده و غالبا برای بیماران دارای دریچه مکانیکی و گاهی برای بیماران دارای دریچه بافتی تجویز می شوند .در صورتیکه بیمار خانم باشد ، اگر در سنین باروری قرار داشته باشد کنترل مصرف داروهای ضدانعقاد در طول بارداری نیاز به توجه بیشتری دارد .روش جراحی:
سالهاست که جراحیهای رایج تعویض دریچه به صورت سالم و مؤثر انجام می گیرند پیشرفت روش های جراحی و محصولات جدیدی که این روشها را تسهیل می نمایند، موجب پدید آمدن جراحیهای قلب با حداقل تهاجم شده اند که بیشتر مورد توجه پزشکان و بیماران قرار گرفته است تفاوت جراحیهای با حداقل تهاجم و روشهای معمول در اندازه و وسعت برشی است که جراح برای تعویض دریچه قلب شما انجام می دهد . برش جراحی کوچکتر موجب کاهش امکان عفونت و درد کمتر در دوران بهبودی شده و اغلب ظاهر زخم بهتر است به این معنی که جای زخم کوچکتر خواهد بود.با این وجود برش جراحی کوچک برای همه مقدور نیست . در مورد آنچه برای شما بهتر است می توانید آزادانه با جراح خود صحبت کنید . صرفنظر از روشی که جراح برای شما مناسب می داند ، تعویض دریچه قلب در شرایطی انجام میشود که عملکرد قلب و ریه شما به ماشین قلب و ریه سپرده شود.

وقتی که خون وارد این ماشین (CPB ) می شود Co2 آن با اکسیژن جایگزین میشود ( نظیر آنچه در ریه به وقوع می پیوندد) و توسط پمپ قلبی مصنوعی خون به کل ارگانهای بدن فرستاده می شود. سیستم CPB دارای لوله هایی است که نظیر وریدها و شریانهای شماعمل می کند و همچنین برای حفظ درجه حرارت مناسب جهت عمل جراحی، بدن توسط دستگاه سرد یا گرم می شود.عمل جراحی

قبل از عمل جراحی :


احساس اضطراب و نگرانی از عمل تعویض دریچه قلب امری طبیعی می باشد . به عقیده بسیاری از بیماران عمل شده، سؤال کردن و گفتگو با تیم جراحی موجب کم شدن ترس آنان میشود . همچنین این بیماران تاکید نموده اند که داشتن نگرش مثبت نسبت به جراحی، بهبودی آنهارا تسهیل نموده است . شما نیز قبل از عمل آموزشهای خاصی از پزشک و سایر افراد دریافت خواهید کرد .

تعدادی از آمادگیهای لازم بشرح زیر است :

صحبت با اعضای مختلف تیم جراحی نظیر جراح ، متخصص بیهوشی، متخصص قلب، مسئول تنفس درمانی و پرستاران صحبت با اعضاء خانواده در مورد عمل بازدید از واحد مراقبت ویژهICU که احتمالا محل گذراندن دوره بهبودی بعد از عمل می باشد .

آموزش ناشتا بودن به مدت ۸ ساعت قبل از عملدر طول جراحی:

بعد از جراحی :

بلافاصله بعد از عمل جراحی خواب آلود خواهید بود . چند ساعت بعدی و شب را در واحد مراقبت ویژه خواهید گذراند در این محل، تعداد ضربانات قلب، دما، فشارخون و سایر علائم حیاتی بطور کامل تحت کنترل قرار می گیرند . وسایل مربوط به کنترل ممکن است موجب ناراحتی شما بشود . پرستاران بطور مکرر در حرکت، سرفه و تنفس عمیق به شما کمک خواهند کرد تا به سلامت دوره بهبودی را سپری کنید .اعضاء خانواده و دوستان نزدیک به ملاقات شما خواهند آمد . پرستار واحد مراقبت ویژه به ملاقات کنندگان راجع به ساعات مناسب ملاقات توضیحاتی خواهند داد .وقتی که مراقبت و کنترل بخش ویژه لازم نباشد ، شما به واحد بعدی و یا بخش مراقبت عادی بیمارستان منتقل خواهید شد . مدت بستری بین ۱ الی ۷ روز می باشد . اغلب بیماران ازچگونگی احساس بهبودی و توانائی از سرگیری برخی فعالیتهای عادی زندگی نظیر راه رفتن، خوردن، استحمام متعجب می شوند . بسیاری از بیماران روز بعد از عمل راه می روند .برنامه ریزی آینده :

زندگی با دریچه مصنوعی موجب می شود که بیمار فکر کند نیاز به روش زندگی جدیدی دارد ولی در واقع بیماران بعد از عمل احساس بهتری خواهند داشت زیرا دیگر علائم بیماری دریچه ای وجود ندارد .معمولا بیماران در می یابند که علائم بیماری بتدریج در طول چند هفته اول بعد از عمل بهبود می یابد ولی متوجه می شوند که برای ایجاد تغییرات قابل توجه، چندین هفته یا ماه (دوره نقاهت) زمان لازم است .

پزشک برای تسهیل بهبودی در منزل رژیم خاص ورزشی را تجویز و شاید رژیم غذائی خاصی را نیز توصیه نماید . شما می توانید با کمک پزشک اهداف واقع بینانه ای را برای افزایش فعالیت جسمانی مشخص نمائید . این نکته حائز اهمیت است که شما راهنمائیهای خاصی برای از سرگیری فعالیتهای خانگی نظیرخانه داری، ورزش، رانندگی و بازگشت به کار را دریافت نمائید .

اغلب بیماران احساسات غیر منتظره ای نظیر موارد زیر را بعد از عمل تجربه می کنند :

احساس سرخوشی به مدت چند روز
بی اشتهائی و احساس بدمزگی غذا که بیش از یک ماه ادامه می یابد .
اختلال خواب به مدت چند هفته
اختلال بینایی (کره چشم بطور موقت آب را جذب می کند که در بینایی اثراتی گذاشته و موجب می شود که عینک نامناسب به نظر برسد )
تورم پاها به مدت چند هفته
آگاهی از این موارد نگرانی شما را در مورد این که فقط شما چنین احساساتی دارید، کم می کند.

هدف از تعویض دریچه :

کاستن از فشار و بار زیاد بر روی قلب، بهبود کیفیت زندگی با کاهش یافتن تنگی نفس، کاهش طپش قلب، افزایش فعالیتهای اجتماعی و اقتصادی، ترک کردن خانه نشینی، بالارفتن روحیه زندگی و تلاش .

برنامه غذایی :


مصرف نکردن نمک، البته نباید تصور کنید که با مصرف نکردن اصلا نمک به بدن شما نمی رسد چرا که در مواد غذایی مصرفی شما مثل نان، سبزیجات، میوه جات و … نمک وجود دارد و به بدن شمارسیده و نیاز بدن را برآورده می کند .

چرا نمک مصرف نکنیم ؟

چون نمک همراه خود آب را در بدن و در داخل رگها نگه می دارد . آب زیاد باعث بار و فشار زیاد بر روی قلب می شود .دریچه های موجود از بهترین نوع دریچه های مصرفی در جهان می باشد ودرمقایسه با دریچه های قدیمی صدای کمتری (دریچه های فلزی) دارند . با افزایش فعالیت، اضطراب، نگرانی و … تعداد ضربانات قلب شما افزایش می یابد و بالطبع صدای دریچه نیز بیشتر به گوش می رسد که در این مواقع جای نگرانی وجود ندارد . بعضی وقتها در اثر بی نظمی قلب،تعداد ضربانات قلب زیاد شده و در نتیجه صدای دریچه نیز زیاد به گوش می رسد . اگر این حالت باتنگی نفس همراه باشد باید زود به پزشک مراجعه کرد ، ولی اگر همراه با تنگی نفس نباشد بعداز استراحت کوتاه مدت، اگر بهبودی حاصل نشد، به پزشک مراجعه نمایید . بطور کلی شنیدن صدای دریچه گواه بر کارکرد آن دریچه می باشد .عمر دریچه :


دریچه ها به سه نوع تقسیم می شوند :

دریچه های گاوی یا خوکی – دریچه های فلزی – دریچه های انسانی

عمر متوسط دریچه های خوکی یا گاوی ۱۰ سال است که بعد از مدت فوق، دوباره باید بیمارعمل شده و دریچه خراب برداشته شده و دریچه دیگر جایگزین آن گردد که این عمل به مراتب مخاطرات و مشکلات بیشتری در مقایسه با عمل اول دارد . هرچه در سنین پائین تر دریچه های خوکی یا گاوی گذاشته شود، سرعت خراب شدن آن بیشتر و در نتیجه عمر دریچه کوتاه خواهد بود . ولی در سنین بالای ۶۰ سال عمر متوسط این دریچه ها بالاست .

دریچه های انسانی مختصری از دریچه های خوکی یا گاوی عمر بیشتری دارند . دریچه های فلزی بنا به ادعای کارخانه های سازنده عمر بیش از ۵۰ سال دارند . اما بعد از گذاشتن درداخل قلب مراقبت خاصی را می طلبد .

آنچه باید به خاطر سپرد :

خون انسان در برخورد با دریچه های مصنوعی تمایل به تشکیل لخته دارد و تشکیل لخته دراطراف دریچه نیز در کارکرد آن اختلال ایجاد می کند . بنابراین باید سیستم انعقادی (لخته شدن) خون را ضعیف بکنیم.

یکی از راهها، مصرف قرص ضعیف کننده سیستم انعقادی می باشد . اگر در مصرف قرص فوق سهل انگاری کنید هیچ ضمانتی در کارکرد دریچه های شما وجود ندارد . افراد مختلف جامعه نسبت به مصرف قرص فوق واکنشهای مختلفی نشان می دهند . بطور مثال فردی ممکن است با مصرف نصف قرص روزانه، سیستم انعقادیش ضعیف گردد فرد دیگر ممکن است با مصرف دو قرص روزانه سیستم انعقادیش ضعیف گردد و … بنابراین نمی دانیم شما بامصرف چقدراز این قرص، لخته شدن خونتان ضعیف خواهد شد . پس با آزمایش متناوب بعد ازعمل ، واکنش شما به داروی فوق سنجیده می شود . این آزمایش ، پروترومپین (PT)نام دارد. بعد از تنظیم اولیه آزمایش شما و مشخص کردن مقدار مصرفی داروی فوق از بیمارستان مرخص می گردید . ولی چون غذاهای مصرفی در منزل با غذاهای بیمارستان فرق می کند وغذاهای مختلف نیز روی آزمایش (PT) تاثیر می گذارند و پس از آن حداقل هر ۱-۲ ماه براساس نظر پزشک معالج باید یکبار آزمایش(PT) را انجام دهید و بهتر است جواب آزمایشات دردفترچه(PT) توسط پزشک نوشته شود .

داروی فوق باید طوری برای شما تنظیم گردد که سیستم انعقادی را تا حدی که خون لخته نشود ضعیف کند . چون اگر سیستم لخته کردن خون را زیاد ضعیف کند آنوقت ممکن است خونریزی اتفاق افتد . خونریزی ممکن است بصورتهای زیر با شدت کم یا زیاد اتفاق بیفتد :

خونمردگی زیر پوست – خونریزی زیاد از دندانها موقع مسواک زدن – ادرار با رنگ قرمز – درخانمها مقدار خونریزی زمان قاعدگی بیشتر شده و یا مدت زمان زیادی طول بکشد – خونریزی از بینی – سیاه شدن (مثل قیر) مدفوع و …

در مواجهه با چنین حالاتی به پزشک مراجعه نمائید . گفته های بالا اهمیت مصرف درست داروی وارفارین یا کومادین را گوشزد می کند .پیشگیری از عفونت :

-موقع کشیدن یا پر کردن دندان و نیز در خانمها جهت اقدامات تشخیصی یا درمانی در دستگاه تناسلی مثل کورتاژ و دیگر اعمال جراحی کوچک ، میکربها می توانند وارد جریان خون شوند .برای پیشگیری و مقابله با میکربهای وارد شده به خون دستورالعمل تجویز آنتی بیوتیک نیز به شماداده می شود . با ارائه دستورالعمل فوق به دندانپزشک یا سایر پزشکان به آنها اطلاع دهید که شمایک دریچه مصنوعی در قلب خود دارید.

-بعد از عمل جراحی برخی از بیماران متوجه می شوند که مچ پا یا ساقهایشان ورم کرده واحساس سنگینی شکم می کنند که گاهی تنگی نفس نیز به آنها افزوده می شود و با مشاهده این علائم به پزشک مربوطه مراجعه نمایید .

-بعد از عمل جراحی و بهبودی ، بعضی از بیماران در مراقبت های بعد از عمل مثل رعایت رژیم غذایی کم نمک و مصرف داروهای لازم، سهل انگاری می کنند . لازم است که ذکر گردد که سهل انگاری و عدم اطاعت از دستورات پزشک در مورد مصرف دارو و رژیم غذایی و فعالیت بدنی ممکن است برای شما مخاطره آمیز باشد .

