صالحي: اورانيوم راكتور تهران ظرف يك‌سال آينده تامين مي‌شود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

صالحي: اورانيوم راكتور تهران ظرف يك‌سال آينده تامين مي‌شود

پست توسط Sami 1993 »

صالحي: اورانيوم راكتور تهران ظرف يك‌سال آينده تامين مي‌شود
خبرگزاري فارس: رئيس سازمان انرژي اتمي با اشاره به اين كه تاكنون 25 كيلوگرم اورانيوم با غناي 20 درصد توليد كرده‌ايم، گفت: از امروز ظرف مدت يك سال به سوخت كامل راكتور تهران دست خواهيم يافت.

تصویر
به گزارش فارس، "علي اكبر صالحي " ديروز در گفت‌وگو با شبكه العالم، با اشاره به اهميت تامين سوخت مورد نياز راكتور تحقيقاتي تهران اظهار داشت: ايران به فعاليت غني‌سازي خود در زمينه توليد سوخت براي راكتور تهران كه كاربردي پزشكي و درماني دارد، همچنان ادامه مي‌دهد.
وي درخصوص مذاكرات آينده بين ايران و گروه وين (آمريكا، فرانسه، روسيه و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي) گفت: تا اين لحظه هيچ پاسخ رسمي دريافت نكرده‌ايم. واكنش‌هايي در رسانه‌ها است اما اين واكنش‌ها بيانگر واكنش‌هاي رسمي نيست.

***توليد سوخت در ايران ادامه مي‌يابد

صالحي افزود: آنها آماده ورود به مذاكرات هستند و ما نيز اعلام كرده‌ايم كه آماده ورود به مذاكرات حتي همين امروز هستيم، اما بدون پيش‌شرط و براساس بيانيه تهران؛ از اين رو منتظر خواهيم ماند، اما اين بدان معنا نيست كه صرفا منتظربمانيم و كاري صورت ندهيم بلكه همزمان به توليد عمليات سوخت در ايران ادامه مي‌دهيم.
وي در پاسخ به اين سوال كه اگر سوخت مورد نياز راكتور تحقيقاتي تهران در اختيار ايران قرار گيرد آيا تهران آماده خواهد بود كه موضوع غني‌سازي در سطح 20 درصد را مورد بحث قرار دهد؟ گفت: ما همان اول اعلام كرديم كه نمي‌خواستيم غني‌سازي درسطح 20 درصد انجام دهيم و همه جهان اين موضوع را مي‌داند.
صالحي اظهار داشت: يك سال پيش به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به منظور تهيه سوخت براي راكتور تهران نامه نوشتيم اما دولت‌هايي كه آمادگي توليد اين سوخت را داشتند شروط غيرقابل قبولي را مطرح كردند.

***حفظ آبروي غرب با آغاز مذاكرات وين

وي افزود: ما 20 سال پيش سوخت راكتور تهران را بدون هيچ شروطي و با پرداخت پول دريافت كرديم، اما اكنون به خاطر اينكه يك پرونده جعلي تحت عنوان موضوع هسته‌اي بوجود آورده‌اند - كه ما آن را ساختگي و سياسي مي‌دانيم - و بر اساس آن شروط غيرقابل توجيه وغيرمنطقي را نيز مطرح كردند كه به همين دليل مذاكرات تامين سوخت متوقف شد.
صالحي گفت: فكر مي‌كنيم كه گروه وين وارد مذاكرات شود اين راهي براي خروج از بن‌بست با حفظ آبرو براي غرب و به نفع هر دوطرف خواهد بود.
وي افزود: ما وارد انجام غني‌سازي 20 درصد اورانيوم شديم، زيرا ورود به غني‌سازي 20 درصد بر ما تحميل شد.

