فرشتگان مرگ از عاشورا تا بلِیدرانر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تجهيزات و تسليحات دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 29 دی 1387, 12:05 am
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

فرشتگان مرگ از عاشورا تا بلِیدرانر

پست توسط @lirez@ »

ه گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، همانطور که در بخش پیشین گزارش گفته شد، ایده بکارگیری قایق های تندرو به همراه تسلیحات سبک و نمیه سنگین، از دل احتیاجات جنگ و از ذهن خلاق نیروهای بومی و با اتکا به توان فنی موجود بیرون آمد. هر چند در آن زمان قایق های تندرو فاقد تجهیزات پیشرفته ارتباطی، ناوبری و تسلیحات قابل توجه بودند، اما نتیجه مؤثر عملکرد آنها، باعث خفظ این رده از شناورها و توسعه مدل های موجود و تلاش برای خریداری، طراحی و ساخت نمونه های جدید شد و امروز، ترکیبی از شناورهای تندروی مختلف با گستره متنوعی از تجهیزات در حال پاسداری در آب های خلیج همیشه فارس هستند.
در این قسمت به معرفی چند نمونه مطرح از شناور های تندروی در حال خدمت و ارائه تصاویر آنها که از پیش، برای این قسمت در نظر گرفته شده بود، می پردازیم.
شناورهای تندروی آی پی اس
این شناورها در دو نمونه اصلی IPS-18 و IPS-16 موجود می باشند که مدل دوم، تاکنون بیشتر مورد توجه واقع و پایه توسعه مدل های بروز با بهره گیری از فناوری های بومی برای تکمیل تجهیزات و تسلیحات شده است.
شناور IPS-18 که به نام کلاس «تیر» نیز شناخته می شود، یک قایق گشتی و تندرو است با سامانه توان شامل 3 موتور 1200 اسب بخار و امکان حمل و شلیک اژدرهای 533 میلیمتری در دوجایگاه خود که در دو طرف بدنه واقع شده. این قایق ها مجهز به سامانه کنترل آتش بوده و امکان شلیک اژدرهای خود به صورت دستی و یا با کمک این سامانه را دارند. این سامانه به شناورها کمک می کند تا هدفگیری دقیق و بموقع با رعایت اولویت تهدیدات، کارایی بالا در عملیات، ماندگاری بهتر در شرایط دریا و پایداری در مانورها در حالات مختلف دریا داشته باشند که برای اجرای بهتر مأموریت لازم است.
 تصویر 
  تندرو آی-پی-اس-18؛ محفظه های کناری مربوط به اژدر بوده و یک رادار جستجو مستقر بر دکل لوله ای بالای کابین مشهود  

این شناور مجهز به تیربارهای 12.7 میلیمتری و سامانه های مخابراتی پیشرفته ساخت داخل می باشد. مجموعه نسبتاً کاملی از سامانه های الکترونیکی از جمله یک رادار جستجوی سطحی با حداقل برد 30 کیلومتردر این شناور نصب شده که برای اجرای مؤثر عملیات ضد زیردریایی به کمک سلاح های آن می آیند. بجز اژدرهای عادی یاد شده، راکت زیرآبی «حوت» نیز در زمره تسلیحات این شناور است.
شناورهای رده تیر، 21.15 متر طول، 5.77 متر عرض و 2.1 متر ارتفاع و 0.87 متر آبخور دارند. جرم این شناور 28.16 تن بوده و بیشینه سرعت آن 52 نات معادل حدود 96 کیلومتر بر ساعت است.
برد این نمونه، 450 مایل دریایی معادل حدود 832 کیلومتر است(هر مایل دریایی یا ناتیکال مایل، برابر 1.85 کیلومتر است).
شناور IPS-16 که ابتدائاً به نام کلاس «پیکاب» معرفی شده و در نمونه های جدیدتر، نام های دیگری بر آن نهاده شد با اقبال بیشتری روبرو گشته و به صورت تولید انبوه در برنامه تولید قرار گرفت. این شناور، مجهز به دو اژدر 324 میلیمتری در دو جایگاه مخفی در طرفین بدنه، موشک های ضد کشتی کوثر با برد 25 کیلومتر، و تیربارهای 12.7 میلیمتری است.
 تصویر 
  گزارش مشرق، در آخرین نمونه های معرفی شده از این نوع، ظاهراً جایگاه حمل اژدر حذف شده است و بدنه به شکل یکپارچه و فاقد درب محفظه اژدر به نظر می رسد.
نسل جدید این شناور که با نام «ذوالفقار» معرفی شده، به عنوان یک شناور گشت دریایی بوده و بر اساس ایده حمله سریع به کشتی‌های دشمن طراحی و مجهز به موشک های ضد کشتی میانبرد و سامانه راداری مربوطه شده است.
موشک ضدکشتی و کروز نصر1 با برد 35 کیلومتر پس از قرار گرفتن در خط تولید، به فهرست تسلیحات این شناور تندرو اضافه شد که برد دورایستایی بهتری به این شناور در مقابله با تسلیحات ناوهای دشمن می دهد. 
 تصویر 
  مناسب، سرعت بالا،‌ مانور سریع و دریانوردی خوب را از ویژگی‌های نسل جدید این شناور برشمرده اند و بدنه این شناور بر اساس استانداردهای جهانی طراحی و ساخته شده است و از پیشرفته ترین تجهیزات بومی مخابراتی،‌ ناوبری والکترونیک برخوردار است. 
 تصویر
کابین هدایت شناور تندرو ذوالفقار(از کلاس آی-پی-اس-16) 
  شناور تندرو به عنوان یکی از پرتعداد ترین نمونه های بعد از سال های دفاع مقدس، با حداقل جرم 13.75 تن، طول 16.3 متر، عرض 3.75 متر، بردی برابر 320 مایل دریایی داشته و سه سرنشین دارد. 


