وزير خارجه سنگال در نشست خبري با متكي گفت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

وزير خارجه سنگال در نشست خبري با متكي گفت

پست توسط Sami 1993 »

وزير خارجه سنگال در نشست خبري با متكي؛
حامل پيام شخصي «واد» براي احمدي‌نژاد هستم
خبرگزاري فارس: وزير خارجه سنگال با اشاره به تصميم داكار براي تحكيم و تقويت روابط با تهران، گفت كه حامل پيام شخصي رئيس جمهور سنگال براي رئيس جمهوري اسلامي ايران است.

تصویر
به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، «مديكه نيانگ» وزير خارجه سنگال امشب (جمعه) در تهران پس از ديدار و گفت‌وگو با منوچهر متكي همتاي ايراني خود در نشست خبري مشترك ضمن تبريك ايام ماه مبارك رمضان، اظهار داشت: من حامل پيام دوستي و صلح به مناسبت اين ايام مبارك و فرخنده هستم.
وي همچنين گفت كه حامل پيام شخصي عبدالله واد رئيس جمهور سنگال براي محمود احمدي‌نژاد همتاي ايراني‌اش است ولي به جزييات اين پيام اشاره‌اي نكرد.
وزير خارجه سنگال در ادامه ضمن ابراز خرسندي از گسترش همكاري‌هاي دوجانبه خاطرنشان كرد: ما در گفت‌وگوهاي امروز توافق كرديم كه راهكار جديدي براي ارزيابي و بررسي پيشرفت پروژه‌ها داشته باشيم تا بتوانيم مسائل را حل كرده و مشكلات را مرتفع كنيم تا توافقات كميسيون مشترك به نتايج مورد نظر دست يابد.
وي با اشاره به اراده مصمم كشورش براي تحكيم و تقويت روابط با جمهوري اسلامي ايران در همه زمينه‌ها، افزود: ما از هيچ تلاشي در اين زمينه فروگذار نخواهيم كرد. آقاي عبدالله واد به اتفاق آقاي احمدي‌نژاد به كرات اين اراده را اعلام كرده‌اند.
وزير خارجه سنگال همچنين از متكي به خاطر اقدامات و تلاش‌ها در راستاي تحكيم و تقويت همكاري‌ها و دفاع از ارزش‌هاي مشترك قدرداني كرد.

* محاصره غزه هر چه سريع‌تر خاتمه يابد

وي در ادامه به تشريح گفت‌وگوهايش با متكي پرداخت و افزود: ما بر ضرورت حمايت از امت اسلام براي تقويت كشورهاي اسلامي به منظور مقابله با هر تهاجم خارجي تأكيد كرديم و معتقديم بايد دست به دست هم دهيم تا اسلام در همه ‌جا مورد احترام قرار گيرد و مسلمانان در هر جا از حقوق حقه خود برخوردار شوند.
نيانگ با بيان اينكه در سازمان كنفرانس اسلامي تلاش‌هاي زيادي در اين زمينه صورت گرفته، يادآور شد: اين تلاش‌ها بايد بيشتر شود تا محاصره غزه هر چه سريع‌تر خاتمه يابد و مذاكرات مستقيم و صادقانه‌اي انجام شود تا هر چه سريع‌تر كشور فلسطين ايجاد و فلسطيني‌ها از همه حقوق خود برخوردار شوند.
وزير خارجه سنگال گفت‌وگو در مورد مسائل امت اسلام را از ديگر مواردي عنوان كرد كه با متكي درباره آن بحث و تبادل‌نظر كرده است و افزود: ما در مورد مسائل متعددي اشتراك‌نظر و مواضع مشترك داريم.
وي تأكيد كرد كه كشورش حتماً دوست ايران باقي خواهد ماند.

