"کوروش کبیر " سینمایی میشود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 191
تاریخ عضویت: جمعه 28 فروردین 1388, 9:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 870 بار
سپاس‌های دریافتی: 695 بار

"کوروش کبیر " سینمایی میشود

پست توسط atlantik »

ابتکار نوشت:

تازه ترين خبرها از توافقات اوليه براي ساخت فيلمسينمايي کوروش با هزينه‌اي بالغ بر 70 ميليون دلار حکايت مي‌کند. ساختفيلم کوروش در حالي در آستانه کليد خوردن قرار گرفته است که طرح بحث مکتبايراني و تجليل‌هايي که از سوي رئيس دفتر رئيس جمهور و همچنين رئيس سازمانميراث فرهنگي از اين پادشاه ايران باستان به عمل آمده با واکنش‌هايي ازسوي برخي فعالان مذهبي و سياسيون مواجه شده است.

پس از پرده‌بردارياز منشور تاريخي حقوق بشر کورش، توسط دکتر احمدي‌نژاد، در موزه ملي ايران،اهالي هنر هفتم که بطور معمول با مشکل کمبود سوژه‌هاي ناب روبرو هستند رابر آن داشت تا اين فرصت را غنيمت شمرده و اين اتفاق ميمون را به سوژه‌ايبراي ساخت انواع پروژه‌هاي سينمايي و تلويزيوني تبديل کنند.

امااين «علي معلم»، تهيه‌کننده و منتقد حرفه‌اي سينما بود که گوي سبقت را ازديگر همکارانش ربود و مرحله‌ نخست كار بر روي اين اثر بين‌المللي (به زعمخودش) را با امضاي توافق‌نامه‌، كارگرداني پروژه‌ سينمايي «كوروش كبير» با«مسعود جعفري جوزاني»، كارگرداني كه در ساليان گذشته از ابتداي دهه60 تاامروز جايگاه ويژه‌اي در آثار متعدد خود از «جاده‌هاي سرد» و «شير سنگي»تا مجموعه‌ عظيم «در چشم باد» را در کارنامه‌اش دارد، آغاز کرد.

تهيه‌كنندهاين پروژه در آن زمان ، جايگاه شخصيت كوروش از جهت تاريخي و ملي،پايه‌گذاري امپراتوري چندمليتي و بزرگ جهان، بنيانگذاري حقوق بشر و احترامبه اديان 600 سال پيش از ميلاد، پذيرش اين شخصيت تاريخي از جانب اديانالهي (بخصوص ذكر اين شخصيت در قرآن كريم با عنوان ذوالقرنين) و همچنينشرايط امروز جهان كه قدرت‌هاي بزرگ و بي‌تاريخ درصدد نفي جايگاه ايران درمعادلات جهاني هستند، از دلايل عمده اقدام به ساخت اين پروژه‌ ملي عنوانکرد.

اما در همين راستا؛ به تازگي «علي معلم» از هزينه 70ميليوندلاري توليد اين فيلم عظيم تاريخي خبر داده است. اين تهيه‌کننده و منتقدسينما، علاوه بر بيان اين مطلب، افزوده: متاسفانه هميشه دستگاه مسئوليوجود داشته که خيلي بزرگ ديده شده ولي هيچوقت نتوانسته کار خاصي انجامبدهد و آن شوراي عالي انقلاب فرهنگي است؛ به شخصه هيچوقت نفهميدم اين شورامشخصا چه کار مي‌کند. اين تهيه‌کننده سينما همچنين درباره مراحل تهيه فيلم«کوروش» گفته: اين پروژه، پروژه بلند مدتي است و حداقل مطالعات آن 5/1سال‌ بطول مي‌انجامد. نکته ديگر اينست که اين پروژه نيازمند سرمايه‌گذاريکلان است و ممکن است به اندازه کل گردش مالي سينماي ايران هزينه ببرد.فيلم «کوروش» ممکن است 70 ميليون دلار هزينه ببرد و پروژه‌اي نيست که بشودبه همين سادگي آن را انجام داد اگر هم در سطح پائين انجام شود. مي‌شود مثليکي از همين فيلم‌هايي که امروز ساخته مي‌شود و تا رامهرمز و کرج هم بردندارد!

«معلم» همچنين خاطر نشان ساخته: تاکنون و در مسير اين پروژهنزديک به 6 هزار ايميل از افراد مختلف دريافت کرده‌ام که آمادگي خود رابراي کمک به اين پروژه از يک تا 100 هزار دلار اعلام کرده‌اند. نکته عجيباينست که هيچکدام از مسئولان فرهنگي ما تا به حال يک کلمه درباره اينپروژه اظهارنظر نکرده‌اند و اگر هم حرفي زده‌اند اين بوده که خودمان داريمچنين پروژه‌اي مي‌سازيم. من نمي‌دانم پروژه آنها در چه حدي است.

ويهمچنين درباره پيش‌بيني‌اش از کسب موفقيت توسط فيلم «بدرود بغداد» نمايندهايران در اسکار نيز به مهر گفته: تصور نمي‌کنم موفقيتي حاصل شود چون اينقضيه نه تنها از راه منطقي‌اش پيش نرفت و کارشناسي نشد بلکه فيلم همقرباني شد. «بدرود بغداد» فيلم خوبي است ولي شکل اسکاري ندارد. «معلم»همچنين در پايان تصريح کرده: جالب است پارسال فيلم «بدرود بغداد» را دربخش مسابقه جشنواره فيلم فجر راه ندادند و گفتند دليل اين کار اينست که«بدرود بغداد» يک فيلم تجربي است. اين فيلم تجربي امروز نماينده سينمايحرفه‌اي ايران در اسکار شده است.
[FONT=Courier New]من در کشوری زندگی می کنم که زبانش پارسی است، اما به آن فارسی می گویند  [FONT=Courier New][COLOR=#7030a0]چون   "پ" ندارد!   

[FONT=Microsoft Sans Serif]دکتر علی  
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”