نوكلئوزوم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد زيست شناسي و بيولوژي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 8 بار

نوكلئوزوم

پست توسط maral55 » چهار شنبه 10 شهریور 1389, 12:55 pm

آيا مي تونيم بگيم كه در كروماتين واحد هاي نوكلئوزوم نداريم؟ و فقط موقع تبديل كروماتين به كروموزوم اين واحد ها به وجود ميان؟

Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 30 بار
سپاس‌های دریافتی: 104 بار

Re: نوكلئوزوم

پست توسط amir-h » پنج شنبه 11 شهریور 1389, 9:07 am

اگه سوال هایتان را یکجا مطرح کنید به نظر من بهتر :-o در یک سلول همانند سلول انسان که ژن های زیادی برای معنی شدن موجود است ویک سلول به تمامی این ژنها برای انجام وظیفه خود نیاز ندارد برای مثال در سلول عصبی بعضی از ژنها معنی خواهند شد که همان ژنها در سلول ماهیچه ای معنی نمی شود و خاموش می مانند ولی در سلول این ژن ها موجود اند پس اگر تمامی این ژن در حالت کروماتین باشند(یعنی فعال)می توانند یه دور دور کره زمین را بزنند و بعضی از این ژنها همیشه در همان سلول در حال رونویسی نیستند
سر در علم نوشته شده باید ایمان داشته باشی تصویر

New Member

پست توسط maral55 » پنج شنبه 11 شهریور 1389, 2:10 pm

amir-h نوشته شده:اگه سوال هایتان را یکجا مطرح کنید به نظر من بهتر :-o در یک سلول همانند سلول انسان که ژن های زیادی برای معنی شدن موجود است ویک سلول به تمامی این ژنها برای انجام وظیفه خود نیاز ندارد برای مثال در سلول عصبی بعضی از ژنها معنی خواهند شد که همان ژنها در سلول ماهیچه ای معنی نمی شود و خاموش می مانند ولی در سلول این ژن ها موجود اند پس اگر تمامی این ژن در حالت کروماتین باشند(یعنی فعال)می توانند یه دور دور کره زمین را بزنند و بعضی از این ژنها همیشه در همان سلول در حال رونویسی نیستند

آخه هر كدوم موقع مطالعه به ذهنم مياد و اگر بخوام جمعشون كنم مي ترسم يادم بره!

ممنون از جواب ولي متاسفانه من ربط اينو به نوكلئوزوم نفهميدم چيه؟

Major II
Major II
نمایه کاربر

پست توسط amir-h » جمعه 12 شهریور 1389, 12:34 pm

من هم بعضی مواقع سر کلاس درس سوال برام پیش می امد و با شیوه های مختلفی برای اینکه یه طوری سوال را بپرسم وارد حرف معلم می شدم :shock: در اخر متوجه شدم که سوال من می تواند تمرکز دبیر را بر هم زند و او برخوردی غیر از جواب دادن به من بکند :K:L
براین اساس تصمیم بر این شد که سوالات خود را به صورت رمزی در گوشه کتاب بنویسم تا شاید برخی در حین درس معلم پاسخ داده شود وبقیه بعد از درس که دبیر با روی خوش از من استقبال کند :(
البته این نشانه ای از علاقه شما به دانستن نیز هست :smile: یک راهنمایی می توانید بخشی را باز کنید با نام سوالات من از زیست شناسی که بعد از چند سال منبع خوبی برای دیگران می شود
واما سوال

