امکان استهلال هلال رمضان در 29 شعبان وجود ندارد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 434
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 11 آذر 1386, 6:02 pm
سپاس‌های ارسالی: 192 بار
سپاس‌های دریافتی: 361 بار
تماس:

امکان استهلال هلال رمضان در 29 شعبان وجود ندارد

پست توسط HARD »

 
امکان استهلال هلال رمضان در 29 شعبان وجود ندارد / پنج شنبه اول ماه رمضان  
قم ـ خبرگزاری مهر: کارشناس مرکز تحقیقات و پژوهش‌های فلکی و نجومی قم با اشاره به این که در غروب روز بیست و نهم ماه شعبان امسال ماه و خورشید به طور هم زمان غروب می‌کنند، بیان داشت: امکان استهلال هلال ماه رمضان در بیست و نهم شعبان امسال وجود نخواهد داشت.  
 حجت الاسلام سیدرضا اصفهانیان در گفتگو با خبرنگار مهر در قم با بیان اینکه بیست و نهم شش ماه قمری در سال وضعیت ماه و خورشید به گونه‌ای است که به طور همزمان غروب می‌کنند، اظهار داشت: این وضعیت در شش ماه از سال به صورت متناوب و نه متوالی اتفاق می‌افتد و در بیست و نهم ماه شعبان امسال نیز این وضعیت وجود دارد که به دلیل غروب هم زمان ماه و خورشید در پایان روز بیست و نهم ماه شعبان، امکان رؤیت ماه در آن شب وجود نخواهد داشت.

پنج شنبه بیست و یکم مرداد ماه، اول ماه رمضان است

اصفهانیان با اشاره به این که این وضعیت علاوه بر ایران در کشورهای همسایه نیز وجود دارد تصریح کرد: بر اساس پیش بینی‌های منجمان و قواعد علم نجوم به دلیل عدم رویت ماه در غروب بیست و نهم ماه شعبان، هلال ماه رمضان در غروب سی امین روز ماه شعبان قابل رؤیت خواهد بود و بنابراین روز پنج شنبه بیست و یکم مرداد ماه، اول ماه رمضان می‌باشد.

چهار گروه از رصدگران در قم، هلال ماه را رصد می‌کنند

کارشناس مرکز تحقیقات و پژوهش‌های فلکی و نجومی قم با توجه به اهمیت رؤیت هلال ماه مبارک رمضان خاطر نشان کرد: علاوه بر گروه‌هایی که از سوی دفتر مقام معظم رهبری برای استهلال هلال ماه رمضان اعزام می‌شوند، در قم نیز علی رغم عدم امکان رؤیت ماه در غروب بیست و نهم شعبان، چهار گروه از رصدگران و گروه‌های حرفه‌ای با تمام تجهیزات در ارتفاعات جنوب شهر و در تپه‌های بوستان علوی از امروز مستقر شده‌اند که کار رصد آنها تا فردا ادامه پیدا خواهد کرد.

امکان رصد برای علاقه‌مندان فراهم است

اصفهانیان در پایان اظهار داشت: در کنار گروه‌های حرفه‌ای رصد، دوربین‌هایی قرار داده شده است که علاقه‌مندان و افراد آماتور نیز می‌توانند به رؤیت هلال ماه رمضان بپردازند.

لازم به ذکر است مرکز تحقیقات و پژوهش‌های فلکی و نجومی در قم وابسته به دفتر آیت الله سیستانی به صورت تخصصی در زمینه نجوم فعالیت دارد.
   
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”