پزشكی : موسیقی درمانی چیست؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

پزشكی : موسیقی درمانی چیست؟

پست توسط رونین »

در یونان قدیم ارتباط نزدیكی بینموسیقی و شفا وجود داشت. این همبستگی به یكی از خدایان یونان «آپولو»شخصیت و شكل داده است. آپولو هم خدای موسیقی و هم خدای طب بود.یونانیانمعتقد بودند كه امراض نتیجه عدم هارمونی در وجود فرد است و موسیقی با قدرتروحی و اخلاقی خود می تواند با برگرداندن هارمونی و نظم در بدن سلامتی رابرای فرد مورد استفاده به ارمغان آورد.پژوهش های انجام شده، نشان می دهدكه غده تالاموس به عنوان مهمترین غده در مغز انسان محرك های صوتی را بهوسیله سیستم های عصبی دریافت و در كنار حافظه و تخیل به آنها پاسخ میدهد.غده هیپوفیز نیز كه از غده تالاموس فرمان دریافت می كند به محرك هایصوتی موزون پاسخ می دهد، موجب بروز ترشحاتی می شود كه نتیجه آن آزادسازیماده آرام بخش به نام آندروفین خواهد بود.
با توجه اینكه مهمترین اثر ماده مزبور، تسكین درد در انسان است به سادگیمی توان به ارزش موسیقی درمانی كه عملاً موجبات آزادسازی ماده آندروفین كهعلاوه بر تسكین درد، موجبات انبساط و شادی را در انسان فراهم می سازد، پیبرد.
تحقیقاتی كه توسط كولن در سال ۱۹۹۲ در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان«سنت جرج» لندن صورت گرفته، نشان می دهد كه موسیقی به میزان قابل توجهیدر تسكین و تقلیل وضعیت بحرانی بیماران كه در بخش آی ـ سی ـ یو بستری بوده اند تأثیر داشته است.زیرا ثابت شده است كه سیستم اعصاب انسان به محركهای موزیكال پاسخ مثبت می دهد. موسیقی درمانی یك فرآیند فعال است. درموسیقی درمانی، ما انتظار داریم كه موسیقی ما را در برگرفته و در تماموجودمان جریان پیدا كند.
یادتان باشد كه از قوه تخیل مغز استفاده كنید. به خاطر داشته باشید:«انرژی در پی اندیشه می آید» هر جا كه فكر باشد انرژی هم وجود دارد.برای بهتر گوش كردن به موسیقی دو مطلب را به خاطر بسپارید: ۱- صدای موسیقیدر حدی باشد كه شما با آن راحت هستید. ۲- خودتان را تسلیم موسیقی كنید.
در اینجا به كاربرد مواردی چند از موسیقی درمانی اشاره می شود:
كاربرد موسیقی درمانی
برای كمك به افراد عقب مانده
با حركات ریتمیك موزیكال می توان مهارت در هماهنگی های حركتی را بهبودبخشید، اشعار آوازهای مخصوص را می توان نوشت كه از طریق آن مراحل و روشهای مهارت های خودیاری مثل لباس پوشیدن و مسواك زدن را یاد بگیرند و بهخاطر بسپارند. موزیك تراپیست ها، برای اینكه برنامه های درمانی و روش هایمؤثر برای در حال جریان ایجاد كنند، باید برنامه ریزی دقیقی را به كارگیرند.
جریان برنامه ریزی شامل چهار مرحله كلی است:
۱- تعریف مشكل درمانجو یا زمینه نیاز آن (سنجش)
۲- فراهم كردن هدفی برای درمانجو كه به رفع مشكل یا نیاز او كمك كند.
۳- برنامه ریزی مناسب فعالیت های موزیكی
۴- تكمیل روش ها و فعالیت ها و ارزشیابی واكنش های درمانجو
مشاهدات و تجربیات اخیر نشان داده است كه كاربرد موسیقی در درمان ناتوانیهای یادگیری اشخاصی كه آسیب های شنوایی دارند، اشخاصی كه آسیب های بینایییا آسیب های گفتاری دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.
كاربرد موسیقی درمانی در نارسائی های گفتاری
افرادی كه در ارتباط كلامی مشكل دارند با خواندن آوازها و سرودهای مخصوصمی توانند در شمرده تلفظ كردن اصوات، گفتار مورد نیاز و مهارت در تشخیصلغات رشد و تمرین كنند. ریتم و صدای موسیقی همچنین می تواند تقویت جریانتكلم را در اختلالات گفتاری مانند لكنت زبان آسان سازد. از موسیقی برایاشخاص زبان پریش (آفازیك) به عنوان روش برای برقراری رابطه كلامی می تواناستفاده كرد.
