آشنایی با بمب افكن مدرن چينی H-6K

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

آشنایی با بمب افكن مدرن چينی H-6K

پست توسط Shahryar »

 H-6K اولين بمب افكن مدرن استراتژيك چين  
 تصویر 
 


چين به طوررسمي اعلام كرد كه ورود به خدمت بمب افكن H-6K در خلال برگزاري جشنهاي شصتمين سالگرد تاسيس جمهوري خلق چين انجام پذيرفته اما اين بمب افكن در اواخر 2006 و اوايل 2007 به همراه عكس در وب سايتهاي چيني و برخي منابع open source قابل رويت بود. H-6K به شدت تحت تاثير خبري ديگر جنگنده هاي خبرساز چيني مانند FC-1، J-10 و J-11 قرارداشته و يكي از عللي كه اطلاعات در باره اين بمب افكن كم ميباشد همين مورد است. براي يگان بمب افكن استراتژيك نيروي هوائي چين H-6K به همان اندازه مهم ميباشد كه براي يگان تاكتيكي چين J-10، J-11 و Su-27.  
 
در حقيقت H-6K اولين بمب افكن استراتژيك به معناي واقعي چين با مشخصات هواپيماهاي جديد و امروزي بوده و داراي بدنه تغيير يافته، موتور جديد،‌ آويونيك بهتر و برد افزايش يافته ميباشد. H-6K همچنين اولين بمب افكن چيني است كه قادر به حمل موشك هاي كروز چيني برد بلند مدرن كه قادر به شليك خارج از برد دفاع هوائي دشمن مي باشد است. H-6K برگرفته از مدل H-6 كه خود نمونه چيني Tu-16 Badger ميباشد مشتق شده است. چين از دهه 70 تا اوايل دهه90 تغييرات زيادي در مدل قديمي H-6 از جمله بر روي ناوبري و سيستمهاي مخابراتي و هدفگيري اعمال كرده بود. چين همچنين مدل دريائي به نام H-6D كه قادر به حمل موشكهاي ضد كشتي بود را ساخت اما تلاش براي ساخت مدل H-6I با موتورهاي جديد ناكام ماند.  


 [External Link Removed for Guests]  تصویر 
 

 
 

در دهه 90 نيروي هوائي چين آشكارا با بحران مواجه بود. H-6 فقط در صورت حمل موشكهاي ضد كشتي بمب افكن معقولي به نظر ميرسيد ، در حاليكه مدل مورد استفاده نيروي هوائي چين فقط قادر به پرتاب بمبهاي سقوط آزاد بوده و در اين صورت احتمال نفوذ به شبكه پدافند هوائي دشمن به حداقل ميرسيد. تمام مدلهاي H-6 از فقدان برد مناسب در رنج بودند . برخي از تحليلگران نظامي چيني در دهه 90 بر اين باور بودند كه پس از دريافت جنگنده هاي Su-30 با قابليت سوختگيري هوائي ديگر هيچ نيازي به نگهداري بمب افكنهاي H-6 نميباشد. مدل H-6H كه در اواخر دهه 90 آشكار شد اولين تلاش چين براي رفع اين مشكلات بود. اين مدل قادر به حمل فقط 2 موشك كروز KD-63 كه نمونه تغيير يافته C-601 براي حمله به اهداف زميني بود.
موشك هاي كروز KD-63 مدلي منسوخ شده و قديمي با بردي فقط معادل 200 كيلومتر بودند كه خلبان را در مواجهه با يك سيستم پدافند هوائي مدرن دچار مشكل مي نمود. ضمن اينكه برد ناكافي H-6 همچنان به عنوان يك معضل باقي مانده بود. از اين روي تصميم گرفته شد تا كار بر روي H-6 اين بار به صورت اساسي و ريشه اي انجام پذيرد. كار بر روي H-6K از سال 2000 آغاز و اولين پرواز آزمايشي در ژانويه 2007 صورت پذيرفت. تفاوت اصلي H-6K در موتورهاي آن است. موتورهاي توربوفن روسي D-30KP-2 جانشين موتورهاي توربوجت WP-8 كه خود كپي چيني از نمونه اوريجينال روسي AM-3M, براي بمب افكنهاي Tu-16 ميباشد شده اند. موتورهاي جديد ساخت NPO Saturn بسيار قدرتمندتر و در عين حال مصرف سوخ كمتري را نيز دارند.
چين اين موتورهاي جديد را قبلا براي يگان Il-76 خود خريداري كرده بود. چين قراردادي براي خريد 55 دستگاه از موتورهاي D-30KP-2 با امكان افزايش 33 دستگاه بيشتر را قبلا به امضاء رسانه بود اما نيروي هوائي چين فقط داراي 14 فروند Il-76 و 5 فروند KJ-2000 ميباشد. برنامه خريد 38 فروند Il-76 و تانكرهاي Il-78 تحت قرارداد سال 2006 در مياه راه ناكام ماند. كاملا اشكار بود كه چين اين قرارداد بزرگ را فقط براي يگان IL-76 خود كه ناگهان موتورهاي آنها دچار مشكل شده بودند نميخواست، چين موتورها را براي اسكادران H-6K در نظر داشت.

