بیماری ایدز

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

بیماری ایدز

پست توسط رونین »

ايدز در ايران


اولين مورد بيماري ايدز در ايران در سال 1365 در يك كودك 6ساله هموفيل كه از فاكتورهاي انعقادي وارداتي آلوده به ويروس ايدز استفاده كرده بود ، مشاهده شد.

تا تاريخ اول مهر ماه 1378 تعداد1804 مورد آلودگي به ويروس ايدز شناسايي شده بود كه 237 مورد آن به مرحله ايدز رسيده و از اين عده 203 نفر فوت شده اند.

بر اساس آخرين آمار اعلام شده از سوي وزارت بهداشت از سال 1365 كه اولين مورد ابتلا به ويروس ايدز در ايران شناسايي شد تاكنون 16 هزار و 90 نفر مبتلا به اين بيماري در كشور شناسايي شده‌اند كه 15 هزار و 150 هزار نفر آنها مرد هستند، 7/66 درصد آنها از طريق سرنگ آلوده مبتلا شده‌اند، دو هزار و 121 نفر از اين بيماران جان خود را از دست داده‌اند و هزار و 122 نفر آنها از مرحله ابتلا به ويروس HIV گذشته و اكنون وارد فاز بيماري ايدز شده‌اند.
هنوز اعتياد تزريقي الگوي اول انتقال ايدز در ايران است اما طي سالهاي اخير رشد اين بيماري از طريق بي بند و باري جنسي نيز در ايران نگران كننده شده است به طوري كه مسئولان وزارت بهداشت نگران موج سوم انتشار اين بيماري از طريق ارتباط جنسي هستند، موج اول اين بيماري از طريق فرآورده‌هاي خوني آلوده در ايران مطرح شد و موج دوم آن اكنون با انتقال از طريق اعتياد تزريقي و سرنگ آلوده مطرح است.
كارشناسان و متخصصان بيماريهاي عفوني بر اساس فرمولهاي سازمان بهداشت جهاني معتقدند كه بيش از 70 هزار نفر در ايران به ويروس ايدز مبتلا هستند كه فقط 16 هزار و 90 نفر آنها تاكنون شناسايي شده‌اند و بقيه كه از بيماري خود بي خبرند عاملان انتقال اين بيماري در جامعه هستند

موارد ياد شده در بالاي از راههاي زير آلوده شده اند:

69 درصد در اثر استفاده از سرنگ و سوزن اشتراكي (معتادين تزريقي)

13 درصد از راه تماس جنسي.

11 درصد از راه خون و فراورده هاي خوني .

1 درصد از مادر آلوده به كودك و مواردي هم نامشخص بوده است.

ايدز بلاي جامعه معاصر است . در حال حاضر ايدز تنه بيماري است كه در همه كشورهاي جهان، چه غني و چه فقير ، بعنوان يك مشكل حياتي مطرح است.

بيماري ايدز در همه كشورهاي جهان، در گروههاي سني متفاوت، نژادهاي مختلف و در هر دو جنس مشاهده مي شود. ايدز تنها يك مشكل بهداشتي نيست، بلكه يك مشكل اجتماعي فرهنگي است.

بيماران مبتلا به ايدز بي نهايت آسيب پذيرند. بعلت پيش داوري و ترس از سرايت بيماري، اين بيماران در مورد انتخاب مسكن، شغل، مراقبتهاي بهداشتي و حمايت عمومي مورد تبعيض قرار مي گيرند. رفتارهاي نامناسب و تحقيرآميز، موجب انزواي بيمار گشته، فرصت آموزشي را از وي مي گيرد. وحشت مرگ، وحشت طرد و تنهايي، وحشت انگ اجتماعي، اخراج كارگران مبتلا و بدنامي از طرف دوستان، آشنايان و خانواده، سبب مي شود آنهايي كه گمان مي كنند ممكن است آلوده باشند، وضعيت خودشان را تا جايي كه مقدور تست مخفي نگهدارند كه اين خود موجب گسترش آلودگي مي شود.

به همين دليل اين بيماران بايد از خدمات حمايتي از قبيل حمايت قانوني و مالي، مشاوره اي و خدمات بهداشتي درماني برخوردار گردند.

در بعضي جوامع مانند كشور ايران كه آلودگي در سطح خيلي پائين است، هنوز مشكلات اقتصادي و اجتماعي، خود را نشان نداده است ولي در آينده شايد چنين نباشد. بايد بدانيم اين مشكلات در كنار ماست و ما را تهديد مي كند، زيرا كشور ما در منطقه آسيا واقع است كه پرجمعيت ترين و فقيرترين منطقه جهان است و بر اساس بهداشت جهاني با دارا بودن پايين ترين معيارهاي اقتصادي و انساني، امكان همه گيري آلودگي و بيماري ايدز در قرن بيست و يكم بر اساس برآورد سازمان جهاني بهداشت در آن زياد است. بايد توجه داشت كه تنها سد مطمئن در مقابل گسترش آلودگي، رعايت سخت و قانونمند روابط جنسي و پاي بندي به اصول مقدس زناشويي و ارزشهاي اخلاقي در جامعه است.

آمار ايدز در ايران از نگاه بخش فارسي بي بي سي

هر سال در روز اول دسامبر، که روز جهانی بِيماری ايدز است، در سراسر دنيا فعاليت و تلاش تازه ای آغاز می شود تا با آگاه کردن مردم از راههای جلوگيری از ابتلا به اين بيماری مرگبار، جلوی شيوع سريع آن گرفته شود.
تازه ترين آمارهای سازمان ملل متحد نشان می دهد که در طول سال جاری ميلادی تعداد افراد آلوده به "اچ آی وی" يا ويروس بيماری ايدز به حدود پنج ميليون نفر خواهد رسيد. اين ويروس سيستم ايمنی بدن را به تدريج فلج می کند و فرد آلوده را از پای در می آورد.
تازه ترين آمارهای سازمان ملل متحد نشان می دهد که در طول سال جاری ميلادی تعداد افراد آلوده به "اچ آی وی" يا ويروس بيماری ايدز به حدود پنج ميليون نفر خواهد رسيد

آژانس مسوول مبارزه با بيماری ايدز وابسته به سازمان ملل متحد پيش بينی می کند که بيش از سه ميليون نفر طی سال جاری ميلادی در اثر بيماری ايدز جان خود را از دست خواهند داد، که با اين تعداد شمار قربانيان ايدز در 20 سال گذشته به 24 ميليون نفر می رسد.
اين آژانس هشدار می دهد که بيماری ايدز در اروپای شرقی و در سراسر آسيا به سرعت در حال رشد است، ولی در جنوب آفريقا که بيش از دو سوم از مجموع 42 ميليون فرد آلوده به ويروس اچ آی وی در سراسر جهان را در خود جای داده است، همچنان بدترين منطقه جهان از لحاظ ابتلا به بيماری ايدز است. حدود سی ميليون نفر در اين منطقه مبتلا به ايدز هستند.
از سوی ديگر ايدز در ميان زنان نيز رو به گسترش است. در شهر واشنگتن يک سوم از بيماران مبتلا به ايدز را زنان تشکيل می دهد.
ايدز در ايران
در ايران نيز اخيرا آمارهای نگران کننده ای از افزايش مبتلايان به ايدز به گوش می رسد، به طوری که گفته شده که در سالهای اخير تعداد مبتلايان به ويروس اچ آی وی، چندين برابر شده است. اين آمارها نشان می دهد که ايران با يک اپيدمی جدی ايدز روبروست.مقامات ايران تاکيد می کنند که عامل اصلی گسترش ايدز در بين مردان در ايران تزريق با سرنگ مشترک در ميان معتادان است، ولی اکنون گفته می شود که انتقال ويروس اچ آی وی از طريق آميزش جنسی نيز مساله نگران کننده ای است

دكتر سياری، معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ايران، در سال گذشته ميلادی اين تعداد را 15000 نفر ذکر کرد. اين در حالی است که در گذشته مقامات رسمی ايران معمولا از رقم بين دو تا سه هزار در مورد تعداد مبتلايان به ويروس ايدز سخن می گفتند.

