تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و هواي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 فروردین 1386, 6:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14946 بار

تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و هواي

پست توسط Shahryar »

 تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و هوايي 

 تصویر   يكم شكاري مهرآباد را مي‌توان قلب نيروي هوايي در كشور دانست و اين به دليل اهميت اين پايگاه و قرار گرفتن آن در پايتخت و نيز استعداد پرنده‌ها و امكانات موجود در آن است.

امير خلبان حميدرضا گوديني فرمانده پايگاه يكم شكاري نهاجا نيز از جمله خلبانان و افسران باتجربه اين نيرو محسوب مي‌شود كه سه سال پيش از وقوع انقلاب اسلامي وارد نيروي هوايي شد و امروز با توجه به تجربه و توانمندي‌هاي خود به عنوان يكي از موفق‌ترين فرماندهان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران مشغول به خدمت است.

گفتگوي تفصيلي فرمانده پايگاه يكم شكاري با خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس كه در آن به مطالبي از جمله مقايسه وضعيت نيروي هوايي در پيش و پس از انقلاب، روند خودكفايي در اين نيرو، ماموريت‌ها و دستاوردهاي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران پرداخته شده، به شرح زير است:

* مستشاران امريكايي در حقيقت براي آموزش به ايران مي‌آمدند

امير گوديني با اشاره به وضعيت ارتش در سال‌هاي پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، با تاكيد بر وابستگي كامل ارتش به غرب، گفت: ارتش و علي‌الخصوص نيروي هوايي در طول اين سال‌ها از هر نظر چه در بعد آموزش‌هاي تئوري و چه عملي در وابستگي كامل به كشورهاي غربي خصوصا امريكا بود و تمام دانشجويان ما براي آموزش به اين كشور اعزام مي‌شدند.

وي با بيان اينكه اين وابستگي، امور فني را نيز شامل مي‌شد، تصريح كرد: دانشجويان ما كه براي آموزش به امريكا مي‌رفتند، پس از بازگشت نيز توانايي بهره‌برداري از اين آموزش‌ها را نداشتند چراكه مستشاران خارجي بر تمامي امور مسلط بوده و اجازه اين كار را نمي‌دادند.

اين فرمانده عاليرتبه نيروي هوايي ارتش در خصوص سطح توانمندي مستشاران خارجي در ايران نيز گفت: اينها در حقيقت خلبانان دست چندم بودند كه به عنوان استاد خلبان به كشورما مي‌آمدند اما در واقع به دنبال تكميل آموزش خود بودند و اين توانمندي‌ها را به پرسنل ما منتقل نمي‌كردند.

* وضعيت ارتش در اوايل انقلاب عادي نبود

گوديني ايجاد تغيير و تحولات عظيم در نهادهاي مختلف در هنگام انقلاب را طبيعي دانست و افزود: بعد از انقلاب هم اين شرايط در كشور ما و در ارتش صورت گرفت كه به دنبال آن برخي فرماندهان از كشور فرار كردند و برخي نيروها نيز از بدنه ارتش جدا شدند و اين وضعيت، ارتش را از حالت عادي خارج كرده بود.

وي ادامه داد: در نيروي هوايي نيز وضع به همين منوال بود و توطئه‌هايي نظير قائله كردستان، خلق مسلمان تبريز و كودتاي نوژه اين نيرو را ضعيف‌تر مي‌كرد.

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد در ادامه افزود: به دنبال اين مسايل و با حمله همه جانبه رژيم بعث عراق به كشورمان به اين نتيجه رسيديم كه بايد روي پاي خود ايستاد و شايد به همين جهت بود كه امام(ره) جنگ تحميلي را يك نعمت براي كشور عنوان كردند.