بهتر است برای بهداشت دهان و دندان از مسواکهای نرم استفاده نمایید .
بهتر است خانمهای دارای دریچه مصنوعی در سنین باروری از مصرف قرص های ضد حاملگی پرهیز نمایند .

  دریچه قلب چیست ؟
دریچه های قلب چه وظیفه ای را بر عهده دارند ؟ 
چهار دریچه قلبی از یکسری پرده های بافتی نازک (اما محکم) تشکیل شده اند که با پمپ کردن خون توسط قلب بازو بسته می شوند . عملکرد صحیح آنهابرای اطمینان از جریان صحیح خون در قلب ضروری است. هنگامیکه در هر ضربان، دریچه های قلب شما به سمت عقب و جلو تحت کشش قرار می گیرند، واقعاکار سختی را انجام می دهند.
قلب شما دارای ۴ حفره یا اطاق است. هر حفره دارای یک دریچه است که به عنوان یک در عمل می کند . ۴ دریچه جهت برقراری مسیر صحیح خون در قلب شما بازو بسته می شوند .انواع مشکلات دریچه ای کدامند ؟

مشکلات دریچه ای قلب سبب می شوند که قلب شما به سختی کار کند و ممکن است منجر به نارسایی قلبی شوند.
در برخی از موارد دریچه ها :
 به خوبی باز نمی شوند (تنگی دریچه).
 اجازه نمی دهند که خون به خوبی از داخل آنها جریان پیدا کنند (باز هم تنگی دریچه نامیده می شود ) .
 بخوبی بسته نمی شوند و اجازه نشت مایع را هنگامی که نباید این حالت رخ بدهد، می دهند . این حالت بی کفایتی یا نارسایی دریچه اطلاق می شود .
 پرولاپس (افتادگی دریچه ) . در این حالت پرده های دریچه میترال به شکل مناسب بسته نمی شوند (در زنان شایع تر است). با افزایش فشار داخل بطن چپ ، پرده های دریچه میترال به داخل دهلیز چپ فشار داده می شوند که ممکن است سبب نشت مقداراندکی خون شود .


چه چیزی سبب مشکلات دریچه ای می شود ؟
 ممکن است یک مشکل کوچک مادرزادی ترمیم نشده دریچه های قلب، بعد هاسبب بروز مشکلاتی شده و در طول زندگی وضعیت آنها بدتر شود .
 افزایش سن سبب تضعیف یا سخت شدن دریچه ها می شوند.
 برخی ازبیماری ها سبب تخریب دریچه ها یا آسیب به آنها می شوند .چه کارهایی می توان انجام داد ؟
 ممکن است بررسی سالانه توسط پزشک، استفاده از دارو و رعایت شیوه سالم زندگی ، ضروری باشند.
 ممکن است در برخی از موارد انجام عمل جراحی به منظور ترمیم دریچه تخریب شده، ضروری باشد .
 ممکن است در برخی از موارد، ضروری باشد که دریچه در آورده شده و توسط یک دریچه مصنوعی جدید جایگزین شود . از پزشک خود بخواهید که در مورد انواع متفاوت دریچه های مصنوعی به شما توضیح دهد .جراحی دریچه قلب چگونه است ؟

در برخی از مشکلات دریچه های قلبی، بهترین درمان جراحی است . ممکن است پزشک شما اطلاعات بیشتری به شما بدهد اما برخی از نکات به شرح زیر است :
 شما در طول عمل(۳ تا ۵ ساعت) خواب هستید.
 پس از جراحی، شما به بخش مراقبت های ویژه یاآی سی یو (ICU) منتقل می شوید .
 اعضای خانواده شما می توانند در آی سی یو (ICU)ملاقات مختصری با شما داشته باشند.پس از آن چه چطور ؟
 پس از ترک آی سی یو، شما به بخش معمولی منتقل می شوید .
 در محل برش جراحی احساس درد و سفتی می کنید .
 جهت پاک کردن مایعات موجود در ریه ها، شما باید عمیقا نفس بکشید و شدیدا سرفه بکنید .
 به شما دارو داده می شود .
 در عرض یک تا دو روز می توانید بلند شوید و شروع به حرکت کنید .
 می توانید تغذیه معمولی را آغاز کنید . البته مصرف نمک باید محدود شود .
شما هرروز احساس بهتری داشته و قوی تر می شوید .من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم ؟
با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .
شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید .دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.آیا پرسش یا توضیحی از پزشک خود دارید ؟
دقایقی را برای یادداشت سوالات خود در ملاقات بعدی خود با پزشکتان اختصاص دهید. برای مثال:
آیا دریچه مصنوعی برای من مشکلی را بوجود خواهد آورد ؟
من چه زمانی می توانم به سرکارخودم برگردم ؟زنی که تعویض دریچه قلب شده و داروی « وارفارین » مصرف می کند آیا می تواند باردار شود ؟


استفاده از داروی وارفارین در دوران بارداری مساله پیچیده و بغرنجی است . استفاده از این دارو حتی در افراد غیر حامله نیز نیازمند کنترلهای لازم و آزمایشهای مقتضی است تا چه رسد به افراد حامله .

گرچه گزارش هایی مبنی بر اینکه برخی از زنان باردار که در تمام مدت بارداری از این دارو استفاده کرده بودند ، فرزندان سالم و زایمان بدون مشکل داشته اند وجود دارد اما این موارد نادر و استفاده از این دارو برای زنان باردار بسیار خطرناک است .

این دارو می تواند خطرات توارثی ( اثرات سوء بر جنین ) و خونریزی ایجاد کند .

جراحان قلب سعی می کنند برای افرادی که تمایل به حاملگی دارند از دریچه های غیر مصنوعی ( حیوانی یا انسانی ) استفاده کنند . ولی در صورتیکه چاره ای استفاده از دریچه مصنوعی نباشد توصیه اول عدم بارداری تا آخر عمر است .

البته در صورت اصرار بیمار و خانواده اش و با قبول مسئولیت خطرات احتمالی ، در ماههای نخست بارداری و هم چنین در هفته های آخر بارداری ( که خطر خونریزی مادر و زایمان بیشتر است ) « مپارین » به جای « وارفارین » برای بیمارتجویز می شود .

توصیه ما به شما این است که اگر تصمیم به بارداری دارید حتما در تمام طول حاملگی تحت نظر متخصص قلب و متخصص زنان و زایمان قرار داشته باشید.


pezeshk . us

منبع:http://www.parsacloob.com/
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

تغذیه قلب و گردش خون در بیماری های قلبی

بیماری رگ های قلب(عروق كرونر ) ناشی از رسوب چربی بر دیواره ی عروق قلب است كه با مسدود شدن كامل رگ ، درد و سكته قلبی بروز می كند .

روش های مناسب پیش گیری از بروز بیماری های قلبی :

1 ) پایین نگاه داشتن سطح فشار خون

2 ) دریافت رژیم غذایی كم چربی

3 ) كاهش وزن اضافی

4 ) ترك سیگار


طی تحقیقات اخیر، مهمترین عامل بروز بیماری های قلبی،تغذیه نادرست اعلام شده است .

كسانی كه یك بار دچار سكته های قلبی شده اند یا سابقه خانوادگی سكته دارند باید از مواد زیر كه برای بروز بیماری های قلبی خطرزاست پرهیز كنند .

1 ) روغن های اشباع و كلسترول

روغنهای اشباع شده ،خطر سازترین عامل برای بیماران قلبی و افراد در معرض خطر است.

این روغنها : روغن جامد حیوانی - كره-روغن جامد نباتی و چربی های چسبیده به گوشت هستند كه تا حد امكان باید كمتر مصرف شوند .

*پس خوردن گوشت قرمز فقط 3 بار در هفتهبرای افرادی که دارای چربیخون هستند به میزان كم،مجاز است .

*لبنیات خیلی كم چربی مصرف شود . ماست و شیر 5/1 % چربی

*از خوردن سوسیس و كالباس ، شیرینی های پر چربی و پر خامه ، سس ها و كباب های كوبیده كه پر از چربی است ، آبگوشت پر چربی ، كله پاچه و سیرابی پرهیز كنید .


2 ) نمك
مصرف آن به 4-3 گرم در روز محدود شود . یعنی شما مجاز هستید 2 تا 3 قاشق مربا خوری نمك راروزانه به همراه غذا مصرف كنید .

*نمك را سر سفره نیاورید


*از خوردن تنقلات شور مثل چیپس ، پفك ، خیار شور و شور سبزیجات خود داری كنید .


3 ) كلسترول
در مواد غذایی حیوانی موجود است و بیشترین میزان آن به ترتیب در مغز گوسفند ، جگر مرغ ، كلیه گوسفند،قلب ،‌امعاء و احشاء و میگو وجود دارد كه مصرف این مواد غذایی باید محدود باشد .


4 ) قندهای ساده
مثل شكر ، قند و شیرینی كمتر مصرف شود .


5 ) تخم مرغ

به 3 عدد در هفته محدود شود .


چه غذاهایی برای بیمار قلبی خوب است:

سبزیجات و میوه ها :که هم دارای ویتامین زیاد و هم فیبر بالا هستند،چربی خون را كاهش می دهند و احتمال ابتلا به سرطان را پائین می آورند.ضمنا به عبور غذا از دستگاه گوارش نیزكمك می كنند . (( جوانه گندم - كلم برگ- كلم قرمز-گل كلم- كلم بروكسل- بروكلی - شلغم- چغندر- اسفناج- مارچوبه- لوبیا سبز و نخود سبز )). هر روز می توانید سالاد مفصل و لذیذی از این مواد غذایی تهیه و میل كنید .

لبنیات كم چربی:تامین كننده ‌كلسیم و پروتئین مورد نیاز فرد بیمار هستند .

نان های سبوس دار:هم حاوی ویتامینB زیاد و هم كاهش دهنده چربی خون هستند مثل نان بربری – نان سنگك و نان جوی سبوس دار.

حبوبات:تامین كننده پروتئین كافی و كم چربی هستند و املاح زیادی دارند .

روغن های مایع:بهترین روغن برای افراد مبتلا به بیماری های قلب و عروق،روغن مایع ذرت و آفتابگردان برای پخت غذا و خصوصا روغن كانولاوروغن زیتون روی سالاداست .

ماهی:‌ بهترین غذا برای بیماران قلبی است و این افراد بایدحداقل هفته ای سه مرتبه غذای دریایی مصرفکنند. طی تحقیقات بسیار ، روغن ماهی ها موجب كاهش چربی های خون می شود و از رسو ب چربی در دیواره عروق جلوگیری می كنند.

قرص های مكمل ویتامینC و كلسیم برای فرد دچار عوارض قلبی مفید است ، همچنینقرص های مكمل ویتامینE و چربی های امگا 3 نیز باید طبق دستور مصرف شود .

رژیم غذایی یك روز برای فرد مبتلا به بیماری قلبی
صبحانه : چای و 2 قاشق مربا خوری شكر + پنیر ( پنیر گوسفندی که چربی بیشتری دارد نباشد) + نان ( 3 تا 4 تكه ) + 1 لیوان شیر كم چربی

ساعت 10 : 1 لیوان آب میوه تازه

ناهار : پلو و مرغ

مرغ پخته با روغن كم ( 1 ران یا 1 سینه كامل)+ 20 قاشق برنج پخته شده با روغن مایع به میزان كم و در كنار مرغ هویج و سیب زمینی پخته + سالاد زیاد به همراه ‌روغن زیتون + 1 كاسه ماست

عصرانه : چای و 1 حبه قند،2 تا 3 عدد میوه

شام : ماهی به صورت كباب شده در فر ( یا با روغن خیلی كم سرخ شده ) به همراه سوپ مرغ دارای سبزیجات زیاد با1 تا 2 تكه نان سبوس دار

قبل از خواب : 1 لیوان شیر ولرم


نكات مهم :

1 ) ورزش های ملایم و پیاده روی به گردش بهتر خون شما و سلامت عروقتان كمك می كند،سعی كنید هر روز پیاده روی و نرمش كنید .

2 ) از استرس های خود بكاهید .

3 ) اگر اضافه وزن دارید حتما به مرور وزنتان را كم كنید .

4 ) سیگار نكشید .

5 ) سعی كنید بیشتر از گیاهان تغذیه كنید . میوه ها ، سبزیجات ، حبوبات و غلات،كلید سلامتی شما هستند .

عاتکه موسوی- كارشناس تغذیه تبیان
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

آشنايي با تنظيمات ونتيلاتور و تفسير گازهاي خون شرياني ABG

مد تهويه كنترله يا اجباري يا (CMV (Controlled Mechanical Ventilation)

در اين مد ونتيلاتور هواي دمي را با حجم جاري و تعداد از پيش تعيين شده، صرف نظر از كوشش هاي تنفسي بيمار به ريه هاي بيمار تحويل مي دهد و در صورت كوشش تنفسي بيمار، وي قادر به تحريك ونتيلاتور براي تحويل يك تنفس مكانيكي نخواهد بود و كوشش تنفسي بيمار توسط دستگاه بلوكه شده و موجب جنگيدن (Fighting) بيمار با دستگاه خواهد شد.
عيب اين مد آن است اگر بيمار بيدار بوده و تلاش تنفسي داشته باشد بدليل بلوك دستگاه، گرسنگي هوا و افزايش كار تنفسي رخ مي دهد.

