سوال ورزشی

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۸۹, ۵:۴۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

سوال ورزشی

پست توسط رونین »

سلام خدمت تمامی دوستان و ورزشکاران عزیز تصویر تصویر

امیدوارم تمامی دوستان شاد بوده و از نعمت سلامتی برخوردار باشند و در زیر سایه پدر و مادر زندگی خوشی را سپری کنند. البته امیدوارم از انجمن گیاهان نیز بازدید کنند!!

یه سوال داشتم البته دیدم چون مربوط به ورزش هست در این انجمن مطرح کردم.

آیا کسی از دوستان هست که در مورد ورزش سمبکالاه اطلاع داشته باشه یا خودش ورزشکار این رشته باشه. میخواستم بدونم چه جور ورزشی هست ؟؟ کمی اطلاعات کلی .....ممنون میشم از دوستان متخصص این رشته که جواب گوی سوالات مطرح شده توسط اینجانب هستند.


با آرزوی سلامتی برای دوستان گرامی و خانواده های محترم تصویر تصویر

بزرگترین نعمتی که خداوند میتواند به بنده خود ببخشد نعمت سلامتی و تندرستی خواهد بود. پیامبر اکرم(ص)
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 242
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۸۹, ۵:۲۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2158 بار
سپاس‌های دریافتی: 1253 بار

Re: سوال ورزشی

پست توسط m-249 »

مصاحبه در روزنامه همشهری

سمبکالاه در مسجد کنی (منطقه 4 تهران)

(گفت و گو با یکی از مربیان این رشته ورزشی)

«حمید علیزاده» متولد سال ???? است. وی دیپلم اقتصاد دارد و از بیست سالگی با ترغیب یکی از استادانش به ورزش رزمی سبک سمبکالاه روی آورد و با سپری کردن دوره های آموزشی مختلف به مربیگری و داوری این سبک در کل کشور پرداخت.
حمید علیزاده یکی از مساجد منطقه 4 را نیز برای آموزش این سبک در نظر گرفته است. برای آشنایی بیشتر با سبک سمبکالاه گفت و گویی با او ترتیب دادیم، بخوانید.

درباره ویژگی های سبک سمبکالاه بگویید؟
سبک سمبکالاه ورزش مستقلی است که برای جوانان تمرینات ویژه ای در نظر دارد. در این سبک در مرحله اول روی اخلاق ورزشکار و در مرحله دوم روی ورزش و جسم ورزشکار کار می شود. اگر اخلاق ورزشی در این سبک توأم نباشد به هیچ وجه یک رزمی کار رشد نمی کند.
«هر آنکس نداند که قدرت چراست / چو فرشی به تالار خوانان سراست»
ورزش رزمی سمبکالاه درواقع اهداف خود را با اصول جوانمردی و تبعیت از ائمه معصومین(ع) ادامه می دهد.
تصویر

برگزاری مسابقات سبک سمبکالاه به چه صورت است؟
مسابقات این سبک به صورت تکنیکی و مبارزه ای تنها در سطح کشور برگزار می شود و از سال 1359 که این سبک در ایران ابداع شده تنها پنج الی شش مسابقه کشوری داشتیم. در این مسابقات من حکم مربی و داور را داشتم. لازم به ذکر است تنها فرق این ورزش با دیگر ورزش های رزمی در این است که مبارز هیچ وقت نباید از پشت حمله کند و در مسابقات ضربه زدن از پشت خطا به حساب می آید.

این سبک رده سنی خاصی را می طلبد؟
بله افرادی که می خواهند این ورزش را انجام بدهند باید بالای چهارده سال باشند؛ چون این ورزش جلوی رشد جسمی افراد زیر چهارده سال را می گیرد.

ورزش رزمی سمبکالاه چه قدر روی شما تأثیرگذار بوده است؟
زیاد، این ورزش اگر به درستی انجام شود، فروتنی و اتکا به نفس خاصی را برای مربیان و شاگردان به همراه دارد.

چرا برای آموزش این سبک مسجد کنی را انتخاب کردید؟
توسط یکی از آشنایان با معتمدین مسجد کنی آشنا شدم. پیشنهاد آموزش این سبک با استقبال خوبی روبرو شد و تاکنون حمایت های قابل توجهی از ما شده است.