سی-14
این شناور بر اساس قایق های تندروی چایناکت(گربه چینی) می باشد و به انواع سلاح های موجود در آرایش های متنوعی تجهیز شده است. در نمونه آذرخش به تیر بار 12.7 میلیمتری در عقب، توپ 23 میلیمتری تک لول در جلو، راکت انداز 107 میلیمتری 16 لوله(لوله بلند) بر بالای کابین و رادار جستجو با حداقل برد 30 کیلومتر در بالای پرتابگر راکت و در نمونه ذوالفقار به پرتابگرهای موشک پرقدرت نصر1 و رادار دریایی مربوطه مجهز شده است.
 تصویر 
 تصویر 
 ؛ در حال شلیک  

این شناور با طول حدود 13.75 متر، عرض 4.9 متر، برد 300 مایل دریایی دارد. در این شناورها از دو نوع موتور 1150 و 2100 اسب بخار استفاده شده که وزن و سرعت متفاوتی را برای نمونه بکارگیرنده آنها رقم زده است.

بلیدرانر
شناور بلیدرانر، یکی از پرماجراترین ادواتی است که در سال های اخیر به سازمان رزم نیروهای مسلح کشور وارد شده. این شناور در اصل به عنوان یک قایق تندروی مسابقه ای طراحی شده بود و رکوردار سرعت در قایق های کلاس وزنی خود و سریعترین آنها است و پس اینکه مورد توجه فرماندهان نظامی سپاه قرار گرفته و از فروش رسمی آن به ایران ممانعت به عمل آمد تلاش ها برای خرید آن از مسیر غیرمعمول آغاز گردید.
به گزارش مشرق، در اوائل سال 1388 پس از خریداری از یک کشور اروپایی، این قایق از طریق یک واسطه در آفریقای جنوبی به کشتی حامل به مقصد ایران تحویل داده شد. هر چند نیروهای امنیتی آمریکا دیر از این ماجرا مطلع شدند اما با اطلاع دادن به نیروی دریایی این کشور، موجبات تعقیب این کشتی توسط یک ناو جنگی در اقیانوس هند را فراهم نمودند. این ناو جنگی با حرکت در فاصله نزدیک و حتی تا 500 متری، قصد ممانعت از ورود این کشتی به آب های ایران را داشت که با عزیمت یگان اسکورت نیروی دریایی سپاه و رسیدن به فاصله حدود 65 کیلومتری کشتی، مجبور به ترک منطقه شد. بدین ترتیب تحریم های یکجانبه آمریکا در این خصوص علی رغم روی آوردن به نیروی نظامی، بی اثر شد.
 تصویر 
  جستجوی سطحی با حداقل برد 30 کیلومتر بر بالای پرتابگر 11  

پیش از این، بلیدرانر در خارج، تنها در مسابقات قایقرانی شرکت می نمود اما متخصصان صنایع دریایی کشورمان، آن را به شناوری با قابلیت حمل راکت اندازهای دریایی 107 میلیمتری 11 لوله ای پایدار شده، رادار جستجوی دریایی با برد حدود 30 کیلومتر و تیربار 12.7 میلیمتری تبدیل نموده و در آینده به پرتابگرهای موشک و اژدر نیز تجهیز شده و در سال 90 به طور گسترده در خدمت واحدهای عملیاتی در تمام آب های جنوبی ایران قرار می گیرد. بیشینه سرعت این قایق بیشتر از 70 نات(بیش از 130 کیلومتر بر ساعت) است و در نمونه تولید شده آن، سراج1 نامیده شده.
شناور سراج 1، شناور تندروی تهاجمی راکت‌انداز و متناسب با مناطق آب و هوای گرمسیری است. جنس بدنه این شناور فایبرگلاس و مجهز به امکانات بومی مخابراتی و ناوبری الکترونیکی است. طراحی کابین در این شناور به گونه‌ای است که در سرعت بالا در داخل کابین، تغییرات ارتفاعی ناشی از حرکت بر روی آب و صدای چندانی احساس نمی‌شود. همچنین در شرایط طوفانی دریا سرنشینان آن شدت امواج را احساس نخواهند کرد.
 تصویر 