گوديني يادآور شد: پس از اخراج مستشاران خارجي، كارشناسان نظامي غرب مي‌گفتند ارتش ايران و خصوصا نيروي هوايي تا دو ماه ديگر زمين‌گير خواهد شد، اما به بركت تلاش جوانان و پرسنل متعهد نيرو، اين اتفاق رخ نداد و ما امروز پس از گذشت سي سال كاملا مستقل بوده و روي پاي خود ايستاده‌ايم و جنگنده‌هاي ما نه تنها به راحتي به پروازهاي خود ادامه مي‌دهند، بلكه ما به توان ساخت و نگهداري آنها نيز دست پيدا كرده‌ايم.

* قطعات و تجهيزات را به ما نمي‌دهند؛ خودمان مي‌سازيم

وي با بيان اينكه جنگ و تحريم باعث شد تا ما به فكر ساخت قطعات مورد نياز بيفتيم، تصريح كرد: اين ساخت قطعات چندان هم ساده نبود. بسياري از كشورهاي جهان و حتي امريكا كه پيشرفته‌ترين تكنولوژي‌ها را در اختيار دارد، به تنهايي قطعات و تجهيزات را نمي‌سازد چراكه اين كار چندان منفعتي نيز ندارد.

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد ادامه داد: براي مثال امريكايي‌ها يك سري از تجهيزات مانند صندلي هواپيما كه براي اجكت خلبان استفاده مي‌شود را از انگليس و يا سيستم‌هاي الكترونيكي را از ژاپن تهيه مي‌كند اما ما در ايران به اين حد رسيديم كه تمام قطعات را خودمان بسازيم چراكه اين تجهيزات به خاطر تحريم، به ما داده نمي‌شود.

گوديني به توانمندي بسيار بالاي متخصصان نيروي هوايي در تامين نيازهاي اين نيرو و ساخت جنگنده اشاره كرد و گفت: در بعد ساخت هواپيما، ما شاهد ساخت جنگنده‌هاي آذرخش و صاعقه و نيز طراحي و ساخت تجهيزان موشكي و پدافندي بسيار مهمي بوديم.

وي با بيان اينكه كارهاي بسيار مهمي نيز در زمينه ساخت موشك در بردهاي مختلف، انواع رادار و سامانه‌هاي پدافند هوايي صورت گرفته است، افزود: اين دستاوردها به رغم تمام تحريم‌هاي اقتصادي و نظامي بوده كه عليه كشور اسلامي ما در طول اين سي سال صورت گرفته است.

* كوچكترين حركت دشمن در زمين، هوا و دريا زير نظر ماست

اين فرمانده عاليرتبه نيروي هوايي ارتش با تاكيد بر اينكه اين پيشرفت‌ها تنها به امر طراحي و ساخت تجهيزات و تسليحات منحصر نشده، به اشراف اطلاعاتي ارتش بر وضعيت دشمن فرامنطقه‌اي اشاره كرد و افزود: مطمئن باشيد كوچكترين حركت دشمن در زمين، هوا و دريا، كاملا رصد مي‌شود و هيچ حركتي نيست كه از چشم ما پنهان بماند.

* "نيروهاي شهادت‌طلب " بزرگترين حربه ما در مقابله با دشمن

گوديني خاطرنشان كرد: هرچند ممكن است ما از لحاظ تكنولوژي‌ نسبت به برخي كشورهاي پيشرفته عقب‌تر باشيم، اما آنچه اهميت دارد، قدرت ايمان نيروهاي ماست چراكه در بكارگيري تجهيزات، نيروي انساني حرف اول و آخر را مي‌زند.

وي تصريح كرد: وقتي رزمنده ما اعتقادات مذهبي دارد، با همين امكانات و تجهيزات مي‌تواند در مقابل دشمن بايستد و اگر امروز مي‌بينم كه دشمن جرات اقدام عليه كشور ما را ندارد، به دليل وجود همين نيروهاي مومن، متخصص و شهادت‌طلبي است كه به عنوان بزرگترين حربه ما در مقابل آنها محسوب مي‌شود.

