آشنایی با گل مغربی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با خواص گياهان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت, رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

آشنایی با گل مغربی

پست توسط رونین » چهار شنبه 6 بهمن 1389, 10:41 am

گیاه دارویی گل مغربی

Oenothera biennis

.Evening primrose
.
Onagraceae

شرح گل مغربی – گل آویز
Onagraceae-Oenotheraceae
در گیاهان تیره گل آویز گیاهانی عموماً علفی و بندرت دارای اعضای چوبی شده جای دارند. اغلب آنهادر نواحی معتدله کره زمین مخصوصاً در نواحی مختلف امریکا پراکنده می باشند . متجاوز از 21 جنس و 650 گونه در این تیره جای دارند.
برگهای آنها متناوب یا متقابل ، معمولاً ساده، بدون استیپول (استیپول کوچک و زود افت) و گلهای آنها نر – ماده و غالباً دارای قطعات 4 تائی است که به وضع منفرد یا مجتمع به صورت گل آذین های سنبله یا خوشه در محورهای ساقه ظاهر می شوند. پرچم های آنها به تعداد 2 برابر گلبرگها (بندرت کمتر یا زیادتر) و مادگی آنها مرکب از 4 برچه است که مجموعاً تخمدانی تحتانی 4 خانه و محتوی 1-8 تخمک در هر خانه با تمکن محوری بوجود می آورند در قسمت فوقانی تخمدان آنها غالباً لوله باریک و درازی که از هم پیوستن قاعده اجزای گل نتیجه شده است ایجاد می گردد. در انتهای فوقانی این لوله است که اجزای مختلف گل جای دارند. میوه آنها به اشکال مختلف پوشینه ، فندقه و یا سته است.
مهمترین جنس در این تیره از نظر تعداد گونه عبارتند از :
Fuschia ( گونه100)
Oenothera ( گونه100)
Clarkia ( گونه5)
Epilobium ( گونه200)


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

خلاصه

گیاه گل مغربی (Oenothera lamarkiana) از گیاهان دارویی مهم است که روغن و اسیدهای چرب آن در صنایع دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی کاربرد فراوانی دارد. نتایج این تحقیق نشان می دهد كه با کاشت این گیاه در منطقه شمال تهران می توان به مقادیر مطلوب اسید گاما-لینولنیک و اسید لینولئیک دست یافت.
واژه‌های كلیدی: فنولوژی، كشت، گل مغربی


مقدمه

گیاه گل مغربی گیاهی است علفی، دوساله متعلق به خانوادهOnagraceae . گلهای زرد رنگ این گیاه دوجنسی هستند. ارتفاع این گیاه به 75/1متر می رسد. این گیاه از آمریکای شمالی منشاء گرفته و در حال حاضر چین بزرگترین تولید کننده آن است. بذرهای این گیاه حاوی روغن است. مهمترین اجزای تشکیل دهنده روغن را اسید لینولئیک و اسید گاما لینولنیک تشکیل می‌دهد. اسید گاما لینولنیک سبب بهبود بیماران مبتلا به امراضی نظیر اگزما یا دردهای قفسه سینه می شود. به علاوه اسید گاما لینولنیک موجود در روغن برای درمان بیماریهای تورم، کاهش لیپید های خون، کاهش وزن بدن در مرض چاقی و درمان بیماریهای کلیه بکار می‌رود. هدف از انجام این تحقیق بررسی مراحل فنولوژیکی گیاه گل مغربی در منطقه شمال تهران (زرد بند) می باشد با کشت این گیاه در منطقه مذکور میزان روغن و اسید های چرب آن مورد بررسی قرارمی گیرد. نتایج نشان خواهد داد آیا کشت این گیاه در شمال تهران از نظر میزان مواد موثر مناسب است یا خیر؟

