تعلق جزایر به ایران خدشه ناپذیرست

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 875
تاریخ عضویت: جمعه 4 بهمن 1387, 7:36 pm
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 1385 بار
سپاس‌های دریافتی: 3738 بار
تماس:

تعلق جزایر به ایران خدشه ناپذیرست

پست توسط sayeh_roshan_1988 »

غیر موثق بودن خبر سفر شاه اردن، دعوت از شاه اردن مربوط به ماه ها قبل است، اهمیت بسیار امام صدر برای ایران ، راه حل مشکلات منطقه در منطقه، تکذیب ادعای ناتو، پاسخ معنادار به خبرنگار اماراتی از جمله محورهای آخرین نشست سخنگوی وزارت خارجه با خبرنگاران در سال 89 است.

  گزارش خبرنگار مهر، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه در آخرین نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در سال 89 که امروز سه شنبه در محل این وزارتخانه برگزار شد، در رابطه با تصمیم شورای همکاری خلیج فارس برای اعزام نیرو به بحرین در جهت سرکوب معترضان کشور، تصریح کرد: درباره مسائل بحرین چند نکته قابل توجه است اول اینکه مردم این کشور مطالباتی دارند که مشروع است و این مطالبات به شکل مسالمت آمیز مطرح می شود. 
  ادامه داد: باید از هر گونه خشونت در برخورد با مطالبات مسالمت آمیز مردم جلوگیری شود. 
  دخالت نظامی در بحرین کار را پیچیده می کند 
  سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: نکته سوم این است که در مسائل داخلی بحرین حضور نیروهای خارجی قابل قبول نیست و این دخالت مسئله را پیچیده تر و سخت تر خواهد کرد. 
  مهمانپرست با اشاره به سفر وزیر دفاع آمریکا به بحرین گفت: حضور مقامات نظامی آمریکایی در منطقه به تشدید خشونت ها نسبت به درخواست های مسالمت آمیز مردم منجر شده و ما توصیه جدی می کنیم که آمریکایی ها به جای اعزام مقامات نظامی به دموکراسی و حقوق ملت ها احترام بگذارند. 
  وی خاطر نشان کرد: یکی از موضوعات مطرح شده در سفر مقامات نظامی آمریکا به منطقه پروژه ایران هراسی و اسلام هراسی است که به بهانه آن تسلیحات را به کشورهای منطقه می فروشند اما ملت ها بیدار و هشیار شده اند. به دولت ها نیز توصیه می کنید که با دقت و هوشیاری فریب ترفندهای غرب را نخورند. 
  همکاری فرهنگی حول زبان فارسی و نوروز 
  وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی در رابطه با برگزاری جشن نوروز در کشورهای فارسی زبان که مورد سئوال یکی از خبرنگاران بود خاطر نشان کرد: بحث کشورهای فارسی زبان با کشورهایی که نوروز را جشن می گیرند دو موضوع جداگانه است در هر دو مورد زمینه های مشترک تاریخی بین کشورها می تواند همکاری های فرهنگی را توسعه دهد و زمینه های مناسبی برای همکاری های اقتصادی و همگرایی حول موضوعات مشترک در منطقه باشد. 
  ادامه داد: ما در هر دو مورد یعنی برگزاری نوروز و همکاری با کشورهای فارسی زبان از ظرفیت ها و بسترها برای نزدیک تر شدن کشورها بهره می گیریم. 
  انتقاد از مداخله غرب در امور داخلی کشورهای اسلامی 