* توان ايران براي اورهال هواپيما در خاورميانه نظير ندارد

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد در بخش ديگري از گفتگوي خود با خبرگزاري فارس، توانمندي اورهال هواپيماها را يكي از مهمترين دستاوردهاي نيروهاي مسلح دانست و افزود: عمر انقلابي كه حضرت آقا فرمودند، يعني اينكه ما نبايد به تاريخ مصرفي كه كشورهاي سازنده تجهيزات تعيين مي‌كنند توجه كنيم بلكه با انجام تغيير و تحول در اين تجهيزات مي‌توان استفاده بيشتري از آنها برد و به همين خاطر است كه ما امروز تمامي هواپيماها چه جنگنده و چه هواپيماهاي مسافربري و پهن پيكر را در داخل كشور خودمان اورهال مي‌كنيم.

گوديني اورهال هواپيما را يكي از پيچيده‌ترين و سخت‌ترين علوم و تحصص‌ها دانست و افزود: براي اورهال بايد تمامي قطعات هواپيما از هم باز شود و سختي كار به اندازه ساخت خود هواپيماست.

وي اورهال هواپيماهاي پهن‌پيكر را يك امر بي‌نظير در منطقه خاورميانه دانست و افزود: در حقيقت در اكثر كشورها، اورهال هواپيماها در كشور سازنده آن انجام مي‌شود ولي ما در ايران، اين كار را در داخل كشور خودمان انجام مي‌دهيم.

* تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و هوايي

اين فرمانده عاليرتبه نيروي هوايي ارتش همچنين به دستاوردهاي صنايع دفاع و نيروهاي مسلح در زمينه طراحي، ساخت و نصب سيستم‌هاي ناوبري و موشكي جديد بر روي جنگنده‌ها اشاره كرد و گفت: براي مثال درخصوص موضوع توان رزمي هواپيماها در تمام شرايط آب و هوايي ما نياز به دستگاهاي ناوبري بروز و تجهيزات متناسب داريم كه اين تجهيزات بر روي جنگنده‌ها نصب شده و ما امروز توان نبرد در تمام شرايط آب و هوايي را داريم.

* از تيراندازي‌ و سوخت‌گيري‌هاي شبانه تا آموزش خلبانان به زبان فارسي در نهاجا

گوديني افزود: در ماه‌هاي اخير نيز شاهد تمرين تيراندازي موفق شبانه جنگنده‌هاي سوخو24 و اف4 در پايگاه همدان بوديم كه هرچند اين اقدامات در گذشته نيز انجام مي‌گرفت، اما در اين حد نبوده است.

وي انجام سوختگيري‌هاي شبانه و موضوع آموزش خلبانان جوان در داخل كشور را نيز مورد اشاره قرار داد و تصريح كرد: اگر ما در گذشته مجبور بوديم دانشجويان خود را براي آموزش به كشورهاي ديگر مانند امريكا بفرستيم، اما امروز در داخل كشور و با زبان فارسي اين دانشجويان را آموزش مي‌دهيم.

* تشكيل گردان‌هاي پهپاد در ساير يگانهاي نيروي هوايي

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد موضوع طراحي و ساخت هواپيماهاي بدون سرنشين را به عنوان يكي از مهمترين حوزه‌هاي مورد توجه نيروي هوايي ارتش مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: پيشرفت‌هاي خوبي در اين زمينه داشته‌ايم به گونه‌اي كه گردان‌هاي پهپاد در ساير يگانهاي نيرو تشكيل شده و اخيرا نيز يكي از پهپادهاي بمب‌افكن نيروي هوايي در يكي از رزمايش‌ها مورد تست قرار گرفت.

گوديني با اشاره به علم و تخصص پيشرفته مورد نياز در حوزه پهپادها خاطرنشان كرد: امريكايي‌ها و ديگر كشورها نيز يك شبه به اين تكنولوژي نرسيدند ولي ما با توجه به وضعيتي كه داريم، توانستيم در كمترين زمان ابعاد گسترده‌اي از اين دانش را در اختيار بگيريم.