البته مقامات ايران تاکيد می کنند که عامل اصلی گسترش ايدز در بين مردان در ايران تزريق با سرنگ مشترک در ميان معتادان است، ولی اکنون گفته می شود که انتقال ويروس اچ آی وی از طريق آميزش جنسی نيز مساله نگران کننده ای است.
هومان نارنجی ها، کارشناس پيشگيری از اعتياد در سازمان بهزيستی ايران نيز به بی بی سی گفت که بحث های کارشناسی در کشور نشان می دهد که معتادان به علت استفاده از سرنگ مشترک مبتلا به ايدز می شوند و سازمان بهزيستی برنامه هايی در دست دارد که اساس آنها بر "کاهش زيان" است و تلاش می کند بيشتر مواد مخدر به صورت خوراکی مصرف شود تا از طريق سرنگ مشترک.
بعضی از مقامات مسوول "ازدواج موقت" را راه حلی برای کتنرل بيماری های مقاربتی در کشور دانسته اند.

بتازگی فعاليت های تبليغاتی بسياری نظير چاپ پوستر و غيره برای آگاهی دادن به مردم در زمينه ايدز انجام می شود. همچنين مشاوره های ازدواج که در آنها دانش افراد درباره ايدز نيز سنجيده می شود، تاثير بسياری در اطلاع رسانی در اين زمينه داشته است، ولی کارشناسان می گويند که هنوز راديو و تلويزيون ايران که دولتی است، فعاليت چندانی در اين زمينه از خود نشان نداده است.
دکتر مينو محرز، استاد دانشگاه و متخصص بيماری ايدز، گفت که بر اساس آمارها 80 درصد مبتلايان به ايدز از طريق آميزش جنسی آلوده شده اند و اين موارد رو به افزايش است.
وی گفت که در ايران اخيرا برنامه ريزی هايی برای صحبت کردن در مورد اين بيماری و آموزش چگونگی پيشگيری از آن در دست است، ولی هنوز به صورت جدی به جوانان و والدين آموزش داده نشده است.
کارشناسان معتقدند مقامات ايرانی مدت ها از آن جا که مشکل ايدز را به عنوان يک معضل محسوس نمی ديدند، آن را جدی نمی گرفتند و به همين دليل اين روند در ايران رو به افزايش گذاشته است.
ين کارشناسان پيشنهاد می کنند که در آموزش پروش بايد آموزش جنسی و نحوه پيشگيری از ايدز را در موضوعات درسی اصلی قرار گيرد، زيرا بر اساس اعلام آژانس مبارزه با ايدز سازمان ملل متحد آگاهی دادن به مردم تاثير محسوسی بر کاهش ايدز داشته است.

WHO و ايدز

وضعيت HIV / AIDS در ايران بنابر گزارش سازمان بهداشت جهاني

شمار تخميني از مردمي كه با ويروس ايدز / بيماري ايدز زندگي مي كنند و درگيرند.

در سال 2001 و طي سه ماهه اول 2002، UNAIDS و WHO با همكاري ملل مختلف شروع به كار كردند و توسط نهادهايي محاسبات رايجي را جهت برآورد شمار مردم درگير با ايدز انجام دادند. اين محاسبات بر اساس برآوردهاي قبلي به چاپ رسيده در سالهاي 1997 و 1999 پايه ريزي شده است و اخيراً به نظارت در مورد ايدز در جوامع مختلف منجر گرديده است. يك علم روش شناسي پيشرفته در امور شراكتي و مشاوره اي به همراه يك گروه بين المللي تشكيل يافته از متخصصين جهت برآوردهاي جديدي از شيوع و بروز ويروس ايدز (HIV ) و مرگ ومير ناشي از ايدز و همچنين بررسي تعداد كودكاني كه از طريق مادرانشان با ويروس ايدز تماس پيدا كرده اند و دچار عفونت شده اند، مورد استفاده قرار گرفت. طرح هاي برنامه ريزي مختلف نيز جهت تخمين شيوع اين ويروس در كشورها و همچنين در سطح پايينتري همه گيري منتشر يا محدود منطقه اي اين بيماري استفاده شدند. برآوردهاي معمول نتوانستند يك شمار قطعي و قابل قبولي در مورد عفونت ها بدهند. نتيجتاً آنها از روشي استفاده كردند كه تا اندازه اي به طور دقيق برآوردهاي خوب و دقيقي را در مورد بيماري هاي همه گير در كشورهاي خاص ثبت كرده بود. بهر حال در اين برآوردها تجديد نظرهاي اساسي و پايداري به انجام رسيد و همچنين كشورهاي مختلف سيستم هاي نظارتي خودشان را اصلاح و اطلاعات بيشتري را جمع آوري كردند.

در اين گزارش، بزرگسالان را چه مرد و چه زن، از سن 15 تا 49 سالگي در نظر گرفته اند. اين محدودة سني، افرادي را كه در سنين فعال جنسي خود بسر مي برند پوشش مي دهد. در حاليكه خطر عفونت با HIV مشخصاً تا بعد از 50 سالگي نيز ادامه دارد و اكثر اين افراد بخاطر رفتارهاي پرخطرشان در اين سن عفوني مي شوند. پس همانطور كه ذكر شد براي محاسبات شيوع HIV در بزرگسالان، محدودة سني 15 تا 49 سالگي در نظر گرفته شد.

□ شمار تخميني بزرگسالان و كودكاني كه مبتلا به ويروس ايدز / بيماري ايدز هستند (تا پايان سال 2001)

اين تخمين ها همه مردمي كه تا پايان سال 2001 ايدز داشته و يا علائم پيشرفته ايدز را داشته و زنده مانده اند را شامل مي شدند.

بزر گسالان و بچه ها 20000

بزرگسالان (49-15) 20000 ميزان در صد بزرگسالان (%) >0.1

زنان (49-15) 5000


كودكان (15-0) >200

□ شمار تخميني مرگ هاي ناشي از ايدز

شمار تخميني مرگ و مير ناشي از بيماري ايدز در طي سال 2001 در بزرگسالان و كودكان

مرگ و مير در 2001 290

□ شمار تخميني از كودكاني يتيم

كود كان يتيم زنده زمان حال

شمار تخميني كودكاني كه پدر يا مادر يا هر دو والدين خود را به علت ابتلا به ايدز از دست داده اند و كمتر از 15 سال سن دارند

(تا پايان سال 2001)نظارت جهاني گروه كاري WHO/UNAIDS بر AIDS / HIV و STI (عفونت هاي انتقالي از راه جنسي)

نظارت جهاني بر AIDS / HIV و STI يك تلاش مشترك بين WHO و UNAIDS است. اين گروه كاري، فعاليت خود را در نوامبر سال 1996 آغاز كرد و هم اكنون نيز به فعاليت هاي خود ادامه مي دهد. اولين كار عيني اين گروه تقويت فعاليت ها و ساختارهاي ملي ـ منطقه اي و جهاني در نظارت و آگاهي دادن بهتر در زمينه AIDS / HIV و STI است. به همين منظور اين گروه با برنامه ريزان ملي ايدز يك تعداد از مؤسسات و گزارشات ملي و بين المللي همكاري نزديكي دارد.

هدف از اين مشاركت جمع آوري بهترين اطلاعات قابل دسترسي و پيشبرد كيفيت اطلاعات مورد نياز جهت رسيدن به تصميم گيري و برنامه ريزي ملي منطقه اي و جهاني است.

مطابق اين چهارچوب، اين اوراق مستند اكثر اطلاعات جديد و اختصاصي كشورها در مورد شيوع AIDS /HIV را با اطلاعات رفتاريي (از جمله روابط جنسي اتفاقي و استفاده از كاندوم ) كه مي توانند انتقال ويروس ايدز را ريشه كن كنند تطبيق مي دهند.