  از خبرنگاران پرسید نظر شما در رابطه با مداخله کشورهای غربی در امور داخلی کشورهای اسلامی و سیاست های دو گانه غرب در این رابطه چیست که مهمانپرست در این رابطه گفت: نوع رفتار غرب درباره برخی موضوعات مثل دموکراسی و حقوق بشر تردید ملت های منطقه را به دنبال داشته و برخورد با استانداردهای دوگانه و گزینشی و موارد مختلف درباره تایید دموکراسی توسط کشورهای غربی وجهه مناسبی برای غرب باقی نگذاشته و تنها کاری که کشورهای غربی باید انجام دهند تصحیح رویکرد اشتباه گذشته و توجه به رای مردم است. چرا که رویکرد کنونی غرب قابل قبول نیست. 
  اهداف حضور در بحرین مشکوک است 
  وزارت خارجه در رابطه با تحرک سازمان کنفرانس اسلامی در خصوص تحولات منطقه به تماس شب گذشته وزیر خارجه با دبیر کل این سازمان اشاره کرد و گفت: اقدام از سوی سازمان کنفرانس اسلامی در دستور کار است و وزیر خارجه دیشب در رایزنی با دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی تحولات منطقه، خاورمیانه، شمال آفریقا و بحرین را مورد بررسی قرار داد تا از خشونت و برخورد با درخواست های مردم جلوگیری شود و امیدواریم سازمان کنفرانس اسلامی مانع دخالت بیگانگان در کشورها با اهداف مشکوک شوند. 
  خبر سفر شاه اردن غیر موثق است 
  در پاسخ به سئوال دیگری در رابطه با سفر پادشاه اردن به ایران و اینکه آیا از وی دعوت به عمل آمده است یا خیر، اظهار داشت: دعوتی که گفته شده دعوتی است که ماهها پیش صورت گرفته بود اما اخبار این روزها تایید نشده و غیر موثق است. 
  در پاسخ به سئوالی در رابطه با سفر شاه اردن به ایران که در رسانه ها منتشر شده بود تصریح کرد: ما بارها به دوستان خبرنگار توصیه کرده ایم که در نقل اخبار باید دقت کافی داشته باشند و نسبت به انتشار اخبار تایید نشده اقدام نکنند. 
  افزود: روز گذشته برخی با من تماس گرفتند و این خبر را منعکس کردند وقتی من سئوال کردم خبر کجا منتشر شده گفتند از رسانه های عربی شنیده ایم وقتی باز نام رسانه ها را پرس و جو کردم در پاسخ گفتند رسانه های غیر معتبر خبر را منعکس کرده اند اگر رسانه غیر معتبر بوده چرا این موضوع را دنبال می کنید. 
  خاطر نشان کرد: علی رغم اینکه دوستان خبرنگار خودشان معتقد بودند خبر موثق نبوده اما به آن دامن زدند و با اطلاعات نادرست و تایید نشده برخی را به اشتباه انداختند و خواسته یا ناخواسته موجی علیه سیاست خارجی ایجاد کردند. 
  ادامه داد: همچنان توصیه می کنیم که رسانه ها دقت را فدای سرعت نکنند. 
  وزارت امور خارجه عنوان کرد: در مواقعی که سفرهایی از مقامات کشورهای مختلف صورت بگیرد اطلاع رسانی رسمی خواهد شد. اینکه فضا علیه دولت و سیاست خارجی ایجاد شود و فضا مخدوش شود درست نیست و از دوستان می خواهیم دقت بیشتری داشته باشند. 
  دعوت از شاه اردن مربوط به ماه ها قبل است 
  در پاسخ به سئوال دیگری در رابطه با سفر پادشاه اردن به ایران و اینکه آیا از وی دعوت به عمل آمده است یا خیر، اظهار داشت: دعوتی که گفته شده دعوتی است که ماهها پیش صورت گرفته بود اما اخبار این روزها تایید نشده و غیر موثق است. 
 پیگیری تفحص شهدا در عراق 