* به دنبال تغيير و تحول در سيستم موشكي جنگنده‌ها هستيم

وي همچنين با اشاره به توان بالاي موشكي و نصب انواع موشك‌ بابردهاي مختلف بر روي جنگنده‌ها گفت: ما هيچگاه به موشك‌هاي قديم بسنده نكرده و به دنبال بهينه‌سازي و افزايش برد اين موشك‌ها هستيم تا توان هرگونه مقابله با اقدامات احتمالي دشمن را افزايش دهيم.

اين فرمانده عاليرتبه نيروي هوايي ارتش با بيان اينكه كشورهاي زيادي در جهان در زمينه موشكي فعاليت مي‌كنند، افزود: ما نيز اقدامات ويژه‌اي درخصوص افزايش برد موشك‌هاي هوا به هوا و هوا به زمين داشته‌ايم و در آينده اخبار خوبي در زمينه افزايش برد و ايجاد تغيير و تحول در سيستم‌ موشكي جنگنده‌ها خواهيم داشت.

* چند مورد هواپيماي ناشناس را مجبور به فرود و بازرسي كرده‌ايم

گوديني يكي از مهمترين ماموريت‌هاي نيروي هوايي را مقابله با هواپيماهاي متخاصم دانست و افزود: اين موضوع حالات مختلفي دارد. گاهي مانند ايام جنگ، هواپيماهاي دشمن به مرزهاي هوايي ما حمله مي‌كنند كه در اين حالت ما وظيفه مقابله شديد با آنها را داريم.

وي ادامه داد: اما گاهي هواپيماي ناشناس وارد فضاي كشور مي‌شود كه اين موضوع شرايط خاص خود را دارد و عملكرد در اين موارد بسيار ظريف و حساس است.

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد با بيان اينكه در سال‌هاي اخير چندين مورد ورود هواپيماهاي ناشناس به فضاي كشور را داشته‌ايم، خاطرنشان كرد: در برخي موارد هواپيماهاي بدون كد وارد فضاي كشورمان شدند كه نيروي هوايي بنابر دستورالعمل، اقدام به نشاندن آنها كرد.

گوديني اين اقدامات را جزو شرح وظايف نيروي هوايي معرفي كرد و يادآور شد: براي نشاندن هواپيما نياز به رهگيري توسط رادار است و بعد از آن، جنگنده‌ها در حداقل زمان ممكن به پرواز درآمده و توسط رادار به سمت هدف هدايت مي‌شوند.

وي افزود: سپس جنگنده‌ها با علامت به هواپيماي ناشناس اخطار داده و در صورت عدم رعايت اخطار، با استفاده از زور يعني شليك به سمت آن، هواپيما را مجبور به فرود مي‌كنند كه بحمدالله در تمامي مواردي كه پيش آمده است موفق بوديم و هواپيماي ناشناس نيز پس از بررسي و شناسايي، اجازه ادامه مسير را مي‌يابد.

* جنگنده هاي ارتش، دشمن را در فواصل دور دست هدف قرار مي‌دهند

اين فرمانده عاليرتبه نيروي هوايي ارتش در پاسخ به اين سوال كه آيا برد پروازي 3هزار كيلومتري جنگنده‌ها امكان افزايش نيز دارد، جواب داد: اين امر يعني افزايش برد پروازي هواپيماها منوط به امكان سوختگيري است كه ما امروز هم امكان سوختگيري هوايي جنگنده‌ها و هم امكان سوختگيري شبانه آنها را داريم.

گوديني با اشاره به تعبيه مخازن سوخت در برخي جنگنده‌ها افزود: جنگنده‌هاي ما عمليات سوختگيري در ارتفاع پست و ارتفاع بالا را براحتي انجام مي‌دهند تا در صورت نياز و در زمان تهديد بتوانيم دشمن را در فواصل دور دست مورد هدف قرار داده و جنگنده‌ها به سلامت به پايگاه‌هاي خود بازگردند.

وي يادآور شد: در ايام دفاع مقدس نيز ما تجربه پروازهاي طولاني مدت را داشتيم كه براي مثال يكي از جنگنده‌هاي ما به مدت 14 ساعت به پرواز درآمد كه فاصله بسيار زيادي را در بر مي‌گرفت.

