گزارش تصویری همایش تا اوج با خداوند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1120
تاریخ عضویت: جمعه 26 مهر 1387, 9:39 am
محل اقامت: همشهری فضل الله جاوید نیا
سپاس‌های ارسالی: 2466 بار
سپاس‌های دریافتی: 8401 بار

گزارش تصویری همایش تا اوج با خداوند

پست توسط javadfakoori »

چهارشنبه 31 شهريور 1389 مصادف با سي امين سالگرد اغاز جنگ تحميلي، فرهنگسراي خاوران در شرق تهران ميزبان يك گردهمايي بخصوص، منحصر به فرد و به ياد ماندني بود. بخصوص از اين جهت كه در ميان انبوه همايش ها و گردهمايي هاي زيباي اين روز در سطح شهر تهران، اين جلسه به طور خاص به نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران و كاركنان متعهد و متخصص اش اختصاص داشت. منحصر به فرد از اين جهت كه بسياري از مشكلاتي كه در همايش هاي قبلي وجود داشت اين بار مرتفع شده بود، و به ياد ماندني از اين جهت كه اين گردهمايي، كانوني مثال زدني و همايشي فراموش نشدني از دور هم آمدن تعداد زيادي از پيشكسوتان استخواندار در كنار جوان ترهاي ابديده در جنگ بود. پيشكسوتاني كه متفكران طراحي عمليات بودند و جوان ترهايي كه صدها بار تا قلب دشمن تاختند، زهر خود را پاشيدند و بي گزند بازگشتند!

از همه چيز گفتيم و از بهانه اصلي برگزاري همايش فارغ شديم! 2 علت اصلي برگزاري اين همايش در سالروز آغاز جنگ تحميلي، بزرگداشت مقام شهداي حاضر در عمليات حمله به H-3 و رونمايي از كتابي راجع به يكي از بزرگترين عمليات هاي نيروي هوايي در طول دوران دفاع مقدس بود.

كتاب «حمله هوايي به الوليد» به عقيده محققان، پژوهشگران و علاقه مندان از آن جهت حايز اهميت است كه تاكنون اگرچه 30 سال از آغاز و 22 سال از پايان جنگ گذشته، با اين حال، هيچ كتاب جامعي كه به اين شيوه، تمام جوانب عملياتي و تاكتيكي كار را بسنجد و مورد تحليل قرار دهد متاسفانه وجود نداشته. نكته دوم در باب اين كتاب، پاي كار آمدن نويسنده اي به نام«امير سرتيپ دوم خلبان احمد مهرنيا» است. وي كه خود از خلبانان با تجربه و جنگ ديده F-5 است، در راس پروژه و با همكاري نهادها و دفاتر مربوطه در طي مدت زماني به نسبت طولاني، به جمع آوري اسناد، مصاحبه با شركت كنندگان اعم از خلبانان، مهندسين فني، مهمات، سوخترساني هوايي، رادار و ديگر تخصص هاي درگير در عمليات H-3 اقدام نمود و نهايتا در قالب سنجيده اي، كتاب«حمله هوايي به الوليد»را به زيور طبع آراست. مهرنيا در بخشي از برنامه، پشت تريبون آمد و ضمن تقدير و تشكر از كساني كه وي را در اين پروژه سنگين ياري كرده بودند، در راه بودن چندين كتاب ديگر در رابطه با عمليات هاي نيروي هوايي را به حاضرين مژده داد.

اميد براتپور، ليدر دسته پروازي حمله به پايگاه هوايي الوليد از ديگر سخنرانان اين جلسه بود. وي در رابطه با جزئيات عمليات حمله به H-3، با مورد تاكيد قرار دادن عوامل پشتيبان انجام گيري عمليات، به ياد فرماندهي مقتدرانه اش بر پايگاه هاي سوم و هفتم شكاري، سخنراني با صلابتي ارايه داد.

نقطه اوج سخنان وي، ذكر حماسه هاي خلبانان كارشناسان سوخترساني هوايي بود.

در اين لحظه از سخنراني، اميد براتپور از«امير بني آدم»برجسته ترين چهره سوخترساني هوايي، تقدير كلامي شايسته اي به عمل آورد و از وي خواهش كرد لحظاتي بايستد تا ايستادنش ما را به ياد سرو قامتان هميشه جاويد و ناجيان ثانيه هاي حساس مرگ و زندگي كمبود سوخت، ولاوران گردان 707 سوخترسان بيندازد!

