گل ليليوم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد طبیعت و محیط زیست به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

گل ليليوم

پست توسط رونین » جمعه 29 بهمن 1389, 7:59 pm

گل ليليوم جزو گلهاي لوکس به شمار مي رود و عمر آن نسبتا" خوب است و در رنگهاي متنوع و متفاوت موجود مي باشد.به دليل نوع گلها اين گل کاربردهاي متفاوتي دارد و استفاده آن در سبد گل بسيار شکيل خواهد بود.


تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر


از گیاهان زیبای آپارتمانی لیلیوم یا زنبق رشتی است که از خانواده لیلیانه و سونی هاست.مدت هاست که سوسن ها را برای استفاده در آپارتمان پرورش می دهند، اما با پیدایش سوسن های هیبدید آمریکایی که واریته های آنها دارای گل های فراوان و رنگ های زیباست این امر بیشتر متداول شده است.

واریته ای از این گیاه به نام هارضی را می توانید به آسانی در گلدان خود بکارید به اینگونه که چندین پیاز را در ظرفی به گنجایش ۲ تا ۳ لیتر جای دهید و پس از آنکه ساقه آنها به ۶۰ تا ۸۰ سانتیمتر رسید نوک هر ساقه، با تعداد ۶ تا ۸ گل درشت کاملا باز به رنگ نارنجی زیبا آراسته می شود.پیازهای این گیاه را می توانید در فروردین ماه در ظرف های بزرگی که کاملا زهکشی شده و ته آن را بستری از شن به قطر ۲ سانتیمتر پوشانده بکارید.


به این صورت که ابتدا ظرف را تا نیمه از خاک مناسب پر کنید و پیازها را روی آن قرار دهید سپس بقیه ظرف را با خاک پر کرده و به صورت توده یا پشته ای در آورید. این خاک باید حاوی دو حجم خاک باغچه شن دار و در حجم تورب و یک حجم ریگ درشت باشد. آنگاه آنقدر آب بدهید که دیگر جذب نشود در این موقع باید گلدان ها را در یک زیرزمینی تاریک که حرارت آن از ۱۰ درجه سانتیگراد تجاوز نمی کند بچینید و هنگامی که جوانه های گیاه به ۷ تا ۸ سانتیمتر رسید سوسن ها را به محلی که دارای حرارت معتدلی باشد منتقل کنید اگر آنها را در نزدیکی پنجره ای بگذارید بزودی ساقه ها رشد کرده و گل ها ظاهر می شوند گلدان هایی که در اواسط اسفندماه به این روش آماده می شوند.
در اواخر اردیبهشت گل می دهند و آنهایی که در اوایل فروردین تهیه می شوند، در آخرین روزهای خردادماه گل خواهد داد. آب دادن به آنها باید پی در پی اما به مقدار کم صورت گیرد تا خاک گلدان را آب نبرد.


ذکر یک مقاله
بررسي اثر بسترهاي کشت متفاوت روي رشد و عملکرد گل ليليوم
محمدعلي خلج
عضو هيئت علمي مرکز ملي تحقيقات گل وگياهان زينتي محلات

چکيده :
ليليوم از جمله گياهان زينتي معروف جهان است که با داشتن سطح زير کشت حدود 41 هکتار در کشور در رده ششم بين گلهاي توليدي دارد. توليد اين گل در بسترهاي متفاوتي انجام مي گيرد (خاکي و غير خاکي). براي مطالعه و بررسي بين بسترهاي رايج و مرسوم مورد استفاده براي توليد اين گل و مقايسه آنها ، بسترهاي خاک، پرليت،پوکه معدني و پيت به تنهايي يا مخلوط در آزمايشي در قالب بلوکهاي کامل تصادفي با 6 تيمار و 3 تکرار به صورت گلداني انجام گرديد.
نتايج حاصله نشان مي دهد که بستر اين گل بايد داراي نفوذپذيري خوب و زهکشي مناسب باشد ولي خاک خيلي سبک براي آن مناسب نيست. داده ها نشان مي دهد که بستر پيت و پرليت (1:1) بهترين تيمار براي توليد اين گل مي باشد. در تيمار پيت و پرليت (1:1) گلها داراي ساقه هاي قطورتر و ارتفاع بيشتري بودند.
همچنين طول و قطر غنچه ها نيز در اين تيمار نسبت به تيمارهاي ديگر بزرگتر بود.
داده ها نشان مي دهد که فاکتورهاي اندازه گيري شده در تيمارهاي مورد استفاده غير خاکي نسبت به بستر خاکي شاخصهاي بالاتري از خود نشان دادند و بستر مناسبتري براي اين گل مي باشد.