* پرواز موفقيت‌آميز نمونه هواپيماي رادارگريز ارتش

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد، دانشگاه شهيد ستاري را به عنوان يكي از مراكز علمي و پژوهشي مهم در نيروي هوايي ارتش دانست و گفت: اين دانشگاه علاوه بر توان علمي كاركنان خود تعاملاتي نيز با مراكز علمي خارج از سازمان و خارج از ايران دارد و در زمينه‌هاي متعددي به انجام تحقيقات مي‌پردازد.

گوديني براي مثال به موضوع رادارگريزي هواپيماها اشاره كرد و افزود: ما به اين تكنولوژي رسيده‌ايم و نمونه آن نيز به پرواز درآمده اما قطعا زمان مي‌خواهد تا اين تكنولوژي در وسعت بيشتري به كار گرفته شود.

* غربي‌ها عليرغم تبليغات رسانه‌اي به حقيقت توان نظامي ايران آگاهند

وي در بخش پاياني اين گفتگو به موضوع كارشكني و جوسازي‌هاي رواني رسانه‌هاي غربي درجهت كمرنگ جلوه دادن دستاوردهاي نظامي جمهوري اسلامي ايران پرداخت و تصريح كرد: وقتي دشمن راهپيمايي‌هاي ميليوني ملت ايران را ده‌ها هزار نفري معرفي مي‌كند، تعجبي ندارد كه بخواهد دستاودرهاي عظيم علمي و تحقيقاتي ما در نيروهاي مسلح را نيز زير سوال ببرد.

اين فرمانده عاليرتبه نيروي هوايي ارتش گفت: براي مثال وقتي جنگنده‌هاي بومي صاعقه ساخته شد، آنها سعي كردند تا با طرح مسايلي ازجمله اينكه اين هواپيما همان جنگنده اف 5 است كه تنها در ظاهر تغييراتي جزئي داشته است، اين دستاورد بزرگ را زير سوال ببرند.

گوديني ادامه داد: مگر ما چند فروند جنگنده اف5 در اختيار داريم؟ درحالي كه امروز اسكادران‌هاي صاعقه تشكيل شده‌اند.

وي خاطرنشان كرد: در زمينه اورهال وقتي ما هواپيماهاي پهن پيكر 747 را در همين پايگاه يكم شكاري اورهال مي‌كنيم، يك نفر متخصص خارجي پاي كار نيست و تمام اين اقدامات توسط كاركنان خدوم، مومن و متخصص خودمان صورت مي‌گيرد و وقتي ما به چنين تواني رسيده‌ايم، ساخت قطعات و تجهيزات ديگر كار راحتي مي‌شود.

فرمانده پايگاه يكم شكاري مهرآباد تصريح كرد: اين صحبتها به همان كارشكني‌هاي رسانه‌اي بر مي‌گردد اما خود آنها حقيقت امر را مي‌دانند.

گوديني همچين اظهار داشت: ما كشوري نوپا هستيم كه اندكي پس از انقلاب خود، جنگ 8 ساله تحميلي را تجربه كرده و در آن با 30 كشور جهان جنگيديم و در طول اين سال‌ها نيز تحريم‌هاي سنگين اقتصادي و نظامي را تجربه كرديم اما عليرغم تمام اين موارد، كارهاي بزرگي صورت گرفته و ملت ايران بايد بدانند كه فرزندانشان در نيروهاي مسلح هميشه آماده‌اند و همانطور كه در گذشته نيز ثابت شده، اجازه نخواهيم داد هيچ كشور بيگانه‌اي گوشه چشمي به خاك مقدس جمهوري اسلامي ايران داشته باشد.  

 خبرگزاري فارس 
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Major I
Major I
پست: 733
تاریخ عضویت: دوشنبه 13 اردیبهشت 1389, 4:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 2456 بار
سپاس‌های دریافتی: 3097 بار

Re: تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و

پست توسط mm1990 »

Shahryar نوشته شده:  ادامه داد: مگر ما چند فروند جنگنده اف5 در اختيار داريم؟ درحالي كه امروز اسكادران‌هاي صاعقه تشكيل شده‌اند. 