  از خبرنگاران در رابطه با کارشکنی آمریکا در انجام تفحص شهدا در خاک عراق سئوال کرد که مهمانپرست در این رابطه گفت: در این رابطه و پیرامون تعیین سرنوشت فرزندان کشور در دوران جنگ با مقامات مرزی عراق رایزنی و جلسات مشترکی برقرار است و این موضوع سیر طبیعی را طی می کند و اگر مشکلی باشد در چارچوب روابط دوستانه حل می شود و مشکلی در این رابطه مشاهده نمی کنیم. 
  در رابطه با آخرین وضعیت اتباع ایرانی که در آمریکا زندانی هستند نیز گفت: این موضوع به مقامات آمریکایی تذکر داده شده و از طریق حقوقی دنبال می شود توصیه همیشگی ما به آنان این است که راه نزدیک شدن به ملت ما کنار گذاشتن سیاست های غلط و تغییر رفتار خصمانه با ملت هاست. آمریکا باید خاطره بدی که در ذهن ملت ما وجود دارد را تصحیح کند. 
  حضور هیئت ها در سطوح مخلف در جشن نوروز 
  در رابطه با کشورهای شرکت کننده در جشن جهانی نوروز عنوان کرد: دعوت ها صورت گرفته و در سطوح مختلف هیئت هایی در مراسم شرکت می کنند اما تا آخرین روزهای برگزاری جشن نمی توان به صورت قطعی تعیین کرد که چه کشوری در چه سطحی شرکت خواهد کرد. 
  امام صدر برای ما بسیار اهمیت دارد 
  از خبرنگاران در رابطه با مذاکرات ایران با کمیته انقلابی لیبی در خصوص تحولات این کشور و سرنوشت امام موسی صدر سئوال کرد که مهمانپرست با بیان اینکه مسائل لیبی به صورت دقیق رصد و متناسب با شرایط و تحولات مواضع کشور در رابطه با آن اعلام می شود، گفت: ما خشونت نسبت به مردم لیبی را تایید نمی کنیم و آن را محکوم کرده ایم و خواسته ایم این روش ها کنار گذاشته شود و مطالبات مردم پیگیری شود. 
  مهمانپرست گفت: ما با کشورهای اسلامی و کشورهایی که می توانند دلسوزانه در رابطه با مسائل لیبی اظهار نظر کنند رایزنی ها را دنبال می کنیم و یکی از موضوعات در دستور کار یافتن اخبار و اطلاعات برای تعیین وضعیت امام موسی صدر است. 
  سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد مسئله امام موسی صدر برای ما بسیار اهمیت دارد و جزء موضوعات اصلی ماست. 
  تعلق جزایر سه گانه به ایران خدشه ناپذیر است 
  با اشاره به تغییر موضع امارات عربی متحده نسبت به جزایر سه گانه ایرانی پرسید آیا این موضوع تحت تاثیر تحرکات وزارت خارجه بوده یا پشت پرده مسئله دیگری مطرح است، که مهمانپرست در پاسخ گفت: در خصوص جزایر سه گانه ایرانی ما همواره تاکید کرده ایم که تعلق جزایر به کشور ما تردید ناپذیر است. 
  ادامه داد: اگر سوء تفاهمی در رابطه با ترتیبات اجرای ابوموسی باشد از راه گفتگو بین ایران و امارات قابل حل است و مذاکرات ما نیز در جریان بوده و این رویکرد امارات را رویکرد درستی می دانیم. 
  تکذیب ارتباط محموله سلاح در افغانستان با ایران 
  در پاسخ به سئوالی در رابطه اظهارات مقامات ناتو مبنی بر کشف محموله ای در افغانستان که متعلق به ایران است و برای گروه های افراطی ارسال شده ضمن تکذیب این خبر گفت: فضا سازی و انتشار اخبار جعلی و انتساب حمایت های تسلیحاتی از گروه های افراطی و کسانی که در افغانستان و کشورهای دیگر فعالیت می کنند خسته کننده و تکراری شده است. 
  وزارت خارجه گفت: کشورهای غربی با حضورشان در افغانستان به افراط گرایی و افزایش تولید مواد مخدر دامن زده اند و برای انحراف افکار عمومی دست به خبرسازی و انتشار اخبار نادرست می زنند. این مسئله به هیچ وجه صحت ندارد. 