***احتمال ساخت راكتور ديگري نظير راكتور تهران

رئيس سازمان انرژي اتمي ايران تاكيد كرد: غني سازي اورانيوم نه در سطح 20 درصد بلكه با هر درجه‌اي براي امور صلح‌آميز حق ما است و ما مطابق ميثاق‌هاي بين‌المللي متعهد شده‌ايم كه حقوق خود را در چارچوب فعاليت صلح‌آميز در فناوري هسته‌اي حفظ كنيم و اين حق ما است و اما قبلا اعلام كرديم كه قصد نداريم همه اورانيوم خود را به 20 درصد تبديل كنيم زيرا ما احتياجي به اين مقدار نداريم فقط آن را براي راكتور تحقيقاتي تهران مي‌خواهيم.
صالحي خاطرنشان كرد: شايد راكتور ديگري نظير راكتور تهران كه طراحي آن را از چند ماه پيش آغاز كرده‌ايم و مكان آن را هنوز مشخص نكرده‌ايم بسازيم تا بتوانيم راديو دارو براي بيماران به‏ويژه بيماران سرطاني توليد كنيم.

***آمريكا آماده همكاري باشد؛ مذاكره خواهيم كرد

صالحي در پاسخ به اين سؤال كه اگر آمريكا موافقت كند، ايران آماده است كه وارد مذاكرات با آن شود و همچنين فعاليت مشترك با آمريكا در زمينه هسته‌اي و ساخت نيروگاه‌ها و غني‌سازي يا ايجاد شركت‌هاي مشترك داشته باشيد، تصريح كرد: اين سؤالي فرضي است، اما اگر آمريكايي‌ها آماده باشند كه با ايران وارد ايجاد شركت‌هاي مشترك براي ساخت نيروگاه‌هاي اتمي و ايجاد كنسرسيوم براي توليد سوخت شوند ما آماده مذاكره با آنها هستيم و وارد شراكت با آنها مي‌شويم و آن را قبلا اعلام كرده‌ايم؛ اما مذاكرات سياسي چيز ديگري است و به تصميم گيران در امور سياسي بازمي‎گردد.

***توليد نسل‌هاي جديد سانتريفيوژ

رئيس سازمان انرژي اتمي درباره اين كه مسئولان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي چندي پيش مطرح كردند كه ايران راه‌اندازي دستگاه‌هاي نسل جديد سانتريفيوژ براي غني‌سازي اورانيوم را آغاز كرده است؛ تصريح كرد: ما وارد توليد نسل جديدي از سانتريفيوژها شده‌ايم كه هم اكنون در مرحله آزمايش و نه توليد است.
وي با بيان اين كه ما اين مسئله را قبلا اعلام كرده‌ايم و چيز جديدي نيست؛ اظهار داشت: ما بحمد خداوند دستاوردهاي بزرگي را در زمينه توليد نسل‌هاي جديدي از سانتريفيوژها محقق كرده‌ايم، اما فعلا همه آنها در مرحله آزمايش به‎سر مي‌برند و ممكن است مرحله آزمايش ظرف يك تا سه سال طول بكشد تا اينكه به درجه‌اي برسيم كه بتوانيم توليد را به شكل صنعتي انجام دهيم.
صالحي خاطرنشان كرد: تزريق "يواف6 " به دستگاه‌هاي نسل جديد هم‌اكنون انجام مي‌شود، اما در سطح آزمايشي و نه براي توليد صنعتي.
رئيس سازمان انرژي اتمي تصريح كرد: اين سانتريفيوژها شامل نسل دوم و سوم است و به لحاظ علمي و تحقيقاتي نيز توانايي توليد نسل‌هاي آينده نيز فراهم خواهد شد.

***موافقت روسيه با ايجاد شركت مشترك براي بهره برداري نيروگاه بوشهر

صالحي درباره جزئيات پيشنهادات ايران به روسيه درخصوص تشكيل كنسرسيوم مشترك براي توليد سوخت هسته‌اي و پاسخ روسيه به اين مسئله گفت: پيشنهادات زيادي وجود دارد كه به روسيه ارايه كرديم، از جمله پيشنهاد ايجاد شركتي براي راه‌اندازي بوشهر بود وبا وجود اينكه ما تجارب و مهارت داريم اما ترجيح مي دهيم كه شركتي مشترك را ايجاد كنيم تا از تجارب و مهارت‌هاي روس‌ها استفاده كنيم و روسها به طور اصولي با تاسيس شركت اول موافقت كردند.