مد تهويه كمكي يا (AMV(Assisted-Mechanical Ventilation)

در اين مد ونتيلاتور حجم از پيش تعيين شده اي را تنها با تحريك توسط كوششهاي دمي بيمار، در اختيار ريه ها قرار مي دهد. به اين معني كه فشار منفي ايجاد شده در ونتيلاتور ناشي از دم ارادي بيمار، دستگاه را تحريك كرده و ونتيلاتور حجم از پيش تنظيم شده را تحت فشار مثبت همزمان با دم بيمار به داخل ريه ها مي دمد. پس در اين مد حجم جاري بر روي دستگاه قابل تنظيم است ولي تعداد تنفس در دقيقه برابر با تعداد تنفس ايجاد شده توسط بيمار مي باشد كه يا به تمامي آنها توسط ونتيلاتور كمك حجمي مي شود و يا با تنظيم كليد حساسيت (Sensitivity or Trigger) تنها به دمهاي ارادي با فشار منفي مشخص كمك مي شود. در اين مد بيمار تعيين كننده تعداد تنفس در دقيقه است پس اگر بيماري تنفس تند و سطحي داشته باشد دستگاه به تمامي اين تنفس ها با حجم از پيش تعيين شده كمك مي كند بنابراين بيمار هيپرونتيلاسيون توسط دستگاه مي شود كه بايد مد به SIMV تغيير يابد يا با داروهاي فلج كننده عضلاني –عصبي و قرار دادن دستگاه روي مد كنتروله به بيمار كمك شود. حساسيت دستگاه بين 0.5- سانتي متر آب (بيشترين حساسيت) تا 10- سانتي متر آب(كمترين حساسيت) قابل تنظيم است.
عيب اين مد آن است كه اگر تنفس ارادي بيمار متوقف شود (آپنه) به علت عدم ارائه تنفس اجباري توسط ونتيلاتور، تهويه بيمار بطور كامل قطع مي شود.

مد تهويه كنتروله كمكي (ACV (Assist-Controlled Ventilation)

در اين مد ونتيلاتور به نحوي حساس(Sense) مي گردد كه در زمان وجود كوشش تنفسي توسط بيمار، مانند مد كمكي عمل كرده و با هر كوشش تنفسي بيمار (با فشار منفي مشخص)، حجم هواي از پيش تعيين شده اي را به ريه ها تحويل دهد و زماني كه بيمار كوشش تنفسي نداشته باشد مانند مد تنفسي كنترله عمل كرده و يك طرح تنفسي حداقل بصورت حجم از پيش تعيين شده اي را در فواصل از پيش تعيين شده به ريه ها تحويل دهد.
عيب اين مد آن است كه اگر بيمار كوشش تنفسي زياد داشته باشد، تعداد تنفسهاي كمكي تحويلي توسط دستگاه زياد شده و بيمار هيپرونتيله مي شود.

مد تهويه متناوب اجباري (IMV (Intermittent Mandatory Ventilation)

در اين مد تركيبي از تهويه كنتروله و تهويه ارادي است بطوريكه بيمار دم و بازدم ارادي خود را انجام مي دهد و دستگاه بدون توجه به تنفس بيمار، ريه ها را با حجم و تعداد از پيش تنظيم شده تهويه مي نمايد يعني بيمار در بين تنفسهاي اجباري تحويلي ونتيلاتور قادر به انجام تنفس هاي ارادي با حجم و تعداد دلخواه مي باشد ولي اين تنفسها ديگر توسط دستگاه حمايت نمي شود. لذا حجم تنفس ارادي در اين مد متغير است و با كاهش تنفسهاي اجباري دستگاه، بيمار فرصت مي يابد تا با كوشش تنفسي و با بهره گيري از عضلات تنفسي سهم بيشتري از تهويه را به خود اختصاص دهد. بهره گيري مد IMV همراه با CPAP به جدا سازي موفقيت آميز بيمار از ونتيلاتور مي انجامد.
در اين مد به دليل فشار راه هوايي كمتر، فشار داخل توراكس كمتر و بازگشت وريدي بهتر انجام مي گردد و افت برون ده قلب كاهش مي يابد.
عيب اين مد تداخل تنفسي بين تنفسهاي اجباري دستگاه با تنفس ارادي بيمار است كه منجر به عدم تطابق بيمار با دستگاه شده و منتهي به تهويه ناكافي و افزايش بيش از حد فشار راه هوايي و در نهايت احتمال باروتروما مي شود.

مد تهويه اجباري متناوب هماهنگ شده

(SIMV (Synchronized Intermittent Mandatory Ventilation

اين مد ترکیبی از تهویه ارادی و تهویه کمکی است. ونتیلاتور در فواصل از پیش تعیین شده به کوشش تنفسی بیمار حساس (Sensitized) شده و به این کوشش بصورت تحویل یک تنفس کمکی مکانیکی پاسخ می دهد. در فواصل این سیکل های کمکی بیمار بطور ارادی با تعداد و حجم انتخابی خود، تنفس می کند و ونتیلاتور کمکی به این تنفسهای ارادی نمی کند. مثلاً اگر تعداد SIMV 6 بار در دقیقه تنظیم شود ونتیلاتور به بیمار اجازه می دهد که بطور ارادی تنفس نموده و هر 10 ثانیه منتظر اولین کوشش دمی بیمار می ماند، زمانی که کوشش تنفسی توسط بیمار صورت گرفت، همزمان ونتیلاتور نیز یک تنفس کمکی (اجباری) با حجم از پیش تنظیم شده تحت فشار مثبت همزمان با شروع دم به ریه ها تحویل می دهد. به عبارت دیگر دستگاه در هر مقطع 10 ثانیه ای به اولین دم بیمار پاسخ حجمی می دهد سپس تا 10ثانیه غیر فعال باقی می ماند و این سیکل های اجباری منطبق با دم تکرار می گردد.

مد تهویه ارادي (Spontaneous Ventilation)

در این مد ونتیلاتور هیچگونه تنفس اجباری یا کمکی به ریه های بیمار تحویل نمی دهد و بیمار تعیین کننده کل کار تنفسی بوده، حجم تنفسی و تعداد تنفس در دقیقه بستگی به کوشش تنفسی و توانایی عضلات تنفسی بیمار دارد. در این مد تنفس ارادی بیمار با درصد اکسیژن تنظیمی( Fio2 ) بر روی دستگاه صورت می گیرد و میزان حجم جاری دمی و بازدمی، تعداد تنفس، فشار راههای هوایی، درصد اکسیژن تجویزی و مقاومت و کمپلیانس راههای بیمار مانیتورینگ می گردد. در این مد CPAP و حمایت فشاری تهویه (PSV) می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مد تهویه با حمایت فشاری (PSV (Pressure Support Ventilation)


این مد در برخی ونتیلاتورهای میکروپروسسوری تعبیه شده است. در مدهایی که در آنها امکان تنفس ارادی وجود دارد (Spontaneous, SIMV, IMV) می توان از مد تهویه با حمایت فشاری جهت تقویت کوشش تنفسی ارادی بیمار استفاده نمود. شروع دم توسط بیمار محرک اصلی شروع کار ونتیلاتور در این مد است. در این مد به دم ارادی بیمار کمک می شود. کاهش حجم جاری و افزایش تعداد تنفس ناشی از بکارگیری سایر مدها، در مد تهویه با حمایت فشاری قابل اصلاح و جبران است. از این مد جهت جداسازی موفقیت آمیز بیمار از ونتیلاتور کمک گرفته می شود. این مد فقط در بیمارانی که تنفس قابل قبول و معتبری دارند مورد استفاده قرار می گیرد چرا که تمام تنفس ها توسط بیمار انجام می شود.
یکی از مزایای استفاده از SIMV همراه با P.S آنست که در صورت آپنه، بیمار تعداد مشخصي از تنفس را با حجم از پيش تنظيم شده دريافت خواهد كرد.
P.S بدو صورت High Level و Low Level مي تواند تحويل بيمار شود. زماني كه P.S همراه با PEEP استفاده مي شود، فشار دمي حداكثر(PIP) معادل با سطح P.S به علاوه مقدار PEEP خواهد بود.
عيب اصلي P.S آن است كه حجم جاري متغير بوده و بنابراين تضميني براي تهويه كافي آلوئلي وجود ندارد. در صورت كاهش كمپليانس يا افزايش مقاومت به علت فاكتورهاي مربوط به دستگاه يا بيمار، حجم جاري كاهش مي يابد. مثلاً در بيمار دچار برونكواسپاسم يا بيمار داراي ترشحات زياد در راه هوايي بايستي P.S با دقت مورد استفاده قرار گيرد.

مد تهويه با حمايت فشاري غير تهاجمي

(NIPSV) (Noninvasive Pressure Support Ventilation)

اين مد شبيه تهويه با حمايت فشاري دمي (P.S) است اما در اينجا نيازي به راه هوايي مصنوعي وجود ندارد. حجم جاري، سرعت جريان و زمان دم بر حسب كوشش تنفسي بيمار، مقدار فشار تنظيم شده و تغيير در كمپليانس و مقاومت متغير مي باشد. نامهاي ديگر اين مد NIPPV و BLPAP است. تهويه با اين مد از طريق ماسك كاملاً فيكس شده با بيني صورت مي گيرد.

پارامترهاي اصلي جهت تفسير گازهاي خون شرياني


علاوه بر PaO2 و O2 Sat، ساير مقادير لازم براي تفسير اختلالات اسيد و باز شامل PH، PaCO2، HCO3، Base Excess (BE)، Total CO2 Conent ، BD و Anion Gap است.

PH

PH طبيعي خون بين 7.35 تا 7.45 است. PH بالاتر از 7.45 آلكالمي و PH زير 7.35 اسيدمي گفته ميشود. بطور متوسط ميزان آن 7.40 در نظر گرفته مي شود.

PaCO۲

نمايانگر ميزان دي اكسيد كربن موجود در خون شرياني است. ميزان طبيعي آن 35-45 ميلي متر جيوه است. افزايش بيش از 45 mmHg اسيدوز تنفسي و كاهش آن از 35mmHg آلكالوز تنفسي ناميده مي شود.

HCO۳

ميزان طبيعي يون بيكربنات بين 22 تا 2۶ ميلي اكي والان در ليتر است. افزايش آن از۲۶ ميلي اكي والان در ليتر بيانگر آلكالوز متابوليك و كاهش آن از 22 ميلي اكي والان درليتر بيانگر اسيدوز متابوليك است.

افزايش باز (Base Excess) (BE)

در شرايطي كه PaCO2 در حرارت 37 درجه سانتيگراد، معادل 40 mmHg بوده و كمبود اكسيژن نيز وجود نداشته باشد، BE به مقدار اسيد يا بازي اطلاق مي گردد كه براي حفظ PH در حد طبيعي و نيز حفظ بيكربنات به ميزان 24 ميلي اكي والان در ليتر مورد نياز است. مقدار طبيعي BE بين 2+ و2- متغيير بوده و بر حسب ميلي اكي والان در ليتر بيان مي شود. افزايش BE از 2+ نمايانگر احتباس باز غير فرار و يا به عبارت ديگر آلكالوز متابوليك و كاهش BE از 2- نمايانگر احتباس اسيد غير فرار و يا به عبارت ديگر اسيدوز متابوليك است.

باز بافری (Buffer Base) (BB)

يك معيار تشخيصي براي تغييرات متابوليك اسيد و باز است. BB حاصل جمع آنيونهاي پلاسما يعني بيكربنات، پروتئين، هموگلوبين و فسفاتها بوده و مقدار آن معادل 42 ميلي مول در ليتر است (BB = BE +42). از آنجا كه BE پلاسما در حال تعادل تقريبا برابر با صفر است، BB = 42 خواهد بود كه در صورت آلكالوز متابوليك مقدار آن افزايش يافته و در صورت اسيدوز متابوليك، از ميزان آن كاسته مي شود. تغييرات CO2 شرياني بر BB بي تاثير مي باشد.

روش تفسير برگه آزمايش گازهاي خون شرياني (ABG)

مرحله اول

مشاهده مقدار PaO2 و O2 Sat : ابتدا به PaO2 توجه شود كه آيا بيمار دچار هايپوكسمي است؟ PaO2 به اكسيژن محلول در خون بر ميگردد و در حالت طبيعي مقدار آن بين 100 - 80 ميلي متر جيوه است. PaO2 بين 60 تا 79 ميلي متر جيوه را هايپوكسي خفيف، بين 40 تا 59 ميلي متر جيوه را هايپوكسي متوسط و كمتر از 40 ميلي متر جيوه را هايپوكسي شديد مي نامند. مقادير زير 40 ميلي متر جيوه بسيار مخاطره آميز است.
O2 Sat يا درصد اشباع هموگلوبين از اكسيژن مي باشد كه به مقدار PaO2 و عوامل موثر بر منحني شكست اكسي ـ هموگلوبين وابسته است. بجز در افراد مبتلا به COPD ميزان O2 Sat زير 80% احتمال خون وريدي را مطرح مي نمايد.