امير سرتيپ دوم خلبان«حسين چيت فروش» سخنران بعدي همايش«تا اوج با خداوند»بود. وي با يك تاكتيك زيبا و حرفه اي، بعد از ياد خداوند، سخن اش را با احترام و بزرگداشت مقام پيشكسوتان، به خصوص آنهايي كه در جلسه حضور داشتند آغاز نمود و بر شاگردي و كسب تجربه هميشگي اش از محضر اين بزرگواران چه در سمت يك ستوان دوم جوان و چه حالا كه به رده فرماندهان ارشد نيرو رسيده است تاكيد كرد. البته از حسين چيت فروش،‌كسي كه پس از انتصاب به سمت رييس«دفتر مطالعات راهبردي نهاجا» منشا جلسات و همايش هاي متعددي در جهت پاسداشت مقام شهدا و كهنه كاران جنگ بود، همين انتظار هم مي رفت.

وي در ادامه و در تكميل سخنان امير براتپور كه به طور اخص از سوخترسان هاي هوايي تقدير و تشكر كرده بود، اشاره اي به تلاش هاي ماندگار و به حق اثر بخش واحد ترابري تاكتيكي نمود و گفت:«حماسه اي كه عزيزان ما در رده ترابري تاكتيكي، به خصوص هواپيماهاي C-130 در جا به جايي سريع يگان هاي زميني در ثانيه هاي سرنوشت ساز جنگ از خود به جاي گذاشتند، يكي از پر افتخارترين فصل هاي تاريخ زرين جنگ تحميلي است! صداي ملخ اين پرنده كه در منطقه طنين انداز مي شد، اميد در دل تمامي رزمندگان جوانه مي زد! از بسيجي داوطلب گرفته تا فرماندهان ارتش و سپاه وقتي صداي ملخ هركولس را مي شنيدند روحي تازه به كالبدشان دميده مي شد».

نواخت گروه موزيك نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران كه با اشعاري حماسي همراه بود در كنار روي سن آمدن«نجفي» خواننده هميشه جاويد ترانه ماندگار«خلبانان» خستگي طولاني شدن برنامه را از تن حضار بيرون كشيد. در ادامه، سرهنگ«صالح افشار»از پيشكسوتان و در واقع تنها بازمانده اساتيد دوره«سور وايول» كه دست پرتواني هم در شعر و شاعري دارد، پشت تريبون آمد و ضمن خواندن اشعاري حماسي در رابطه با عمليات حمله به H-3، اشعاري طنز از سروده هاي خودش كه حول محور نيروي هوايي مي چرخيد را نيز براي مدعوين خواند كه باعث انبساط خاطر آنها شد!

تقدير و تشكر و اهداي لوح يادبود به خانواده شهيدان والامقام آذرفر پورسرابي، رضايي خسروي و كساني كه به هر علت امكان تقدير از آنها در«سومين همايش اسطوره ها» كه دقيقا سال قبل به ميزباني عقيدتي سياسي ارتش جمهوري اسلامي ايران برگزار شده بود وجود نداشت، بخش پاياني و اختتاميه همايش«تا اوج با خداوند»بود.

نقطه عطف اين همايش، حضور چهره هاي برتر در تقريبا تمامي رده ها بود. از خلبانان سوخترسان «عبدالعلي زاده»، از متخصصين سوخترساني هوايي«صابر عبدالرزاق»، «عباس رمضاني» و «احسان فاضلي»و از F-4 «دانشمندي»، «براتپور»، «پرتوي» و «نمكي» آذين بخش اين مراسم بودند. در مجموع درباره «در اوج با خداوند» بايد گفت، گردهمايي خوب و تقريبا بي نقصي بود كه در اثر يك كار گروهي ارزشمند بين چندين دفتر و نهاد به بار نشست و دوستداران را مسرور نمود. اميد آنكه ما فقط در هفته آخر شهريور ماه به ياد دفاع مقدس نيافتيم و در بقيه روزهاي سال نيز به ياد اين رخداد عظيم تاريخي كشورمان باشيم.

از توضيح بيشتر در رابطه با كتاب «حمله هوايي بع الوليد» نيز خودداري كرده و شما را به مطالعه اين اثر ارزشمند دعوت مي كنيم.تندیس امیر براتپور

[External Link Removed for Guests]

تندیس امیر خلبان بهرام هوشیار

[External Link Removed for Guests]

امیر براتپور در حال سخنرانی

[External Link Removed for Guests]

امیر سرتیپ خلبان حسین چیت فروش

[External Link Removed for Guests]

امیر خلبان مهر نیا نویسنده ی کتاب حمله به الولید( خلبان اف5)

[External Link Removed for Guests]

سرهنگ صالح افشار تنها بازمانده ی اساتید دوره ی سور وایول؟؟؟ در حال خواندن شعری از خودشان

[External Link Removed for Guests]

قهرمانان حمله به اچ 3

[External Link Removed for Guests]

از نمایی دیگر

[External Link Removed for Guests]
ای آنکه دیده دوخته ای بر خلیج فارس این لقمه با شکمبه ی توسازگار نیست
زیرا درون آب زلالش بدون شک ماهی ست, پا برهنه سوسمار نیستآسمان اصفهان
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”