  گفت: کشور ما قربانی تروریسم و افراط گرایی در هیچ مقطعی حمایت از گروه های تروریستی را درست نمی دانیم. 
  راه حل مشکلات منطقه در منطقه است 
  گفت: بهتر است غربی ها به جای اتهام زدن به رویکرد درست پی ببرند و اشتباهات گذشته را جبران کنند راه حل مشکلات منطقه در منطقه است. 
  سئوال نامربوطی است! 
  یک رسانه چینی با اشاره به اعزام نیروهای سعودی به بحرین از سخنگوی وزارت خارجه پرسید آیا ایران قصد ندارد به بحرین نیرو اعزام کند که مهمانپرست در پاسخ گفت: سئوال نامربوطی پرسیدید. جواب این سئوال را قبلا داده ام حضور و دخالت نیروهای سایر کشورها به مسئله بحرین را درست نمی دانیم راه حل خواسته های مسالمت آمیز تشدید سرکوب نخواهد بود. 
  آمادگی ارتقای دفتر حفاظت منافع در مصر به سفارت 
  از خبرنگاران از سخنگوی دستگاه دیپلماسی سئوال کرد با تحولات مصر آیا فعالیت ها برای گسترش روابط ایران و مصر در جریان است که وی در پاسخ گفت: ما بارها اعلام کرده ایم که دو ملت ایران و مصر به یکدیگر علاقه مندند و به دنبال این بوده ایم که زمینه هایی برای ایجاد رابطه ایجاد شود حاکمان قبلی مصر مانع جدی برای ایجاد ارتباط بودند به محض اینکه زمینه اولیه ایجاد شود، نسبت به برقراری ارتباط اقدام خواهد شد. 
  گفت: الان حضور ما در مصر به صورت دفتر حفاظت از منافع است امیدواریم با فراهم شدن زمینه ها حضور ما تبدیل به سفارت شود و ارتباط به صورت رسمی برقرار شود. 
  واکنش به استعفای همتای امریکایی 
  وزارت خارجه ایران در واکنش به استعفای همتای آمریکاییش گفت: این موضوع را از مقامات آمریکای باید دنبال کنید. اما ظاهرا این موضوع به مسائل داخلی خودشان و موضع گیری ها نسبت به نقض حقوق بشر بوده است. 
  پاسخ معنادار به خبرنگار اماراتی 
  الان امارات با اشاره به زلزله اخیر در ژاپن پرسید ایران چه تمهیداتی برای پیشگیری از مشکلات ناشی از نشت اتمی که اخیرا در ژاپن رخ داده است، نسبت به نیروگاه اتمی بوشهر اتخاذ کرده است، که مهمانپرست خطاب به این خبرنگار اماراتی گفت: نیروگاه بوشهر بالاترین حد استاندارد ایمنی را دارد و فعالیت خود را ادامه می دهد اگر کسی تظاهر به نگرانی کند را نمی توان از نگرانی خارج کرد بهتر است نگران نباشد. 
  علت مخالفت ایران با طرح پرواز ممنوع در لیبی 
  AP با بیان اینکه بیداری اسلامی در منطقه و لیبی جاری است پرسید ایران چرا با برقراری منطقه پرواز ممنوع در لیبی مخالف است که سخنگوی وزارت خارجه در این خصوص گفت: تردید همه ملت ها به نیات آمریکا و غرب است. هیچ گاه ورود آنها به بهانه دلسوزی نتیجه ای جز ظلم و جنایت نداشته و آنها وقتی ورود پیدا کرده اند از حاکمان قبلی جنایات بیشتری انجام می دهند پرونده آنها سیاه است و نمونه آن را در کشورهای مختلف می بینیم. 
  در آغاز این نشست خبری ضمن تسلیت وفات حضرت معصومه(س) نسبت به زلزله و سونامی سهمگین در ژاپن با ملت و دولت ژاپن ابراز تاسف و همدردی کرد. 
  همچنین در پایان این نشست سال جدید شمسی را به ملت ایران تبریک گفت. 