 
 [External Link Removed for Guests] 
 
براي تطبيق نيروي محركه جديد، ورودي هاي موتور داراي ابعادي بزرگتر و شكل متفاوت تري نسبت به H-6 و Tu-16 ميباشند. اين يكي از مهمترين راه هاي تشخيص بمب افكن جديد با نمونه هاي قبلي ميباشد. يكي از مهمترين دلايل تغيير موتور، رسيدن به برد بيشتر بوده است. رسانه هاي چين براي اين بمب افكن جديد بردي معادل 3000 تا 3500 كيلومتر متذكر شده اند. امري كه تاكنون به صورت رسمي تائيد نشده است. چين سعي بسيار دارد تا وابستگي خود را به موتورهاي روسي قطع نمايد. براي اين منظور، توليد بدون ليسانس موتورهاي WS-18 كه كپي (بدون مجوز) موتورهاي روسي D-30KP-2, ميباشد در دستور كار چين قرار گرفته. اين موتورها قرار است تا در هواپيماهاي ترابري سنگين آينده چين نيز به كار روند. تست موتور WS-18 در سال 2007 و در يكي از کارخانجات Chengfa Group آغاز شد. هنوز مشخض نيست كه چه زماني اين موتور براي توليد انبوه آماده خواهد گشت. برنامه توسعه موتورهاي چيني در مورد زمان بندي بسيار بدنام بوده و زمان مشخصي را براي deadline آنها نميتوان در نظر داشت.  
 
دماغه H-6K به طور كامل مورد بازنگري قرار گرفته و ضمن كوتاه تر شدن پانل شيشه اي ناوبر حذف شده است. به جاي كاكپيت ناوبر، H-6K از رادوم كه پوشش دهنده يك رادار قدرتمند است بهره ميبرد. همچنين رادوم زير كاكپيت ناوبر كه در نمونه H-6H و كليه نمونه هاي دريائي قابل مشاهده بود نيز حذف شده است. اگرچه اطلاعات زيادي از سيستمهاي آويونيك، راديو الكتريك و جنگ الكترونيك H-6K موجود نيست اما تصاوير منتشر شده نشان دهنده ان است كه H-6K مجهز به كاكپيت با نمايشگرهاي MFD است. H-6K مجهز به 6 مقر پرتاب موشكهاي كروز CJ-10A با برد 2000 كيلومتر در زير بال ميباشد. برخي منابع از حمل موشك هفتم در مقر مياني بدنه نيز سخن گفته اند. به نظر نميرسد كه H-6K مجهز به مقر داخلي پرتاب بمب باشد و اين فضا مورد استفاده مخزن سوخت اضافه و تجهيزات راديو الكترونيك قرار گرفته است. برخي كارشناسان نظامي بر اين باورند كه در آينده بمب افكن جديد قادر به حمل موشك ضد كشتي YJ-62 با برد 300 كيلومتر بر پايه موشك CJ-10 خواهد بود. اين احتمال در صورت توليد نمونه دريائي H-6K بيشتر خواهد شد.   [External Link Removed for Guests] 
 
