روسها خصوصی گفتند حمله به ایران یعنی افزایش بهای انرژی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه ۷ شهریور ۱۳۸۸, ۳:۲۶ ق.ظ
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

روسها خصوصی گفتند حمله به ایران یعنی افزایش بهای انرژی

پست توسط Sami 1993 »

رئيس مركز مطالعات نيكسون:
روس ها خصوصي گفتند حمله به ايران يعني افزايش سرسام آور بهاي انرژي
خبرگزاري فارس: رئيس مركز مطالعات نيكسون گفت: روس ها به طور خصوصي مي گويند كه حمله آمريكا و اسرائيل به ايران يعني افزايش سرسام آور بهاي انرژي و درآمد سرشار براي روسيه . روس ها نگران واكنش ايران هستند.

تصویر
ديميتري سايمز رئيس مركز مطالعات نيكسون در واشنگتن در تلويزيون آمريكا در پاسخ به اين پرسش كه روسيه صرف نظر از گاز طبيعي مسكو به گزينه نظامي در برابر فعاليت هاي هسته اي ايران چگونه نگاه مي كند ؟گفت: روس ها به طور خصوصي مي گويند كه حمله آمريكا و اسرائيل به ايران يعني افزايش سرسام آور بهاي انرژي و درآمد سرشار براي روسيه
وي يادآور شد: اگر جنگ در خاورميانه و خليج فارس به كسادي اقتصادي در آمريكا و غرب دامن بزند، در بلند مدت اثرات منفي براي اقتصاد روسيه هم از لحاظ كاهش تقاضا براي انرژي و هم از منظر افت سرمايه گذاري خارجي در روسيه خواهد داشت.
وي تاكيد كرد: روس ها نگاهي پيچيده به اثرات يك حمله نظامي به ايران دارند. آنها چون گذشته فكر نمي كنند و اينك سياست هايي را با هدف نتيجه گيري هاي كوتاه مدت مدنظر قرار مي دهند. آنچه مسكو را نگران مي كند تبعات اقتصادي حمله به ايران نيست بلكه واكنش ايران است. جنگي كه مي تواند به انفجار خاورميانه، افزايش افراط گرايي اسلامي به ويژه در ميان مسلمانان روسيه منجر شود.
وي اظهار داشت: روس ها با وجود مشكلات فراواني كه در قفقاز شمالي دارند نمي‌خواهند ايران هم به روسيه به چشم دشمن نگاه بكند و به حمايت از شورشيان مسلمان در روسيه بپردازد.
ديميتري سايمز افزود: من فكر نمي كنم پوتين و مدودف لزوما بر سر ايران اتفاق نظر كامل دارند. اما كشاكش هم ندارند. مدودف مي‌خواهد قدرت پوتين را كاهش دهد ولي اگر تصميم بگيرد از پوتين ببرد بر سر يك مشكل سياست خارجي چون ايران نخواهد بود. آن دو مسئوليت هاي كاركردي متفاوتي دارند.
وي گفت: مدودف به عنوان رئيس جمهوري روسيه مسئول سياست خارجي است. او تعاملي با آمريكا داشت كه دغدغه شخصي اش بود. حال از نوسازي روسيه صحبت مي كند كه لازمه اش سرمايه گذاري خارجي آمريكاست. پوتين مسئول كابينه است. سازمان انرژي اتمي روسيه و كليه صادرات تسليحاتي روسيه زير نظر پوتين قرار دارد و فروش هلي كوپترهاي نظامي و قرارداد موشك هاي فوق پيشرفته اس سيصد زير نظر او انجام گرفت. تمام اين سازمان ها به پوتين فشار مي آورند كه اگر روسيه به خاطر آمريكا با ايران دچار مشكل بشود قراردادهاي هنگفتي را از دست خواهد داد. طبيعي است كه پوتين نيز در مقابل فشار بياورد تا در عوض قراردادهاي اقتصادي جذاب تر با آمريكا يا دست كم معادل مبادلات مسكو با تهران نصيبش شود.

دورنماي روابط ايران و روسيه به موضوعي قابل توجه براي رسانه‌هاي آمريکايي تبديل شده است و در اين چارچوب به طور مشخص رويکرد روسيه در قبال احتمال توسل به گزينه نظامي براي متوقف کردن برنامه هسته‌اي ايران بررسي مي‌شود و اين رسانه‌ها با پيش‌فرض‌گرفتن گمانه ساختگي حمله به ايران ،‌ به بررسي تاثير اين موضوع بر اقتصاد روسيه مي‌پردازند و حتي فراتر مي‌روند و به گمانه‌زني درباره واکنش مسلمانان روسيه به حمله احتمالي به ايران مي‌پردازند.
پيشنهاد تشکيل کنسرسيوم توليد سوخت اتمي بين روسيه و ايران هم آن گونه که بايد در فضاي رسانه‌اي بيگانه مورد توجه قرار نمي‌گيرد و برخي از رسانه‌ها نيز در رويکردي کاملا بدبينانه با طرح سولات هدفمند و جهت‌دار در پي شکل‌دهي تصويري کاملا منفي از اين پيشنهاد هستند. تحليلگران رسانه‌اي بيگانه با توسل به نيت‌خواني جهت‌دار و نگاه مغالطه‌آميز و تکراري، اين رويکرد مبتني بر حسن نيت جمهوري اسلامي را هم در مسير ادعاي بي‌اعتمادي جامعه جهاني به برنامه هسته‌اي ايران تحليل مي‌نمايند
انتهاي پيام/
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”