سفری به پناهگاه جیمز باندی ویکی‌لیکس!

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 تیر 1388, 9:58 am
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

سفری به پناهگاه جیمز باندی ویکی‌لیکس!

پست توسط RAHVAR »

حتما در یکی دو هفته اخیر، در مورد ویکی‌لیکس، بسیار خوانده‌اید وشنیده‌اید و تفسیرهای متضادی در مورد ماهیت و تأثیرگذاری آن خوانده‌اید.
اما در این پست، فارغ از این بحث‌ها، بر چیز ملموس‌تری تمرکز می‌کنیم: پایگاه داده‌های ویکی لیکس!
اگر علاقه‌مند به فناوری باشید، احتمال دارید تصاویری از محل کارشرکت‌های بزرگی مانند گوگل، مایکروسافت، فیس‌بوک یا توییتر را دیده باشیدو از زیبایی محل کار آنها شگفت‌زده شده باشید. اما پایگاه داده‌ها و محلکار کارکنان فنی ویکی لیکس، واقعا از هر نظر بی‌نظیر است.
به نظر شما محل فیزیکی ذخیره هزاران سند منتشرشده و منتشرنشده[External Link Removed for Guests]ویکی‌لیکس چگونه جایی می‌تواند باشد؟!
شاید به نظر شما، محافظت سایبری چنین پایگاه داده‌ای از شر هکرها،اولویت بیشتری داشته باشد. از سوی دیگر به خاطر اینکه میلیون‌ها سندی کهدر دست ویکی‌لیکس است عمدتا متنی هستند، شاید همه آنها را بتوان در یکمموری استیک یا یک هارد اکسترنال با ظرفیت بالا ذخیره کرد و با استفاده ازسایت‌های آینه و دومین‌های متعدد، انتشار در تورنت و استفاده از سرورهایاشخاص داوطلب علاقه‌مند، دسترسی مردم را به اسناد، بیمه کرد.
اما با این وجود، پایه‌گذاران ایده‌آلیست ویکی‌لیکس، اهمیت زیادی بهمحافظت فیزیکی از پایگاه اصلی ذخیره اسناد ارزشمندشان داده‌اند. نکتهجالب‌تر این است که ذوق هنری جالبی هم در طراحی چنین محلی داشته‌اند!
پایگاه داده یا اصطلاحا دیتاسنتر ویکی‌لیکس، در استکهلم سوئد قراردارد. در پیونن واقع در ویتا برگ پارک، پناهگاهی قرار دارد که هم‌اکنونمیزبان پایگاه داده ویکی‌لیکس است. تاریخچه این پناهگاه به سال ۱۹۴۳ وزمان جنگ جهانی دوم برمی‌گردد، در دهه ۷۰ و دوران جنگ سرد، این پناهگاهمبدل به پناهگاه حملات هسته‌ای شد. شرکتی به نام Bahnhof بعدها صاحب اینپناهگاه شد و آن را یه یک دیتاسنتر تبدیل کرد تا اینکه در سال ۲۰۰۷ یکی ازپایه‌گذاران ویکی لیکس به نام جون کالونگ آن را خرید.
مسئولیت طراحی داخلی این پناهگاه به یک آرشیتکت سوئدی به نام «آلبرتفرانس لانورد» داده شد، به نظر می‌رسد که او با الهام گرفتن از یکی ازفیلم‌های فیلم‌های سری جیمز باند به نام Moonraker که در سال ۱۹۷۹ ساختهشده بود و با نبوغ و سلیقه قابل تحسینی، طراحی این دیتاسنتر را به اتمامرساند. تا اینکه در سال ۲۰۰۸، پایگاه داده‌های ویکی‌لیکس رسما، تحویلمسئولان آن شد.
 تصویر
فیلم  

مقر ویکی‌لیکس در عمق ۳۰ متری زمین قرار دارد و با لایه‌های ضخیمگرانیت محافظت می‌شود. یک در فلزی با نیم متر قطر، ورودی این پایگاه دادهاست.
 تصویر 

ظاهر خشن پناهگاه به استفاده از فواره‌های مصنوعی و گیاهانی که به وفور در گوشه و کنار این پناهگاه کاشته شده‌اند، تلطیف شده است.
یک اتاق کنفرانس شیشه‌ای معلق و راهروهای شیشه‌ای معلق، زیبای خاصی به ویکی‌لیکس می‌دهند[External Link Removed for Guests] حتی در انتخاب و طراحی مبلمان هم دقت خاصی شده است.
 تصویر 
 تصویر 

حتی دو عدد از ژنراتورهای تولید برق اضطرای زیردریایی قدیمی معروف Uآلمان را هم به این محل آورده‌اند تا در صورت بروز حادثه، نیروی برق لازمرا تولید کنند!
 تصویر 

کارکنان فنی ویکی‌لیکس، به رغم اینکه رئیسشان -جولیان آسانگ[External Link Removed for Guests]درزندان است، محل کار زیبا و رؤیایی‌ای دارند. جولیان آسانگ، که به قوانینخاص محافظت از آزادی بیان سوئد دل خوش کرده بود، با اتهام تج – اوز جن –س، ی روبرو شد و چندی پیش در لندن بازداشت شد.
 تصویر 
 تصویر 
 تصویر 
 تصویر 
 تصویر منبع :
Please Login or Register to see this code
   تصویر     
  
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”