* به هيچ كس حساب پس نمي‌دهيم

نيانگ همچنين با اشاره به سوخت‌گذاري نيروگاه بوشهر كه قرار است فردا (شنبه) انجام شود، اظهار داشت: ايران با آغاز به كار اين نيروگاه، استفاده از انرژي هسته‌اي براي اهداف غيرنظامي را به جهان نشان مي‌دهد.
وي با اشاره به اظهارات رئيس جمهور كشورش مبني بر اينكه ايران به دنبال تكنولوژي هسته‌اي براي مصارف غيرنظامي است، خاطرنشان كرد: ايران با آغاز به كار نيروگاه بوشهر سند جديدي را به جهان ارائه مي‌كند كه هدفش كاملاً‌ غيرنظامي است.
وزير خارجه سنگال انرژي را معادل استقلال دانست و افزود: انرژي در حال حاضر در مركز همه نگراني‌هاي جهاني است و ما بايد بتوانيم انرژي مورد نياز خود را توليد كنيم تا مستقل بمانيم.
نيانگ با بيان اينكه درگيري‌ها در جهان به خاطر دستيابي به انرژي است، انرژي هسته‌اي را يكي از انرژي‌هاي ارزان خواند.
وي با اشاره به پيشرفت‌هاي كشورمان در استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي، در خصوص تحريم‌ها عليه ايران، اظهار داشت: سنگال علاقه‌مند به حاكميت هر كشوري است و به اعتقاد ما همه كشورها از حقوق مساوي برخوردارند و همه بايد به تكنولوژي البته با رعايت مقررات كه ضامن استفاده صلح‌طلبانه از آن است، دست يابند.
نيانگ بر ممانعت از استفاده از استاندارد دوگانه و سياست يك بام و دو هوا در اين زمينه تأكيد و خاطرنشان كرد: ما در روابط با ايران بسيار راحت هستيم، ما كشوري با حاكميت ملي هستيم و هيچ حسابي به كسي پس نمي‌دهيم.
وزير خارجه سنگال همچنين به نزديكي مردم دو كشور و اشتراك مواضع آنها اشاره كرد.

* خلع سلاح به واقعيت مبدل شود

وي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس به اشتراك نظر كشورش با جمهوري اسلامي در زمينه جهان عاري از سلاح‌ هسته‌اي اشاره كرد و گفت: سنگال به عنوان يك كشور مستقل كه رياست دوره‌اي سازمان كنفرانس اسلامي را عهده‌دار است، خواستار جهان بدون سلاح هسته‌اي است و معتقديم كه خلع سلاح بايد به يك واقعيت تبديل شود و جهان شاهد نتايج آن باشد.
وي ادامه داد: تصور كنيد كشوري امروز وسوسه شود و بخواهد از سلاح هسته‌اي استفاده كند، همانگونه كه آمريكا در جنگ جهاني دوم از اين سلاح عليه ژاپن استفاده كرد. اگر آمريكا امروز وسوسه شود و چنين اقدامي را صورت دهد نتايج آن بسيار مخرب‌تر از هيروشيما و ناكازاكي خواهد بود.
نيانگ سلاح‌ هسته‌اي را خطري براي جهان برشمرد و گفت: همه بايد متعهد به امحا و نابودي سلاح‌هاي هسته‌اي باشند.
وي همچنين گفت كه عبدالله واد و محمود احمدي‌نژاد هر دو متعهد به جهان عاري از سلاح هسته‌اي هستند.

* هيچ مانعي براي تجار ايراني وجود ندارد

وزير خارجه سنگال در پاسخ به پرسش ديگر خبرنگار فارس در خصوص تمهيدات اين كشور براي بازرگانان و تجار ايراني، با بيان اينكه هيچ مانعي براي بازرگانان و تجار ايراني براي سفر به سنگال و اقامت در اين كشور وجود ندارد، گفت: سنگال فرصت‌هاي زيادي براي تجار و بازرگانان ايراني ايجاد مي‌كند.
وي با ذكر اين نكته كه از طريق سنگال مي‌توان به آفريقاي غربي دسترسي داشت،‌ اظهار داشت: سنگال كشوري باز براي تجار ايراني است و آنها مي‌توانند از طريق سرمايه‌گذاري مشترك پروژه‌هاي خود را عملياتي كنند.
نيانگ گفت كه كشورش از تجار خارجي از جمله ايراني حمايت مي‌كند و شرايط خوبي را براي عملياتي كردن پروژه‌هاي آنها فراهم خواهد كرد.
وزير خارجه سنگال بر گسترش روابط و همكاري‌هاي تهران و داكار تأكيد كرد و افزود: ايران در زمينه‌هاي متعددي پيشرفت‌هاي زيادي را داشته كه مايه خرسندي سنگال است و سنگال مي‌تواند از تكنولوژي و تجارب ايران در تمامي زمينه‌ها از جمله انرژي، صنعت و ... استفاده كند.
وي كارخانه توليد سمند در سنگال را مظهر همكاري و مشاركت بين دو كشور عنوان كرد و گفت: مي‌توانيم در زمينه خودروهاي سنگين و كشاورزي نيز همكاري كرده و بانك مشترك و ... را ايجاد كنيم.
انتهاي پيام/
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”