***مذاكره با روس‌ها براي توليد اشتراكي سوخت هسته‌اي

رئيس سازمان انرژي اتمي ايران درباره توليد سوخت هسته‌اي به طور مشترك با روسيه اظهار داشت: توافقنامه‌اي با روس‌ها براي تضمين تامين سوخت بوشهر براي 10 سال داريم و ما علاوه بر اين وارد مذاكرات مقدماتي واصولي با روسها به منظور توليد سوخت به طور مشترك شديم زيرا ما امكاناتي در ايران و روسها هم امكانات گسترده‌اي دارند.

وي گفت: ما در صدد هستيم سوخت را زير نظر روسها و تحت ليسانس روسيه توليد كنيم و در همين ارتباط بخشي از سوخت مي‌تواند در اراضي روسيه و بخشي از آن در ايران توليد شود.
صالحي تصريح كرد: تا اين لحظه پاسخ روس‌ها به پيشنهاد ايران مثبت بوده، اما هرگونه پاسخ جامع و كامل به مذاكرات آتي و مطالعه بيشتر نيازمند است و منتظريم تا بحمد خداوند نشانه‌هاي مثبتي كه از طرف روسها وجود دارد منجر به امضاي توافقنامه شود.
وي در پاسخ به اين سؤال كه در صورت موافقت روسيه با پيشنهاد توليد سوخت به طور مشترك، مساله غني سازي در ايران چگونه خواهد بود؛ خاطرنشان كرد: ايران به غني‌سازي ادامه خواهد داد به اين صورت كه فرض كنيم ايران نيازمند 100 ميله سوخت است ممكن است كه روسيه 70 ميله سوخت توليد كند و ما در ايران 30 ميله سوخت در خاك خود توليد كنيم، اما تحت نظارت روسيه كه اين امر مسئله مهمي است.

***احتمال ساخت مكان جديد غني‌سازي در سال آينده

صالحي درباره تعيين مكان‌هاي جديدي براي غني‌سازي اورانيوم در ايران گفت: 10 مكان تعيين شده است اما اين بدان معنا نيست كه ما ساخت وساز را در اين 10 مكان آغاز مي‌كنيم، زيرا اين امر در رابطه با آينده است و ما در احداث مكان‌هاي جديد عجله‌اي نداريم.
وي افزود: در عين حال ممكن است كه بر اساس ديدگاه رئيس جمهوري و دستورات وي سال آينده ساخت يكي از اين مكان‌ها را آغاز كنيم، يعني ممكن است اين كار صورت گيرد اما فرض اول اين است كه ما عجله‌اي در اين باره نداريم.
رئيس سازمان انرژي اتمي درباره تاسيسات فردو گفت: كار در تاسيسات فردو در جريان است و همه امور براساس برنامه پيش مي‌رود.
صالحي گفت: نيروگاه اتمي بوشهر از بهترين نيروگاه‌هاي موجود در جهان از نظر معيارهاي سلامت و ايمني است.
"علي اكبر صالحي " با اشاره به تاريخچه و مراحل ساخت نيروگاه اتمي بوشهر اظهار داشت: ساخت اين نيروگاه در حدود سال 1974-1975 ميلادي آغاز شد و از آن زمان تاكنون 35-36 سال مي‌گذرد و مي‌توان گفت كه نيروگاه اتمي بوشهر تنها نيروگاه اتمي در جهان است كه ساخت آن اين مقدار طول كشيده است.
رئيس سازمان انرژي اتمي افزود: قبل از پيروزي انقلاب اسلامي حدود 80 درصد كار نيروگاه اتمي بوشهر انجام شده بود، اما بعد از پيروزي انقلاب اسلامي اين اقدام متوقف شد و كارشناسان آلماني ايران را ترك كردند و بعد از آن نيز جنگ تحميلي عليه ايران صورت گرفت.
وي خاطرنشان كرد: دولت جمهوري اسلامي ايران بعد از جنگ مذاكرات خود را با كشورهاي ديگر براي تكميل و ساخت نيروگاه اتمي بوشهر آغاز كرد، و در نتيجه به توافقي با كشور روسيه در سال 1992 ميلادي دست يافت.
صالحي گفت: اما توافقنامه اساسي در سال 1996 ميلادي بسته شد و بعد از آن در سال 1998 توافقنامه ديگري امضا شد؛ يعني بعد از پيروزي انقلاب اسلامي كار در زمينه نيروگاه اتمي بوشهر در سال 1998ميلادي آغاز شد و حدود 12 سال طول كشيد.
وي خاطرنشان كرد: به ياري خداوند متعال همان‏طور كه شاهد بوديم سوخت‌گذاري نيروگاه بوشهر آغاز شد و نيروگاه اتمي بوشهر در آستانه توليد انرژي برق است و ان‏ شاء الله در ماه هاي آينده به خطوط برق سراسري متصل خواهد شد.