خانواده موشكهاي YJ-62/CJ-10 بر پايه توسعه موشك هاي كروز Red Bird/ Honhniao بنا نهاده شده كه در طراحي آن شباهتهائي با موشك Kh-55/AS-15 به چشم ميخورد. چين تعداد زيادي از موشك هاي كروز Kh-55/AS-15 را طي سالهاي 1999 تا 2000 از اوكرائين خريداري نمود. احتمال آن ميرود كه اوكرائين در پروژه CJ-10 در حوزه سيستمهاي ناوبري و ساخت موتور به چين كمك كرده باشد. همچنين پس از ناكامي موشكهاي كروز Tomahawk آمريكا در حمله به اهداف طالبان در سال 1999، چين تعداد زيادي از اين موشكها را در پاكستان و افغانستان بدست آورد. اطلاعات بدست آمده از Tomahawk ناكام در افغانستان و پاكستان در پروژه CJ-10/YJ-62 بكار گرفته شد. گزارشهاي رسيده تاكنون حاكيست كه اين موشكها فاقد كلاهكهاي اتمي ميباشند.
با فرض تجهيز H-6K به موشكهاي جديد، اين بمب افكن قادر است تا به اهداف زميني در برد 5000 كيلومتري حمله نمايد.با اين برد ، H-6K يك تهديد جدي براي پايگاه هاي آمريكا در اقيانوس آرام ميباشد و در صورت تجهيز به موشكهاي YJ-62 نيز همين تهديد براي ناوگان آمريكا و متحدانش در منطقه محسوب خواهد شد. همچنين ، مراكز حساس و اتمي هند نيز مورد تهديد جدي واقع خواهند شد و باعث خواهد شد تا هند به فكر ترميم نقاط پدافندي از مراكز حساس اتمي خود باشد. چين بر اين باور است كه مشخصات بمب افكن H-6K نزديك به بمب افكن Tu-22M3 بكفاير ميباشد. H-6K قرار است تا در آينده هسته مركزي اسكادران بمب افكن نيروي هوائي چين را تشكيل بدهد.   
منبع:   
29 ژانويه 2009
Moscow Defense Brief
  : [HIGHLIGHT=#ffc000]برداشت با ذکر نام مرکز انجمن های تخصصی سنترال کلابز مجاز است.  
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1102
تاریخ عضویت: جمعه 31 فروردین 1386, 6:10 pm
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12684 بار
سپاس‌های دریافتی: 11776 بار
تماس:

Re: H-6K اولين بمب افكن مدرن استراتژيك چين

پست توسط kayvan6079 »

[External Link Removed for Guests]


[External Link Removed for Guests]
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

Re: آشنایی با بمب افكن مدرن چينی H-6K

پست توسط Shahryar »

[External Link Removed for Guests]

عكسي كمياب از بمب افكن استراتژيك جديد چين H-6K مجهز به موتورهاي NPO Saturn D-30KP-2.
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 46
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 5 فروردین 1389, 1:32 pm
سپاس‌های ارسالی: 445 بار
سپاس‌های دریافتی: 129 بار

Re: آشنایی با بمب افكن مدرن چينی H-6K

پست توسط An225 »

سلام
ببخشيد. اين H-6 همان بمب افكني نيست كه تام كوپر در كتابش ادعا كرده به هنگام حمله با موشكهاي ضدكشتي C-602 در 15 فوريه 1988 هدف دو موشك فونيكس پرتابي از تامكت به خلباني سروان اسماعيلي قرار گرفته و سرنگون شده است؟
«اكنون شهيدان مرده‌اند، و ما مرده ‌ها زنده هستيم. شهيدان سخنشان را گفتند، و ما كرها مخاطبشان هستيم.» دكتر علي شريعتي
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

جدیدترین بمب افکن چین عملیاتی شد

پست توسط cheka »

تصویر

جدیدترین بمب افکن چین موسوم به H-6K که آخرین نسخه از سری بمب افکنهای معروف H-6 است وارد خدمت شد .