این شناور در بخش‌های مختلفی چون حفظ تعادل در سرعت بالا، رفتار مناسب عملیاتی در شرایط گوناگون و قدرت موتور بالا در کنار طراحی و ساخت بدنه مناسب از قدرت بسیار بالایی برخوردار بوده و توان دریایی ایران را افزایش می‌دهد. بدنه شناور سراج نوع جدید و در نوع خود کم نظیر بوده و به نیروی دریایی توان قابل توجهی را اضافه خواهد کرد.

شناور یامهدی
قایق تندروی یا مهدی یک شناور بدون سرنشین پرسرعت، مجهز به حسگرهای مختلف و دارای سه مقر پرتاب راکت است. این شناور با بدنه کامپوزیتی، دارای سطح مقطع راداری پایین بوده و می تواند به صورت کنترل از راه دور هدایت شود.
یامهدی بر اساس یک قایق سرنشین دار دو نفره گشتی ساخته شده و شناوری «اثرسطح» محسوب می شود که دارای خصائصی از طرح قایق های کاتاماران بوده و توان حرکت سریع در دریای مواج را دارد.
گفتی است شناورهای تندروی کنترل از راه دور اخیراً توسط رژیم صهیونیستی نیز در خلیج فارس بکارگرفته شده است.
استفاده از شناورهایی با سامانه های پردازشگر و هوشمند و بدون سرنشین، امکان بکارگیری تسلیحات راکتی را در مناطق عملیاتی، خطرات نیروهای انسانی در استفاده از سلاح های کوتاه برد را به نحو چشمگیری کاهش داده است.
یامهدی دارای طول 11.9 متر، عرض 3.1 متر، و ارتفاع 1.5 متر با آبخور 65 سانتی متری است. جرم آن 8.5 تن و دارای دو موتور 660 اسب بخار است که آن را به سرعت 50 نات برابر 92.5 کیلومتر بر ساعت(25.69 متر بر ثانیه) می رساند.
این شناور تا بحال تنها مجهز به سه مقر مخفی در جلو بدنه برای پرتاب راکت معرفی شده است.
 تصویرتصویر 

انواع دیگری از قایق های تندرو مسلح که قابلیت حمل نیرو و یا حمل تعدادی مین بزرگ دریایی را دارند نیز در خدمت نیروهای مسلح کشورمان می باشد که به طور گسترده در سازمان رزم نیروهای مختلف برای عملیات های گوناگون قرار گرفته و بجز رزمایش های سالیانه، همواره در حال تمرین و حضور و حفاظت از سیادت دریایی کشورمان هستند.
این ها فرشتگان رحمت برای مردم ایران و کشورهای منطقه و فرشتگان مرگ برای زیاده خواهان فرامنطقه ای و نوکران نادان آنها هستند.

topic-t75761.html مطلب پیشین در سنترال
Novice Poster
Novice Poster
پست: 63
تاریخ عضویت: چهارشنبه 24 بهمن 1386, 10:56 am
سپاس‌های ارسالی: 10 بار
سپاس‌های دریافتی: 77 بار

Re: فرشتگان مرگ از عاشورا تا بلِیدرانر

پست توسط shooter »

به نظر من تو خلیج فارس نیروی دریایی سپاه بسیار مهلکه.ولی گمون نکنم امریکا در صورت بروز جنگ ناوگانشو وارد خلیج فارس ویا دریای عمان کنه.در هر صورت به نیروی دریایی سپاه تبریک میگم.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4347
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6689 بار
سپاس‌های دریافتی: 12079 بار
تماس:

Re: فرشتگان مرگ از عاشورا تا بلِیدرانر

پست توسط Mohammad 1985 »

در صورت درگیری به دلیل تعداد بالا و قدرت مانور بالای شناورهای کوچک خطرناک هستن به نظرم وظیفه نیروی هوایی آمریکا ( البته همون نیروی دریایی ) که باید بتونه در فاز اول جلوی حمله قایقها و شناورهای کوچکتر رو بگیره وگرنه درگیری ناوها با اینا کمی مشکله ( البته غیر ممکن نیست )
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 شهریور 1385, 12:51 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

Re: فرشتگان مرگ از عاشورا تا بلِیدرانر

پست توسط Mr.Amirhessam »

در تایید فرمایشات دوستان باید بگم قایق های تندرو به نسل دوم موشک ضد هوایی میثاق مجهز هستند و از پدافند هوایی بهر می برند.
این پدافند برای جلوگیری از اقدام متقابل بالگردها و جنگند های دشمن بر علیه این قایق هاست.
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
ارسال پست

بازگشت به “تجهيزات و تسليحات دريايي”