بسياري از اطلاعات توافق شده نسبت به نشانگرها در بسياري از كشورها در سال 2001 قابل دسترس نبود كه اين دور از انتظار نيست.

البته اين اوراق مستند تجديد شده شامل يك تعداد اطلاعات با ارزشي هستند كه اجازه و امكان شناسايي درست در زمينه موجوديت برنامه ها و مقايسات بين كشورها و مناطق مختلف را مي دهند. همچنين موقعي كه برنامه ريزي و اجراء سيستم هاي نظارتي تصحيح شد اين اوراق مستند ممكن است بتوانند ابزاري براي شناخت پتانسيل دروني شركاي جنسي باشند.

اين اوراق مستند مي توانند اطلاعات خوب و قابل دسترسي براي گروه WHO/ UNAIDS در زمينه نظارت جهاني STI و AIDS / HIV باشند. بنابراين اين گروه كاري مي خواهد كه همه مديران برنامه ريزي و متخصصين ملي و بين المللي را در جهت رساندن اطلاعات اضافي به آنها تقويت كند , در نتيجه اطلاعات قابل دسترس مي شوند. اعضاي اين گروه همچنين هر پيشنهادي را براي كسب اطلاعات اضافي در جهت مثمر ثمر بودن تصميم گيري و برنامه ريزي ملي يا بين المللي مي پذيرند.ارزيابي موقعيت اپيدميولوژيكي (علم همه گير شناسي)

اساس اطلاعات گزارش شده به اين ترتيب است كه بيماري همه گير ايدز در ايران در حال افزايش است و اين گزارشات بصورت يك اخطار عمل مي كنند. بر طبق گزارشات برنامه ريزان ملي ايدز 1159 مورد جديد شناخته شده از عفونت ويروس ايدز و موارد بيماري ايدز در سال 2001 ديده شده كه افزايش 3 برابري را در مقايسه با سالهاي 99 و 2000 نشان مي دهد.

اين افزايش قابل توجه يادآور بروز اتفاق غم انگيز قبلي كه در سال 1997 به وقوع پيوست مي باشد همان زمانيكه شمار بيماران ايدزي به 815 نفر رسيده بود.

مصرف كنندگان داروهاي تزريقي (IDUs) اين بيماري را به طور همه گيري در ايران پيش مي برند. در سال 2001، 64% از محل بيماران ايدزي را IDUs شامل بودند. اطلاعات در زمينه شيوع خوني HIV نشان مي دهد كه IDUs بيشترين ميزان عفونت را در مقايسه با ديگر گروههاي آزمايش شده دارند.

IDUs كه در سال 1996 جواب آزمايش آنها + شده بود شيوعي در حدود 7/5% از كل موارد ايدز را در سال 96 داشته اند و 7/1% نيز در سال 97 بوده است. اين اطلاعات به خاطر عده اي از IDUs كه در زندان يه سر مي برند، متغير است. پس اين موضوع تعجب آور نيست كه ميزان زندانيان مبتلا به ايدز در سال 1999 نسبت به 1996، شش برابر افزايش يافته باشد. بعلاوه ما با آزمايشات زيادي در مورد ويروس ايدز كه جواب مثبت داشته اند، برخورد كرده ايم كه وابسته به يك مركز مشاوره اي آزمايش داوطلبانه بود. اين مركز از مصرف كنندگان دارو ها حمايت مي كند و حدوداً در سال 1999 برپا شد و هم اكنون در صدهاي ساليانه قابل بررسي عفونت هاي ويروس ايدز را محاسبه مي كند. ميزان شيوع بدست آمده در مورد ويروس ايدز در اين مركر در سال 1999 در حدود 3%، در سال 2001، 4% بوده است.

افزايش قابل توجهي از كل تعداد موارد STD (بيماري هاي انتقال يافته از راه جنسي) گزارش شده در ايران طي سالهاي 95 تا 98 وجود داشته است. به اين نتيجه رسيده اند كه كانديديازيس، تريكومونازيس، كلاميديا و گنوره آ، چهار عامل اصلي هستند كه 60% از موارد تشخيص داده شده از اين بيماري را شامل مي شوند.

نقشه هاي مراكز حفاظتي ايدز:

نقشه توزيع جغرافيايي مراكز حفاظتي ايدز براي گروههاي جمعيتي مختلف ممكن است در تفسير پوشش ملي سيستم نظارتي ايدز و همچنين شرح اختلاف روند و سطح شيوع در اين مناطق كمك كننده باشد. گروه كاري

WHO / UNAIDS براي نظارت جهاني STI و AIDS / HIV در مشاركت با گروه نقشه كشي براي توزيع سلامتي WHO و بيماري هاي قابل بررسي، نقشه هايي را مي سازند تا محل قرارگيري و شيوع ويروس ايدز در مراكز حفاظتيِ وابسته به تراكم جمعيتي، مناطق شهري بسيار بزرگ و راههاي ارتباطي را مشخص سازند.

روشها و برنامه ها در نظارت حفاظتي قبل از زايمان و تولد، براي كشورهاي با شيوع بيشتر يا شيوع در جمعيتهاي منتخب در بعضي كشورهاي با بيماري هاي همه گير متمركز فوق برنامه هاي جديدي به حساب مي آيند. اين موارد براي كشورهايي كه اطلاعات كافي دارند امكان پذير خواهد بود.

موارد گزارش شده از ايدز

گزارشات سالانه از ايدز

در پي پيشنهادات WHO و UNAIDS ، گزارش در مورد ايدز در اكثر كشورها انجام مي شود و اطلاعاتي از موارد ايدز در سطح ملي گردآوري و به WHO فرستاده مي شود و بعد اينها به سيستم هاي نظاريتي تغيير دهنده كيفيت گزارش مي شوند. به طور قابل توجهي مقدار اين گزارشات از كشوري نسبت به كشور ديگر فرق مي كند. كمي ميزان گزارشات در كشورهاي در حال توسعه عادي است و سبب تضعيف مراقبتهاي حفظ سلامت و سيستم هاي اپيدميولوژي مي شوند. بعلاوه كشورها از تعريفهاي متفاوتي نسبت به ايدز استفاده مي كنند. يك مشكل اصلي گزارش در مورد ايدز اطلاعاتي است كه به ما در مورد طرح هاي انتقال و حدود ميزان عفونت ها مي دهد. چون تقريباً مربوط به 5 تا 10 سال اخير است در نتيجه فقط براي آگاهي دادن در مورد عفونت هاي ايدز جديد مفيد واقع مي شوند.

با وجود اين بيانات اين گزارش بعنوان يك ابزار دفاعي مهم تلقي مي شود و در تخمين ميزان شيوع ايدز و براي برنامه ريزي كوتاه مدت خدمات حفظ سلامت مفيد است. همچنين اين گزارشات در زمينه آمارگيري و صفات جغرافيايي جوامع تأثيد پذير و اهميت ارتباطي خطرات متنوع موجود، اطلاعاتي را فراهم مي كند. در بعضي شرايط، گزارشات ايدز مي توانند براي تخمين سريعتر طرحهاي عفونت HIV با بهره گيري از محاسبات قبلي استفاده بشوند. گزارشاتِ در مورد ايدز و مرگ و مير ناشي از ايدز شديداً در كشورهاي صنعتي با معرفي HAART (درمان ضد ويروسي بسيار فعال) كاهش داشته اند.

طرق انتقال ايدز:

هترو: تماسهاي دو جنس مخالف

Homo/Bi: تماسهاي جنسي بين دو مرد

IDV: مصرف كنندگان داروهاي تزريقي. اين طرز انتقال موارد ديگر رفتارهاي پرخطر را نيز شامل مي شود كه گزارش شده اند. منظور داروهاي تزريقي

Blood خون: خون و محصولات خوني

Perinatal جنيني: انتقال مادر به فرزند در حاملگي، تولد زايمان يا شير دادن.