مرحله دوم


با توجه به PH مشخص مي شود كه در وضعيت نرمال يا اسيدي يا بازي قرار داريم. PH زير 7.40 اسيدي و پايين تر از 7.35 اسيدوز خوانده مي شود همچنين PH بالاي 7.40 قليايي و بالاتر از 7.45 آلكالوز تلقي مي شود.

مرحله سوم

با توجه به PaCO2 مشخص شود كه اسيدوز تنفسي يا آلكالوز تنفسي يا حالت نرمال وجود دارد. PaCO2 كمتر از 35 آلكالوز تنفسي و بالاتر از 45 اسيدوز تنفسي است.

مرحله چهارم

به يون بيكربنات HCO3- توجه مي شود تا مشخص گردد كه اسيدوز متابوليك يا آلكالوز متابوليك يا حالت نرمال وجود دارد. مقادير بيش از 28 ميلي اكي والان در ليتر نمايانگر آلكالوز متابوليك و كمتر از 22 ميلي اكي والان در ليتر نشان دهنده اسيدوز متابوليك است.

مرحله پنجم

به مقدار BE توجه شود، اين معيار براي تفسير اسيدوز و آلكالوز با منشا متابوليك دقيق تر از يون بيكربنات است. در صورتيكه بيش از 2+ باشد نمايانگر آلكالوز متابوليك و اگر كمتر از 2- باشد نمايانگر اسيدوز متابوليك است.

مرحله ششم

آيا PH جبران شده است يا بدون جبران؟ در بدن مكانيزمهاي جبراني (بافري، تنفسي، متابوليك) در زمان اختلالات اسيدو باز فعال ميشوند پس يكي از سه حالت زير وجود دارد :
الف) بدون جبران
در اين حالت PH غير طبيعي بوده، PaCO2 يا HCO3 نيز غير طبيعي هستند. در اين حالت با توجه به PH. نوع اختلال (اسيدوز يا آلكالوز) مشخص مي گردد و PaCO2 بيانگر اختلال تنفسي و HCO3 نمايانگر اختلال متابوليك خواهد بود.
مثال:
PaO2 = 60mmHg PH = 7.25 , PaCO2 = 50mmHg , HCO3 = 22meq/l
با توجه به PH و بر اساس PCO2 تشخيص اسيدوز تنفسي جبران نشده ميباشد.

قانون I :
اگر تغييرات PH و PaCO2 در جهت مخالف يكديگر باشد، يك بيماري تنفسي وجود دارد :
PH = 7.32 PaCO2 = 50 mmHg HCO3 = 24 meq/l
قانون II :
اگر تغييرات PH و HCO3- هم جهت باشند، يك بيماري متابوليك وجود دارد :
PH = 7.32 PaCO2 = 40 mmHg HCO3- = 18 meq/l
ب ) جبران ناقص
در اين حالت PH ، HCO3 و PaCO2 هر سه غير طبيعي هستند. بدين معني كه مكانيسمهاي جبراني فعال شده اند اما موفق به اصلاح كامل PH نشده اند. براي تشخيص اختلال اوليه و مكانيسم جبراني، ابتدا به مقادير HCO3 و PaCO2 توجه مي شود و سپس PH مد نظر قرار مي گيرد و قانون سوم مطرح ميشود :
قانون III :
اگر تغييرات PaCO2 و HCO3- هم جهت باشند، بدن در حال جبران عدم تعادل است :
PH = 7.30 PaCO2 = 25 mmHg HCO3- = 12 meq/l
در اين مثال يك بيماري متابوليك وجود دارد. كاهش PaCO2 يك مكانيسم جبراني است و تشخيص اسيدوز متابوليك با جبران ناقص سيستم تنفسي مي باشد.
ج ) جبران كامل
در اين حالت PH طبيعي، ولي PaCO2 و HCO3- هر دو غير طبيعي هستند.
قانون IV :
در وضعيت جبران كامل، براي تشخيص اختلال اوليه و مكانيسم جبراني ابتدا با نگاه كردن به مقادير HCO3- BE و PaCO2 نوع اختلال را مشخص كرده، سپس به مقدار PH توجه مي كنيم:
1ـ در صورتيكه ميزان PH بين 7.35 – 7.40 بود، علت اوليه اسيدوز است.
2ـ در صورتيكه ميزان PH بين 7.40 – 7.45 بود، علت اوليه آلكالوز است. مثال :
PH = 7.42 PaCO2 = 50 mmHg HCO3- = 32 meq/L
تشخيص : آلكالوز متابوليك، اسيدوز تنفسي، جبران كامل
بيماري اوليه : آلكالوز متابوليك (با جبران كامل)

منبع:

مراقبتهاي ويژه در ICU تاليف: ملاحت نيكروان مفرد ـ حسين شيري
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

چرا قلب انسان درسمت چپ است؟؟؟!

در ظاهر وقتی به بدن انسان نگاه می ‌کنیم همه چیز متقارن و قرینه به نظر می ‌رسد، اما در داخل بدن چطور؟
بعضی از ارگان‌ها در بدن تک هستند. سوالی که ذهن بسیاری از محققان را به خود جلب کرده این است که چرا برخی از اندام‌های مهم بدن مثل قلب در سمت چپ قرار گرفته‌اند، حال آنکه طبیعت به ‌طور کلی جهت راست را می‌پسندد؟
ما به عنوان مثال دو دست، دو پا، دو گوش، دو چشم، دو شش و دو نیم ‌کره مغز داریم، اما یک دهان، یک قلب، یک معده و یک کبد داریم.
تا به حال به این موضوع توجه کرده‌اید که چرا مثلا بینی و دهان ما در وسط قرار گرفته ‌اند، ولی قلب در سمت چپ و کبد در سمت راست است؟
جنین در اوایل بارداری شکلی متقارن دارد. در دو هفتگی اجزایی مثل کمر، شکم، سر و پا شکل می گیرند و جفت که از 200 تا 300 سلول به هم چسبیده درست شده روی آن قرار می گیرد.


هر یک از سلول‌های جفت مجهز به نوعی مژه خاص است که در جهت عقربه‌های ساعت می ‌چرخند. طی این چرخش، مژه‌ها کیسه‌های کوچک 0/3 تا 5 میکرون دیامتری را حرکت می ‌دهند و آن را به سمت چپ جنین می ‌فرستند. این کیسه‌ها وقتی به این ناحیه رسیدند، می‌ترکند و مولکول‌های موجود در آن ها ژن ‌هایی موسوم به ژن‌های جهت‌یاب را فعال می ‌کنند.
وقتی یک جنین رشد می ‌کند این ژن‌ها، اندام های مختلف بدن را راهنمایی می‌کنند تا چپ و راست را شناخته و در جایگاه خود قرار بگیرند. جالب است بدانید در برخی مواقع این ژن ‌ها دچار اشتباه می ‌شوند و به همین دلیل، گاهی انسان‌هایی را می بینیم که مثلا قلب شان در سمت راست قرار دارد.
همه چیز به همین سادگی نیست
گفتیم که در هنگام شکل گرفتن بدن، ارگان‌ها به کمک ژن ‌های جهت‌یاب، جایگاه خود را تشخیص می ‌دهند. قلب انسان که در ابتدا شبیه به قلب یک ماهی است، در جایگاه خود رشد کرده و به دو قسمت تبدیل می شود (شبیه قلب قورباغه) . بعد مانند قلب مار به سه قسمت تقسیم شده و در نهایت به چهار قسمت تقسیم می‌شود.
اما نکته جالب اینجاست که قلب نیز قرینه بوده و دو قسمت یا دو نیمه دارد. نیمه‌ای که در سمت راست قرار دارد به قلب ریوی معروف است و وظیفه آن، فرستادن خون بدون اکسیژن به شش‌هاست. نیمه چپ قلب که بزرگ ‌تر است، خون اکسیژن‌دار را از ریه ها به اندام های بدن می ‌فرستد. می‌بینید که قرینه بودن در اینجا نیز حکم ‌فرماست![/
b]
  قلب به راست می ‌رود

گاهی پیش می ‌آید که قلب افراد به سمت راست متمایل می ‌شود، اما این موضوع نگران ‌کننده نیست. به گفته متخصصان اگر تمامی ارگان‌ها در بدن برعکس شوند، هیچ اتفاق خاصی رخ نمی ‌دهد. اما مشکل اینجاست که معمولا عکس شدن جهت اندام‌ها هیچ گاه به طور کامل اتفاق نمی ‌افتد و همین موضوع می‌تواند سبب بروز اختلالاتی در کارکرد اندام‌ها شود.
پس چرا قلب سمت چپ است؟
علت اصلی این موضوع هنوز روشن نشده است، اما به گفته محققان یک دلیل می ‌تواند این باشد که انسان‌ها معمولا راست دست هستند و قلب در سمت چپ قرار دارد تا به قلب فشار زیادی وارد نشود و این اندام حیاتی بتواند به راحتی اعمال خود را انجام دهد..

سایت راسخون
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

ضربان قلب
همان‌گونه که می‌دانید قلب نوعی تلمبه است. خون به وسیله آن در بدن جریان می‌یابد و زندگی را برای جاندار مسیر می‌سازد. اما چه تلمبه حیرت‌زایی! قلب در هر تپش تقریبا صد سانتی‌متر مکعب خون را در بدن پخش می‌کند.
روزانه حدود 10 هزار لیتر خون به وسیله این تلمبه در درون رگ‌های هدایت می‌شود.
در مدت عمر متوسط یک انسان شاید 250 میلیون لیتر خون به وسیله قلب، تلمبه زده شود. طول مدت هر تپش قلب انسان، کمی بیش از هشت‌دهم ثانیه است.
بنابراین،‌ قلب روزی صدهزار بار می‌‌تپد و در فاصله هر یک تپش به مدتی برابر زمان یک تپش،‌ به استراحت می‌پردازد. پس قلب روزانه حدود 6 ساعت آرامش دارد. این که می‌گوییم «تپش» قلب، مقصودمان بسته و باز شدن آن است.
یعنی انقباض و انبساط آن. تلمبه قلب در حالت انقباض (بسته شدن) خون را بیرون می‌راند؛ اما در حالت انبساط (باز شدن) خون را به درون قلب می‌کشد. البته گمان نکنید که این کار به سادگی مثلا باز و بسته شدن مچ دست صورت می‌گیرد. خیر؛ بلکه انقباض قلب به‌صورت نوعی موج از پایین قلب شروع شده، تا به بالای آن حرکت می‌کند.
اکنون باید دید عامل این تپش چیست؟ به سخن دیگر، چه چیز سبب ادامه تپیدن قلب است؟ آیا انقباض و انبساط آن یک عامل خارجی دارد، یا از درون خود قلب برمی‌آید؟ این مساله یکی از جالب‌ترین پرسش‌ها در زیست‌شناسی است که در پاسخ آن هنوز بسی ابهام وجود دارد. با این وصف،‌ اکنون برایتان آزمایشی را تعریف می‌کنم که از صدها سال پیش،‌ دانشمندان با آن آشنا بوده‌اند. فرض کنید تخم مرغی را حدود 24 ساعت در ماشین جوجه‌کشی حرارت دهیم، حال اگر آن را بشکنیم و با ذره‌بین به درون آن بنگریم، خواهیم دید که سلول‌هایی که قرار است بعدا قلب جوجه را تشکیل دهند، از هم‌اکنون می‌تپند. آری،‌ این یاخته‌ها از هم‌اکنون که هنوز قلبی درست نشده است،‌ تپش را آغاز کرده‌اند! باز فرض کنید این سلول‌ها را برداریم و در یک مدیوم ـ یعنی «ماده کشت مخصوص» ـ پرورش دهیم. خواهیم دید که قلب رشد می‌کند و سپس اگر آن را به شش قسمت برش دهیم، باز خواهیم دید که هر قسمت آن تا مدتی عمل «انقباض» را انجام می‌دهد. دلیلش چیست؟ ما نمی‌دانیم؛ فقط این را می‌توانیم بگوییم که قلب دارای این ویژگی است که به‌طور خودکار می‌تواند عمل باز و بسته شدن را انجام دهد. نتیجه آنکه تپیدن دایمی قلب هنوز از معماهای زندگی است!
بر گرفته از سایت kimia.roshd.ir
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

يكي از علائم زنده بودن انسان، تپش قلب است كه از دوران جنيني فعاليت خود را آغاز مي كند و تالحظه مرگ به آن ادامه مي دهد.
قلب بخشي از دستگاه گردش خون است كه با انقباض وفعاليت خود و همكاري با ساير بخش ها خون را در همه رگ هاي بدن جاري مي كند.

قلب
قلب عضوي ماهيچه اي و ميان تهي، تقريباً به شكل مخروط است كه درون قفسه سينه بين دو شش (اندكي به سمت چپ) قرار دارد. اندازه ي قلب در افراد مختلف كمي با هم فرق دارد.
قسمت اصلي ديواره قلب را لايه ي ماهيچه اي آن تشكيل مي دهد. اين ماهيچه غير ارادي است. داخل قلب هم از لايه داخلي نازكي از بافت پوششي تشكيل شده است.
قلب از دو تلمبه ماهيچه اي مجاور هم تشكيل شده است كه هر يك داراي يك ورودي و يك خروجي است تلمبه سمت راست خون داراي كربن دي اكسيد را از بدن به شش ها مي برد تا در آنجا اكسيژن بدست آورند و تلمبه سمت چپ خون اكسيژن دار حاصل از شش ها را به عموم بدن مي رساند.

