آزمون سراسري دكتري برگزار شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 59
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 28 دی 1389, 7:03 am
محل اقامت: همه جا
سپاس‌های ارسالی: 48 بار
سپاس‌های دریافتی: 221 بار

آزمون سراسري دكتري برگزار شد

پست توسط کلاغ kalaq »

دكتر محمد حسين سرورالدين در حاشيه بازديد از برگزاري آزمون دكتري در دانشگاه اميركبير با اشاره به رقابت 130 هزار و 980 داوطلب در اين آزمون، گفت: از اين تعداد 50 هزار و 911 داوطلب زن و 80 هزار و 69 هزار داوطلب مرد هستند.  سازمان سنجش آموزش كشور با تاكيد بر برگزاري اولين آزمون نيمه‌متمركز دكتري در نهايت صحت و سلامت از اعلام نتايج نهايي آزمون در نيمه دوم شهريور ماه خبر داد.

به گزارش ايسنا، دكتر محمد حسين سرورالدين در حاشيه بازديد از برگزاري آزمون دكتري در دانشگاه اميركبير با اشاره به رقابت 130 هزار و 980 داوطلب در اين آزمون، گفت: از اين تعداد 50 هزار و 911 داوطلب زن و 80 هزار و 69 هزار داوطلب مرد هستند.

 اعلام نتايج اوليه آزمون در نيمه اول خرداد

پذيرش 3 برابر ظرفيت در مرحله اول آزمون 
وي با بيان اينكه آزمون كتبي دكتري امروز توسط سازمان سنجش در حال برگزاريست، اظهار كرد: از ميان شركت‌كنندگان، سه برابر ظرفيت پذيرش براي مرحله دوم پذيرش به دانشگاه‌ها معرفي مي‌شوند و دانشگاه‌ها بايد بر اساس مصاحبه و يا سوابق تحصيلي، پذيرفته‌شدگان نهايي را گزينش كنند.

وي با تاكيد بر اينكه هيچ دانشگاهي در مرحله دوم اجازه برگزاري آزمون كتبي را ندارد، تصريح كرد: آزمون در دو نوبت صبح و عصر برگزار مي‌شود كه در نوبت صبح سوالات زبان و استعداد تحصيلي توزيع مي‌شود.

سرورالدين افزود: البته زبان داوطلبان رشته‌هاي فرانسه، روسي، آلماني و عربي به صورت جداگانه طراحي شده است كه داوطلبان بايد در120 دقيقه به آن پاسخ دهند و سوالات آزمون زبان اين دسته از داوطلبان داراي نمره منفي است.

وي با اشاره به شركت بيش از 130 هزار داوطلب در آزمون دكتري، گفت: استقبال بسيار خوب بوده است، چراكه ما در ابتدا پيش‌بيني ثبت‌نام حدود 50 هزار نفر را داشتيم.

وي از اعلام نتايج اوليه آزمون در نيمه اول خرداد ماه خبر داد و افزود: كارنامه داوطلبان بر اساس 80 درصد نمره كتبي و 20 درصد سوابق تحصيلي تنظيم مي‌شود.

 پذيرش نهايي حدود6هزار تن در آزمون 
رييس سازمان سنجش با بيان اينكه دانشگاه‌ها فرصت دارند كه در خرداد و تير ماه به انجام گزينش مرحله دوم بپردازند، از اعلام نتايج نهايي آزمون در نيمه دوم شهريور ماه خبر داد و افزود: ظريف پذيرش نهايي كمتر از 6 هزار نفر پيش‌بيني شده است كه البته احتمالا با توجه به تاكيد وزير علوم امكان افزايش ظرفيت وجو دارد.

وي در خصوص مهلت برگزاري آزمون نيمه متمركز، گفت: بر اساس آيين‌نامه، طرح برگزاري آزمون نيمه متمركز دكتري، تا دو سال اين آزمون برگزار مي‌شود و پس از ارزشيابي‌ در صورت خوب بودن طرح، اين روند ادامه پيدا مي‌كند.

 تعميم سوالات پاسخ كوتاه به ساير آزمونهاي سازمان

برگزاري دومين آزمون دكتري در آذر ماه 
وي با اشاره به مزاياي برگزاري آزمون نيمه متمركز، اظهار كرد: با برگزاري اين آزمون، كليه داوطلبان فقط در يك آزمون كتبي شركت مي‌كنند، بنابراين يك حق ثبت‌نام را پرداخت مي‌كنند در حاليكه در گذشته داوطلبان براي شركت در آزمون هر دانشگاه بايد مبلغ جداگانه‌اي را پرداخت مي‌كردند، البته پذيرفته‌شدگان مرحله اول بايد براي شركت در مرحله دوم حق ثبت‌نامي همانند آزمون كتبي پرداخت كنند.

سرورالدين افزود: از آنجاكه پاسخ سوالات برخي دروس به صورت پاسخ كوتاه طراحي شده است، ديگر آموزشگاه‌هاي آمادگي آزمون نمي‌توانند آموزش‌هاي اشتباه را به داوطلبان ارايه دهند چرا كه معمولا در اين آموزشگاه‌ها بيشتر به نحوه تست زني مي‌پردازند البته در نظر داريم اين نوع پاسخ‌دهي را براي ديگر دروس و حتي ديگر آزمون‌ها نيز تعميم دهيم.

رييس سازمان سنجش در خاتمه با اشاره به برگزاري دومين آزمون دكتري در آذر ماه، گفت: پذيرفته‌شدگان اولين دوره آزمون براي مهر ماه پذيرش مي‌شوند. 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”