مواد و روشها

این تحقیق در شمال تهران (منطقه زردبند) انجام گرفت. بذرها در تاریخ 7/1/81 در ردیف هایی با فاصله 30 سانتیمتر و به عمق 1 سانتیمتر کاشته شدند. پس از سبز شدن بذرهای گیاهان در مرحله 6-4 برگی طوری تنک شدند که فاصله دو بوته از هم 15 سانتیمتر گردید. در این تحقیق عوامل مانند زمان سبز شدن بذر، زمان ساقه دهی، زمان گلدهی، زمان تشکیل میوه مورد بررسی قرار گرفت. پس از رسیدن میوه ها، دانه‌ها جمع آوری و خشک شدند و استخراج روغن از دانه‌ها توسط هگزان و به روش سوکسله انجام گرفت. روغن پس از متیله شدن به دستگاه GC به نام Unicam 4600 با مشخصات ستون Capillary,BPX70 25m-.25 mm ID تزریق شد و اسید های چرب آن مورد مطالعه و شناسایی قرار گرفت.
نتایج

نتایج نشان داد كه بذرهای گیاه مورد مطالعه حاوی 5/8 درصد روغن است. رنگ روغن زرد کمرنگ و شفاف بود. نتایج بدست آمده از كروماتوگرافی گازی منابع
  Christie,w.w.1999. The analysis of evening primrose oil. Industrial Crops and Products 10, 73-83
2- Deng,Y.C,H.Hua,J.Li and Lapinskas.2003. Studies on the Cultivation and Uses of Evening Primrose (Oenothera spp.) in China.Economic Botany 55(1), 83-92.
3- Fieldsend,A.F,J.I.L. Morison.2000. Climatic conditions during seed growth significantly influence oil content and quality in winter and spring evening primrose crops (Oenothera spp.). Industrial Crops and Products 12,  
  studies and fatty oil components of evening primrose
Fatemeh Raouffard and Reza Omidbaigi
Department of Horticulture, faculty of Agriculture, Tarbiat Modarres University
Email : fraouffard@yahoo.com  
Evening primrose is one of the most important medicinal plant, its fatty oil and fatty acids are used in foods, pharmaceutical and cosmetic industries. The results shows that with cultivation of this plant we can obtain suitable amount of γ-linolenic and linoleic acids.
Keywords: evening primrose, Oenothera lamarkiana,fatty oil, fatty acids, γ-linolenic  مطالعات فنولوژیکی و اجزای تشکیل دهنده روغن گیاه گل مغربی
فاطمه رئوف فرد1 و رضا امید بیگی2
دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس 2- عضو هیأت علمی
تهران- دانشگاه تربیت مدرس- دانشکده کشاورزی- گروه باغبانی

تصویر
تصویر

معرفی و گیاهشناسی
گل مغربی گیاهی است دو ساله که ارتفاع آن بین 50 تا 150 سانتیمتر می باشد. برگ های این گیاه ساده و به فرم طوقه ای با کناره های موجدار هستند که در سال دوم ساقه گل دهنده ای پوشیده از تار و کرک از میان آنها نمایان می شود. گل های این گیاه منظم، دو جنسی، به رنگ زرد روشن و دارای 4 گلبرگ بزرگ و 8 پرچم و کاسبرگ های زود افت می باشند و به صورت گل آذین خوشه ای در طول انشعابات اصلی و فرعی ساقه قرار دارند. میوه ی آن به صورت کپسول بوده و حاوی دانه هایی به رنگ قهوه ای روشن تا تیره است. وزن هزار دانه در این گیاه در حدود 0/4 تا 0/8 گرم می باشد. ریشه های آن نسبتاً ضخیم و گوشتی بوده و به رنگ قرمز می باشند (2 و 4). گل های این گیاه معمولاً پس از غروب آفتاب شکوفا شده و دارای عطر دل انگیزی هستند و این موضوع سبب شده است که این گیاه به نام گل مغربی خوانده شود (5).
تولید بذر آن در کشورهای غربی شروع شد اما تولید این بذر به منظور صادرات در سال 1980 در چین آغاز گردید. در حال حاضر کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده در جهان بیش از 90 درصد تولید بذر گل مغربی را به خود اختصاص داده است
(6).
هر چند گل مغربی پتانسیل خوبی را به عنوان یک محصول تجاری کشاورزی برای تولید گاما لینولنیک اسید (GLA) دارد اما برخی مشکلات از قبیل گلدهی غیر یکنواخت، ریزش بالای بذرها در طی رسیدن و دوره رشد طولانی (دو ساله بودن) می توانند موانع مهمی بر سر راه تولید این محصول با ارزش باشد
(6).