تا اوننجا که من میدونم ایران 8 فروند صاعقه در اختیار دارد و با توجه به اینکه هر اسکاندران 10 تا 12 فروند هواپیما تشکیل شده پس یک اسکادران کامل هنوز نداریم چه رسد به اسکادرانها!!!
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 575
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 7 دی 1385, 2:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 2851 بار
سپاس‌های دریافتی: 2040 بار

Re: تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و

پست توسط MOHAMMAD JAFAR »

  در بخش پاياني اين گفتگو به موضوع كارشكني و جوسازي‌هاي رواني رسانه‌هاي غربي درجهت كمرنگ جلوه دادن دستاوردهاي نظامي جمهوري اسلامي ايران پرداخت و تصريح كرد: وقتي دشمن راهپيمايي‌هاي ميليوني ملت ايران را ده‌ها هزار نفري معرفي مي‌كند، تعجبي ندارد كه بخواهد دستاودرهاي عظيم علمي و تحقيقاتي ما در نيروهاي مسلح را نيز زير سوال ببرد.

اين فرمانده عاليرتبه نيروي هوايي ارتش گفت: براي مثال وقتي جنگنده‌هاي بومي صاعقه ساخته شد، آنها سعي كردند تا با طرح مسايلي ازجمله اينكه اين هواپيما همان جنگنده اف 5 است كه تنها در ظاهر تغييراتي جزئي داشته است، اين دستاورد بزرگ را زير سوال ببرند.

گوديني ادامه داد: مگر ما چند فروند جنگنده اف5 در اختيار داريم؟ درحالي كه امروز اسكادران‌هاي صاعقه تشكيل شده‌اند.  

من یادم نمی آید که در مجله های خارجی (غربی) یا دیگر رسانه هایشان کسی گفته باشه که صاعقه همان اف-5 هست غربی ها فقط نقل اخبار می کنند
بلکه به عکس از همون روز اول اظهر من الشمس بود که صاعقه همان اف-5 با تغییر در دم بوده
اتفاقا ساختن صاعقه از 0 یک اشتباه بزرگ و هدر دادن بیت المال هست وقتی میشه از اف-5 های درب و داغون استفاده کرد

مگر اینکه بنده یا دیگر دوستان که می گفتیم "صاعقه همان اف-5 تغییر یافته" هست غربی بودیم و خبر نداشتیم!!!

بعدش هم به سلامتی تا قبل از این ما باید می گفتیم که ایران مثلا 100 فروند اف-5 نداره و 60 فروند اف-5 داره
حالا باید بیایم و ثابت کنیم که به خدا ایران اف-5 داره!!!!
پيامبر گرامي اسلام (ص) فرموده اند:
الملک يبقي مع الکفر و لا يبقي مع الظلم.
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 46
تاریخ عضویت: دوشنبه 13 شهریور 1385, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 1389 بار
سپاس‌های دریافتی: 266 بار
تماس:

Re: تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و

پست توسط sroasha »

1.اينها در حقيقت خلبانان دست چندم بودند كه به عنوان استاد خلبان بهكشورما ميآمدند اما در واقع به دنبال تكميل آموزش خود بودند و اينتوانمنديها را به پرسنل ما منتقل نميكردند.
2.مگر ما چند فروند جنگنده اف5 در اختيار داريم؟ درحالي كه امروز اسكادرانهاي صاعقه تشكيل شدهاند.

جز سکوت چه میشه کرد مگه ؟...


3.گوديني همچين اظهار داشت: ما كشوري نوپا* هستيم كه اندكي پس از انقلابخود، جنگ 8 ساله تحميلي را تجربه كرده و در آن با 30 كشور جهان جنگيديم

[* : البته قطعا منظور ایشون این نبوده که تاریکه ما در ۳۲ سال گذشته خلاصه میشه !...]

من این منطقو نمیپسندم ...