تصویر

     
  تصویر

تصویر

   تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

برخورد با اولین سکته قلبی

برای اغلب مردم سکته ی قلبی اولین علامت بیماری قلبی است. بنابراین همه ی افراد بایستی علائم مشخص کننده ی بیماری قلبی و هم ‌چنین چگونگی کمک کردن پزشکی اورژانس را بدانند.

یک درمان موثر بایستی در ساعات اولیه ی شروع علائم آغاز شود. به یاد داشته باشید آگاهی از شکایات و کمک سریع نجات بخش زندگی شماست.
شناخت علائم اخطار کننده
اغلب حملات قلبی با شروع ناگهانی دردهای فشارنده که اغلب هم در فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی نشان داده می ‌شود، آغاز می ‌شود. اغلب این حملات قلبی در آغاز آهسته‌اند و به صورت درد کم یا احساس ناراحتی در ناحیه ی سینه بیان می شوند.

شایع تر‌ین علامت اخطار برای مردان و زنان همین درد سینه است.


ناراحتی سینه :
اغلب حملات قلبی ناحیه ی مرکزی قفسه ی صدری را به صورت درد ناراحت کننده‌ای که حداقل چند دقیقه طول می ‌کشد درگیر می‌ کند. بیمار احساس فشار ناراحت ‌کننده یا درد را دارد. این ناراحتی می ‌تواند خفیف تا شدید باشد.

ناراحتی در قسمت‌های دیگر بدن از قبیل یک یا دو بازو، پشت، گردن، فک و معده نیز رخ می ‌دهد. نفس‌های کوتاه که اغلب همراه با ناراحتی قفسه ی صدری است اتفاق می ‌افتد، اما می ‌تواند قبل از شروع علائم قفسه ی صدری آغاز شده باشد.

دیگر علائم شامل: تهوع، سبکی ‌سر، عرق و سردرد می ‌باشد.


هر چه زودتر کمک بخواهید :

اگر فکر می‌ کنید شما یا شخص دیگری احتمالاً یک حمله ی قلبی خواهید داشت، برای جلوگیری از مرگ یا ناتوانی به طور سریع و فوری اقدام کنید و بیش از چند دقیقه (حداکثر 5 دقیقه) معطل نشوید و بعد به اورژانس 115 تلفن کنید.


شما بایستی به طور سریع عمل کنید، زیرا داروهای از بین برنده ی لخته ی خون و دیگر تکنیک ‌های درمانی برای باز نگه داشتن سرخرگ‌‌ها می ‌توانند حمله ی قلبی را متوقف سازند.

این درمان‌ها بهترین نتایج را در اولین ساعات بعد از شروع حمله ی قلبی دارند. معمولا خانم‌ها تمایل به تأخیر در دریافت کمک نسبت به آقایان در حملات قلبی دارند. تأخیر خانم‌ها به این دلیل است که آن ها نمی‌ خواهند دیگران نگرانشان باشند.

مواقعی که شما به بیمارستان می ‌روید، از صحبت کردن درباره ی آن چه احتیاج دارید یا آوردن فردی که بتواند با شما صحبت کند، نترسید. از انجام آزمایشاتی که می‌ تواند مشخص کننده ی داشتن یک حمله ی قلبی در شما باشد سوال کنید. آزمایشات معمول شامل نوار قلب، آنزیم‌های قلبی و اسکن‌های هسته‌ای آنژیوگرام کرونروی یا آرتریوگرام می ‌باشد.

در بیمارستان اجازه ندهید که هر کسی به شما بگوید علائم شما مربوط به سوء‌هاضمه یا فعالیت بیش از اندازه است.

شما حتماً باید اجازه دهید که یک معاینه ی کامل برای تشخیص حمله ی قلبی در شما انجام شود و اگر دچار حمله ی قلبی شده باشید، اجازه دهید هرچه سریع تر درمان برای متوقف کردن حمله آغاز شود.

تبیان
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

آشنایی با دستگاه بررسی مداوم بی‌نظمی‌های تپش قلب

سلامت > عمومی - دکتر کیقباد بهدین:
بیمار می‌گوید: «گاهی احساس تپش قلب می‌کنم احساس می‌کنم یک چیزی توی قفسه سینه‌ام یکدفعه می‌ریزد البته زیاد طول نمی‌کشد. زود برطرف می‌شود.»

از وی پرسیده می‌شود:« چند ثانیه یا چند دقیقه طول می‌کشد؟ هفته‌ای چند بار دچار این حالت می‌شوید؟» جواب این است که:« کم است. حداکثر 2دقیقه طول می‌کشد. هفته‌ای هم نیست، بعضی روزها سه چهار بار پیش می‌آید. بعد مدتی راحت هستم.»

پزشک بیماری را این‌طور توضیح می‌دهد: «شما دچار یک بی‌نظمی در تپش قلب هستید، چیزی که به نام آریتمی مشهور است اما نوع آن باید تعیین شود. یکی از راحت‌ترین راه‌های شناسایی آن نوار قلب است ولی نوار قلب شما که طبیعی است. باید در همان لحظه تپش قلب از شما نوار گرفته شود که می‌گویید کوتاه است و عملاً امکان آن وجود ندارد که بتوانید در آن مدت کوتاه به درمانگاهی برسید که بتواند از شما در هنگام تپش قلب نوار بگیرد. برای شما هولتر می‌بندیم شاید تصادفاً در همان زمان این تپش قلب به وقوع پیوست.»

هولتر که در واقع عبارت کامل آن پایشگر نوار قلب هولتر است، برای تشخیص بی‌نظمی‌های تپش قلب به کار می‌رود. این پایشگر شامل یک دستگاه تقریباً به اندازه مدل‌های بزرگ تلفن همراه است که توسط تعدادی سیم به چسب‌هایی که روی تنه بیمار چسبانده شده اند، وصل می‌شود. این دستگاه نوار قلب بیمار را برای مدت 24 تا 48 ساعت می‌تواند ضبط کند. بدین ترتیب اگر در این مدت هر گونه بی‌نظمی در تپش قلب فرد به وقوع بپیوندد، ثبت و ضبط می‌شود و سپس پزشک متخصص قلب می‌تواند آنها را ببیند.

درواقع، دستگاه کوچکی که بیمار برای 24‌تا‌48 ساعت با خود حمل می‌کند یک حافظه رایانه‌ای به شمار می‌آید. از طریق چسب‌های روی قفسه سینه (الکترودها)، سیگنال‌های کارکرد الکتریکی قلب دریافت و توسط سیم‌هایی به دستگاه هولتر ارسال می‌شود. دستگاه با استفاده از فیلترهای اولیه خود قسمت مناسب از سیگنال‌های الکتریکی را که پارازیت‌های آن حذف شده در خود نگاه می‌دارد.

بیمار پس از 24 تا 48 ساعت نزد درمانگاه مربوطه بر می‌گردد. در آن جا پس از جدا کردن الکترودها و سیم‌ها، دستگاه هولتر را به یک رایانه متصل می‌سازند. نرم افزار ویژه هولتر ضمن استفاده از فیلترهای نرم افزاری خود اطلاعات ثبت شده در هولتر را آنالیز و در جداول آماده می‌کند، ضمن اینکه قسمت‌های مهم آن را به‌صورت نوار قلب نشان می‌دهد. این گزارش به‌طور معمول توسط چاپگر متصل به رایانه، چاپ و نسخه‌ای از آن به بیمار تحویل داده می‌شود اما اگر در 24 تا 48 ساعت که بیمار هولتر می‌بندد، تپش قلب اتفاق نیفتد، چه می‌شود؟

«من خودم طی این 24 ساعتی که دستگاه بسته بودم، اصلاً احساس نکردم که آن حالت برایم پیش بیاید.» به او پاسخ گفته می‌شود: « بله! کاملاً درست است. نتیجه هولتر شما هم طبیعی است. شاید بهتر بود از اول برای شما دستگاه ضبط‌کننده واقعه(event recorder) تجویز می‌شد.» بیمار می‌پرسد:« یعنی باید عمل بکنم؟»

دستگاه ضبط‌کننده واقعه در مدل‌های مختلف تولید می‌شود. از آن جایی که ممکن است بیمار ناچار باشد برای مدت چندین روز آن را همراه داشته باشد، عملی نیست که بتوان از سیم‌ها برای انتقال سیگنال الکتریکی استفاده کرد. بنابراین معمولاً این دستگاه شامل الکترود و حافظه حلقوی(loop) است. بدین ترتیب در تمام لحظات نوار قلب بیمار روی یک حافظه رایانه‌ای ضبط می‌شود ولی چون گنجایش این حافظه محدود است با پرشدن حافظه آن، اطلاعات قدیمی پاک و اطلاعات تازه جایگزین آن می‌شود. اگر بیمار دکمه‌ای را به روی آن فشار دهد آخرین اطلاعات موجود روی آن ثابت می‌ماند.

به‌عنوان نمونه، فرض بگیرید برای بیماری این دستگاه تجویز می‌شود. مدلی از این دستگاه که مانند گردنبند است به بیمار داده و اندازه زنجیر آن طوری تنظیم می‌شود که دستگاه تقریباً روی قلب قرار بگیرد طوری که بتواند امواج الکتریکی قلب را به بهترین صورت ممکن دریافت کند.

بیمار پس از 8 روز در حالی که مشغول نوشیدن چای است دچار همان وضعیت تپش قلب می‌شود و طبق راهنمایی که قبلاً در درمانگاه به او ارائه شده است، بلافاصله دکمه‌ای را روی دستگاه فشار می‌دهد. بدین ترتیب در این دستگاه خاص نوار قلب بیمار برای مدت یک‌دقیقه پیش از زمان فشردن دکمه و یک دقیقه پس از فشردن دکمه در حافظه دستگاه ثابت باقی می‌ماند و پاک نمی‌شود.البته شرایط کاری و طرز استفاده اینگونه دستگاه‌ها تا حدود زیادی ممکن است با هم فرق داشته باشد، اگرچه اصول اولیه ثابت است. مثلاً در برخی دستگاه‌ها ممکن است یک آهن ربا به بیمار داده شود و از وی خواسته شود که درصورت بروز حالت تپش قلب آن آهن ربا را روی دستگاه قرار دهد یا ممکن است دستگاه فقط دقایق قبل از فشردن دکمه را ثبت کند. درنتیجه به بیمار گفته می‌شود که در پایان تپش قلب، دکمه را بفشارد.

فکر کنم هم اکنون حدس زده‌اید که بقیه کار یعنی استخراج و تجزیه و تحلیل داده‌ها تقریباً مانند دستگاه هولتر است، با این تفاوت که در اینجا بیشتر تحلیل به‌عهده پزشک است. به عبارت دیگر، این پزشک معالج شماست که باید نوع بی‌نظمی تپش قلب یا در کلماتی دیگر نوع آریتمی را تشخیص دهد. البته دقت بفرمایید که گاهی هم پزشک از این طریق اطمینان حاصل می‌کند که مثلاً این حالت شما منشأ قلبی ندارد! سؤال دیگر این است که آیا احساس تپش قلب همیشه خطرناک است؟

احساس تپش قلب همیشه به پیگیری نیاز دارد. به این مفهوم که وقتی تپش قلب یا به عبارت بهتر احساس تپش قلب وجود دارد و با تناوب خاص یا غیرمنظم تکرار می‌شود، نباید نادیده گرفته شود. همان‌گونه که با خواندن قسمت‌های قبلی این نوشتار متوجه شده اید، تشخیص علت تپش قلب همیشه ساده نیست و گاهی همکاری نزدیک و درازمدت بیمار و کادر پزشکی را می‌طلبد. یعنی وقتی که پزشک به بیمار می‌گوید که نوار قلب او طبیعی است و باید هولتر ببندد، اگر بیمار بی‌توجهی کند و از این امر سر باز زند، درواقع به‌خودش بی‌توجهی کرده است.

البته گاهی اوقات تپش قلب و احساس تپش قلب، به‌علت یک بیماری خطرناک نیست و با کارهای ساده‌ای قابل اجتناب است اما گاهی هم با پیگیری همین احساس تپش قلب به وجود یک بیماری قلبی یا بیماری غیرقلبی می‌توان پی‌برد. به‌عنوان نمونه، تنگی برخی از رگ‌های قلبی قبل از اینکه به‌صورت سکته قلبی خود را نشان دهند ممکن است در بیمار بی‌نظمی‌های ضربان قلب را به وجود آورند که به‌طور معمول باعث احساس تپش قلب می‌شوند. اگر بخواهیم یک نمونه از بیماری‌های غیرقلبی یاد کنیم، باید به پرکاری تیروئید اشاره شود. اگر غده تیروئید که در ناحیه جلوی گردن قرار دارد بیشتر از حد معمول ترشحات خود را به داخل خون بریزد، ممکن است علائم مختلفی از جمله احساس تپش قلب را در فرد به وجود آورد.