NS مواد ناشناخته و غير اختصاصي

عفونتهاي انتقال يافته از راه جنسي قابل درمان:

يك طرز انتقال پيش غالب در HIV و STI آميزشهاي جنسي است. طرح و مقياسهاي جلوگيري از انتقال جنسي در STI و HIV مشابهند و جزو اهداف گردهمايي ها به حساب مي آيند. بعلاوه؛ يك مدرك قوي حمايت مي كند از اين موضوع كه مكانيسم هاي بيولوژيكي (زيست شناسي) مختلف در مورد STI، انتقال HIV را در افزايش عفونت هاي HIV ، استعداد عفونت به HIV كمك مي كنند. همچنين مشاهده كاهش شديد مقدار تراكم ويروس ايدز در ترشحات دستگاه تناسلي بعد از درمان مهم و قابل توجه است. روشهاي آگاهي دهنده در مورد STI مي توانند اطلاعات قابل قبولي را در زمينه انتقال جنسي ايدز و تماس شديد در ملاحظات رفتاري و همچنين در پيشبرد استفاده از كاندوم فراهم بكنند.

سرويسهاي خدماتي كلينيكي و پزشكي در مراقبت از STI يك نقطه دسترس مهم براي مردم در خطرات بزرگ برخاسته از ايدز و STI هستند. البته نه فقط در زمينه تشخيص و درمان، بلكه همچنين در مورد اطلاعات و آموزش و افزايش آگاهي ها. در نتيجه كنترل و جلوگيري از STI بعنوان يك طرح و برنامه عظيم در جلوگيري و پيشگيري از عفونت هاي ويروس ايدز بيماران ايدزي شناخته شده است. يكي از بنيان هاي كنترل STI مديريت و برنامه ريزي درماني كافي با بيماران علامت دار STI است كه شامل تشخيص و درمان و آموزش سلامت فردي و مشاورات پيشگيري از بيماري و اخطار و اطلاع رساني به شركاي جنسي است. نتيجتاً قسمت هاي مختلف طرح اطلاع رساني در مورد كنترل STI همچنين مي توانند اطلاعاتي را در زمينه جلوگيري و پيشگيري از HIV در يك كشور فراهم بكنند.

نشانگرهاي مراقبت و خدمات درماني بهداشتي:

برنامه هاي پيشگيري از ايدز وابسته است به تلاشهاي دو طرفه مراقبت و حمايت در مورد آنهايي كه درگير با ويروس ايدز و بيماران ايدزي هستند و همچنين بستگي به پيشگيري هدفمند براي همه مردم آسيب پذير در برابر عفونت دارد. اين خيلي مشكل است كه محدودة وسيعي از فعاليت ها را بوسيله يك يا فقط تعداد كمي نشانگر

(indication) جمع آوري و برداشت كنيم. هرچند كه يك نمونه از نشانگرهاي مراقبت سلامتي خوش ساخت مي تواند در شناسايي كلي توانايي ها و ضعف هاي سيستم هاي سلامتي بهداشتي كمك بكند. نشانگرهاي اختصاصي، همانگونه كه در غربالگري خون و آزمايشات ايدز در دسترس اند براي اندازه گيري ظرفيت خدمات بهداشتي كمك كننده هستند ودر مورد نتايج گزارش شده در مورد AIDS / HIV پاسخگو هستند.

دانش و آگاهي و رفتار:

در اكثر كشورها علم همه گير شناسي در مورد ويروس ايدز بوسيله رفتارهايي كه (از جمله: شركاي جنسي متعدد و استفاده از داروهاي تزريقي) افراد را در معرض خطر عفونت قرار داده پيش مي رود. اطلاعات در زمينه دانش و سطح اين رفتارهاي خطرناك بيان شده در مورد AIDS / HIV در تشخيص جمعيتهاي درگير با خطر عفونت به ايدز و همچنين در درك بهتر پويايي علم همه گير شناسي (اپيدميولوژي) بسيار مهم و اساسي هستند. اين اطلاعات بحراني در ارزيابي تغييرات اضافي بعنوان نتيجه اي از تلاشهاي پيشگيري هستند. يكي از اهداف اصلي دومين دوره سيستمهاي نظارتي ويروس ايدز، پيشبرد يك سيستم استاندارد از نشانگرها است كه در راهنماي ملي تعريف شده (مرجع: برنامه ريزان ملي ايدز، راهنمايي جهت آگاهي و آموزش، 00/17/ UNAIDS ) و ارزيابي منظم رفتارهايي كه روندهايي را در رفتار مورد ارزيابي قرار مي دهند و مداخله و همفكريهايي را مد نظر دارند.

نشانگرها در زمينه آگاهي دادن و همچنين تصورات غلط يك پيش نياز مهمي براي برنامه هاي پيشگيري هستند تا دانش مردم را دربارة انتقال جنسي بيماريها افزايش بدهند و بر تصورات غلط و بي ميلي نسبت به تغيير رفتارها غلبه كنند. نشانگرها در زمينه رفتارهاي جنسي و پيشبرد رفتارهاي جنسي سالم، هسته برنامه ريزي ها در مورد ايدز هستند. بويژه با جواناني كه هنوز از نظر جنسي فعال نيستند يا فعاليت جنسي آنها در حال حاضر آغاز شدن است چون اينها بيشتر متمايل به تغيير رفتار هستند تا بزرگترها.

نشانگرهاي پيشگيري:

كاندوم هاي زنان و مردان فقط ابزار قابل دسترسي هستند كه مي توانند از انتقال جنسي ويروس ايدز و ديگر بيماري هاي STI جلوگيري كنند. افرادي كه بيشتر در معرض خطر انتقال جنسي HIV قرار مي گيرند، بايد از كاندوم هاي با كيفيت بالا بهره مند شوند. فعاليت هاي تكميلي برنامه هاي ايدز احتماا دسترسي بيشتر به كاندوم را افزايش مي دهد. اين فعاليت ها بايد مستقيماً به مناطق داراي مشكل ارجاع داده شوند تا در آنجا به آگاهي مردم رسانده شوند. نشانگرهاي احتمال دسترسي به كاندوم را آسان مي سازند اگر چه حتي اگر كاندوم ها به طرز وسيعي در دسترس باشند باز به اين معني نيست كه همه مردم مي توانند به آنها دسترسي پيدا كنند.

منابع:

اطلاعات موجود در اين اوراق مستند اپيدميولوژيكي از منابع متعدد و مختلفي جمع آوري مي شوند كه شامل گزارشات جهاني منطقه اي و كشوري و مدارك و مقالات منتشر شده و پوسترها و همايش ها كه در كنفرانسهاي بين المللي و براوردهاي حاصل از WHO/ UNAIDS و ديگر آژانسهاي كشوري هستند. اين قسمت شامل يك ليست از منابع مربوطه است كه براي آمارسازي اوراق مستند استفاده مي شوند. منابع قابل دسترسي ديگر همان سيستمهاي انتخاب شده ملي در وب سايت هاي اينترنتي مي توانند باشند كه شامل اطلاعاتي اضافي در مورد STI و ايدز هستند و به طور منظم نيز تجديد مي شوند. هر چند كه WHO و UNAIDS درست و كامل بودن اين سايت ها را تضمين نمي كنند و مسؤول خسارت هاي وارده از استفاده از اين سايت ها نخواهد بود.

واکسن:
يك شركت آمريكايى اعلام كرده است كه ممكن است ظرف پنج سال آينده واكسن بيمارى ايدز در دسترس قرار گيرد.

قرار است شركت "واگسجن"، كه مراحل نهايى آزمايش واكسن ايدز را روى انسان انجام مى دهد، در اجلاس ايدز در بارسلون، اسپانيا، اعلام كند كه نتايج اين آزمايش ها سال آينده معلوم خواهد شد.