به گزارش Strategy Page ، بمب افکن H-6K که در طول چند سال گذشته در حال توسعه بود نسبت به مدل اولیه ی خود (H-6) دارای قابلیت های برتر و تغییرات زیادی است که توانایی سرکوب هوایی چین را به توانایی بمباران استراتژیک ارتقا داده است ، در واقع میتوان H-6K را یک بمب افکن استراتژیک دانست .

بمب افکن H-6K به موتور جدید روسی موسوم به D-30KP2 Soloviev مجهز شده است که به این بمب افکن بردی در حدود 3000 کیلومتر میدهد ، این برد برای بمباران اهداف در سراسر شرق آسیا کافیست . موتور D-30KP2 با 118 کیلونیوتون قدرت رانش در ابتدا برای هواپیمای ترابری فوق سنگین IL-76MD طراحی شد.

علاوه بر این تجهیزات الکترونیکی بمب افکن از جمله رادار آن تقویت شده است و آتشبار خودکار 23 میلیمتری H-6 که در پشت بمب افکن قرار داشت با تجهیزات جنگ الکترونیک تعویض شده است .

از نظر توان حمل تسلیحاتH-6K میتواند تا 12 تن (3 تن بیشتر از H-6) بمب حمل کند ، قابلیت مهم دیگر این بمب افکن توانایی حمل و پرتاب موشکهای کروز سنگین حمله ی زمینی است ،این واقعیت که H-6K میتواند 6 موشک کروز حمله ی زمینی دو تنی CJ-10A (نسخه ی چینی موشک کروز اتمی KH-55) با برد 2000 کیلومتر را حمل کند قدرت سرکوب کنندگی شدیدی به این بمب افکن بخشیده است .

چین هم اکنون 120 بمب افکن H-6 که مدل چینی بمب افکن Tu-16 ساخت شوروی است استفاده میکند

(اختصاصی سنترال)

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
آخرین ويرايش توسط 1 on CAPTAIN PILOT, ويرايش شده در 0.
دلیل: تاپیک ادغام شد.
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: جدیدترین بمب افکن چین عملیاتی شد

پست توسط CAPTAIN PILOT »

درود و عرض ادب خدمت دوستان و کاربران گرامی تصویر

با سپاس از زحمات جناب cheka گرامی
تصویر

ذکر چند نکته در خصوص خبر فوق ضروری به نظر میرسد:

در واقع میتوان H-6K را یک بمب افکن استراتژیک دانست.

هرچند در متن اصلی خبر فوق و سایر توضیحات در خصوص بمب افکن های H-6 و مخصوصا" سری K سخنی از استراتژیک بودن آنها به میان نیامده است, با اینحال جا دارد یادآوری نماییم, بمب افکنی با برد 3000 کیلومتر و طراحی بسیار مقدماتی در کنار بهره گیری از تسلیحات عمدتا" محدود به تهدید کروز و عدم توانایی حفاظتی در مقابل تهدیدات هوایی, به هیچ عنوان در کلاس بمب افکن های استراتژیک همچون: B-2 Spirit, B-1 Lancer و Tu-160 BlackJack قرار نمیگیرد.

 [External Link Removed for Guests]
H-6K
 
این برد برای بمباران اهداف در سراسر شرق آسیا کافیست.