در حال حاضر چند شاگرد در مسجد کنی دارید؟
حدود 40 شاگرد.

گمان می کنید خانم ها چه قدر در این ورزش موفق باشند؟
البته نظر شخصی من این است که خانم ها با توجه به روحیاتی که دارند بهتر است این ورزش را انجام ندهند و این ورزش برایشان مناسب نیست.
البته فقط در حدی که برای دفاع شخصی آموزش ببینند مناسب خواهد بود.

آیا از مهارت های رزمی خود استفاده خارج از باشگاه می کنید؟
من اگر این طرف خیابان دعوا ببینم از آن طرف رد می شوم تا باد دعوا هم به من نخورد.

اگر بین همسایگانتان نیز درگیری ایجاد شود دخالت نمی کنید؟
فقط برای جدا کردن آنها وارد ماجرا می شوم.

منطقه 4 را چطور می بینید؟
منطقه ای سنتی است که جوانان متعصب، بااخلاق و باسواد در آن زیاد است.
تصویر
تصویر

منبع:mtz88.parsiblog.com
______________________________________________________________________________________________________________________

سمبکالاه کامل ترین ورزش رزمی؛ سبک موحدین؛ و کاملا ایرانی

سمبکالاه برترین رزمی در دنیااین نظر یکی از بچه های ایران زمینه که خودم از توی اینترنت پیدا کردم.یه خورده بهم ریخته نوشته ولی فکر نمیکنم دیگه کسی بتونه به این خوبی توضیح بده ، به خاطر همینم دست نخورده گذاشتم تا بخونید.
تصویر

سمبکالاه برترین رزمی در دنیااین نظر یکی از بچه های ایران زمینه که خودم از توی اینترنت پیدا کردم.یه خورده بهم ریخته نوشته ولی فکر نمیکنم دیگه کسی بتونه به این خوبی توضیح بده ، به خاطر همینم دست نخورده گذاشتم تا بخونید.

چندی پیش در اینترنت با مطلب جالب و افتخار آمیزی روبرو شدم که با دیدن آن مطلب به ایرانی بودن خود افتخارمیکردم. آنچه در زیر آورده ام در مورد یک ورزش رزمی حرفه ای است که فقط در ایران آموزش داده میشود ودر هیچ جای دنیا آموزش داده نمیشود.البته شاید نام سمبکالاه را از گوشه وکنارشنیده باشید اما ازواقعیات اصلی آن بی خبرید.من نیز تصمیم گرفتم تا در اینباره تحقیقات خود را به شما ارائه بدهم. تدریس این ورزش از سال ۱۳۵۹ توسط سید ابوطالب میریوسفی در ایران آغاز واز همان ابتدا با استقبال گرم جوانان سراسر کشور روبرو شد.

این ورزش از ترکیب ۱۲ سبک ورزشی و فنون مختص به خود تشکیل شده و با توجه به فنون مختص به خود و کار آمدی فنون ، زیبایی در حرکات ، اتکا به اصول علمی و عملی ، برخورداری از سلامت جسم و روح و بهره گیری از شیوه های کهن رزمی توانسته در ردیف کامل ترین ورزشهای رزمی جهان قرار بگیرد و علاقه مندان زیادی را در سراسر کشور جذب کند ؛ بطوریکه با توجه به ناشناخته بودن این ورزش حتی در ایران ، آمار گیری جهانی در یکی از سایتهای اینترنتی ، سایت اینترنتی سمبکالاه را جزو ۸ سایت برتر ورزشهای رزمی جهان قرار داده.

البته چندی پیش خبری را در روزنامهء ایران ورزشی مشاهده کردم که در آن آورده بود فیلم جنگل سرخ که ساختهء فیلم سازان غیر حرفه ای سمبکالاه است در بین ۲۱۳۰۰۰ ورزش رزمی جهان جزو ۱۰ فیلم برتر رزمی و پوسترهای آن جزو ۸ پوستر برتر رزمی جهان قرار گرفته است.