***انتقال بيش از 60 ميله سوخت به ساختمان اصلي نيروگاه

رئيس سازمان انرژي اتمي درباره مراحل بعد از آغاز عمليات انتقال ميله‌هاي سوخت به درون نيروگاه اتمي بوشهر و تعداد ميله‌هاي سوخت منتقل شده به درون نيروگاه تا اين لحظه گفت: تعداد ميله‌هاي سوخت موجود 163 عدد است كه اكنون در خارج از ساختمان اصلي نيروگاه اتمي بوشهر قرار دارد و عمليات انتقال آن در 21 آگوست آغاز شد و تاكنون حدود بيش از 60 ميله سوخت به ساختمان اصلي نيروگاه منتقل شده است.
وي گفت: همان‏طور كه شاهد بوديم انتقال سوخت امري بسيار كند است يعني چند ساعت انتقال سوخت از خارج به ساختمان اصلي طول مي‌كشد.
صالحي افزود: در بوشهر با مشكل گرمي هوا مواجه هستيم به همين دليل كار اصلي انتقال در شب صورت مي‌گيرد.
صالحي تاكيد كرد: انتقال كامل سوخت حدود 20 تا 25 روز طول مي‌كشد و با توجه به اين كه كار سوخت‌گذاري چند روزي است كه آغاز شده از اين به بعد 10 تا 15 روز ديگر طول مي كشد تا كار انتقال تمامي 163 ميله سوخت به داخل ساختمان اصلي نيروگاه اتمي بوشهر انجام شود و بعد از آن ميله‌هاي سوخت از محل انبار كنوني به قلب اصلي راكتور منتقل مي‌شود.
رئيس سازمان انرژي اتمي تصريح كرد: انتقال هريك از ميله‌ها حدود يك ساعت طول مي‌كشد يعني اگر در طول 24 ساعت كارشناسان در اين زمينه كار كنند حداقل هشت روز نياز است، اما در عمل بيشتر ازاين زمان مي‌برد و ممكن است سه هفته براي انتقال سوخت از انبار كنوني به قلب راكتور نياز باشد.
صالحي گفت: نيروگاه اتمي بوشهر با انتقال سوخت به داخل آن وارد مرحله بدون بازگشت شده است و من يك ماه پيش اين مطلب را گفتم؛ قبل از اينكه سوخت را از خارج ساختمان اصلي به ساختمان اصلي منتقل كنيم اعلام كرديم كه ما به مرحله بدون بازگشت رسيديم يعني همان‏طور كه شاهد بوديد همه امور نيروگاه اتمي بوشهر در پايان كار خود است اما اقدام باقي مانده انتقال ميله‌هاي سوخت به قلب راكتور است.

***برخورداري نيروگاه بوشهر از بهترين معيارهاي جهاني از نظر سلامت و ايمني
صالحي درباره تكنولوژي به‏كار رفته در احداث نيروگاه اتمي بوشهر گفت: تكنولوژي به‏كار رفته دوگانه است يعني در آن از تكنولوژي روسي و غربي استفاده شده است، و ما هم اكنون در تكنولوژي غربي و شرقي مهارت داريم و درخصوص سلامت و امنيت هسته‌اي بايد بگويم كه اين نيروگاه از بهترين معيارها برخوردار است زيرا آژانس بين المللي انرژي اتمي بر معيارهاي سلامت و امنيت در اين نيروگاه نظارت دارد.
وي افزود: اين معيارها؛ معيارهاي بين‌المللي به شمار مي‌رود لذا نيروگاه اتمي بوشهر از بهترين نيروگاه‌هاي موجود در جهان از نظر معيارهاي سلامت و ايمني است.