نوکلئوزوم دو رشته DNA را،( که به هر رشته اسید نوکلئوتید می گویند)به دور خود میپیچد. برای معنی شدن DNAیعنی تبدیل شدن به mRNA باید دو رشته از هم باز شده و رونویسی اغاز شود.البته از روی رشته راست گرد.پس نتیجه می شود در هنگام رونویسی واحد ساختاری نوکلئوزوم وجود ندارد.
که این حالت در زمانی از طول عمر سلول است که سلول در حال رشد و رسیدن به اندازه ای برای تقسیم دوباره است که بعد از رسیدن به اندازه مورد نظر کروماتین ها از روی خود شروع به تکثیر می کنند که هر رشته را کروماتید گویند. که با فشرده و ضخیم شدن تبدیل به کروموزم می شوند.فقط در زمانی که اجازه برای تبدیل شدن یک سلول به دو سلول داده شود کروموزوم دیده می شود.
پس پروتئین های هیستونی هم در ساختار کروماتین دیده می شون و هم در ساختار کروموزوم .پس نمی توانیم بگوییم کروماتین نوکلئوزوم ندارد ولی می توانیم بگوییم ژن در حال رونویسی نوکلئوزوم ندارد.

New Member

پست توسط maral55 » جمعه 12 شهریور 1389, 1:28 pm

amir-h نوشته شده:من هم بعضی مواقع سر کلاس درس سوال برام پیش می امد و با شیوه های مختلفی برای اینکه یه طوری سوال را بپرسم وارد حرف معلم می شدم :shock: در اخر متوجه شدم که سوال من می تواند تمرکز دبیر را بر هم زند و او برخوردی غیر از جواب دادن به من بکند :K:L
براین اساس تصمیم بر این شد که سوالات خود را به صورت رمزی در گوشه کتاب بنویسم تا شاید برخی در حین درس معلم پاسخ داده شود وبقیه بعد از درس که دبیر با روی خوش از من استقبال کند :(
البته این نشانه ای از علاقه شما به دانستن نیز هست :smile: یک راهنمایی می توانید بخشی را باز کنید با نام سوالات من از زیست شناسی که بعد از چند سال منبع خوبی برای دیگران می شود
واما سوال

نوکلئوزوم دو رشته DNA را،( که به هر رشته اسید نوکلئوتید می گویند)به دور خود میپیچد. برای معنی شدن DNAیعنی تبدیل شدن به mRNA باید دو رشته از هم باز شده و رونویسی اغاز شود.البته از روی رشته راست گرد.پس نتیجه می شود در هنگام رونویسی واحد ساختاری نوکلئوزوم وجود ندارد.
که این حالت در زمانی از طول عمر سلول است که سلول در حال رشد و رسیدن به اندازه ای برای تقسیم دوباره است که بعد از رسیدن به اندازه مورد نظر کروماتین ها از روی خود شروع به تکثیر می کنند که هر رشته را کروماتید گویند. که با فشرده و ضخیم شدن تبدیل به کروموزم می شوند.فقط در زمانی که اجازه برای تبدیل شدن یک سلول به دو سلول داده شود کروموزوم دیده می شود.
پس پروتئین های هیستونی هم در ساختار کروماتین دیده می شون و هم در ساختار کروموزوم .پس نمی توانیم بگوییم کروماتین نوکلئوزوم ندارد ولی می توانیم بگوییم ژن در حال رونویسی نوکلئوزوم ندارد.

پيشنهاد خيلي خوبيه . من حتما يه بخش رو باز ميكنم به اين اسم و سوالاتمو اونجا مي پرسم . خودم هم اين فكر رو كرده بودم ولي فكر كردم شايد مباحث زيست شناسي همش به هم ربط نداشته باشه ولي فكر كنم ميشه يه تاپيك بزنم به اسم سوالات در مورد ژنتيك و يكي ديگه براي سوال هاي ديگه.