همانطور که گفته شد این ورزش ترکیب ۱۲ سبک ورزشی و فنون مختص به خود است و نیز دارای فنون ۱۸ حیوان جنگی که بسیار کاربردی هستند را آموزش میدهد و لیکن خصایص حیوانی را رد کرده و با بهره گیری از روش مبارزات آنها این فنون را در سمبکالاه جای داده اند.تمرینات سمبکالاه برای محیط های باز و آزاد و در شرایط سخت ساخته شده زیرا تمرین در شرایط سخت انسان را در مقابل سختیها و مشکلات زندگی مقاوم میکند و باز بودن فضا نیز افکار انسان را باز و متعالی و باعث نشاط روح میشود به همین علت است که این ورزش در جسم و روح انسان تاثیر گذار است. البته سمبکالاه را در سالن میشود کار کرد ولی اصل سمبکالاه برای فضای بازساخته شده است. تمرینات ویژهء سمبکالاه که در جنگل و کوه و صحرا و دریا انجام میشود در ارائهء صحیح این ورزش نقش بسزایی دارد. در این ورزش از سلاحهای سردی همچون نانچکو - سانچکو - نیزهء چینی - شمشیر- چاقو - باتوم و.... استفاده میشود. تنوع فنون مبارزه به سبک حیوانات نیز بسیار زیاد است مانند:عقاب - ببر - یوز - خرس - شیر - میمون - خرچنگ - درنا - مار و.... البته فنون اژدها یا باد نیز در این سبک آموزش داده میشود.این فنون به قدری تنوع دارند که فنونی نیز در این سبک وجود دارد که مختص به خود است مثلآ فنون { بابن} در هیچ جای دنیا آموزش داده نمیشود. این سبک ورزش مستقلی است که برای جوانان تمرینات ویژه ای در نظر دارد .

در این ورزش در مرحلهء اول روی اخلاق ورزشکار و در مرحلهء دوم روی ورزش و جسم ورزشکار کار میشود.اگر اخلاق ورزشی در این سبک توآم نباشد به هیچ وجه بصورت یک ورزشکار کامل رشد نمیکند.کسی گر نداند که قدرت چراست / چو فرشی به تالار خانان سراست (سید ابوطالب میر یوسفی)ورزش رزمی سمبکالاه در واقع اهداف خود را با اصول جوانمردی و تبعیت از ائمهء معصومین(ع) ادامه میدهد. مسابقات این سبک نیز بصورت تکنیکی و مبارزهای تنها در سطح کشور برگزار میشود.

گفتم که خودم شکسته ام از بت تر / انداخته ام خودم زدنیا بر فر گفتش که شکستگی نه اینست ای خام / آنگاه شکسته ای که ام را پرپر (سید ابوطالب میر یوسفی)

منبع:sport.harferooz.com
______________________________________________________________________________________________________________________
هنر رزمی سمبکالاه توسط استاد س.ا.میر یوسفی در سال 1359 هجری شمسی ساخته شده.
هنر رزمی سمبکالاه در عین حال که ورزشی رزمی و خشن می باشد دارای ویژگی های آرامش بخش نیز هست. این ورزش ترکیبی از 12 سبک رزمی و فنون مختص به خود را آموزش می دهد که دارای فرم های زیبا و قدرتمند علمی و عملی است و همچنین به نیروی درونی و ذاتی انسان نیز معتقد بوده و به آن می پردازد.

هنر رزمی سمبکالاه در بین ورزشهای رزمی جهان بیشترین فنون را داراست و به همین دلیل زمان طی کردن مراحل آن طولانی بوده و به نوعی در طول زندگی می توان همیشه آموخت.

این ورزش برای کودک، جوان و پیر ، افراد چاق و لاغر، بلند قد و کوتاه قد فرقی نداشته و همه می توانند قسمتی از آن را بیاموزند.

سمبکالاه دارای فنون خاصی است که باعث شادابی جسم، تقویت بنیه و جوان تر ماندن می گردد.

استاد میریوسفی سازنده و مبتکر سبک می گویند : اجرای فنون سمبکالاه بدن را نرم و سخت، آرام و سریع، ساکن و متحرک، مدافع و مهاجم و شاداب می گرداند و انسان را به ذات پاک خود، ادغام به محیط و درک زندگی می رساند.

با اجرای صحیح سمبکالاه انسان در رسیدن به درجات بالای روحی و روانی نیز موفق می شود.