چنین عبارتی نیر در متن خبر فوق به چشم نمیخورد! برد مفید 3000 کیلومتر با احتساب مسیر بازگشت به پایگاه, معادل توانایی پیشروی حداکثر 1300 کیلومتر میباشد. با توجه به اینکه هم اکنون بمب افکن های H-6 در پایگاه های: Leiyang (جنوب شرقی), Anqing (میانه شرقی), Nanjing (شرق), Tuchengzi (مرز شمال غربی), Danyang (میانه جنوب شرقی), Lington و Wugong (ناحیه مرکزی) مستقر میباشند, در خوشبینانه ترین حالت تنها میتوانند به بمباران اهداف در کشورهای: مغولستان, قزاقستان, کره جنوبی, میانمار و شاید ژاپن بپردازند!

هواپیمای ترابری فوق سنگین IL-76MD

حداکثر توان حمل بار در هواپیمای ترابری/نظامی IL-76MD معادل 45 الی 48 تن مفید میباشد. بنابراین این هواپیمای روسی در رده هواپیماهای باری سبک و معمول قرار میگیرد و کلاس فوق سنگین انحصارا" متعلق به هواپیماهای An-225 و B747 LCF میباشد.

 [External Link Removed for Guests]
IL-76MD
 
CJ-10A (نسخه ی چینی موشک کروز اتمی KH-55)

البته در متن اصلی خبر فوق نیز, به احتمال کپی برداری از موشک های آمریکایی Tomahawk در ساخت CJ-10A اشاره شده است که گویا ترجمه نگردیده است.
 
The CJ-10A appears more of a copy of the American Tomahawk (using a much slower jet engine) etc
 

موفق باشید
تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

Re: جدیدترین بمب افکن چین عملیاتی شد

پست توسط cheka »

1- اصطلاح بمب افکن استراتژیک رو وبسایت ویکیپدیا برای این بمب افکن لحاظ کرده که البته یادم رفت لینکش رو قرار بدم
[External Link Removed for Guests]

"The latest version is the cruise missile-carrying H-6K which gives China a strategic bomber able to attack heavily defended targets throughout Asia."

2- به نظر میاد قابلیت استراتژیک که برای H-6K لحاظ شده بیشتر به دلیل توانایی حمل موشکهای کروز اتمی با برد 2000 کیلومتر عنوان شده . البته به این نکته هم باید توجه داشت که حتی بمب افکن H-6 یا بمب افکنی مثل B-29 هم یک بمب افکن استراتژیک به حساب میاد اما نسل این بمب افکنها از نسل بمب افکنهای امروزی مثل Tu-160 یا B-2 عقبتر هست . ولی در کل همه این بمب افکنها در کلاس استراتژیک هستند

3- در مورد IL-76 هم حق با شماست ، این هواپیما اصولا در رده ی Strategic Airlifter قرار میگیره که بنده اشتباها ترابری فوق سنگین ترجمه کردم (چون هواپیماهایی مثل An-225 هم در رده ی Strategic Airlift قرار داشت)

4- در مورد موشک CJ-10A هم درسته که موشک CJ-10 یک موشک کروز حمله ی زمینی مشابه تاماهاوک هست اما موشک کروزی مثل CJ-10A که هواپایه است و زیر بمب افکن نصب میشه به KH-55 بیشتر شباهت داره تا به Tomahawk که از کشتی و زیردریایی پرتاب میشه (بخصوص این مورد که برد Kh-55 با برد CJ-10A تقریبا برابر است احتمال کپی بودن طرح CJ-10A از روی این موشک بیشتر تقویت میشه) در [External Link Removed for Guests] هم عمدتا موشک KH-55 به عنوان موشک نصب شده روی این بمب افکن ذکر شده
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 509
تاریخ عضویت: شنبه 13 آذر 1389, 12:07 am
سپاس‌های ارسالی: 4134 بار
سپاس‌های دریافتی: 2138 بار

Re: جدیدترین بمب افکن چین عملیاتی شد

پست توسط interceptor »

CAPTAIN PILOT نوشته شده:
در واقع میتوان H-6K را یک بمب افکن استراتژیک دانست.

