فتواي آيت‌الله مكارم‌شيرازي درباره مهريه‌هاي مشكل‌ساز

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 965
تاریخ عضویت: چهارشنبه 10 تیر 1388, 8:47 am
سپاس‌های ارسالی: 2776 بار
سپاس‌های دریافتی: 3436 بار

فتواي آيت‌الله مكارم‌شيرازي درباره مهريه‌هاي مشكل‌ساز

پست توسط victory67 »

هيچ كس را به خاطر مهريه نمى‏توان زندانى كرد؛
فتواي آيت‌الله مكارم‌شيرازي درباره مهريه‌هاي مشكل‌ساز
خبرگزاري فارس: آيت‌الله مكارم‌شيرازي در فتوايي وضعيت مهريه‌هاي مشكل‌ساز و نحوه پرداخت مهريه و تمكين زوجه را مشخص كرد و اعلام داشت: هيچ كس را به خاطر مهريه نمى‏توان زندانى كرد.

تصویر
به گزارش خبرگزاري فارس از قم، آيت‌الله ناصر مكارم‌شيرازي در فتوايي وضعيت مهريه‌هاي مشكل‌ساز و نحوه پرداخت مهريه و تمكين زوجه را مشخص كرد.
وي در پاسخ به سؤالي در مورد وضعيت مهريه‌هاي سنگين كه براي جوانان مشكلات متعددي را ايجاد مي‌كند، نظر خود را اعلام كرد.
سؤال مطرح شده محضر آيت‌الله مكارم شيرازي به شرح زير است:
اين روزها جمعى از جوانان بعد از ازدواج و قبل از عروسى گرفتار مشكلات عظيمى به خاطر درخواست مهريه‏ها به ويژه مهريه‏هاى سنگين از سوى همسر خود مى‏شوند و تاكنون بسيارى از آنها به سبب عدم توانايي در پرداخت مهريه به زندان رفته‏اند و بعد از آنكه اعسار و عدم توانايى آنها ثابت شود آن را تقسيط مى‏كنند، مثلاً هر سه ماه بايد يك سكه به علاوه نفقه بپردازد و تا تمام مهريه را نپردازد، زن تمكين نمى‏كند و به خانه شوهر نمى‏آيد و اگر مهريه مثلاً 200 سكه باشد قريب به 50 سال و اگر 500 سكه باشد حدود 125 سال طول مى‏كشد تا زن تمكين كند، آيا واقعاً اين‏گونه قوانين موافق شريعت اسلامى است؟

آيت‌الله مكارم شيرازي به اين سؤال اينگونه پاسخ داده است:
هيچ كس را به خاطر مهريه نمى‏توان زندانى كرد، مگر اينكه توانايى او بر اداى مهر ثابت شود و عمداً خوددارى كند و در موقع «شك در قدرت» اصل بر «عدم يسار» است زيرا هيچ‌كس ثروتمند از مادر متولد نمى‏شود و استصحاب «عدم يسار» ثابت است و معلوم نيست چرا تاكنون جمعى از قضات محترم عده‏اى از جوانان را به زندان انداخته‏اند تا توانايى نداشتن خود را اثبات كنند.
هرگاه توانايى نداشتن زوج بر اداى مهريه ثابت شد آن را تقسيط مى‏كنند و با اداى نخستين قسط، زن بايد تمكين كند زيرا موضوع «عندالمطالبه» از صورت يك جا، به صورت اقساطى تغيير يافته و اگر زوج به وظيفه خود در پرداخت قسط اول اقدام كند زن بايد تمكين كند، هميشه در فقه با تغيير موضوع احكام نيز تغيير مى‏يابد.
اضافه بر اين قاعده «لاضرر» و «لا حرج» در اين‏گونه موارد حاكم است علاوه بر اين قاعده «ما حَكَمَ به العقل حَكَمَ به الشَرْعُ» نيز جارى و سارى است. كدام عقلي قبح و زشتى حكم انتظار كشيدن 50 سال يا 120 سال را براى رفتن زن به خانه بخت را درك نمى‏كند؟! اين‏گونه احكام كه هنوز متأسفانه در بعضى محاكم ما جارى است، فقه اسلام را زير سؤال مى‏برد و اسباب تعجب مى‏شود. سزاوار است قضات محترم بنشينند و هر چه زودتر آن را اصلاح كنند.
نكته ديگر اينكه تفاوت گذاردن ميان تعبير «عندالقدرة و الاستطاعة» و «عند المطالبه» نيز صحيح به نظر نمى‏رسد، زيرا تعبير «عندالمطالبه» نيز بر اساس شرايط عامه تكليف است كه يكى از آنها «قدرت» است و طبعاً مقيد به آن است، مگر حكمى وجود دارد كه مشروط به قدرت و استطاعت نباشد، سزاوار است اين قيود نيز از عقدنامه حذف شود، هر كس قدرت داشت بايد بپردازد و اگر نداشت با مطالبه زوجه، به مقدار امكان تقسيط مى‏شود و با نخستين قسط، زوجه بايد تمكين كند.
انتهاي پيام/ل20/ك
  تصویر تصویرزندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رودتصویر تصویر 
  تصویر تصویرصحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یادتصویر تصویر     
  
Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهارشنبه 18 بهمن 1385, 12:46 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

Re: فتواي آيت‌الله مكارم‌شيرازي درباره مهريه‌هاي مشكل‌ساز

پست توسط Present »

تا اونجایی که من شنیده بودم ظاهرا قرار بود قانونی تصویب بشه که مهریه بالای 110 سکه (معادل)رو ثبت نکند و باید کمتر از این مهریه باشه ولی احتمالا تا بخواد تصویب بشه و به ما ها برسه موهامون مثل دندونامون سفید شده و یه 2 یا 3 هزارتایی سکه تو پاچمون رفته :grin:
ولی واقعیتش نمیدونم که این 2 یا 3 هزارتا سکه چه مناسیتی تو دین مبین اسلام داره
اگر بخوای ربط بدی یا باید 5 یا 14 یا 72 یا 110 و حداکثر 313 سکه باشه که مناسبت دارند
کی دخترای ما می خواند سر عقل بیاند که این مهریه های گزاف به غیر از سرخوردگی و احساس ترس و استراب هیچی برای پسر جوان بدبخت نداره ، نمی دونم!؟
خوش به حال پدر و مادر های ما که 30 یا 40 سال پیش ازدواج کردند و با هر خوبی و بدی هم که بود پای هم نشستند و الان هم از هر کدومشون بپرسی اگر راضی نباشند نا راضی هم نیستند.
نمیدونم کی باب کرده پسر بدبخت وقتی که میاد خواستگاری دختر باید حتما ماشین داشته باشه ، درآمد بالا داشته باشه ، خونه داشته باشه ، مهریه بالا بده و ... مگر وقتی مادرهای ما ، پدرمون رفت خواستگاریش همه چیز داشت ؟ اینا چیزهایی هست که به مرور زمان کسب میشه .
پسر بدبخت تا سن 24 یا 25 سالگی باید بره درس بخونه تا یک مدرک لیسانس رو با هزار تا بدبختی بگیره ، بعدش که رسید تازه به این سن و مدرکش رو گرفت باید بره سربازی و 2 سال از عمرش رو اونجا سپری کنه که هیچ مبع درآمدی حساب نمیشه فقط برای ساختن مرد از اونه ، بعد باید بره یک دو سالی بگرده از این در به اون در تا کار پیدا کنه و بتونه یکمی خودش رو جمع و جور کنه تا اون موقع هم یک 27 -29 سالی سن داره بعدش هم باید مدتها بگرده تا بتونه دختر مورد نظرش رو پیدا کنه ؟
اون وقت میگیم که چرا جوانهامون به گناه میفتند ؟
جوابش خیلی سادست ، چون سطح توقعاتمون الکی بالا رفته
البته دختر خامهامون هم زیاد مقصر نیستند چون اکثرمواقع خونه هستند چون مثل پسرها نمیتونند برند داخل جامعه بگردند و میشینند فیلمهای داخلی و خارجی سینمایی زیادی می ببینند و ماشا... صدا و سیما هم که تو نشون دادن تجملات کم نزاشته
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1637
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 مرداد 1386, 11:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 8092 بار
سپاس‌های دریافتی: 3732 بار

Re: فتواي آيت‌الله مكارم‌شيرازي درباره مهريه‌هاي مشكل‌ساز

پست توسط KH.I.A.2500 »

زیاد کردن مهریه اصولا کار آدمهای تازه به دوران رسیده و بی فرهنگه به خصوص به این خاطر که این کار جنبه یک معامله و تجارت پیدا میکنه . یعنی پول بده ، دختر ببر !
برخی پدر و مادرها با مهریه بالا روی وظیفه اصلی خودشون که تحقیق در مورد خواستگار هست سر پوش گذاشته و زحمت تحقیقات لازم در مورد پسر را ، با طلب مهریه های بالا جبران و جایگزین میکنن !
  
*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   
Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
پست: 35
تاریخ عضویت: شنبه 1 دی 1386, 9:20 pm
محل اقامت: ايران
سپاس‌های ارسالی: 13 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار
تماس:

Re: فتواي آيت‌الله مكارم‌شيرازي درباره مهريه‌هاي مشكل‌ساز

پست توسط shovalie_siyah »

اخه کسی نیست یه قانون تصویب کنه مهریه بشه زیر100 تا چه شری شده این مهریه باز دست مراجع درد نکنه یکم گیر بدن شاید این نمایندگان یه کاری کنند
Fast Poster
Fast Poster
نمایه کاربر
پست: 215
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 12 آذر 1388, 11:38 am
سپاس‌های ارسالی: 3148 بار
سپاس‌های دریافتی: 393 بار

Re: فتواي آيت‌الله مكارم‌شيرازي درباره مهريه‌هاي مشكل‌ساز

پست توسط apple2009 »

پس چرا خانوما نمیان نظر بدن؟
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”