در همان حال، سازمان موسوم به "ابتكار عمل بين المللى براى واكسن ايدز" هشدار داده است كه از هم اكنون بايد تلاش كرد تا هزينه استفاده از واكسن اين بيمارى در حدى باشد كه بتوان آن را در دسترس كشورهايى قرار داد كه بيش از همه به آن نياز دارند.

دو شركت دارويى "روش" سوييس و "تريمريس" آمريكا گفته اند كه دارويى را تكميل كرده اند كه قبل از اين كه ويروس عامل ايجاد بيمارى ايدز - اچ آى وى - وارد سلول ها شود، مى تواند آن را از بين ببرد.

اكثر داروهاى ايدز كه در حال حاضر مورد مصرف قرار مى گيرد تنها بعد از ورود ويروس بيمارى به سلول انسان مى تواند با اين بيمارى مقابله كند.
داروی ضد ایدز ایرانی سر و صدای زیادی در مجامع علمی جهان ایجاد کرده و زمانی که رئیس انستیتو ملی سلامت آمریکا می گوید چنین دارویی در کنار دستاورد جدید دانشمندان این انستیتو در کشف نقطه ضعف ویروس ایدز می تواند در مبارزه قطعی با این ویروس مثمر ثمر باشد، بیش از پیش ارزش فعالیت محققان ایرانی مشخص می شود. این مشاوره سازمان جهانی بهداشت ضمن تشریح جزئیات این کشف بی سابقه معتقد است تولید واکسن قطعی ایدز دور از ذهن نخواهد بود.
دکتر الیاس زرهونی - رئیس انستیتو ملی سلامت آمریکا در مریلند این کشور با اشاره به بی سابقه بودن دستاورد دانشمندان این انستیتو در فرآیند جهانی مبارزه با ایدز گفت: آنچه که من درباره آن با شما صحبت می کنم، در حقیقت ثمره تلاشی است که طی حدود ۲۰ سال تداوم داشته است. مشکلی که طی دو دهه با آن مواجه بوده ایم، جهش ها و تغییرات دائمی ویروس HIV است که در مقایسه با سایر ویروس های مهلک همچون آبله و سرخک بحرانی تر است.
مشاور کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری ریگان در ادامه افزود: مشکل اصلی ما این بوده است که ویروس HIV دارای میلیون ها فرم در بدن میلیون ها مبتلاست و در نتیجه غیر ممکن به نظر می رسد که بتوان میلیون ها فرم از واکسن آن را نیز تولید کرد. پس تلاش کردیم تا بخشی ازویروس HIV را کشف کنیم که ثابت بوده و تغییر ناپذیر باشد و بر اساس آن نقطه که در حقیقت نقطه ضعف ویروس HIV محسوب می شود گام در راه پیچیده تولید واکسن ایدز برداریم.
وی که معتقد است کشف واکسن قطعی ایدز یکی از مشکل ترین چالش های علمی دانشمندان در عصر حاضر است، افزود: ما تاکنون موفق شده ایم که یک بخش از نقطه ضعف ویروس HIV را کشف کنیم و مطمئن هستیم که ممکن است نقاط دیگری هم وجود داشته باشند.
زرهونی که در ماه مه سال ۲۰۰۲ و به دستور جورج بوش رئیس جمهور آمریکا به عنوان پانزدهمین رئیس انستیتو ملی سلامت آمریکا برگزیده شده است، طی سالهای اخیر ضمن دو برابر کردن بودجه این انستیتو، موفق به تهیه نقشه راه تحقیقات نوین پزشکی در آمریکا شده است.
وی در این خصوص گفت : در این انستیتوی بزرگ بیش از ۱۸ هزار دانشمند، متخصص و کارمند زبده در عرصه تحقیقات نوین پزشکی آمریکا با بودجه ای بالغ بر ۶/۲۸ میلیارد دلار مشغول به فعالیت و ارایه دستاورد های نوین پزشکی و مهندسی پزشکی هستند.
دارنده نشان طلای جامعه پرتوی ایکس آمریکا در ادامه گفت: نگرش های گوناگونی نسبت به ساخت واکسن ایدز وجود دارد. در کل ساخت واکسن برای سایر بیماری ها آسان تر از بیماری مهلک ایدز است چون ما در این فرآیند با تغییرات و جهش های مختلفی مواجه هستیم.
دکتر زرهونی که برنده دو نشان ویژه Paul Lauterbur در خصوص تحقیقات نوین فناوری MRI در آمریکا نیز شده است، به دانش گسترده و ارزشمند دانشمندان ایرانی در فرآیند مبارزه و یافتن شیوه های نوین درمانی علیه ایدز اشاره کرد و گفت: ما با دانشمندان بین المللی و از جمله دانشمندان ایرانی همکاری داریم. در حقیقت ما مرزهای موجود را شکسته و تلاشی بین المللی را علیه ایدز به راه انداخته ایم.
وی که تحقیقات نوینش در عرصه پرتونگاری‌ مقطعی‌ یا Tomograph (فن‌ تشخیص‌ امراض‌ از روی‌ عکسبرداری‌ با اشعه‌ مجهول‌) به پیشرفت های ارزشمندی در دانش تصویربرداری پزشکی منجر شده است در ادامه تاکید کرد: نمی توان دانشمندان ایرانی را نادیده گرفت. زمانی که دنیا با چالش هایی همچون ایدز مواجه است، همکاری جامعه علمی و پزشکی جهان با دانشمندان ایرانی ضروری است.
وی ساخت داروی ایرانی ضد ایدز موسوم به iMOD را خبری خوش برای جهان عنوان کرد و گفت: پیش بینی می کنم دانشمندان ایرانی در سالهای نه چندان دور از پیشرفت حیرت آوری در عرصه های نوین پزشکی برخوردار شوند.
عضو ارشد آکادمی ملی انستیتو علوم پزشکی آمریکا در ادامه گفت: ما از همکاری با دانشمندان ایرانی در فرآیند پیچیده مبارزه با ایدز استقبال می کنیم.
دکتر زرهونی که در سابقه درخشان کاری خود حضور در بورد علمی انستیتو ملی سرطان آمریکا به عنوان عضو ارشد و سمت مشاوره سازمان جهانی بهداشت و نیز مشاور کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری ریگان را دارد، افزود: با شناسایی چنین نقطه ضعفی، مردم در آینده منتظر کشف واکسن قطعی ایدز باشند. همکاری دانشمندان ایرانی و دانشمندان آمریکایی در عرصه های نوین پزشکی می تواند ثمرات گوناگونی از جمله نزدیکی هرچه بیشتر دو ملت به هم داشته باشد.

شركت توليد كننده داروي ايراني ايمود كه با بالابردن سطح ايمني بدن موجب بهبود كيفيت زندگي و افزايش طول عمر بيماران مبتلا به ايدز مي‌شود سرانجام پس از ماهها تلاش توانست اين دارو را در سازمان حمايت از مالكيت معنوي( وايپو) ثبت كند و به اين ترتيب نگراني در مورد ثبت اين داروي ايراني، حفط حقوق مالكيت معنوي اين دارو و صدور آن به كشورهاي خارجي از بين رفت.