***ويژگي‌هاي ايمني نيروگاه اتمي بوشهر

صالحي در پاسخ به سؤالي درباره نگراني برخي كشورهاي عربي درباره نيروگاه اتمي بوشهر و احتمال نشت تشعشعات هسته‌اي از آن گفت: اين نگراني‌ها و دغدغه ها وارد نيست زيرا نيروگاه به گونه‌اي طراحي شده است كه نمي‌تواند هرگونه حادثه اي به‏وقوع بپيوندد چرا كه به طور ذاتي اگر هرگونه حادثه اي روي دهد اين نيروگاه از خودش محافظت مي كند و هيچ جاي نگراني نيست و خداي نكرده اگر يك زماني حادثه‌اي هم روي دهد اين نيروگاه از خود محافظت مي كند و اين حادثه در حد بسيار محدود يعني در داخل خود ساختمان اصلي است.
وي درباره معيارهاي سلامت و ايمني بوشهر افزود: نيروگاه بوشهر داراي دو كره است كه يكي از آنها فولادي و ديگري بتوني است و اگر هرگونه حادثه اي روي دهد كره فولادي بسيار قوي است؛ علاوه بر آن بعد از كره فولادي كره بتوني قرار دارد.
صالحي افزود: طراحي نيروگاه بوشهر به لحاظ ايمني طوري انجام شده كه حتي اگر يك هواپيماي مسافربري به كره بتوني آن برخورد كند هيچ حادثه اي رخ نمي دهد زيرا معيارهاي سلامت، امنيت و ايمني آن بسيار بالا است.
وي در پاسخ به سؤالي درباره تهديدات رژيم صهيونيستي عليه نيروگاه اتمي بوشهر و اين كه آيا از جنبه فني هم اكنون زمان هرگونه حمله به اين نيروگاه به دليل شروع سوخت گذاري آن گذشته است؛ گفت: راكتور بوشهر اكنون راكتوري اتمي است زيرا سوخت اكنون در داخل ساختمان اصلي آن قرار دارد و اگر اين نيروگاه هدف قرار گيرد، اين اقدام مغاير با قوانين و پيمان هاي بين المللي و پروتكل هاي موجود خواهد بود و ما از همان آغاز تاكيد و اعلام كرديم كه چيزي به نام حمله رژيم صهيونيستي به نيروگاه اتمي بوشهر وجود ندارد و اين را بارها تكرار و اعلام كرديم و دكتر محمود احمدي نژاد رئيس جمهوري اسلامي ايران نيز اين امر را اعلام كرد و آنها جرئت انجام اين كار را ندارند.
وي افزود: اما ما همه ملاحظات و احتياط‌ها را مد نظر قرار داده ايم يعني ما به هيچ تهديدي بي توجه نيستيم و همواره در برابر هر گونه تهديدات بيدار و هوشيار هستيم ولي اين تهديدات را جدي نمي گيريم.
صالحي اظهار داشت: اكنون نيروگاه بوشهر در حيطه قوانين بين‌المللي قرار دارد و از جانب قوانين بين‌المللي محافظت مي‌شود.

***فاجعه حمله به نيروگاه بوشهر؛ انتشار تشعشعات تا صدها كيلومتر

وي تاكيد كرد: طراحي نيروگاه به گونه اي است كه اگر يك فروند هواپيماي مسافربري به كره خارجي برخورد كند نيروگاه مي تواند از خود محافظت كند اما فرض كنيم كه بخواهند به آن حمله كنند و آن را با بمب هاي چندين تني بمباران كنند طبيعتا فاجعه‌اي روي خواهد داد و انتشار تشعشعات از مرزها عبور خواهد كرد و صدها كيلومتر منتشر خواهد شد اما اطمينان داريم كه اين مساله هيچ‏گاه روي نخواهد داد.
انتهاي پيام/+
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”