دليل تفاوت قيمت تندر90 ايران‌خودرو و پارس‌خودرو

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1120
تاریخ عضویت: جمعه 26 مهر 1387, 9:39 am
محل اقامت: همشهری فضل الله جاوید نیا
سپاس‌های ارسالی: 2466 بار
سپاس‌های دریافتی: 8401 بار

دليل تفاوت قيمت تندر90 ايران‌خودرو و پارس‌خودرو

پست توسط javadfakoori »

ایسنا - تندر 90 توليد پارس خودرو طي شش ماه گذشته همواره بين 200 تا 500 هزار تومان از تندر ايران خودرو گران‌تر بوده است.
اين در حالي است كه قيمت تمام شده اين خودرو در خط توليد ايران خودرو با قيمت تمام شده آن در خط توليد پارس خودرو تفاوتي نداشته و تيراژ توليد آن در پارس خودرو از تيراژ آن در ايران خودرو هم بالاتر است.

*كيفيت متفاوت ؟


تصویر

برخي معتقدند مكانيزه‌تر بودن خط توليد تندر 90 پارس خودرو، دليل گران‌تر بودن محصول اين شركت در بازار است. حسين اردوخاني - رييس اتحاديه صنف نمايشگاه‌داران خودرو - با اشاره به سابقه شركت پارس خودرو پيش از پيروزي از انقلاب اسلامي مي‌گويد: ‌چون اين خط توليد قبل از انقلاب هم خودروهاي با كيفيتي مثل كاديلاك را مونتاژ مي‌كرد، مردم سابقه ذهني خوبي از اين توليد كننده دارند و به همين دليل محصولات آن هم در بازار گران‌تر به فروش مي‌رسد. اين در حالي است كه در گزارش‌هاي بررسي كيفيت خودروهاي داخلي كه به صورت ماهانه ارائه مي‌شود، هر دو محصول ايران خودرو و پارس خودرو رتبه كيفي a را كسب كردند و طبق رده‌بندي‌هاي شركت رنو هر دو توانسته‌اند كارت سبز توليد را دريافت كنند.
رييس اتحاديه نمايشگاه‌داران دليل ديگر گراني تندر 90 پارس خودرو را استفاده از قطعات مرغو‌ب‌تر در بدنه و تزيينات و داخلي آن مي‌داند اما نجفي‌منش - دبير انجمن قطعه‌سازان - اين مساله را رد كرده و تصريح مي‌كند:‌ قطعاتي كه براي توليد اين محصولات در خط توليد پارس خودرو و يا ايران خودرو استفاده مي‌شود، از نظر كيفي هيچ تفاوتي با هم ندارند.
وي مي‌گويد:‌ قطعه‌سازان قطعه‌هاي يكساني را براي توليد اين خودرو به خودروساز تحويل مي‌دهند، ضمن اين‌كه بايد توجه داشت اگر يك خودروساز بخواهد از قطعات با كيفيت بالاتر در محصول خود استفاده كند، هزينه تمام شده محصول خود را بالا خواهد برد. در حالي كه قيمت نهايي تندر90 پارس خودرو و ايران خودرو در كارخانه با هم تفاوتي ندارند و گراني يكي نسبت به ديگري مربوط به بازار است.

*دلالي و يا افزايش تقاضا؟

وقتي تندر 90 پارس خودرو و ايران خودرو هر دو از نظر كيفي در جايگاه يكساني قرار دارند و قيمت تمام شده آ‌ن‌ها هم در كارخانه با هم يكسان است، پس چرا قيمت يك محصول در بازار بيش از ديگري است؟
نجفي‌منش تنها دليل اين گراني را دلالي را در بازار مي‌داند و مي‌گويد: مردم مي‌توانند با خريد محصول از كارخانه نقش دلالان را كمرنگ كنند و قيمت مناسب‌تر بپردازند.
اما رييس اتحاديه نمايشگاه‌داران با تكذيب نقش دلالان در افزايش قيمت تندر 90 پارس خودرو مي‌گويد: وقتي تقاضا براي يك محصول بالاتر باشد، قيمت آن هم در بازار افزايش مي‌يابد و اين ربطي به نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو ندارد. يادآور مي‌شود كه ‌موتور تندر 90 ايران خودرو از كشور روماني و موتور تندر 90 پارس خودرو از شركت داخلي مگاموتور تامين مي‌شود.

مجله ماشین
ای آنکه دیده دوخته ای بر خلیج فارس این لقمه با شکمبه ی توسازگار نیست
زیرا درون آب زلالش بدون شک ماهی ست, پا برهنه سوسمار نیستآسمان اصفهان
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”