مقدمه :
ليليوم يکي از گلهاي پيازي و ازجمله گياهان زينتي منحصر به فرد است که گلهاي زيبا و رنگارنگ آن از قيمت بالايي برخوردار است . اين گياه حدود 100 گونه دارد . درکشور ايران عمدتا ً به عنوان گل شاخه بريده کشت مي گردد ولي در خارج به صورت گلداني و باغچه اي نيز کشت مي گردد .
کشور ما به دليل تنوع اقليمي و داشتن مناطق کوهستاني و خنک ، توانايي اقليمي مناسبي براي کشت اين گل دارد . ايران همچنين موطن گونه هاي زيبايي از ليليوم نظير سوسن چلچراغ است که دردامنه هاي شمالي البرز به طور طبيعي ميرويد . ليليوم ها تقريباً در تمام خاکها قابل کشت مي باشد . يک ترکيب خوب از خاک به علاوه زهکشي مناسب خاک براي کاشت موفق مورد نياز است . بسترهاي مصنوعي مورد استفاده در گلدان نيز بايد خصوصيات مورد نياز کشت اين نوع گلها را داشته باشد. مخلوطي از بسترهاي کشت مصنوعي مانند پيت، پرليت، پوکه معدني، پومايس، پشم سنگ به عنوان بستر کاشت اين نوع گلهاي توسط برخي توليد کنندگان استفاده مي گردد .
طي آزمايشی که جهت يافتن بهترين بستر کاشت انجام شد، دريافتند که بهترين کيفيت گل از بستر مخلوط شن + پرليت (1:1) و پيت و پرليت (1:1) بدست آمد.
تحقيقات ديگري روي انواع بسترهاي کاشت روي رشد و عملکرد ليليوم انجام شد که بسترهاي شامل پومايس، پرليت، پيت همراه پرليت بودند. آنها مشاهده کردند که مخلوط پومايس و پرليت بهترين جوب را از نظر عملکرد گل بدست آورد.
مطالعه اي نيز روي بسترهاي کشت خاک ، پشم سنگ، شن و نوعي رس انجام شد . که عملکرد کيفي گل در شن بهترين شاخص را داشت .
روش آزمايش:
اين آزمايش که در يکي از گلخانه هاي محلات انجام شد . به صورت فاکتوريل در قالب طرح بلوکهاي کامل تصادفي با 6 تيمار و 3 تکرار انجام شد و رقم مورد استفاده Elite نام داشت.
بسترهاي مورد استفاده شامل:
خاک
پيت + پرليت 1:1
پيت + پوکه معدني 1:1
پيت+پرليت+پوکه معدني1:1:1
پيت +پرليت2:1
پيت+پوکه معدني 2:1
کارهاي مربوط به داشت ( تغذيه ،آبياري و مبارزه با علفهاي هرز ،...) در تمام تيمارها يکسان انجام گرفت و برخي صفات کمي و کيفي گلها مورد ارزيابي قرار گرفت.

نتايج:
نتايج حاصله ازآزمايش نشان ميدهد که بستر مناسب براي ليليوم بايد نفوذ پذيري خوب و زهکشي مناسب داشته باشد . داده ها نشان مي دهد که بستر پيت + پرليت(1:1) بهترين تيمار براي توليد اين گل است . دراين تيمار گلها داراي ساقه هاي قطور تر و ارتفاع بيشتر بودند . ارتفاع گل در اين تيمار 98 سانتيمتر بود در حاليکه تيمار خاک ارتفاع 91 سانتي متر را نشان ميداد . قطر ساقه گل درتيمار پيت+ پرليت حدود 1/1 سانتيمتر بود در حاليکه قطر ساقه درتيمار خاکي 9/0 سانتيمتر بدست آمد . به طوري کلي شاخصهاي اندازه گيري شده نسبت به تيمار خاکي بهتر بوده و در صورت امکان صادرات گل با توجه به استاندارهاي جهاني بايد نسبت به بهبود خصوصيات کمي و کيفي گلها توجه بيشتري صورت گيرد .

منابع و مواخذ :
1- شرکت ساعي گل تهران . گل ليليوم براي گل شاخه بريده و گلداني .ترجمه – تهران ،ايران
2- محمد حسيني، ع، (1383) معرفي گلهاي شاخه بريده ، مديريت ترويج و مشارکت مردمي سازمان جهاد کشاورزي استان تهران .
3- Michael N. (2000). Flowering bulbs. Purdue university. [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید].
4- Roh-S-M.(1979) .Various factors influencing the growth and flowering of lilium. Journal of the Korean society for horticultural science.)1979)20:1.72-83.

قسمت اول : تکناز
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: گل ليليوم

پست توسط رونین » شنبه 30 بهمن 1389, 6:34 pm

 سلسله: گیاهان

شاخه: نهاندانگان

رده:تک لپه ایها

راسته: لیلیالس

خانواده: لیلیاسه

جنس: ‌لیلیومKingdom: Plantae

Division: Magnoliophyta

Class: Liliopsida

Order: Liliales

Family: Liliaceae

Genus: Lilium  


تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

ارسال پست

بازگشت به “طبیعت و محیط زیست”