 [External Link Removed for Guests] 
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

کارت پستال درخواستی اعضای سنترال
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 509
تاریخ عضویت: شنبه 13 آذر 1389, 12:07 am
سپاس‌های ارسالی: 4134 بار
سپاس‌های دریافتی: 2138 بار

Re: تعلق جزایر به ایران خدشه ناپذیرست

پست توسط interceptor »

دستگاه دیپلماسی ما هشیار باشد؛
عقب نشینی معنادار اماراتی ها در موضوع جزایر سه گانه ایرانی


انتشار خبری مشکوک از بیرون کردن موضوع ادعاهای امارات نسبت به جزایر سه گانه همیشه ایرانی در اجلاس جاری کشورهای حاشیه خلیج فارس، در عین اثبات حقانیت تاریخی ایران، شایبه هایی را هم در میان ایرانیان میهن دوست پدید آورده است.

تأکید وزیر خارجه امارات، مبنی بر این که مقدمات انجام توافقات مورد نظر امارات با ایران فراهم آمده، این نگرانی ها را تشدید کرده که مبادا جریان معامله پشت پرده بر سر مالکیت ایران بر جزایر سه گانه در جریان است.

برخی شنیده ها، حاکی از آن است که این امکان هست که ایران حضور شهروندان اماراتی در جزیره ابوموسی را مورد تأیید قرار دهد؛ امری که گام نخست توطئه های آتی اعراب برای تملک بر دیگر جزایر ایرانی خلیج فارس، می تواند تلقی شود.

البته برخی نیز بر این باورند، مقامات اماراتی به دنبال وقوع اعتراضات گسترده در کشورهای عربی و این که بسیاری این اعتراضات را برگرفته از انقلاب ایران می دانند و نسبت به آن نگاه مثبتی دارند، تلاش می کنند با چنین اقدام تاکتیکی، به عبارتی به طور موقت هم که شده، از طرح موضوعات اختلافی با ایران پرهیز کنند. این بدان معناست که در صورت مردود بودن فرض نخست و جدی تر بودن فرض دوم، آنها با آرام شدن اوضاع منطقه، بار دیگر ادعای گذشته خویش را تکرار خواهند کرد. به همین سبب در اوضاع کنونی، لازم است تا مقامات کشورمان با اندیشیدن تدابیری، اماراتی ها را وادار کنند که رسما و برای همیشه به این ماجرا پایان دهند.

با اذعان به این که عقب نشینی اماراتی ها ـ به هر دلیلی که هست ـ نکته مثبت و امیدوار کننده ای در راستای کاهش اقدام علیه تمامیت ارضی و هویت ملی ایرانیان است، فراموش نکنیم که مالکیت دوباره ایران بر جزایر سه گانه پس از جداسازی، مصنوعی و غیر حقوقی بوده که هیچ گاه از یاد ملت ایران نرفته و از دید ملت ایران، هر گونه توافق احتمالی با امارات (بخوانید همه دولت های عربی) برابر با بازگشت حاکمیت ایران بر بخش هایی از کرانه های جنوبی خلیج فارس از جمله بحرین تعبیر خواهد شد.

پس از توطئه های پنهان انگلستان و شيوخ سرسپرده خليج فارس، قرار بر این شد که مسأله بحرين به سازمان ملل ارجاع شود؛ البته پس از آن، مأموريت دبير کل، فرستادن يک هيأت «تحقيق» به بحرين بود تا درباره خواست مردم بحرين درباره وضع آينده اين سرزمين تحقيق کند.