كشورهاي مختلف آسيايي، اروپايي و آفريقايي اكنون براي خريد اين دارو به شركت توليد كننده آن مراجعه كرده‌اند، برخي از اين كشورها قرارداد خريد را امضا كرده‌اند و برخي ديگر نيز مراحل نهايي عقد قرارداد را طي مي‌كنند.
وزير بهداشت ایران 14 بهمن سال 85 در مراسم رسمي معرفي داروي گياهي ايراني ايدز گفته بود: اين دارو سطح ايمني بدن( cd4) بيماران را از حدود 350 تا 400 به بيش از دو برابر ارتقا مي‌دهد و به اين ترتيب بيماران را در برابر عفونتهاي ثانويه كه عامل مرگ بيماران مبتلا به HIV است، مقاوم مي‌كند.
داروهايي كه قبلاً براي درمان بيماري ايدز استقاده مي‌شد داروهاي شيميايي بودند كه به عنوان داروهاي ضد ويروس كاربرد داشتند اما در بيش از 30 درصد موارد به علت عوارض اين داروها مجبور به عوض كردن دارو يا دوز مصرف آن بوديم اما اين دارو هيچ عارضه اي ندارد ضمن اينكه هزينه اين دارو از داروهاي شيميايي بسيار كمتر است كه البته ممكن است به صورت تنها يا همراه با داروهاي ضد ويروس مصرف شود.
ساخت اين دارو به ابتكار دانشمندان ايراني طي 6 سال در 15 مركز مختلف تحقيقاتي به سرانجام رسيد و مطالعات باليني و پايه زيادي براي اثبات اثربخشي، كيفيت و نداشتن عوارض آن انجام شد.

پاسخ به پرسشهاي مهم پيرامون ايدز

مقدمه

بيماريهاي مقاربتي از بيماريهاي خيلي شايع در جهان هستند. اين بيماريها خيلي شايع در جهان هستند. اين بماريها بطور عمده در نتيجه تماس جنسي با فرد آلوده و يا از طريق مادر آلوده به كودك منتقل مي شوند، ولي ممكن است استفاده از سرنگ و سوزن مشترك در معتادان تزريقي نيز سبب ابتلا به اين بيماريها گردد.

بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهاني بيشتر از 330 ميليون مورد جديد بيماريهاي مقاربتي قابل درمان از جمله سوزاك و سيفيليس سالانه در دنيا بروز مي نمايد و در واقعه روزانه شاهد بروز حدود يك ميليون مورد جديد از بيماريهاي مقاربتي در جهان هستيم.

طبق گزارش منابع معتبر جهاني، بيماريهاي آميزشي در دنيا رو به افزايش است و نظر به مسري بودن اين بيماريها و عوارض ناشي از عدم درمان و پيشگيري آن، كنترل بيماريهاي آميزشي ضروري مي باشد.

چون بيماريهاي منتقله از راه تماس جنسي موضوع حساسي است و صحبت كردن آشكار در مورد آنها، در كشورهاي مختلف از جمله ايران آسان نيست و سبب بدنامي مي شود، بيماران يا بموقع براي درمان مراجعه نمي كنند و يا براي درمان به درمانگران سنتي مراجعه ميكنند. لذا بخوبي معالجه نمي شوند و سبب انتقال و گسترش بيماري مي شوند.

در صورت بي توجهي و عدم درمان بموقع اين بيماريها، ممكن است عوارض جدي مانند نازايي، حاملگي خارج از رحم، سرطان گردن رحم، خونريزي شديد و پارگي لوله هاي رحمي پيش آيد كه منجر به مرگ هم مي شود. در دو سوم يا بيشتر زنان باردار مبتلا به سيفيليس اوليه عفونت از طريق جفت به جنين سرايت مي كند. عواقب بيماريهاي آميزشي فقط به خود بيماران محدود نمي شود. اگر زنان باردار مبتلا به بيماريهاي آميزشي شوند، ممكن است پي آمدهايي نظير، سقط خودبخود، تولد زودرس، مرده زايي، مرگ داخل رحم، تولد با وزن پايين و عفونت چشمها و ريه ها در جنين و نوزاد ايجاد شود.

ابتلا به بيماريهاي آميزشي، خطر آلودگي به ويروس ايدز را افزايش مي دهد و موجب بروز بيماري ايدز و مرگ بيماران مي شود
آلودگي به ويروس ايدز و بيماري ايدز چيست؟

بيماري ايدز مرحله نهايي آلودگي به ويروس ايدز است و ممكن است بين 10تا 17سال پس از آلودگي با ويروس ايدز اتفاق افتد. افراد آلوده به ويروس ايدز سالها بدون داشتن علامت زندگي مي كنند و آلودگي را منتقل مي نمايند. بيماران حدود 3 ـ 5/2 سال پس از تشخيص بيماري ايدز مي ميرند.
چگونه انسان به ويروس ايدز آلوده مي شود؟

ويروس ايدز از طريق مني، ترشحات مهبلي در زنان، تماس جنسي بدون استفاده بوسيله كاندوم، خون و فرآورده – هاي خوني آلوده، تزريق سوزن آلوده اشتراكي و مادر آلوده، به نوزادش قبل از تولد، هنگام تولد و بلافاصله بعد از زايمان انتقال مي يابد.

آيا تماسهاي عادي و معمولي باعث انتقال آلودگي مي شود؟

خير. ويروس ايدز از طريق تماسهاي معمولي و عادي مانند دست دادن، بغل گرفتن، بوسيدن صورت، غذا خوردن از يك ظرف مشترك، مسافرت در يك اتوبوس، استفاده از استخر شناي عمومي و توالت عمومي منتقل نمي گردد.

آيا ويروس ايدز از راههاي تنفسي، گوارشي و يا از طريق تماسهاي معمولي خانوادگي و يا در محيط كار، مدرسه و اردوگاههاي جمعي كاري و يا تفريحي منتقل مي شود؟

خير.
چگونه مي شود از آلودگي به ويروس ايدز از طريق تماس جنسي جلوگيري نمود؟

پرهيز از انحراف جنسي، پاي بندي به اصول زندگي زناشويي، داشتن يك شريك جنسي (همسر) و استفاده از كاندوم از انتقال عفونت جلوگيري مي كنند.
آيا ابتلا به بيماري آميزشي مانند سوزاك و سيفليس، آلودگي به ويروس ايدز را تسهيل مي كند؟

بله. تمام بيماريهاي مقاربتي سبب افزايش خطر آلودگي به ويروس ايدز مي شوند.

آيا آلودگي به ويروس ايدز از طريق شير مادر آلوده امكان دارد؟

بله. ويروس ايدز در شير مادر وجود دارد و مي تواند از اين طريق كودك را آلوده نمايد.

آيا آلودگي از طريق خون و فرآورده هاي خوني امكان پذير است؟

بله. ويروس ايدز از راه خون و فرآورده هاي خوني آلوده منتقل مي شود. چون امروزه نمونه هاي خون اهدايي مورد آزمايش قرار مي گيرند و خونهاي آلوده دور ريخته مي شوند، خطر سرايت از اين راه بين 3تا 5درصد است.
آيا تزريق موجب انتقال ويروس ايدز مي شود؟

بله. اگر سرنگ و سوزن آلوده باشند، استفاده اشتراكي از سرنگ و سرسوزنهاي آلوده در معتادان تزريقي يكي از راههاي انتقال آلودگي است. بايد به طور مطلق از تزريقات غير ضروري خودداري كرد و از سرنگ و سوزني كه مطمئن هستيم ضدعفوني شده است، يا يكبار مصرف استفاده كرد.
آيا خالكوبي و سوراخ كردن گوش موجب انتقال آلودگي مي شود؟

بله. خالكوبي و سوراخ نمودن گوش بوسيله سوزن و وسايل آلوده، سبب انتقال بيماري ايدز مي گردد.

آيا تاكنون واكسني عليه بيماري ايدز ساخته شده است؟

متاسفانه خير، ولي تحقيقات براي ساختن واكسن ادامه دارد. در يك مورد كه خبر آن نيز در بخش واكسيناسيون همين سايت درج شده به نتايج قابل ملاحطه اي دست ياقته اند

آيا آلودگي و بيماري ايدز درمان دارد؟

متاسفانه درمان موثري ندارد. استفاده از داروهاي موجود فقط كمي طول عمر را زياد مي كند و مرگ را به تعويق مي اندازد. اين داروها فوق العاده گران بوده، عوارضي سخت و جدي دارند.