پس پرواضح است که گاهی در همان نوبت دوم با جواب آزمایش خون که پرکاری تیروئید را به شما نشان می‌دهد، سرچشمه تپش قلب شناسایی می‌شود و با دریافت دارو یا سایر انواع درمان‌های ساده برای بیمار، احساس تپش قلب که گاهی بسیار آزاردهنده است، در فرد برطرف می‌شود.

اگر احساس تپش قلب داشتید که برای مدت طولانی ادامه می‌یابد یا هرازگاهی تکرار می‌شود، اولین کار این است که به پزشک عمومی یا پزشک خانواده خود مراجعه کنید. مطمئناً پس از بررسی‌های اولیه درصورت نیاز شما به پزشک متخصص قلب/ فوق متخصص الکتروفیزیولوژی قلب یا پزشک متخصص داخلی/ فوق متخصص غدد درون ریز ارجاع خواهید شد.

همشهری
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »


ديابت و بيماري هاي قلب و عروق
مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم


مهمترين علت پيدايش بيماري هاي قلبي- عروقي، تصلب شرايين مي باشد. تصلب شرايين سبب مي شود كه سرخرگ هاي گوناگوني كه به سمت هاي مختلف بدن خون مي‏رسانند، به تدريج سخت و تنگ گردند و توانايي آنها براي انتقال اكسيژن و مواد غذايي به سلول هاي بدن كاهش يابد. عواملي هستند كه موجب سريعتر شدن تصلب شرايين مي گردند و در صورت وجود آنها احتمال پيدايش بيماري قلبي- عروقي افزايش پيدا مي كند. براي پيشگيري از پيدايش بيماري‏هاي قلبي- عروقي و مرگ و مير و ناتواني ناشي از آنها، بايد اين عوامل خطر را بشناسيد و به توصيه ‏هاي پزشكي توجه نماييد.
عوامل خطر براي بيماري هاي قلب و عروق عبارتنداز: سن بالا، جنس مذكر، سابقه خانوادگي بيماري قلبي زودرس، فشار خون بالا، افزايش چربي خون 0به ويژه كلسترول)، ديابت قندي، سيگار كشيدن، چاقي، كم تحركي (انجام ندادن فعاليت هاي بدني) و اختلال در انعقاد خون.
با توجه به اينكه ديابت از عوامل خطر بيماري هاي قلبي-عروقي است و معمولاٌ با عوامل خطر ديگر همراهي دارد (و گاهي شايد ايجاد كنندة آنها باشد)، مبتلايان به ديابت بايد بيش از ديگران مراقب سلامت قلب و عروق خود باشند. پژوهشهاي فراوان پزشكي نيز نشان داده اند كه عوامل خطر قلبي- عروقي در مبتلايان به ديابت نوع 2 شايعتر هستند.

بيماري هاي قلبي- عروقي را مي توان به سه گروه عمده تقسيم كرد:
• بيماري هاي كرونري قلب
• حوادث عروقي مغز
• بيماري رگهاي محيطي

بيماريهاي كرونري قلب
قلب يك پمپ عضلاني به اندازة مشت گره كرده انسان است كه در هر دقيقه به طور متوسط 60 تا 100 بار مي تپد و خون را در بدن به گردش در مي آورد. گردش خون سبب مي‏شود كه اكسيژن و مواد غذايي به اندام هاي بدن برسد و مواد زائد ناشي از فعاليت سلول ها نيز دفع گردد. عضله قلب هم از اين قاعده مستثني نيست و بايد خون رساني مناسب داشته باشد تا اين كار حياتي خود را به درستي انجام دهد. خونرساني به عضله قلب توسط رگ هايي موسوم به «سرخرگ هاي كرونر» صورت مي گيرد. رسيدن خون به قلب و ميزان فعاليت عضله قلب تا حدي مشابه وضعيت عرضه و تقاضا است؛ هرچه قلب فعاليت بيشتري داشته باشد (مثلاٌ هنگام فعالت‏هاي سنگين بدني يا اضطراب و تنش)، به خون بيشتري احتياج خواهد داشت. سرخرگ‏هاي كرونر بايد بتوانند اين افزايش نياز را تأمين كنند و گرنه سلولهاي عضله قلب با مشكل روبرو خواهند شد.
تصلب شرايين و همچنين پيدايش لخته درون رگ‏هاي كرونر سبب مي شود كه خونرساني به سلول هاي عضله قلب كاهش يابد. در نتيجة كمبود اكسيژن و مواد غذايي و انباشت مواد زائد در عضله قلب، دردي پديد مي آيد كه به «درد قلبي» يا «آنژين صدري» معروف است. اگر سرخرگ كرونر به طور كامل (به وسيله تنگي شديد يا لخته خون) بسته شود، سلول‏هاي قلبي مربوط به حوزه آن سرخرگ خواهند مرد كه به اين وضعيت «انفاركتوس قلبي» مي‏گويند. گاهي نيز در اثر اختلال شديد و گسترده در كاركرد عضله قلب، مرگ ناگهاني رخ مي دهد.
نشانه‏ هاي مهم بيماري قلبي
1- درد قفسه سينه: اين درد كوبنده يا فشارنده در ناحيه پشت جناغ سينه احساس مي شود و ممكن است به گردن، دستها، پشت و يا شكم هم انتشار يابد. آنژين صدري اغلب هنگام كارهاي بدني يا فشارهاي روحي و رواني كه فعاليت قلب افزايش پيدا مي كند، بروز مي‏نمايد و معمولاٌ با استراحت يا مصرف نيتروگليسرين زيرزباني تسكين مي يابد. اگر درد با استراحت يا چندين دقيقه پس از مصرف قرص ير زباني بهبود نيافت و به ويژه اگر همراه با تنگي نفس، تهوع و تعرق شديد بود، ممكن است نشانه انفاركتوس قلبي باشد.
به دليل اختلال در اعصاب محيطي، شدت نشانه هاي بيماري قلبي در افراد ديابتي ممكن است كمتر از ميزان مورد انتظار باشد (انفاركتوس بي سروصدا)؛ از اين رو شما كه به بيماري ديابت مبتلا هستيد بايد بيشتر متوجه چنين نشانه هايي باشيد و به موقع به پزشك مراجعه كنيد. البته به ياد داشته باشيد كه دردهاي قفسه سينه فقط نشانه بيماري قلبي نيستند و ممكن است مثلاٌ در اثر بيماري هاي گوارشي يا ريوي نيز پديد آيند.
2- تنگي نفس: احساس تنگي نفس مي تواند از نشانه هاي بيماري كرونري قلب باشد گرجه در بسياري از بيماري هاي تنفسي و... نيز اين حالت پديد مي آيد.
3- تپش قلب: در اين وضعيت، فرد به طور ناراحت كننده اي ضربان قلب خود را احساس مي‏كند. تپش قلب در حالت هاي اضطرابي و برخي بيماري هاي ديگر قلبي نيز ممكن است پديد آيد.
4- خير يا ادم: در مراحل پيشرفته تر بيماري قلبي (نارسايي قلب) كه كاركرد پمپ اشكال پيدا مي كند، مايع موجود در بافت هاي بدن (به ويژه بخشهاي پاييني بدن مثل قوزك پاها) به طور كامل تخليه نمي شود و در زير جلد انباشته مي گردد. البته خير يا ادم در نتيجه بيماري هاي واريسي پاها، بيماري كبد، اختلالات كليوي و... نيز ممكن است پديد آيد.


حوادث عروقي مغز (سكته مغزي)
هنگامي كه رگهاي تغذيه كننده مغز به شدت آسيب ببينند، خون به سلول هاي مغزي نمي‏رسد و آنها دچار مرگ خواهند شد كه به اين حالت «انفاركتوس مغزي» مي‏گويند. سكته مغزي هم در اثر تنگي و بسته شدن رگ هاي مغز پديد مي آيد و هم به دنبال پاره شدن و خونريزي رگهاي مغز. مهم ترين عامل خطر براي حوادث عروقي مغز افزايش فشار خون (پرفشاري خون) است. خطر سكته مغزي در مبتلايان به ديابت كه فشار خون بالا هم دارند، دو برابر افرادي است كه تنها به پرفشاري خون دچار هستند. اين مسأله اهميت كنترل فشار خون در بيماري ديابت را آشكارتر مي سازد.

نشانه هاي حوادث عروقي مغز بسته به اينكه كدام قسمت مغز اختلال خونرساني پيدا كند، بسيار گوناگون هستند. كرختي يا ضعف حركتي شديد (فلج) در يك نيمه بدن و نابينايي يا تاري ديد زودگذر يك چشم از جمله نشانه هاي حوادث عروقي مغز مي باشند.
بيماري رگهاي محيطي
منظور از بيماري رگهاي محيطي بيماريهايي است كه عروق بيرون از قلب و مغز را گرفتار مي كنند. اين بيماريها معمولاٌ در نتيجه تنگ شدن رگهايي كه خون را به پاها و دستها مي‏رسانند، پديد مي آيند. كاهش خونرساني به پاها سبب دو نوع عارضه مي شود:
1- قنقار يا ياگانگرن: مرگ بافتي در اثر نرسيدن خون به اندامها كه در نهايت به قطع آن عضو مي انجامد.
2- لنگش متناوب: به علت تصلب شرايين خونرساني كنندة پاها، پس از مدتي راه رفتن درد شديدي معمولاٌ در عضلات پشت ساق پا به وجود مي‏آيد.
به طور كلي احتمال اينكه مبتلايان به ديابت نياز به قطع قسمتي از پاهايشان پيدا كنند، 15 تا 40 برابر جمعيت جامعه است. بنابراين پايبندي به توصيه هاي مربوط به پيشگيري از بيماري‏هاي قلبي- عروقي و نيز رعايت اصول مراقبت از پاها، براي افراد ديابتي بسيار اهميت دارد.
اصول پيشگيري از بيماري هاي قلب و عروق در افراد ديابتي
1- چربي (به ويژه كلسترول) خون خود را كاهش دهيد.
كلسترول كه نوعي چربي است، در پيدايش و گسترش تصلب شرايين نقش مهمي دارد زيرا مي تواند در ديوارة رگها رسوب كند و همراه با عوامل ديگر به تنگي و بسته شدن سرخرگ‏ها بينجامد.
كلسترول دونوع مهم دارد: يكي كلسترول «بد» (LDL) كه موجب بسته شدن رگها و بيماري قلبي-عروقي مي شود و دوم كلسترول «خوب» (HDL) كه كلسترول اضافي بدن را از بافتها خارج مي كند و خطر بيماري قلبي را مي كاهد. نوعي از كلسترول كه بايد غلظت كمي در خون داشته باشد، همان نوع «بد» يا LDL است.
شما مي توانيد با پرهيز از مصرف غذاهاي پرچربي و رعايت توصيه هاي پزشكتان، چربي خون خود را در سطح مناسب نگه داريد.
2- فشار خون خود را كنترل كنيد
فشار خون بالا افزون بر اينكه فشار بيشتري بر قلب وارد مي سازد و نياز آن به خون را افزايش مي دهد، روند تصلب شرايين را هم تسريع مي كند و سبب آسيب اندامهاي گوناگون بدن مي گردد.
3- وزن خود را به حد مناسب برسانيد
چاقي عامل خطر مهمي براي افزايش فشار خون است. همچنين چاقي يا اضافه وزن موجب افزايش مقاومت سلول هاي بدن نسبت به انسولين مي شود. شما بايد زير نظر يك پزشك يا متخصص تغذيه وزن بدنتان را به ميزان متناسب باقد، جنس و سن خود برسانيد.
4- سيگار نكشيد
استعمال دخانيات سبب افزايش ضربان قلب و در نتيجه كار قلب مي شود و فشار خون را هم بالا مي برد. همچنين سيگار بر اثر روي عوامل انعقادي و نيز غليظ كردن خون احتمال تشكيل لخته و بسته شدن سرخرگ ها را افزايش مي دهد. افزون براين، سيگار با اثر بر رگهاي كوچك، خونرساني به بخش هاي انتهايي اندام ها (به ويژه پاها) را مختل مي كند و اين عارضه در افراد ديابتي كه گرفتاري اعصاب محيطي نيز دارند، بسيار مهم است و خطر قطع عضو را باز هم افزايش مي دهد. اين آثار جداي از سرطان زايي سيگار است كه موجب ناتواني و مرگ خواهد شد. امروزه سيگار مهم ترين علت قابل پيشگيري سرطان بشمار مي آيد.


5-قند خون خود را كنترل كنيد
كنترل دقيق قند خون، هم به طور مستقيم و هم به طور غيرمستقيم، نقش مهمي در پيشگيري از بيماريهاي عروقي مي تواند داشته باشد.
6-فعاليت ورزشي منظم داشته باشيد
پژوهش‏هاي پزشكي نشان داده اند كه داشتن يك زندگي كم تحرك (از نظر بدني)، صرف نظر از عوامل خطر ديگر، احتمال ديابت، چاقي و بيماري كرونري قلب را افزايش مي دهد. پياده‏روي، دوچرخه سواري، تنيس روي ميز، باغباني و دويدن آرام فعاليتهاي بدني هستند كه اثر مفيدي بر تندرستي شما خواهند داشت. توصيه مي شود كه روزانه 30 دقيقه به فعاليت بدني بپردازيد، مي توانيد اين ميزان فعاليت را در سه دوره 10 دقيقه اي (بافاصله) نيز انجام دهيد.