منبع:sambkalah.ir
______________________________________________________________________________________________________________________
● رده های این سبک :

بـ دون شال

ـ نیمه سبز

ـ سبز

ـ نیمه سرخ

ـ سرخ

ـ نیمه قهوه ای

ـ قهوه ای

ـ مشکی .

● علل کار در شرایط طبیعی و محیطها باز

علت بیان این مطلب جواب دادن به سوالات برخی افراد است که &#۰۳۹;چرا سمبکالاه کارها در بیرون از سالن و محیطهای باز تمرین میکنند؟&#۰۳۹; و عده ای نیز با تفکر اشتباه علت و علل غیر معقول برای این کارها بیان میدارند و هدف از بین بردن این افکار است.

شرایط باز و محیط آزاد چند ویژگی برای تمرین ورزش رمی دارد که در زیر به بیان آنها خواهم پرداخت.

یک رزمیکار خوب کسی است که در تمام شرایط آماده رزم باشد و با یک تغییر کوچک در محیط از تواناییهایش کاسته نشود.

یک رزمیکار خوب کسی است که در شرایط سخت محیطی (هوای سرد یا گرم، بارش برف یا باران، وزیدن باد و طوفان و...) بتواند از تمام توانش در رزم استفاده کند.

رزم به معنای جنگ است و حقیقتش تاکنون هیچ جنگ واقعیی را ندیده ام که داخل سالن انجام شود یا دو طرف جنگ بگویند مثلآ چون هوا سرد است برویم داخل سالن و کنار بخاری بجنگیم.

شرایط طبیعی و سخت نتنها باعث بالا بردن استقامت در فرد میشود بلکه او را در مقابل دیگر سختیها چه در رزم و چه در زندگی روزمره مقاوم میکند.

شراط طبیعی یعنی حقیقت محیط اطرافمان و جنگ و رزم حقیقی شرایط حقیقی میطلبد و فرد باید خود را در این شرایط آماده کند.

محیط باز باعث چند پیشرفت فیزیکی و بدنی میشود:

۱) استفاده از هوای آزاد و باز برای تقویت ریه ها و عملکرد بهتر فکر.

۲)مقاوم شدن بدن در برابر سرما و گرما.

۳) استفاده از نور مستقیم خورشید و تقویت عضلات و مخصوصآ استخوانها.

و.....

و به دلایل فوق و برخی علل دیگر میتوان فهمید علت اینکه ورزشهای سنتی، اصیل و قدیمی رزمی در فضای باز تمرین میشده اند نه در محیطهای بسته.

● سلاح

بیشتر و تقریبآ میتوان گفت حداکثر ورزشهای رزمی در کنار حرکات دست و پا از سلاحهایی نیز استفاده میکنند.

در سمبکالاه نیز این سلاحها وجود دارند اما نکته جالب اینجاست که تنوعی که در سلاح در این سبک وجود دارد در کمتر سبک و شاید هنوز چنین تنوعی مشاهده نشده باشد. سلاحهای متداول همچون شمشیر، نانچیکو، سانچیکو، چوب، چاقو و باتوم را ممکن است در سبکهای دیگر نیز دید اما وجود سلاحهایی چون تبرزین، پرتاب میخ، نیزه چینی و سلاحهایی از این قبیل (که نام همگی را دقیق نمیدانم) یکجا و در کنار هم باعث میشود این سبک را از دیگر سبکها در این زمینه نیز متمایز کند.

● استقامت

فاکتورهایی که برای ورزشهای رزمی در نوشته های پیشین بیان شد جزء مهمترین فاکتورهای مورد نیاز یک رزمی کار است اما هیچکدام از آنها بتنهایی جوابگو نیستند و یک رزمی کار زمانی میتواند جزء بهترین رزمی کارهای هم شرایط خود باشد که تمام این ویژگیها را در کنار یکدیگر داشته باشد و بتواند در مواقع لزوم از هرکدام یا همگی استفاده نماید. البته عوامل گفته شده نیز بدون مهمترین عامل در پیشرفت یک رزمی کار آنقدر کارایی ندارند که عامل استقامت دارد.