تصویر

تصویر
تصویر

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر


نیازهای اکولوژیکی و پراکنش جغرافیایی
گل مغربی بومی مناطق شرقی و مرکزی آمریکای شمالی می باشد. گیاهی است مقاوم به خشکی که در مرحله ی تشکیل برگ های طوقه ای به سرما بسیار مقاوم می باشد. سرد شدن هوا در هنگام تشکیل بذور اثر بسیار منفی بر میزان و اجزای روغن این گیاه دارد و مشخص شده است این گیاه به حالت غرقابی حساس می باشد (1).

تصویر

کاشت، داشت و برداشت
تکثیر این گیاه معمولا از طریق بذر و به دو صورت کشت مستقیم و کشت غیرمستقیم (نشاکاری) است. کشت غیرمستقیم (نشاکاری) بیشتر توصیه شده است زیرا جوانه زنی بذرها محدود و نامنظم می باشد. در منابع مختلف فاصله کاشت بین ردیف ها 50 تا 70 سانتی متر و بین بوته ها 15 تا 30 سانتی متر توصیه شده است (1).
لوتی و همکاران (1984) نشان دادند که میزان گاما لینولنیک اسید در عملکرد حاصل از کشت بهاره نسبت به کشت پاییزه در ایتالیا کمتر است. لوی و همكاران (2001) نشان دادند که رژیم های دمایی بالا میزان گاما لینولنیک اسید را کاهش می دهد. لوی و همکاران (2002) نشان دادند که ارقام زود رس گل مغربی می توانند با موفقیت در مناطق گرم کشت شده و میزان گاما لینولنیک اسید بیشتری تولید کنند. افزایش کود نیتروژن سنتز پروتئین ها را بر علیه سنتز اسیدهای چرب تشدید می کند و لذا میزان روغن در بذر کاهش می یابد
(8).
این گیاه از خرداد تا شهریور به گل رفته و از مرداد تا مهر بذرهای آن می رسند (2). اطلاعات کمی درباره مدیریت برداشت بهینه گل مغربی وجود دارد. برداشت زود هنگام می تواند کیفیت بذر را کاهش دهد و برداشت دیر هنگام می تواند کمیت بذر را کاهش دهد. خشکاندن گیاهان با علف کش ها روشی است که برای محصولاتی که دارای رسیدن غیر یکنواخت بذرها و تراکم بالای علفهای هرز هستند، استفاده می شود. این روش تلفات بذر را محدود کرده و کیفیت بذرها را بهبود می بخشد البته استفاده از این روش باید با احتیاطات لازم جهت عدم نفوذ سموم به بذور گیاه صورت بگیرد.
دنگ و همکاران (2001) گزارش کردند که عملکرد بذر گل مغربی در چین در دامنه بین 1125 و 1530 کیلوگرم در هکتار قرار دارد.

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

مواد موثره و فرآوری
بذور كاملاً رسيده و خشك شده بخش دارويي اين گياه را تشكيل مي دهند که بدون بو و با طعم نسبتاً روغني و تلخ هستند. بذرهای این گیاه دارای 20 تا 30 درصد روغن هستند که یک منبع تجاری مهم جهت گاما لینولنیک اسید (GLA) می باشند. مهمترین اجزای روغن این گیاه عبارتند از
لینولنیک اسید (70 درصد)، گاما لینولنیک اسید (7 تا 10 درصد)، اولئیک اسید و پالمتیک اسید. گاما لینولنیک اسید یک اسید چرب غیر اشباع ضروری است که به عنوان یک مکمل غذایی و دارویی مطرح بوده و در ساختار غشاهای سلولی، تراوایی پوست و جابجایی کلسترول نقش دارد (8).
برخی از محققین عنوان کرده اند که با وجود حضور سطوح بالای گاما لینولنیک اسید در بذر گیاهانی مانند گل گاو زبان، به نظر می رسد روغن بذور گل مغربی فعالترین فرم بیولوژیکی گاما لینولنیک اسید را دارا است
(6).