[HIGHLIGHT=#ffc000]هرچند در متن اصلی خبر فوق و سایر توضیحات در خصوص بمب افکن های H-6 و مخصوصا" سری K سخنی از استراتژیک بودن آنها به میان نیامده  , با اینحال جا دارد یادآوری نماییم, بمب افکنی با برد 3000 کیلومتر و طراحی بسیار مقدماتی در کنار بهره گیری از تسلیحات عمدتا" محدود به تهدید کروز و عدم توانایی حفاظتی در مقابل تهدیدات هوایی, به هیچ عنوان در کلاس بمب افکن های استراتژیک همچون: B-2 Sprite, B-1 Lancer و Tu-160 BlackJack قرار نمیگیرد.

این برد برای بمباران اهداف در سراسر شرق آسیا کافیست.

[HIGHLIGHT=#ffc000]چنین عبارتی نیر در متن خبر فوق به چشم نمیخورد!  برد مفید 3000 کیلومتر با احتساب مسیر بازگشت به پایگاه, معادل توانایی پیشروی حداکثر 1300 کیلومتر میباشد. با توجه به اینکه هم اکنون بمب افکن های H-6 در پایگاه های: Leiyang (جنوب شرقی), Anqing (میانه شرقی), Nanjing (شرق), Tuchengzi (مرز شمال غربی), Danyang (میانه جنوب شرقی), Lington و Wugong (ناحیه مرکزی) مستقر میباشند, در خوشبینانه ترین حالت تنها میتوانند به بمباران اهداف در کشورهای: مغولستان, قزاقستان, کره جنوبی, میانمار و شاید ژاپن بپردازند!

هواپیمای ترابری فوق سنگین IL-76MD

حداکثر توان حمل بار در هواپیمای ترابری/نظامی IL-76MD معادل 45 الی 48 تن مفید میباشد. بنابراین این هواپیمای روسی در رده هواپیماهای باری سبک و معمول قرار میگیرد و کلاس فوق سنگین انحصارا" متعلق به هواپیماهای An-225 و B747 LCF میباشد.


CJ-10A (نسخه ی چینی موشک کروز اتمی KH-55)

البته در متن اصلی خبر فوق نیز, به احتمال کپی برداری از موشک های آمریکایی Tomahawk در ساخت CJ-10A اشاره شده است که [HIGHLIGHT=#ffc000]گویا ترجمه نگردیده است.
 

The CJ-10A appears more of a copy of the American Tomahawk (using a much slower jet engine) etcترجمه ی گزینشی و غرض آلود با نیات خاص ! خوب شد بالاخره یک نفر و آن هم استاد CAPTAIN PILOT دقت کردند.
جناب Cheka تصویر
شما در بقیه ترجمه هاتون هم تو پست هاتون نسبت به متن اصلی اینطوری دست می بردید ؟؟؟
باعث خجالته ، یه خورده شرم و حس مسئولیت در بیان اخبار هم چیز خوبیه ...
این گونه دست بردن در ترجمه اخبار و متن، فقط مترجم رو بی اعتبار می کنه.

در مورد منبعتون ویکی پدیا، شما که ویکی پدیا رو قبول نداشتید، حالا از اون لینک گذاشتید ؟؟؟ هر جا منافع شرق اقتضا کنه وکی پدیا میشه "نامعتبر" ولی بعضی مواقع هم می شه "معتبر" !
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1606
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 5 آذر 1387, 1:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12308 بار

Re: جدیدترین بمب افکن چین عملیاتی شد

پست توسط shola »

H-6K اولين بمب افكن مدرن استراتژيك چين

همانطوری که اشاره میشود قابلیت استراتژیک از ان جهت به بمب افکنی داده می شود که ان قادر به حمل تسلیحات استراتژیک (هسته ایی) باشند که خوب بمب افکن چینی نیز چنین قابلیت دارد (CJ-10A) تصویر