این استقامت یک رزمی کار است که میتواند باعث گره خوردن عوامل فوق و تکمیل فرد باشد. کسی که قدرت و سرعت بالایی دارد و در اجرای حرکات دقت بالا را بکار میگیرد وقتی استقامت کافی برای تحمل شرایط سخت رزم را ندارد فقط ابتدای کار میتواند در گود جولان دهد (و البته گاهی همان ابتدا با تغییر شرایط محیطی نیز شروع نامنایب یا اصلآ شروعی نخواهد داشت)

و در انتها اوست که در مقابل سختیها سر خم میکند و تسلیم میشود.
تصویر
□□□

سمبکالاه برای بالا بردن استقامت سمبکالاه کاران از تمرینهای سخت و آنهم در شرایط سخت استفاده کرده و میکند تا به این طریق ایستادگی در مقابل سختیها و مشکلات زندگی را علاوه بر رزم به هنرجو بیاموزد. و اینست علت اصلی اینکه ورزشهای اصیل رزمی در شرایط باز و در دریا و کوه و صحرا و جنگل و... آموزش داده میشد. البته علاوه بر اینها رزمی کار باید &#۰۳۹;همیشه&#۰۳۹; و در &#۰۳۹;تمام شرایط&#۰۳۹; آماده باشد و تا شرایط عوض یا کمی سخت شد جا خالی نکند.
تصویر
● فرم تکنیکی
تصویر
تصویر
اکثر ورزشهای رزمی شامل دو قسمت اجرای فرم و مبارزه هستند که (اغلب) میتوان گفت کاملآ مجزا از یکدیگرند، به این معنا که فرد برای مبارزه از تمام (یا حداکثر و گاهی اوقات هیچ یک از) تکنیکهای فرم در مبارزه استفاده نمیکند و واضحتر بگویم که تکنیکها و فرمهای اجرایی وی هیچگونه عملکرد و کارایی در هدف اصلی رزم که همان مبارزه است ندارد و فرد متکی به چند ضربه و گاهی شگردهای مخصوصش میشود.

(البته در مورد سبکهای دیگر بصورت کلی مطلب بیان شده و این مطلب نیز شامل تمام ورزشها نمیشود و از آن، توهین به هیچ سبکی تلقی نشود)

□□□
در سمبکالاه فرم تکنیک و استفاده عملی از تکنیک کاملآ با هم تلفیق شده اند، و در یک حرکت هم فرم و هم کارایی در مبارزه رعایت شده و با اطمینان کامل میگویم که ۱۰۰% حرکات دارای بهترین فرم و کارایی در مبارزه است.
******************************************
در تمام ورزشهای رزمی شکستن اجسام سخت نشان دهنده و نمادی از قدرت و سرعت و مهارتهای کلی رزمی بوده و هست، هرچند هم‌اکنون کم رنگ تر شده.
کسی که میخواهد بر یک جسم سخت نفوذ کند و آنرا بشکند علاوه بر راز و رمزها و نکاتی که باید بداند، باید توان جسمی و مهارت بالایی در رزمی داشته باشد. فرد باید نیرویی چندبرابر مقاومت جسم (با ایجاد شتاب و سرعت و قدرت مناسب) بر سطح جسم فرود آورد تا بتواند آنرا بشکند، علاوه بر اینها کنترل و دقت در فرود ضربه قبل و بعد از شکستن و خیلی از نکات اساسی و ریز دیگر وجود دارد که نیاز به شرح نمیبینم.

******************************************
در سمبکالاه نیز این تکنیکها بعد از یک رده خاص به هنرجو آموزش داده میشود. اگر سری به قسمت "سمبکالاه (کلیپ clip فیلم film) ورزش رزمی سمبکالاه SAMBKALAH" زده باشید و این کلیپها رو دیده باشید در اکثر این کلیپها مواردی از شکستن اجسام سخت را میبینید.

تصویر
دردت چه بود که تمام شب
سر را به سنگ میزدی و می گرسیتی ؟
چه گویم که گفتنش برایم قصه ای کهنه است
سر کوفتن و گریستن از برای مردن است


دست مزن! چشــــم،ببستم دو دست_____راه مرو!چشم،دوپایم شکست
حرف مزن! چشم،قطع نمودم سخن_____نطق مکن!چشم،ببستم دهن
هیچ نفهم! این سخن عنوان مــــکن_____ خواهش نافهمی انسان مکن
لال شوم،کـور شوم،کـــــــــــر شوم_____ لیک محال است که من خر شوم
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”