تصویر


خواص درمانی و کاربردها
روغن اين گياه داراي اثرات ضدالتهابي، ترمیم کننده سریع زخم ها، مهار تجمع پلاكت ها، درمان بيماري هاي پوستي مانند اگزماي حساسيتي و درمان عفونت هاي ويروسي است. همچنین در رفع مسمومیت ها به خصوص مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی، در درمان تصلب شرائين و درمان بیمارهای ناشی از كم كاري سلولهای كبدي کاربرد دارد. بدن افراد مبتلا به دیابت و افراد مسن کمتر قادر به تبدیل لینولنیک اسید به گاما لینولنیک اسید می باشد لذا مصرف روغن بذور گل مغربی تحت نظارت پزشک برای این افراد توصیه شده است.
برخی از این گونه ها این گیاه بدلیل دارا بودن گل هایی درشت جهت زیبا سازی محیط استفاده می شوند (6).

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر
تصویر

تصویر

تصویر


منابع مورد استفاده:
خانم مهندس نعمتی دانشجوی کارشناسی ارشد علوم باغبانی گرایش گیاهان دارویی دانشگاه فردوسی
1- امیدبیگی، رضا. 1389. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. جلد چهارم. انتشارات به نشر. صفحات 351-36.
2- بتولی، ح. 1385. اولین همایش منطقه ای گیاهان دارویی، ادویه ای و معطر (کشت و پرورش گیاه دارویی گل مغربی در منطقه کاشان).
3- رجالی، فرهاد.، درزی، م.ت. وا، قلاوند. 1388. تأثیر مصرف کودهای بیولوژیک بر روی جذب عناصرN ،P ، K و عملکرد دانه در گیاه دارویی رازیانه. فصلنامه علمی-پژوهشی تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران. 19-1 : (1)25.
4- کیانی، ک. 1386. اطلس مصور گیاهان دارویی (شناسایی، محل رویش، زمان برداشت و خواص بیش از 300 نوع گیاه دارویی). انتشارات زرقلم.
 5 Duke, J.A. 2002. Handbook plant of medicinal herbs. CRC Press.
6- Ghasemnezhad, A. 2007. Investigations on the effects of harvest methods and storage conditions on yield, quality and germination of evening primrose (Oenothera biennis L.) seeds.
7- Gonzalezpaleo, L., Rondanini, d., Vilea, A. 2008. Biomass allocation patterns and reproductive output of four Oenothera L. accessions native to Argentina. Industrial crops and products, 27: 249-256.
8- Ozguven, M., Secroglu, N. 2006. Effects of Different Nitrogen Doses and Row Spacing Applications on Yield and Quality of Oenothera biennis L. Grown in Irrigated Lowland and Unirrigated Dryland Conditions. Turk J Agric, 30: 125-135.
9- Honermeier, B., Ghasemnezhad, A. Seed yield, oil content and fatty acid composition of Oenothera biennis L. affected by harvest date and harvest method. Industrial crops and products, 25: 274-281.
10- Fieldsend, A.F., Morison, J.I.L. 2000. Climatic conditions during seed growth significantly influence oil content and quality in winter and spring evening primrose crops (Oenothera spp.). Industrial crops and products,12: 137-147.
11- Honermeier,B., Ghasemnezhad, A. 2008. Yield, oil constituents, and protein content of evening primrose (Oenothera biennis L.) seeds depending on harvest time, harvest method and nitrogen application. Industrial crops and products, 28: 17-23.  

تصویر
تصویر
تصویر

تصویر

تصویر

تصویر
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: آشنایی با گل مغربی

پست توسط رونین » چهار شنبه 6 بهمن 1389, 6:58 pm

گاهی خستگی به تن من میمونه، اما کاری نمیشه کرد چون تعداد نفرات علاقه مند به گل و گیاه کم هستند و علاقه مند به توپ و تانک زیاد!!! اما بدونید من یک تنه حریف یک سپاهم!!
به هر جهت بازم مطلب میفرستم .....................
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

ارسال پست

بازگشت به “گياهان دارويي”