ويروس ايدز از كجا آمده است؟

مشخص نيست. از هر كجا كه آمده باشد فرقي نمي كند. مهم اين است كه بايد سعي شود آلودگي رخ ندهد. ويروس در همه كشورها وجود دارد.

ويروس ايدز اولين بار در كدام كشور پيدا شد؟

اولين بار در سال 1981 ميلادي در بين هم جنس بازان در آمريكا پيدا شد. شواهدي وجود دارد كه قبل از اين تاريخ هم، بيماري ايدز در چند منطقه جهان وجود داشته است.

آيا خطر آلودگي و ابتلا در زن و مرد مساوي است؟

زنان در معرض خطر بيشتري قرار دارند.

آيا كودكان هم ايدز مي گيرند؟

بله، در كودكان آلوده زودتر از بالغين علائم بيماري ايدز ايجاد مي شود و مرگ و مير آنها نيز زياد است.

آيا كار كردن با كسي كه آلوده به ويروس ايدز است اشكال دارد؟

خير، همكاران آلوده خطري براي ديگران در محيط كار ندارند.

چرا در محيط كار، بيماران از همكاران آلوده به ما منتقل نمي شود؟

زيرا آلودگي از طريق خون و ترشحات جنسي اتفاق مي افتد و در محيط كار تماسي با خون و ترشحات جنسي وجود ندارد.

آيا تماس نزديك و دائم روزانه در محيط كار با همكاران آلوده، سبب انتقال آلودگي مي گردد؟

خير، خطري ندارد. استفاده از تلفن مشترك و كاركردن در كنار هم در محيط كار و حتي استفاده از يك ليوان و فنجان سبب انتقال آلودگي نمي شود.

آيا افراد آلوده اجازه كار ندارند؟

بله، تا زماني كه قدرت كار دارند و علامتي نشان نداده اند، مي توانند مانند سايرين كار كنند. آلودگي به ويروس ايدز مانعي براي كاركردن نيست. اگر هم علامتي نشان دادند بايد زير نظر پزشك قرار گيرند و در كنار ديگران بكار مشغول باشند.

آيا مسافران بطور اتفاقي در يك كشور خارجي آلوده مي شوند؟

خير، آلودگي از راه تماس جنسي با فرد آلوده اتفاق مي افتد. دست دادن، سرفه، عطسه، بودن در اتوبوس، مترو و استفاده از تلفن عمومي سبب آلودگي نمي شود.

آيا ويروس ايدز از طريق اقدامات پزشكي، دندانپزشكي، و آزمايشگاهي منتقل مي شود؟

بله، اگر پزشك و يا دندانپزشك آلوده باشند و رعايت احتياط را نكنند و يا اگر وسايل درماني آنها آلوده شده باشند و بدون رعايت ضدعفوني مورد استفاده قرار گيرند، آلودگي انتقال مي يابد.

اعتياد ايدز و هپاتيت در زندان

با استفاده از مقاله محمد فلاح ( دبير كل سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر رياست جمهوري ايران)

اعتياد ، سالها تنها به عنوان يك « جرم » شناخته مي شد و فرد معتاد را صرفاً يك « مجرم » مي شناختند . تحقيقات جامعي كه به ويژه در دانشگاه « يل » انجام گرفت بروز تغييرات شيميايي و حتي ، فيزيكي در بافت مغز افراد معتاد را به اثبات رساند و كارشناسان ، امروزه اعتياد را يك بيماري مزمن و عود كننده مي شناسند كه به صورت حمله هاي متناوب « احساس نياز » و « مصرف » ماده مخدر تظاهر مي يابد . متأسفانه به نظر مي رسد كه در برخورد با معضلات و مشكلاتي كه اهميتي به مراتب كمتر از اعتياد دارند منطقي تر برخورد مي شود . عذر يك فرد سيگاري كه با قيافه حق به جانب ادعا مي كند كه « مجبور است » سيگار بكشد ؛ به راحتي پذيرفته مي شود و خيلي مؤدبانه از او مي خواهند كه در محل مجزايي به استعمال دخانيات مشغول شود .

اين در حالي است كه نگاه صرفاً مجرمانه به شخص معتاد ، از او تنها و تنها انتظار « ترك » و آن هم « خيلي فوري » دارد . دكتر آلن لشنر «Alan Leshner » دبير انستيتو ملي مبارزه با مواد مخدر معتقد است كه هيچ نيازي در انسان ، قوي تر و شديدتر از احساس نياز يك معتاد به مصرف مواد مخدر نيست .

اعتياد در ايران

كشور اسلامي ايران به علت قرار داشتن در شاهراه ترانزيت مواد مخدر و نيز جايگاه نسبتاً موجه مصرف ترياك در فرهنگ ايراني ، همواره با خطر و عوارض اجتماعي اعتياد روبرو بوده است .

تخمين زده مي شود كه حدود 2 ميليون نفر معادل 3 درصد از كل جمعيت ايران به نوعي از مواد مخدر استفاده مي كنند . پس از پيروزي انقلاب اسلامي به ويژه در يك دهه اخير اقدامات بسيار جدي و مؤثري در مقابله با گروههاي قاچاق و توزيع مواد مخدر صورت گرفته است . با اين حال ، افزايش شيوع اعتياد در جمعيت زنان همه و همه حقايقي هستند كه لزوم برخورد ريشه اي تر و منطقي تر با اين معضل ملي را طلب مي كنند .

نكته مهمي كه در اين مجال قصد پرداختن به آن را داريم ؛ پرداختن به مشكلات بهداشتي و بيماريهاي عفوني خطرناك است كه يك فرد معتاد را در جامعه و محيط زندان تهديد مي كنند و با توجه به ارتباط اين افراد با كل جامعه ، آنها را به منابع خطرناكي براي انتشار بيماريهاي عفوني خطرناكي چون ايدز و هپاتيت تبديل مي سازند .

ايـدز

از زماني كه نخستين مورد بيماري ايدز در سال 1981 در كشور آمريكا گزارش شد تا كنون بالغ بر 3 ميليون مورد ثابت شده بيماري ايدز از 208 كشور جهاني به سازمان جهاني بهداشت ( WHO ) گزارش شده است و به گزارش همين سازمان ، امروزه حدود 1/36 ميليون نفر انسان زنده آلوده به ويروس ايدز در جهان زندگي مي كنند.

آمار رسمي منشر شده در انتهاي سال 1380، تعداد مبتلايان به عفونت ويروس ايدز در ايران را 3109 نفر عنوان مي كند . در حاليكه كارشناسان و متخصصين امر، اين رقم را به حدود 25 هزار نفر تخمين مي زنند

بر اساس آمارهاي جهاني ، حدود 80 درصد از عفوتنهاي ويروس ايدز از راه تماس و رابطه جنسي ، 12 درصد از طريق اعتياد تزريقي و استفاده از سرنگهاي آلوده و مشترك و 4 درصد از طريق انتقال فرآورده هاي خوني آلوده منتقل مي شوند .

اين در حالي است كه متخصصين و كارشناسان معتقدند كه الگوي انتقال ويروس ايدز در كشور ما متفاوت است و برآورد مي شود كه 31 درصد از موارد ابتلا در ايران از طريق اعتياد تزريقي ، 25 درصد از راه انتقال خون و فرآورده هاي خوني آلوده و 11 درصد متفرقه انتقال مي يباند .

به اين ترتيب در مي يابيم كه افراد معتاد و به ويژه ، معتادان تزريقي به طرز فاحشي بيشتر از افراد عادي جامعه در معرض خطر آلودگي با ويروس ايدز ( HIV ) قرار دارند .

هپـاتـيت

هپاتيت به معني التهاب كبد است و 5 نوع ويروس هپاتيت D ، C ،B ،A و E شايع ترين و مهمترين علت اين بيماري به شمار مي روند .

هپاتيتهاي ويروسي شايع ترين علت بيماريهاي مزمن كبدي و سرطان كبد شناخته شده اند و سازمان بهداشت جهاني سرطان و سيروز كبدي ناشي از هپاتيت B را نهمين علت مرگ و مير در تمامي دنيا معرفي كرده است .