در مورد موشک CJ-10 یا DH-10 و اقتباس و برداشت کشور چین از دیگر موشک های کروز همرده طبق تحقیقی که قبل ها برای نوشتن مظالبی با عنوان "DH-10 شمشیر بلند" انجام دادم به نتایج زیر رسیدم که انها را برای دوستان عینا بازنویسی خواهم کرد :

در برنامه موشکی چین محصولات موشکی متنوعی نقش داشتند. از موشک های با فناوری شرق احتمالا باید بتوان به موشک جنجالی Kh-55 و نمونه برد کوتاه تر ان KH-65SE/SD اشاره کرد و در مورد فناوری غرب هم به استفاده و الگوبرداری چین در ساخت زیرسیستم های مرتبط به موشک کروز از موشک های ساخت امریکا (Tomahawk) اشاره داشت


شاید این موشک نخستین اموخته ایی باشد که چینی ها از خ-55 (کد ناتو : AS-15 Kent : بید ) یاد گرفته باشند چرا که در برنامه موشکی کروز چین این اعتقاد وجود دارد که موشک Kh-65 دریافتی از روسیه نه برای ساخت و طراحی دی-اچ-10 بلکه در ساخت موشک اچ-ان-1 (HN-1 با برد 600 کیلومتر) سهم داشته اند و دی-اچ-10 الگو برداری مستقیمی از حداقل 6 موشکی است که از اوکراین به چین قاچاق شده است همچنین بنا به گزارش سالیانه وزارت دفاع امریکا از توان و قدرت نظامی جمهوری خلق چین این نهاد موشک DH-10 را نمونه زمین پایه مشتق شده از موشک KH-55 بر شمرده است.


با تشکر از میلیتاری پارسی.

موفق باشید. تصویر
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: جدیدترین بمب افکن چین عملیاتی شد

پست توسط CAPTAIN PILOT »

دوست عزیز و گرامی, جناب cheka تصویر
درود بر شما تصویر

اصطلاح بمب افکن استراتژیک رو وبسایت ویکیپدیا برای این بمب افکن لحاظ کرده

قابلیت استراتژیک که برای H-6K لحاظ شده بیشتر به دلیل توانایی حمل موشکهای کروز اتمی با برد 2000 کیلومتر عنوان شده .

در منابع معتبر, به دلیل ناتوانی های شدید H-6 به هبچ عنوان آن را در رده بمب افکن های استراتژیک قرار نمیدهند. با اینحال توانایی حمل تسلیحات اتمی یکی از فاکتورهای بمب افکن های استراتژیک میباشند اما زمانیکه این قبیل تسلیحات و موشک های هواپرتاب CJ-10A با تکنولوژی Cruise (متفاوت با بالستیک) و حداکثر برد 2000 کیلومتر نتوانند نقش موثری ایفا نمایند, این بمب افکن بطور ضمنی و صرفا" با اتکا به قابلیت تسلیحات خود, در رده استراتژیک ها قرار میگیرد. چنانچه کشور چین قصد استفاده از موشک های CJ-10A بر علیه اهداف ذکر شده در پست پیشین را داشته باشد, از منطقه شرق توسط سامانه های آمریکایی RIM-161 نیروی دفاعی ژاپن و در منطقه غرب نیز توسط سامانه های AAD هند و پاکستان, شناسایی و منهدم میگردند. مگر آنکه جمهوری خلق چین, قصد حمله به متحد شمالی خود را داشته باشد که در آن صورت نیز توسط سامانه های S-300PMU پاسخ متقابلانه ای دریافت مینماید! بنابر این چنین موشکی عملا" به عنوان یک تهدید و عامل بازدارنده جدی محسوب نمیگردد.

 [External Link Removed for Guests]
RIM-161
 
البته به این نکته هم باید توجه داشت که حتی بمب افکن H-6 یا بمب افکنی مثل B-29 هم یک بمب افکن استراتژیک به حساب میاد

H-6 یک کپی غیر ماهرانه و ناقص از Tu-16 میباشد و بهتر بود آن را با نمونه اصلی مقایسه نمائید. Tu-16 یک بمب افکن متوسط ساخت شوروی و تکنولوژی طراحی مربوط به دهه 50 میلادی میباشد و حداکثر برد مفید آن معادل 7200 کیلومتر قرار داشت در حالیکه B-29 یک بمب افکن سرکوب هوایی با اختلاف یک نسل, از طراحی دهه 40 و حداکثر برد مفید 9000 الی 12000 کیلومتر بهره میبرد.