هيأت سازمان ملل در دوم ماه می 1970 گزارش داد که بیشتر مردم بحرين، خواهان استقلال هستند. اين در حالي بود که در هنگام همه پرسي، جو رعب آوري بر ساکنان ايراني بحرين تحميل شده بود که حتي به بازداشت و شکنجه بسياري از شیعیان ايران دوست بحريني منجر شد و سرانجام، اين رفراندوم مشکوک در هتلي در مرکز بحرين و تنها با نظرخواهي برخی از شيوخ محلي به انجام رسيد که طبیعتا این شیوخ سرسپرده، رأی به جدایی از ایران دادند.

پس از آن، شوراي امنيت، گزارش دبير کل سازمان ملل را در یازدهم ماه می همان سال تصويب کرد؛ جدايي که هيچ گاه از سوي قاطبه ملت ايران به رسميت شناخته نشد... .

حال باز هم پس از بیست سال، زمزمه های معامله بر سر جزایر سه گانه ایرانی، بسیاری از ایرانیان را نگران کرده و به یاد دو حادثه جدایی بحرین و قفقاز از ایران انداخته است.

در موضوع جزایر سه گانه ایرانی، یادآوری چند نکته به دست اندرکاران سیاست خارجی و مسئولان امر، ضروری است:

1 ـ مستندات انکارناشدنی تاریخی به اثبات می رساند که از هزاره دوم پيش از ميلاد مسيح (از بيش از چهار هزار سال پيش) تاكنون، جزاير سه‌گانه ابوموسي، تنب بزرگ و تنب كوچك به همراه ديگر جزاير، بنادر و سواحل شمال و جنوب خليج فارس قلمرو حكومت‌هاي گوناگون ايراني بوده است. وجود نقشه‌هاي باستاني حكومت هخامنشيان، اشكانيان و ساسانيان، سنگ‌نبشته‌هاي متعدد، نام‌هاي نژاد پارسي اين مناطق، بيش از 23 نقشه رسمي و نيمه‌رسمي كه توسط دولت‌هاي بريتانيا و ديگر دولت‌‌های غربي در قرون گذشته به چاپ رسيده، نامه‌هاي رسمي دولتي حكومت‌هاي گوناگون ايران ‌زمين و اسناد و كتاب‌هاي تاريخي موجود در كتابخانه‌هاي سراسر دنيا و بسياري اسناد ديگر، تعلق اين جزاير را به ايران به خوبي به اثبات مي‌رساند.

از جمله كتاب‌هاي تاريخي، مي‌توان به كتاب «محمود سديد كبابي بندر عباسي» اشاره كرد كه در آن، اسناد جالب توجهي است كه از آن ميان، مي‌توان به سندي اشاره كرد كه در آن اجداد حاكمان کنونی شارجه و رأس‌الخيمه ـ که در آن زمان به چوپاني اشتغال داشته‌اند ـ براي تعليف احشام خود در جزيره ابوموسي ـ كه به دليل مراتع سرسبز خود به «گت سبزو» نيز معروف بود ـ از حاكمان ايران اجازه مي‌گرفتند و پس از چرای دام‌ها هم مراتب خدمتگزاري و سپاس خود را به ايرانيان اعلام مي‌داشته‌اند!

ابوموسي، تنب بزرگ و تنب كوچك، سه جزيره‌اي هستند كه با وجود اين كه وسعت چنداني ندارند، ولي از اهميت استراتژيك منحصر به فردي برخوردارند. اين جزاير همچون زنجيره‌اي دفاعي و امنيتي در جنوب ايران، در دهانه خليج فارس و تنگه هرمز همانند ناوگاني ثابت، هر گونه تحرك و رفت و آمد كشتي‌ها به خليج فارس را در كنترل دارند.

2 ـ در زمان انعقاد تفاهم‌نامه ميان ايران و شيخ شارجه و بازگشت جزاير به ايران، هنوز دولتي با نام امارات متحده عربي، وجود خارجي نداشت تا بتواند ادعايي نسبت به جزاير تاريخي ايران داشته باشد. در واقع، موجوديت کشوري با نام امارات متحده عربي پس از بازگشت جزاير تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسي به ايران به عنوان يك كشور مستقل، موجوديت يافت.