منظورتون اينكه DNA كه دو دور به دور پروتئين هاي هسيتوني پيچيده و نوكلئوزوم رو به وجود آورده در حالت رو نوسيي بايد جدا بشه در نتيجه نوكللئوزوم از بين ميره؟

من فكر كنم چون هنوز مباحث پيش دانشگاهي رو نخوندم زياد مسلط نيستم به قسمت mRNA ولي اينو مي دونم كه دو رشته پلي نوكلئو تيدي DNA براي رو نويسي بايد از هم جدا بشن. منظور شما اينكه وقتي اين اتفاق ميفته واحد هاي نوكلئوزوم از بين ميرن؟

در ضمن علت اينكه اصلا اين سوال براي من پيش اومد اين بود كه يه جاخوندم كه مهم ترين گام در تبديل كروماتين به كوروموزم تشكيل نوكلئوزوم ها است و اينكه نوكلئوزوم ها واحد هاي سازنده كروماتيد هستن.

Major II
Major II
نمایه کاربر

پست توسط amir-h » شنبه 13 شهریور 1389, 9:14 am

بله درست فهمیدید در ضمن اگر واژهnucleosomeراجستجو کنید تصاویر جالبی خواهید دید

New Member
سپاس‌های دریافتی: 32 بار

پست توسط patriot1979 » سه شنبه 4 مرداد 1390, 9:32 pm

با سلام به دوستان ارجمندم
و با احترام بیکران
لازم دیدم نکاتی چند را برای ارائه تصویری نزدیک تر به واقعیت کنش پروتئین های هیستونی به مثابه هسته بنیادین واحدهای نوکلئوزومی خدمت شما بیان کنم:
از آنجا که هیستون ها بویژه هیستون های تیپ 3 و 4 غنی از آمینواسیدهای لایزین و آرژینین اند و تراکم این آمینواسیدها در پایانه های آمینی این پروتئین ها که حدود 60 درصد تشکیلات نوکلئوزومی را شامل می شود بسیار بیشتر از سایر دامنه های این پروتئین هاست، از همین رو، می توان به اهمیت کارکردی استیلاسیون دنباله های لایزین و آرژینین در فرآیند بسته بندی و در واقع همان سازمان یابی ژنوم اشاره نمود. با توجه به اینکه این پایانه های آمینی سطوح و جایگاه های تماس بین نوکلئوزومی را تشکیل می دهند (و تماس سلسله مراتبی واحدهای نوکلئوزومی در همین سطوح و جایگاه هاست که میزان فشردگی DNA ژنومی را تعیین می کند)، استیلاسیون (استیله شدن) میزان بسته بندی کروماتین را تحت کنترل دارد. استیلاسیون همبستگی آشکاری با تشدید رونویسی دارد. در سطح مولکولی، استیلاسیون «تعداد بارهای مثبت را در پایانه های آمینی منشعب از هسته مرکزی نوکلئوزومی و برخوردار از واکنش فعال با بارهای منفی نقاط تماس و اتصال نوکلئوزوم های مجاور (سطوح تماس منفی دایمرهای(H2A-H2B)» کاهش داده و بدین ترتیب بطرز چشمگیری و بشکلی موضعی و گذرا از فشردگی شدید کروماتین (که نقش پایدارکنندگی را برای یوکروماتین ایفا می کند) کاسته و در نهایت فعالیت رونویسی را در آن ناحیه تشدید می کند.
دوستان عزیزم
بدین طریق متوجه می شویم که در هنگام رخداد رونویسی واحدهای نوکلئوزومی همانند بسیاری از واحدهای دیگر حاضر در محیط زنده واکنش فعال رونویسی حتی بر میزان رونویسی نیز اثر می گذارند که این تاثیرگذاری به کنترل اپی ژنتیک موسوم است و اخیرا مورد توجه بسیاری از محققان علوم بهنژادی گیاهی و دامی نیز قرار گرفته است. بنابراین، بیاد داشته باشیم که نوکلئوزوم ها در هنگام رونویسی موجود بوده و علی الاصول ناپدید نمی شوند بلکه تغییر کنفورماسیون یا ساختار سه بعدی (فضایی) آنان سبب تسهیل و در برخی موارد موجب بازدارندگی رونویسی خواهد شد.
با سپاس از بردباری شما در مطالعه این چند سطر

ارسال پست

بازگشت به “زيست شناسي”