تذکر مهم:گاهی که موارد مشابه هستند در تکمیل مطالب قبلی ارسال میشوند یعنی شاید دو موضوع مشابه ارسال شوند اما اگه دقت کنید باهم کامل تر هستند تا جدا جدا


منبع: روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

بیماری های قلبی
درد قلبی


هر عضوی از بدن درد خاص خود را دارد و در جای خاصی احساس می‌شود. با این حال پزشکان چندان موافق نیستند دردهایی را که در قسمت قلب و قفسه سینه احساس می‌شود درد قلبی بنامیم. آنها بیشتر از اصطلاح درد قفسه سینه یا آنژین صدری استفاده می‌کنند و تمام دردهای ناحیه سینه را مهم تلقی کرده (هر چند درست روی قلب نباشد) و علت آن را کاملاً بررسی می‌کنند. علت این است که برخی از دردهای قفسه سینه اصلاً منشا قلبی ندارند و در اثر آسیبهای سایر اندامها ایجاد می‌گردند.

کیفیت درد قلبی

معمولا درد قلبی در افراد به صورت درد مبهم یا احساس فشار ، سنگینی ، سفتی ، فشردگی یا خفگی بیان می‌شود تا درد واضح و اغلب بصورت احساس ناراحتی است تا درد. و در صورت شدید بودن بیمار درد را بصورت خرد کننده ، فشارنده و له کننده توصیف می‌کند که نفس فرد را تنگ کرده و او را از ادامه فعالیت باز می‌دارد.
کیفیت این درد بیشتر فشارنده است تا سوزشی یا تیز. بنابراین در کسانی که دچار دردهای سوزشی قلب می‌شوند (بویژه وقتی اندازه محل درد از حد یک سکه تجاوز نمی‌کند)، باید به فکر علل دیگری برای درد بود. البته اینگونه دردها نیز ممکن است منشا قلبی داشته باشند ولی نشانه ایسکمی (کاهش خونرسانی بافت قلب) نمی‌باشند. معمولا دردهای قلبی با فعالیت بدنی و یا تغییر حالات روحی و روانی (از جمله استرسهای ناگهانی) ، سرما ، غذا یا ترکیبی از این عوامل تسریع و تشدید می‌شود و با استراحت تسکین می‌یابد. البته بسیاری از حملات با این الگوها هماهنگی ندارد. مدت این دردها نیز از 5 دقیقه تا 30 دقیقه متغیر است. در صورتیکه درد قلبی از نیم ساعت بیشتر به طول بینجامد احتمال سکته قلبی در فرد مبتلا به شدت افزایش می‌یابد.

محل درد قلبی

معمولاً این درد در ناحیه جناغ سینه (قسمت پایینی آن) یا سمت چپ قفسه سینه احساس می‌شود اما درد سایر قسمتهای سینه نیز ممکن است مربوط به قلب باشد. ولی ممکن است به سایر قسمتها نیز انتشار داشته باشد. گاه این درد به بالای‌ شکم‌ راه می‌یابد و فرد تصور می‌کند دچار سوءهاضمه شده است و گاه به‌ آرواره‌ یا زیر چانه ، گردن ‌، پشت و بین‌ دو کتف‌ یا بازوها (بویژه دست چپ) نیز تیر می‌کشد. مورد اخیر (انتشار به دست چپ) حالتی نسبتاً اختصاصی بوده و باید فرد را نسبت به قلبی بودن منشا درد آگاه سازد.

علایم‌ شایع همراه درد قلبی‌

معمولا حمله قلبی با علائمی مانند احساس‌ نزدیکی‌ مرگ‌ ، تعریق‌ سرد ، تهوع‌ و استفراغ ، احساس‌ خفگی ، تنگی‌ نفس ، ضعف‌ و منگی همراه است

علل درد قلبی

علت درد قلبی در درجه اول کاهش خونرسانی به بافت عضلانی قلب می‌باشد. به طوری که عروق قلب نتوانند جوابگوی نیاز قلب به اکسیژن و مواد غذایی باشند. این امر در چند حالت ایجاد می‌شود اما شاید دو سه مورد آن از بقیه مهمتر باشند که بسته‌ شدن‌ نسبی‌ یا کامل‌ سرخرگ‌های‌ قلب‌ توسط‌ لخته‌ خون ‌، گرفتگی‌ یا انقباض‌ عروقی و اختلال‌ شدید در ضربان‌ قلب‌ از آن جمله‌اند.

* گاهی عروق قلبی بتدریج دچار گرفتگی می‌شوند و حالتی ایجاد می‌شود که گویی رسوبات خاصی رگ را مسدود می‌سازند. اگر این انسداد تدریجی از مرز 70% بگذرد، رگهای در حالت فعالیت نمی‌توانند تکافوی نیاز قلب را بدهند و فرد دچار درد می‌شود. به این نوع درد قلبی آنژین پایدار یا دردی که ناشی از مقدار خاصی فعالیت است، می‌گویند. این افراد دچار تنگی مشخصی از یک ، دو یا سه رگ قلبی هستند و وضعیتشان در طول ماهها و سالها تثبیت شده است.
* رسوبات داخلی رگها که باعث تنگی آنها می‌شود (و به آنها پلاکهای آترواسکروتیک نیز می‌گویند) در برخی موارد موجب تشکیل لخته شده و انسداد ناگهانی و کامل سرخرگ قلبی اتفاق می‌افتد. حال بسته به اینکه این لخته به سرعت رفع شود یا پابرجا بماند فرد را دچار آنژین ناپایدار (که مردم به آن سکته ناقص می‌گویند) و یا سکته قلبی می‌کند. در این حالت فرد به طور ناگهان دچار درد قلبی می‌شود و این درد چندان با استفاده از قرصهای زیر زبانی بهبود نمی‌یابد. در حالت دیگر رگهای قلبی فرد دچار انقباض می‌شود و درد قلبی خاصی در حالت استراحت یا حتی در خواب برای فرد ایجاد می‌نماید.

عوامل خطرآفرین قلب
هر کسی ممکن است دچار درد قلبی بشود ولی دردی که توصیف آن بیان شد، بیشتر در کسانی که ریسک فاکتورها یا عوامل خطر ساز تنگی‌ها و انسداد عروق قلبی را داشته باشند بروز پیدا می‌کند. این عوامل به طور خلاصه عبارتند از: جنس مذکر ، چاقی و وزن بالا ، فشار خون بالا ، چربی خون بالا (بالا بودن‌ سطح‌ کلسترول‌ بد خون‌، یا پایین‌ بودن‌ سطح‌ کلسترول‌ خوب‌ خون)‌ ، دیابت‌ ، استرس و فشارهای روحی و روانی ، داشتن سابقه خانوادگی بیماری‌ سرخرگ‌های‌ قلب و ‌سکته قلبی ، رژیم‌ غذایی‌ پر از چربی‌های‌ اشباع‌ شده‌ ، نداشتن‌ فعالیت بدنی‌ کافی (بی‌تحرکی آفت قلب است) و کشیدن سیگار. در گذشته‌ای نه چندان دور سکته قلبی و دردهای مربوط به قلب بیشتر در افراد مسن و نهایتاً میانسال بروز پیدا می‌کرد اما امروزه سن بروز چنین دردهایی بسیار پایین آمده و متاسفانه برخی افراد در سنین جوانی درد قلبی و گاه سکته قلبی را تجربه می‌کنند.

تشخیص
در اورژانس در وهله اول یک نوار قلب از بیمار گرفته می‌شود. اگر نوار قلب تغییراتی به نفع کاهش خونرسانی قلب داشت، معمولاً فرد در بخش‌ مراقبت‌های‌ ویژه‌ قلبی‌ (سی‌سی‌یو) بستری می‌شود. در غیر این صورت ، پزشک با توجه به معاینات و شرح حال بیمار تصمیم خواهد گرفت که فرد نیاز به بستری شدن دارد یا خیر.
به‌ هنگام‌ بستری‌ شدن‌ در بیمارستان ، بررسیهای‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ نوار قلب‌ ، ((اسکن پرفیوژرن میوکارد (اسکن قلب)|اسکن‌ رادیواکتیو با تکنسیم‌ 99)) ، آنژیوگرافی‌ (عکسبرداری‌ از رگ‌ها با اشعه‌ ایکس‌ به‌ کمک‌ تزریق‌ ماده‌ حاجب‌ درون‌ آنها) و اندازه‌گیری‌ آنزیم‌هایی‌ که‌ از عضله‌ قلب‌ آسیب‌ دیده‌ به‌ درون‌ خون‌ آزاد می‌شود، باشد.
اقدامات درمانی اولیه
اگر کسی به طور ناگهانی دچار درد قلبی بشود، در هر صورت بهتر است دراز بکشد و فعالیت خود را قطع کند و استراحت مطلق داشته باشد. اگر درد ادامه پیدا کند و منشا گوارشی یا تنفسی نتوان برای آن در نظر گرفت، بهتر است در صورت داشتن قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین یک یا چند عدد از آن تا زمان قطع درد استفاده شود و بیمار به سرعت به اورژانس قلب ارجاع داده شود. اگر هرگونه‌ علامتی‌ از حمله‌ قلبی‌ را دارید، فوراً کمک‌ پزشکی‌ بخواهید. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ داروهای‌ حل‌کننده‌ لخته‌ تنها در ساعات‌ اولیه‌ حمله‌ مؤثر خواهند بود. اگر فردی‌ که‌ دچار حمله‌ قلبی‌ شده‌ است‌ بی‌هوش‌ است‌ یا دچار ایست قلبی شده و نفس‌ نمی‌کشد، فوراً تنفس‌ دهان‌ به‌ دهان‌ را شروع‌ کنید. اگر ضربان‌ قلب‌ وجود ندارد، ماساژ قلبی‌ بدهید. تا زمانی‌ که‌ کمک‌ نرسیده‌ باشد عملیات‌ احیا را ادامه‌ دهید.
در مواردی که دردهای قلبی به صورت مزمن در آمده باشد، بیمار با وضعیت خود آشنایی کافی دارد و داروهای لازم را برای کنترل چنین دردهایی در اختیار دارد. و معمولاً نیز چنین دردهایی آنقدر ادامه پیدا نمی‌کنند که فرد را از ادامه کار بازدارند. فقط لازم است فرد رعایت حال خود را بکند و در صورت بروز درد داروهای اورژانسی خود را استفاده نماید. البته باید به کیفیت یا کمیت درد خود توجه کند و شاید بهتر باشد که به پزشک مراجعه نماید
اقدامات درمانی در بیمارستان
اکسیژن‌
o داروهایی‌ که‌ به‌ سرعت‌ لخته‌های‌ خون‌ را حل‌ می‌کنند (باید در عرض‌ 3-1 ساعت‌ از زمان‌ بروز حمله‌ داده‌ شوند).
o داروهای‌ ضد درد
o داروهای‌ ضد بی‌نظمی‌ قلب‌ و داروهای‌ ضد آنژین‌ صدری‌ ، مثل‌ مسدودکننده‌های‌ بتا آدرنرژیک‌ یا مسدودکننده‌های‌ کانال‌ کلسیمی‌، برای‌ پایدار کردن‌ نامنظمی‌ ضربان‌ قلب‌
o داروهای‌ ضد انعقاد برای‌ جلوگیری‌ از تشکیل‌ لخته‌ خون‌
o نیتروگلیسیرین‌ برای‌ گشاد کردن‌ سرخرگ‌ها و افزایش‌ خونرسانی‌ قلب‌
o داروی‌ دیژیتال‌ برای‌ تقویت‌ انقباضات‌ عضله‌ قلب‌ و پایدار کردن‌ ضربان‌ قلب‌
o امکان‌ دارد برای‌ به‌ کار انداختن‌ قلب‌ نیاز به‌ تحریک‌ الکتریکی‌ وجود داشته‌ باشد.
o شاید جراحی‌ (کار گذاشتن‌ دستگاه‌ ضربان‌ساز ، آنژیوپلاستی‌ با بادکنک‌ کوچک‌ ، یا جراحی‌ بای‌پاس‌ سرخرگ‌های‌ قلب‌)
پیشگیری‌
+ حتی‌المقدور اجتناب‌ یا کنترل‌ عوامل‌ خطر
+ رژیم‌ غذایی‌ کم‌چرب‌ (چربی‌ باید کمتر از 20% کل‌ کالری‌ دریافتی‌ را تأمین‌ کند) و پر فیبر
علل غیر قلبی درد سینه
دردهای دیگری که ممکن است با درد قلبی اشتباه شوند شامل دردهای ناشی از دستگاه تنفسی ، دستگاه گوارشی ، دستگاه عضلانی اسکلتی و حتی پوست هستند. دردهای ریوی با سرفه کردن و تنفس کردن تشدید پیدا می‌کنند و در صورت پرسش ، فرد سابقه‌ عفونت مجاری تنفسی و ترشح بیش از اندازه مجاری تنفسی را ذکر می‌کند. کسانی که دچار ترشح بیش از اندازه اسید معده هستند با مشکل خود آشنایی دارند و می‌دانند که درد آنها بیشتر بعد از مصرف غذاهای تحریک کننده یا نفاخ ایجاد می‌شود. از سوی دیگر مصرف آنتی اسید و سایر داروهای مشابه درد آنها را تخفیف می‌دهد. دردهای عضلانی اسکلتی نیز با آسیبهای این اندامها یا سرما خوردن عضلات بین دنده‌ای همراه است. زونا نیز از بیماریهای نسبتاً شایعی است که اگر بر اثر آن درد قفسه سینه بروز پیدا کند، ممکن است پزشک را به اشتباه به سوی درد‌های قلبی گمراه کند.