 [External Link Removed for Guests]
Tu-16
 
این هواپیما اصولا در رده ی Strategic Airlifter قرار میگیره که بنده اشتباها ترابری فوق سنگین ترجمه کردم

کلیه هواپیماهای مسافربری, نظامی, ترابری, آموزشی, تفریحی و ... تحت چندین پارامتر طبقه بندی میگردند. زمانیکه شما از اصطلاح "فوق سنگین" استفاده مینمائید, یعنی هواپیمای مذکور را از لحاظ Weight Category مورد بررسی و مقایسه قرار داده اید و زمانیکه از اصطلاح "Strategic AirLifter" استفاده نمائید, یعنی هواپیمای مذکور را از لحاظ توانایی های انجام عملیات و اهداف میدانی مورد بررسی قرار داده اید. لذا از لحاظ علمی هیچگونه ارتباطی در بین Medium Cargo ها و Strategic AirLifter ها وجود ندارد و متاسفانه سایت Wikipedia نیز هیچگونه توضیحی در این خصوص ارائه نداده است!

اساسا" در ترجمه اخبار و مقالات دارای پایه علمی, بهتر است سلیقه شخصی اعمال نگردد و قضاوت در آن خصوص به خوانندگان محترم واگذار شود.
تصویر


موفق باشید
تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 420
تاریخ عضویت: دوشنبه 12 اردیبهشت 1390, 10:19 am
محل اقامت: Hell
سپاس‌های ارسالی: 1631 بار
سپاس‌های دریافتی: 1526 بار

Re: جدیدترین بمب افکن چین عملیاتی شد

پست توسط X.Nima »

interceptor نوشته شده:

جناب Cheka تصویر
شما در بقیه ترجمه هاتون هم تو پست هاتون نسبت به متن اصلی اینطوری دست می بردید ؟؟؟
باعث خجالته ، یه خورده شرم و حس مسئولیت در بیان اخبار هم چیز خوبیه ...
این گونه دست بردن در ترجمه اخبار و متن، فقط مترجم رو بی اعتبار می کنه.

در مورد منبعتون ویکی پدیا، شما که ویکی پدیا رو قبول نداشتید، حالا از اون لینک گذاشتید ؟؟؟ هر جا منافع شرق اقتضا کنه وکی پدیا میشه "نامعتبر" ولی بعضی مواقع هم می شه "معتبر" !شما اگه خیلی با این مساله و ترجمه دوستان مشکل دارید چرا خودتون اینکارو نمیکنید؟
بهتر نیست بجای اینکه با این لحن زحمات یه نفرو خراب کنید، ازشون تشکر کنید؟
  ...Death to All who Oppose the Horde, We Shall NOT be Destroyed. Shall NOT   نقطه. سر خط.... !...We'll Charge when Satan Laughs
 
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 84
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 16 فروردین 1390, 9:42 pm
سپاس‌های ارسالی: 78 بار
سپاس‌های دریافتی: 286 بار

Re: جدیدترین بمب افکن چین عملیاتی شد

پست توسط Helios »

به هیچ عنوان در کلاس بمب افکن های استراتژیک همچون: B-2 Sprite, B-1 Lancer و Tu-160 BlackJack قرار نمیگیرد.هرچند Spirit و Sprite دو کلمه با معانی تقریبا مشابه میباشند، اما بمب افکن B-2 به Spirit مشهور است نه Sprite تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on CAPTAIN PILOT, ويرايش شده در 0.
دلیل: با سپاس از شما دوست گرامی, لغت فوق اصلاح گردید.
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”