ويروسهاي هپاتيت نوع B وC مهمترين و خطرناكترين نوع هپاتيتهاي ويروسي را ايجاد مي كنند ودرست مانند ويروس ايدز ، اعتياد تزريقي و انتقال فرآورده هاي خوني آلوده ، مهمترين راه انتقال آنها به شمار مي روند و معتادان تزريقي ، باز هم به عنوان گروه پر خطري شناخته مي شوند كه بيش از افراد عادي جامعه در معرض آلودگي با اين نوع ويروسها قرار دارند .

در خصوص بيماري هپاتيت نوع B كه 2 ميليون نفر را در ايران مبتلا نموده است ، 3 درصد جمعيت كشور را پوشش مي دهد .

زنـدان

جرمهايي كه افراد زنداني به علت انجام آنها در زندان به سر مي برند اغلب همان رفتارهاي پر خطري هستند كه فرد را در معرض ابتلاء به بيماريهاي عفوني خطرناكي چون ايدز و هپاتيت قرار مي دهند . ( اعتياد تزريقي ، بي بند و باري جنسي ، خشونت و ... ) از سوي ديگر ، محيط زندان براي بسياري از افراد ، نخستين فرصت زندگي براي آشنايي با اعمال خلافي چون اعتياد و بي بند و باري جنسي محسوب مي شود .

با وجود تمام ممنوعيتها و مراقبتها ديده مي شود كه رفتارهاي پر خطري چون اعتياد تزريقي ، اشتراك سرنگ ، خالكوبي ، رابطه جنسي و ... در بين زندانيان از شيوع بالايي برخوردار است .

زندانيهاي معتاد در اثر پيامدهاي رواني ماده مخدر و يا در ازاي دريافت پول يا دارو گاهي تن به روابط جنسي نامشروع مي دهند . از سوي ديگر، ممنوع بودن استفاده از مواد مخدر و در دسترس نبودن وسيله مناسب تزريق گاهي افراد معتاد را مجبور مي سازد كه از هر راه و به هر شيوه اي متوسل شود تا ماده مخدر را به بدن خود برساند . ديده شده است كه در برخي موارد 15 تا 20 نفر از يك سرنگ آلوده مشترك استفاده مي كنند و استفاده از وسايل معمولي مانند مغز خودكار به يك جهت تزريق مواد مخدر چندان ناشايع نيست .

بر اساس اطلاعات موثق و تأييد شده اي كه از زندانها و مراكز بازپروري كشور به دست آمده است ، عده بسياري از ساكنان اين مراكز بخصوص در استانهاي كرمانشاه و كرمان از نظر عفونت با ويروس ايدز ، ويروس هپاتيت ، مثبت هستند .

از سوي ديگر ، زندانها ، ديگر چهار ديواريهاي بلند و جدا از جامعه به شمار نمي روند . خيلي از زندانيها دوره حبس كوتاه دارند و بسياري از آنها در دوران مرخصي و يا پس از آزادي به جامعه باز مي گردند و با جامعه در ارتباط هستند .

در تحقيقي كه در كشو رآمريكا انجام گرفت ديده شد كه 51 درصد از زندانيان و 12 ساعت پس از آزادي ، يك رابطه جنسي داشته و 11 درصد آنها در نخستين روز آزادي به تزريق مواد مخدر روي آورده اند .

يك فرد معتاد زنداني نه تنها خود در معرض آلودگي به بيماريهاي خطرناكي چون ايدز و هپاتيت قرار دارد بلكه مي تواند به عنوان يك ناقل عمل كرده و عوامل عفوني خطرناك را به داخل انتقال دهد .

اقدامات صحيح

زندان براي بسياري ، نخستين فرصت آشنايي با اعمال خلاف است . با اين حال ، براي بسياري از افراد هم اولين و تنها فرصت بهرمند شدن از امكانات بهداشتي و درماني به شمار مي رود .

كم نيستند افرادي كه فرصت معاينه و بررسي جامع و دقيق پزشكي را براي نخستين بار در زندان بدست مي آورند . پس ، پسنديده است كه ما هم از اين فرصت استفاده كرده و :

1- با آموزش صحيح آنها را از رفتارهاي پرخطر آگاه كرده و رفتارهاي سالم و صحيح را به آنها آموزش دهيم .

2- با انجام بيماريابي ، زندانيان بيمار و معتاد را در بدو ورود به زندان شناسايي كنيم .

3- زندانيهاي بيمار و معتاد را افراد نيازمندي بدانيم كه درمان كامل آنها مي تواند از خطر جدي انتشار آلودگي بين زندانيان و نيز انتقال به محيط خارج از زندان جلوگيري كند .

4- با پيگيري كارآمد زنداني پس از آزاد شدن از زندان ، از سوي آوردن مجدد وي به اعمال رفتارهاي پر خطر جلوگيري نماييم .

استراتژيهاي كاهش آسيب

در آخرين دستورالعمل انجمن طب اعتياد آمريكا ، فصل مجزايي به معرفي روشهاي كاهش آسيب در معتادان تزريقي اختصاص يافته است .

امروزه كارشناسان معتقدند كه انتظار ترك آني و اصلاح فوري و كامل از يك فرد معتاد كه با مشكلات فرهنگي ، اقتصادي و اجتماعي متعددي دست به گريبان است چندان انتظار واقع بينانه اي به نظر نمي رسد و پيشنهاد مي كنند كه با آموزش صحيح رفتارهاي كم خطر و بهداشتي لااقل از آلودگي وي با انواع بيماريهاي خطرناك و مسري جلوگيري به عمل آيد .

به اين ترتيب ، علاوه بر اينكه فرد معتاد و كل جامعه در مقابل ابتلاء و انتقال عوامل عفوني خطرناك مصون مي مانند ، خود اين تغييرات رفتاري اندك مي توانند زمينه ساز اصلاحات بزرگتر و ترك كامل ماده مخدر توسط فرد معتاد گردند .

در بسياري از كشورها امكان دستيابي فرد معتاد به سرنگ استريل چه در جامعه و چه در داخل زندان ، حتي شرايط و ضوابط خاصي وجود دارد. دسترسي فرد معتاد به داروي متادون نيز اقدام ديگري است كه كارشناسان معتقدند لااقل سبب مي گردد كه فرد معتاد از رفتار پرخطرتزريق به شيوه كم خطر تر خوردن ماده مخدر روي آورد .

به هر حال، تجربه نشان داده است كه منع كردن انسانها از يك رفتار اشتباه بدون جايگزين كردن يك رفتار صحيح ، اغلب نتيجه اي جز تلاش انسانها براي دستيابي به آن رفتار اشتباه از شيوه هايي به مراتب خطرناك تر و اشتباه تر به بار نخواهد آورد .

خلاصه

بطور خلاصه ، يك فرد معتاد در حقيقت انسان بيماري است كه به دليل مشكلات فرهنگي ، اقتصادي و اجتماعي متعدد و نيز احساس نياز شديد و ناگهاني به مصرف ماده مخدر ، بسيار در معرض انجام رفتارهاي مخرب و زيانبار قرار دارد . جمعيت معتاد و زندانهاي كشور در يك نگاه واقع بينانه و بر اساس آمارهاي متعدد داخلي و خارجي ، كانونهاي مناسبي براي ابتلاء و انتقال بيماريهاي عفوني مهم و خطرناكي چون ايدز و هپاتيت هستند و برخورد ريشه اي و كارشناسي با موضوع اعتياد و رسيدگي عاجل به وضع بهداشتي زندانهاي كشور بايد در رأس برنامه هاي سياستگزاران و دست اندركاران مربوطه قرار گيرد .

منبع: 
 [COLOR=#000000]پايگاه اطلاع رساني پزشكان ايران

http://www.irteb.com

   
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”