اگه اینطور باشه پس روبروی عراق هم حدود ۱۰+۱ کشور جهان قرار گرفته بودن !...
چون ما در زرادخانه مون سلاح هایئ از آمریکا ،انگلیس ،فرانسه ،آلمان ،ایتالیا ،چین ،کرهٔ شمالی ،روسیه ،لیبی ،سوریه داشتیم !...

تازه اگه اسرائیل رو به به حساب نیاریم ...
دستکم به خاطره حملش به تاسیسات اسیرک ...
اگه باور نداشته باشیم در نقشش در تامین سلاح برامون ...


4.ما هيچگاه به موشكهاي قديم بسنده نكرده و به دنبال بهينهسازي و افزايش برد اين موشكها هستيم

اگه این پروژه به سرانجام نیکی برسه ...
R-73 رو زیر بال پرندگان غربیمون خواهیم دید ...
Major II
Major II
پست: 465
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 3 مرداد 1387, 9:29 pm
سپاس‌های ارسالی: 221 بار
سپاس‌های دریافتی: 752 بار

Re: تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و

پست توسط shadro »

خداوند متعال یار ویاور تمامی پرسنل نیرو های مسلح کشور بخصوص دلیرمردان ارتشی باشد.............
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 5 آذر 1385, 12:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

Re: تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و

پست توسط HASAN BARATY »

بعضی دوستان که احتمالا تا حالا حتی یک جنگنده رو از نزدیک ندیدن طوری سخن می گن که گویی از فرماند هان ارشد نیروی هوایی که عمرشون رو در این نیرو گذراندن بیشتر در مورد توان هوایی کشور اطلاع دارن
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 شهریور 1385, 12:51 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

Re: تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و

پست توسط Mr.Amirhessam »

اگه اینطور باشه پس روبروی عراق هم حدود ۱۰+۱ کشور جهان قرار گرفته بودن !...
چون ما در زرادخانه مون سلاح هایئ از آمریکا ،انگلیس ،فرانسه ،آلمان ،ایتالیا ،چین ،کرهٔ شمالی ،روسیه ،لیبی ،سوریه داشتیم !...دوست من سلام

خیر عزیز! حدود 45 کشور به عراق کمک مالی و نظامی و فنی می کردن! از در اختیار گذاشتن رزمنده تا خلبان...

بهتره روی حرف هامون بیشتر فکر کنیمتصویر
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 575
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 7 دی 1385, 2:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 2851 بار
سپاس‌های دریافتی: 2040 بار

Re: تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و

پست توسط MOHAMMAD JAFAR »

R-73 رو زیر بال پرندگان غربیمون خواهیم دید ...

به غیر از اف-14 روی بقیه اینکار انجام شده عکس و مدرک و فیلمش هم موجوده
البته روی اف-5 R-60 رو بستن چون R-73 سنگین هست

البته متاسفانه این پروژه ها توفیق چندانی نداشته اند

یا خرج زیادی داشته
یا همان سایدویندر برایشان بهتر از موشک های دیگر بوده
پيامبر گرامي اسلام (ص) فرموده اند:
الملک يبقي مع الکفر و لا يبقي مع الظلم.
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 46
تاریخ عضویت: دوشنبه 13 شهریور 1385, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 1389 بار
سپاس‌های دریافتی: 266 بار
تماس:

Re: تجهيز جنگنده‌هاي ارتش به سامانه نبرد در تمام شرايط آب و

پست توسط sroasha »

پس منتظر باشید که عکسش روی تامکت تو هم ببینید ...
یادتون نر که ما ناچار به این کاریم ...
چون دیگه AIM-9 در انبارهامون نداریم ...


تمامی‌ کشور هایئ که من نام بردم هم یا قبل و یا بد از انقلاب به ما کمک‌های فنی‌ میکردن !...

فرماندهان این نیرو ناچار هستن که گاه گاه چنین حرفایی بزنن دوست من ...
وگرنه دل بیشتر اونها پر خونتر از امثال من هست ...
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”