تئوري M

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

تئوري M

پست توسط misam5526 » سه شنبه 13 مهر 1389, 1:37 pm

اين تئوري از جهاتي شبيه به نسبيت عام است زيرا رياضيات عجيب و پيچيده اي در آن به کار رفته است . اين تئوري نتيجه يک سري از معادلات طاقت فرسا است و هيچ گونه پشتوانه ي آزمايشگاهي براي خود ندارد . از اين جهت يکي از بحث انگيز ترين تئوري هاي فيزيک است .


تصویر

ادوارد ويتن در مقالاتي در زمينه اين تئوري انتشار داد اين تئوري را يازده بعدي معرفي کرد و گفت راه رهايي از مشکل ريسمان ارتقاي اين تئوري از 10 بعد به 11 بعد است که در نوع خود جالب به نظر مي رسيد . با اين که اين تئوري يک تئوري انقلابي بوده ولي هنوز ابهامات زيادي در آن مشاهده مي شود که به منزله پيچيدگي آن است و درک آن چندان ساده نيست . ما اميدواريم که دانشمندان در آينده اين ابهامات را توسط دوگانگي ساده و قابل درک کنند . از اين جهت بهتر که وارد تئوري هاي آن و مخصوصا محاسبات آن نشويم .
تصویر

نام اين تئوري نيز حکايت جالبي دارد که ارزش خواندن را دارد . جالب است بدانيد که نام هاي مبهم و نا مشخصي براي M در نظر گرفته شده است که هر کسي از روي تخيلات خود به اين تئوري نسبت مي دهند .


بعضي ها عقيده دارند که M از کلمه ي Mother که معناي تئوري مادر گرفته شده است . گروهي ديگر مي گويند که Matrix براي اين تئوري است . ماتريکس از اين جهت گفته مي شود که ابعاد در اين تئوري همانند ابعاد در يک دنياي ماتريکسي است . Monster ديگر احتمال است که به معناي بزرگ يا غول است . Mystrey به معناي راز نيز در نظر گرفته شده است . Magic براي تئوريي جادويي است . Maker براي تئوري آفريننده در نظر گرفته شده است . Membrane به معناي غشا نيز وجود دارد .


گلاشو عقيده ي جالبي دارد و مي گويد که M وارون حرف W است که اول نام خالق اين تئوري است .
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]

ارسال پست

بازگشت به “فيزيک”