3 ـ شوراي همكاري خليج فارس نيز در زمان انعقاد اين تفاهم‌نامه هنوز تشكيل نشده بود؛ بنابراين، از لحاظ حقوق بين‌الملل، صلاحیت حقوقی برای طرح ادعا علیه تماميت ارضي ايران را نداشته و نخواهد داشت.

4 ـ بنا بر يك اصل حقوقي در روابط بين‌الملل، وجود قرارداد دوجانبه، حق و مسئوليتي براي كشور سوم ايجاد نمي‌كند؛ بنابراين، دخالت هر كشور و نهاد و سازمان ثالث در مسأله جزيره ابوموسي، غيرقانوني است.

5 ـ پس از اعمال حاكميت دوباره ايران بر جزاير سه‌گانه، چند كشور عربي از جمله ليبي، عراق و يمن، در دسامبر 1971 از ايران به شوراي امنيت سازمان ملل شكايت كردند كه شوراي امنيت با بررسي پرونده، آن را براي هميشه پایان یافته اعلام كرد، چرا که اين شورا براي يک موضوع، دو بار تصميم گيري نمي‌کند.
و اين‌گونه بود كه اعراب به دنبال راهكاري براي بين‌المللي كردن دوباره اين ادعاهاي بي‌پايه خود بودند تا اين‌كه بهترين حربه را برای اعمال فشار به ایران برای چشم پوشی از مالکیت بر جزایر سه گانه ایرانی را توسل به دادگاه لاهه يافتند.

6ـ با توجه به آن چه گفته شد، اوضاع کنونی توجه بيش از پيش مسوولان سیاست خارجی ایران را می طلبد هوشياري، قاطعيت و اعمال حساسيت لازم در برابر توطئه های پیوسته برای کوچک و کوچک تر شدن ایران است که باید آماده مقابله با این تهدیدهای رو به گسترش باشیم.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم به خوبی می دانند، اهميت حفظ تماميت ارضي ایران در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به خوبی نمود داشته است. در قانون اساسي جمهوري اسلامي، آشکارا حفظ تماميت ارضي کشور را به همراه استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي از مهمترين ارکان حفظ کشور عنوان کرده است. در اين باره، در اصل نهم قانون اساسي آمده است: «در جمهوري اسلامي ايران، آزادي، استقلال، وحدت و تماميت ارضي کشور از يکديگر تفکيک‌ناپذيرند».

اصل هفتاد و هشتم قانون اساسي تصريح مي‌کند: «هر گونه تغيير در خطوط مرزي، ممنوع است» و در اصل يکصد و پنجاه و دوم نيز آمده است: «سياست خارجي ما بر اساس نفي هرگونه سلطه‌جويي و سلطه‌پذيري، حفظ استقلال همه‌جانبه و تماميت ارضي کشور است ... » همچنين بنا بر اصل 153 قانون اساسي «هر گونه قرارداد که موجب سلطه بيگانه شود، ممنوع است».

در پایان باید گفت، در حالی که کشور های عربی از بحرین و منطقه شیعه نشین شرق عربستان یا استان «الشرقیه» تا تونس و مراکش یک به یک در بدترین دوران سیاسی اجتماعی هستند که بیداری ملت هایشان، ثبات اقتصادی آن ها را هم در معرض تهدید قرار داده، نه تنها دادن کوچکترین باجی به این دولت های ذره بینی زیبنده شکوه و هژمونی تاریخی ایران در منطقه نیست، بلکه هم اینک فرصتی تاریخی است، برای بازگشت اقتدار تاریخی و حاکمیت دوباره ایران بر هر دو کرانه شمالی و جنوبی خلیج تا ابد فارس.

تابناک
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”