تكنیك شناخته شده، درمان آوازی ملودیك
(Melodic intonation Therepy ( M.I.T در اوایل دهه هفتاد میلادی به عنوانیك روش ترمیمی برای بخشی از مسائل گفتاری بزرگسالان زبان پریش به وجودآمده است. در این روش جملات كوتاه در نمونه های ساده آهنگین، با آوازخوانده می شود. به موازاتی كه بیماران عبارات و جملات را یاد می گیرند،آهنگ ها كمرنگ تر و محو می شوند، این روش بر پایه این نظریه قرار گرفته كهوقتی نیم كره سمت چپ، آسیب می بیند می توان به وسیله اغراق در آواز (ریتم،با تأكید بیان كردن و جملات ملودیك) با كمك نیم كره راست مغز، تكلم راكمك، تحریك و تسهیل كرد.
كاربرد موسیقی درمانی در درمان
معلولیت های ارتوپدی
بنابر نظر «رودنبرگ» (۱۹۸۲) از موسیقی می توان در چند منظور درمانی برای معلولین ارتوپدی استفاده كرد:
۱- كاهش حواس پرتی
۲- رهایی از تنش ها و حساسیت های شدید
۳- تقویت تمرین های عضلانی
۴- افزایش احساس ارزش شخصی
فعالیت های مختلف موسیقی درمانی می تواند جهت بهبود وضعیت مفاصل و ماهیچهها و افزایش هماهنگی حركات آنها كمك كرد. مثلاً نواختن سازهای انتخاب شدهبا شیوه های مخصوص می تواند تحرك و استقامت مفاصل را افزایش دهد و باهماهنگی قسمت هایی از بدن را بهبود بخشد.
مثلاً نواختن پیانو برای حركت و خم كردن و كشش انگشت ها و از ریتم سازهابرای افزایش دامنه حركات و منبعی برای الگوهای حركتی.از نواختن ساز دهنیبرای كنترل بهتر دست ها و هماهنگی آن با دهان و تقویت ظرفیت های حیاتی میتوان استفاده كرد. یكی دیگر از منافع یادگیری نواختن ساز برای معلولین،احساس كامیابی و رضایت است. نواختن ساز، احساس ارزش شخصی را افزایش می دهدو اگر به صورت گروهی نواخته شود، رشد اجتماعی شان تقویت خواهد شد.
كاربرد موسیقی درمانی در درمان سالمندان
سالمندی معمولاً با درجاتی از زوال كاركرد جسمی و ذهنی همراه است. كه ایندرجات در افراد مختلف متفاوت است. بیشتر افراد مسن خصوصاً آنهایی كه درخانه های سالمندان زندگی می كنند، علائمی از اختلالات فكری و بدنی دارند.
بسیاری از سالمندان مشكل پزشكی مانند بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و یافشارخون دارند. به علاوه عده ای نیز به دلایل عاطفی دچار افسردگی و تنهاییمی شوند.
موسیقی درمانی می تواند در زمینه تقویت كاركرد جسمی و روحی این افراد مؤثرواقع شود. به عنوان مثال موسیقی همراه با تمرینات و ورزش های روزانه، میتوان احساس دردی را كه غالباً توأم با این ورزش هاست از ذهن دور ساخته ویا انگیزه و محرك لازم را برای شركت در انجام این قبیل ورزش ها و فعالیتهای حركتی فراهم كرد.
دست زدن نشاط انگیز و موسیقی ریتمیك می تواند ورم مفاصل انگشتان را صافكند، اعتماد به نفس او را افزایش داده و انرژی مثبت را در اینگونه افرادتقویت كند. مهم است به خاطر بسپاریم كه موسیقی مورد علاقه سالمندان ماننددیگر اقشار مردم دامنه وسیعی دارد. علاقه آنها متناسب با سنشان تغییر میكند. معمولاً افراد مسن به آهنگ های معروفی كه در دوران جوانی حوالی سنین۱۸ تا ۲۵ سالگی گوش می دادند، علاقه نشان می دهند.

منبع:تکتاز
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 486
تاریخ عضویت: جمعه 27 مرداد 1385, 3:58 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 4873 بار
سپاس‌های دریافتی: 2877 بار

Re: پزشكی : موسیقی درمانی چیست؟

پست توسط mahshid-banoo »

درود

با تشکر از پست شما، این هم برای تکمیل شدن تاپیکتصویر:

topic-t46352.htm

موسیقی درمانی برای بیماران اسکیزوفرنی
:razz:
آشنایان ره عشق درین بحر عمیق
غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”