علل کم اهمیت درد سینه
در زنان جوان به ندرت دردهای قلبی منشا ایسکمیک (کاهش خونرسانی) دارند. در این موارد معمولا معاینه و نوار قلب چیز خاصی را نشان نمی‌دهد. این موارد بیشتر در اثر آشفتگیهای روانی و وجود بیماری خفیف دریچه‌ای به نام پرولاپس دریچه میترال ممکن است ایجاد شده باشد و تجویز آرامبخش یا داروی ایندرال بهترین کمک را به بیمار خواهد کرد. البته اطمینان دادن به بیمار و همراهان او نیز در تخفیف درد ایشان بسیار موثر خواهد بود.

علل اورژانسی درد سینه
حالتهای بسیار خطرناکی نیز گاه موجب درد قلبی می‌شوند که باید با دقت فراوان آنها را مد نظر داشت. یکی از این حالتها پاره شدن حاد آئورت است که درد سینه و تند شدن تعداد تنفس و نبض را موجب می‌شود و در صورتی که اقدام فوری به عمل نیاید، بیمار فوت خواهد شد. از علل جدی دیگر غیر از سکته قلبی ، پنوموتوراکس ، پریکاردیت حاد و ... است.
+ وزن‌ خود را در حد مطلوب‌ نگاه‌ دارید.

سایت قلب و بیماری های آن
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: همه چیز در مورد قلب انسان . همراه تصویر متحرک

پست توسط رونین »

قلب مصنوعی چیست و چگونه کار می کند؟
قلبی مدرن
دو کشف اساسی در تولید قلب های مصنوعی مدرن نقشی کلیدی به عهده داشتند. مورد اول تولید پوریه ضد انعقاد است که در لایه بیرونی قلب مصنوعی استفاده می شود و احتمال پس زده شدن آن را از سوی سیستم ایمنی و بافت های اطراف به حداقل می رساند. کشف مهم دیگر، اختراع سیستم منبع تغذیه قابل کاشت درون بدن است که هیچ گونه حرارتی در بافت های اطراف خود ایجاد نمی کند. این دو کشف از ابداعات فردی به نام ‏Hiroaki Harusaki‏ است. ‏
این دو ویژگی به همراه دهها تکنولوژی دیگر در قالب یک مدل قلب مصنوعی با نام ‏AbioCor‏ ارائه شده است. این مدل در سال ۲۰۰۱ برای نخستین بار به کار گرفته شد و در سال ۲۰۰۴ با رسیدن به حد نصاب های لازم، مجوز ‏FDA‏ را دریافت کرد. ۸۶ درصد از بیماران دریافت کننده ‏AbioCor‏ بیش از یک سال و ۶۴ درصد بیش از ۵ سال شانس زندگی یافتند.

نحوه عملکرد قلب مصنوعی

قلب انسان به طور میانگین خون را با نرخ ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه پمپاژ می کند. قلب در دو مرحله عمل می کند:‏
۱) در مرحله اول، دهلیزهای راست و چپ به طور همزمان منقبض شده و خون را به خارج از قلب می فرستند.‏
۲) بطن ها منقبض شده و خون را به ریه ها و سایر نقاط بدن هدایت می کنند.‏

پس از آن عضلات قلب تا تپش بعدی استراحت می کنند. در این فاصله قلب مجدداً از خون پر می شود.
در بیمارانی که از قلب مصنوعی جدید استفاده می کنند، قلب مصنوعی جایگزین بطن ها شده و دهلیز ها هنوز در جای خود باقی مانده اند. بنابراین در مرحله اول از فرآیند پمپاژ خون، همچنان دهلیز های قلب طبیعی به طور همزمان منقبض شده و خون را به خارج از قلب می فرستند. اما مرحله دوم متفاوت از قلب طبیعی انجام می شود. از آنجا که نحوه طراحی قلب مصنوعی به صورتی است که در هر لحظه خون را تنها به یکی از دو بطن می فرستد، ابتدا خون به ریه ها فرستاده شده و سپس به سایر نقاط بدن پمپ می شود. قلب مصنوعی قادر است خون را با نرخ ده لیتر در دقیقه پمپ کند که برای فعالیت های روزانه کافیست.‏


اجزای قلب مصنوعی

قلب مصنوعی ‏AbioCor‏ از جنس تیتانیوم و پلاستیک بوده و چهار بخش زیر را به هم متصل می کند:
▪ دهلیز راست
▪ دهلیز چپ
▪ آئورت
▪ شریان ریوی

مکانیسم عملکرد دستگاه بسیار شبیه به یک پمپ هیدرولیک است. در این نوع از پمپ ها، مایع هیدرولیک فشار را از نقطه‌ای به نقطه دیگر منتقل می‌کند. برای درک بهتر عملکرد قلب مصنوعی، نحوه کار اجزای مختلف آن را بررسی می کنیم:
۱) پمپ هیدرولیک:
عملکرد این قطعه همانند پمپ هیدرولیک صنعتی است. نوعی ماده غیر قابل فشرده سازی در این پمپ جریان دارد که نیروی اعمال شده را از یک نقطه به نقطه دیگر می فرستد.‏
‏۲) دریچه ورودی:
این دریچه برای جریان یافتن مایع هیدرولیک از یک قسمت به قسمت دیگر، باز و بسته می شود. هنگامی که مایع به سمت راست حرکت می کند، خون از درون بطن مصنوعی به ریه ها پمپ می‌شود و هنگامی که مایع به سمت چپ می رود، خون به سایر نقاط بدن فرستاده می‌شود.‏
‏۳) سیستم انتقال انرژی به صورت بی سیم:
این سیستم به نام ‏Transcutaneus Energy Transfer‏ (انتقال انرژی از درون پوست) خوانده می شود. اجزای تشکیل دهنده آن دو سیم پیچ داخلی و خارجی هستند. این دو سیم پیچ انرژی را از یک باتری خارجی گرفته و از طریق القای الکترومغناطیسی آنرا به باتری داخلی و واحد کنترل می فرستند. ‏
‏۴) باتری داخلی:
یک باتری قابل شارژ است که در داخل شکم بیمار ایمپلنت می شود. باتری داخلی ۳۰ تا ۴۰ دقیقه وقت در اختیار بیمار قرار می دهد تا بتواند فعالیت هایی نظیر حمام کردن را که در طی آنها مجبور به جدا کردن باتری خارجی است، انجام بدهد.‏
‏۵) باتری خارجی:
این باتری روی یک کمربند قرار گرفته و به دور کمر بیمار بسته می شود. قابل شارژ بوده و ۴ تا ۵ ساعت کار می‌کند.‏
‏۶) واحد کنترل:
این ابزار الکترونیکی کوچک در جداره شکم بیمار کار گذاشته می شود و به کنترل نحوه پمپاژ قلب و ریتم قلبی اختصاص دارد.‏
وزن کلی دستگاه در حدود ۲ پوند (۰.۹ کیلوگرم) است.
مراحل جراحی
پیوند قلب مصنوعی، جراحی بسیار ظریفی است. نه تنها جراح باید دو بطن راست و چپ را از قلب بیمار جدا کند، بلکه باید یک شیء خارجی را در قفسه سینه کار بگذارد. در طی جراحی بیمار موقتاً به پمپ مصنوعی قلب و ریه متصل می شود تا قلب از تپش ایستاده و جراحی میسر شود. قلب مصنوعی به وسیله صدها بخیه به دهلیزهای قلب طبیعی وصل شده و جراح برای پوشاندن بخیه ها از یک لایه بافت مصنوعی استفاده می کند. تعداد پرسنل حاضر در پیوند قلب مصنوعی معمولاً بسیار زیاد است. علاوه بر دو جراح زبده و دستیارانشان، چندین متخصص و تیم پرستاری به کنترل شرایط می پردازند.

مراحل به این شرح هستند:‏
۱)جایگذاری سیم پیچ داخلی در شکم
۲) باز کردن جناغ سینه و اتصال دستگاه پمپ قلب و ریه (در این مرحله قلب از تپش ایستاده و خون بیمار از طریق دستگاه پمپ می شود).‏
۳)جداسازی بطن های قلب طبیعی( دهلیزها جدا نمی شوند).‏
۴) استفاده از یک مدل پلاستیکی برای تعیین محل دقیق قرارگیری قلب مصنوعی
۵) بریدن بافت های مصنوعی در اندازه های مطلوب و بخیه زدن آنها به آئورت و شریان ریوی
۶) قلب مصنوعی وارد قفسه سینه شده و اتصالات آن با شریان ریوی، آئورت، و دهلیز های راست و چپ برقرار می شود.‏
۷) تخلیه کامل هوای داخل دستگاه
۸) جداسازی بیمار از پمپ قلب و ریه
۹) حصول اطمینان از صحت عملکرد قلب
۱۰) بستن قفسه سینه
شرایط دریافت پیوند
کاندیداهای دریافت قلب مصنوعی معمولاً “بیمارترین بیماران” هستند. یعنی در شدیدترین حالت ناراحتی قلبی به سر می برند. پیوند قلب مصنوعی تنها هنگامی انجام می شود که کاندیدای پیوند حائز تمامی شروط زیر باشد:
▪ در حادترین مرحله بیماری قلبی باشد‏.‏
▪ امید به زندگی در وی کمتر از ۳۰ روز برآورد شده باشد.‏
▪ هیچ امکانی برای دریافت قلب طبیعی وجود نداشته باشد.‏
▪ هیچ راه درمانی جایگزینی در دسترس نباشد.‏

▪ سایز قفسه سینه بیمار با ابعاد قلب مصنوعی همخوانی داشته باشد. این شرط از طریق عکس برداری ‏CAT Scan‏ و ‏X-Ray‏ بررسی می شود. عکس‌های بدست آمده با استفاده از یک برنامه کامپیوتری به نام ‏CAD‏ برای نوعی اندازه‌گیری مجازی، بازسازی می شوند.۲ این نرم افزار قلب طبیعی را به صورت مجازی حذف کرده و ‏AbioCor‏ را مجازاً در قفسه سینه قرار می دهد و در صورت همخوانی ابعاد، اجازه پیوند داده می شود.‏
امید به آینده
در جولای ۲۰۰۶، قلب مصنوعی در بدن یک دختر ۱۵ ساله کانادایی ایمپلنت شد.۳گرچه معمولاً در هنگام پیوند قلب مصنوعی، قلب طبیعی (بطن ها) از بدن خارج می شود، در این دختر قلب طبیعی حفظ شده و قلب مصنوعی به طور موقت و تا زمان پیدا شدن یک قلب اهدایی استفاده شد. اما نتیجه نهایی بسیار شگفت انگیز بود. قلب مصنوعی به تقویت قلب خود بیمار کمک کرد و بعد از ۱۴۶ روز از بدنش خارج شد. در نهایت قلب این دختر عملکرد خود را از سر گرفت.‏
اما نگاهی واقع بینانه به مدل های کنونی، اشکالاتی را نمایان می کند. هنوز هم مشکل بزرگی سایز و کوتاهی طول عمر باقی است. به علاوه ، به علت اینکه این دستگاه ها باید به روش پمپاژ عمل کنند، حرکت در اجزای آنها زیاد بوده و به تجهیزات مکانیکی نسبتاً بزرگی نیاز دارند. پژوهشگران به قلب هایی می اندیشند که جریان خون را به صورت پیوسته برقرار کرده و عملکردی روتوری داشته باشند. این قلب های روتوری، بسیار کوچک بوده و به علت جریان همیشگی خون در آنها، فاقد نبض خواهند بود. اما هنوز مشخص نیست که جریان خون پیوسته چه تاثیری بر بافت های موجودات زنده خواهد داشت. مطالعات انجام شده روی حیوانات حاکی از یکسان بودن نتایج جریان خون بدون نبض و جریان خون پمپاژی است. به هر ترتیب، تا زمانی که این مدل در یک داوطلب انسانی به کار گرفته نشود، نمی توان از صحت نتایج آن مطمئن بود. به هر روی، پیشرفت تکنولوژی قلب مصنوعی آنچه را که زمانی محال به نظر می رسید میسر کرده است.

سایتoteb نویسنده دکتر امید
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”