در چنگال عقاب

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1120
تاریخ عضویت: جمعه 26 مهر 1387, 9:39 am
محل اقامت: همشهری فضل الله جاوید نیا
سپاس‌های ارسالی: 2466 بار
سپاس‌های دریافتی: 8401 بار

در چنگال عقاب

پست توسط javadfakoori »

در چنگال عقاب» (گزارش واقعي و مستند از نحوه رهگيري و فرود هواپيماي حامل عبدالمالک ريگي) به کوشش سيدحکمت قاضي ميرسعيد منتشر مي‌شود.

به گزارش ايسنا، سيدحکمت قاضي ميرسعيد درباره اين کتاب گفت: «در چنگال عقاب» روايت مستند از نقش نيروي هوايي ارتش در دستگيري عبدالمالک ريگي و نحوه رهگيري و دستگيري او توسط نيروي هوايي است.

او افزود: درست است که کار اطلاعاتي را وزارت اطلاعات انجام داد؛ اما کار اصلي را که در آسمان اتفاق افتاد و کاري بسيار سخت و طاقت‌فرسا بود، خلبانان نيروي هوايي انجام دادند.

اين نويسنده ادامه داد: نحوه عمليات به اين‌گونه بود که ساعت 10 شب از طريق خبري که از فرودگاه دبي به وزارت اطلاعات داده شد، مسؤولين درصدد برآمدند که فورا براي دستگيري ريگي اقدام کنند.

قاضي ميرسعيد گفت: به محض ارسال اين خبر، گزارش آن به فرماندهي کل ارتش، سرلشکر صالحي، داده شد و او از طريق معاونت اطلاعاتي وارد عمل شد و فرماندهي عمليات به نيروي هوايي ارتش سپرده شد. سرتيپ شاه صفي، فرمانده نيروي هوايي، هم با توجه به اين‌که تنها يک ساعت و نيم زمان وجود داشت، سريعا با ديگر فرماندهان نيرو، نحوه عمليات را طرح‌ريزي کردند.

او افزود: چندين گزينه براي نحوه عمليات وجود داشت؛ اما بهترين گزينه، فرود هواپيماي مسافربري در فرودگاه بندرعباس بود. با توجه به اين‌که از دبي تا بندرعباس، نيم ساعت فاصله بود و فرصتي براي دخالت بيگانگان و همچنين احتمال اين‌که با خبردار شدن خلبان ممکن بود او هواپيما را برگرداند، وجود نداشت و همچنين فرودگاه بندرعباس در کنار پايگاه هوايي با قدرت عمليات بالا وجود دارد، اين گزينه انتخاب شد.

قاضي ميرسعيد همچنين گفت: عين عملياتي که براي دستگيري عبدالمالک توسط نيروي هوايي صورت گرفت، در اين کتاب به صورت مستند آمده که با فرماندهي اين عمليات، فرماندهي پايگاه و خلبانان پايگاه شکاري مصاحبه شد.

او در ادامه عنوان كرد: دقيقا به صورت واقعي از لحظه ارسال خبر حضور عبدالمالک ريگي در هواپيماي مسافربري، نحوه رهگيري، انجام عمليات و همچنين فرضياتي که در خصوص عدم تمکين خلبان به فرود وجود داشت، در اين کتاب آمده است.

قاضي ميرسعيد افزود: اين کتاب که توليد دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري است، حدود 200 صفحه دارد و در پايان کتاب، عکس‌ها و انعکاس آن در خبرگزاري‌ها و مطبوعات جهان آمده است.

«در چنگال عقاب» هم‌اکنون مراحل آماده‌سازي فني را طي مي‌کند و به زودي توسط انتشارات سوره مهر منتشر خواهد شد.

تابناک
ای آنکه دیده دوخته ای بر خلیج فارس این لقمه با شکمبه ی توسازگار نیست
زیرا درون آب زلالش بدون شک ماهی ست, پا برهنه سوسمار نیستآسمان اصفهان
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”