اخبار جديد و ابداعات جديد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه 30 اردیبهشت 1385, 2:30 pm
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

حسگر لامسه مصنوعي ساخته شد

پست توسط DJ.HAMED »

حسگر لامسه مصنوعي با كاربرد پزشكي در تشخيص بافت بيولوژيكي در دانشكده مهندسي پزشكي دانشگاه صنعتي اميركبير ساخته شد.


به گزارش ايرنا و به نقل از خبرنامه داخلي دانشگاه اميركبير، اين حسگرهاي " كرنش سنجي و خازني" توسط "علي توكلي گلپايگاني" دانش آموخته دكتراي مهندسي پزشكي طراحي و ساخته شده است.

"سيامك نجاريان" استاد راهنماي اين دانشجو به استفاده از اين حسگرها در عمل جراحي بسته اشاره كرد و گفت با توجه به اينكه در عمل جراحي بسته، پزشك با اعضاي بدن بيمار بصورت مستقيم در ارتباط نيست، براي بررسي بافت به يك سري حسگرها و ابزارهاي جراحي نياز دارد.

وي افزود در عمل جراحي بسته دو حفره در بدن ايجاد مي‌شود كه از يك حفره دوربين وارد بدن بيمار مي‌شود و مكان جراحي را نشان مي‌دهد و از حفره ديگر ابزار جراحي وارد بدن مي‌شود.

به گفته اين استاد دانشگاه در محيط بدن انسان سيالات متعددي از جمله خون و مواد ديگر وجود دارد و از اين رو تصوير ايجاد شده در صفحه نمايشگر براي جراح چندان واضح نيست و احتمال اينكه ابزار جراحي اشتباهي بافتي را قطع كند وجود دارد.

نجاريان تاكيد كرد از اين رو انجام عمل جراحي بسته به حسگرهايي نياز دارد كه بتواند در تماس با بافت‌هاي بيولوژيك بدن انسان اطلاعات كاملي از بافت بدست آورد.

وي با اشاره به ساخت دو نوع حسگر كرنشي و خازني در اين پروژه گفت در حسگرهاي كرنشي مي‌توان با استفاده از حركات ارتعاشي غشا يا بافت بيولوژيك اطلاعات آن بافت را منتقل كرد.

اين استاد راهنما خطاي بسيار كم و استفاده آسان از اين حسگرها را مزيت آنها عنوان كرد و گفت تا كنون سه مقاله از اين پروژه تحقيقاتي در مجلات ‪ ISI‬منتشر شده است.

وي هدف بعدي اين پروژه تحقيقاتي را كوچكتر كردن مقياس اين حسگر براي انجام جراحي‌هايي با كمترين تهاجم عنوان كر
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 583
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 30 فروردین 1386, 3:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 3433 بار
سپاس‌های دریافتی: 3949 بار

مرد نامرئی

پست توسط naghme »

 -----<<مرد نامرئی>>----- 


 [External Link Removed for Guests] 

[align=justify]یكی از بزرگ‌ترین آرزوهای بشر كه مثل همه آرزوهای بزرگ، پیش از به حقیقت پیوستن می‌توان ردپای آن را در آثار هنری و به ویژه سینمایی دید، نامرئی بودن است. البته شاید این یكی به چشم خیلی‌ها آنقدر دور از ذهن باشد كه حتی تلاش برای دستیابی به آن احمقانه به نظر برسد، حتی احمقانه‌تر از سفر به فضا در روزگار ژول ورن. تلاش برای نامرئی كردن اجسام مسئله‌ای است كه تاكنون در بسیاری از موارد موضوع تحقیقات علمی و دانشگاهی قرار گرفته است. اما اگر اخبار چندانی از آن به گوش نمی‌رسد بیشتر به خاطر ناموفق بودن پروژه‌ها و شاید در برخی موارد، مسائل امنیتی باشد. توصیف نامرئی شدن، در دنیای تخیلات و واقعیات علمی دو چیز كاملا متفاوت است. در داستان‌ها این نتیجه اغلب از تحولی درونی در ماهیت ماده به دست می‌آید كه ناشی از عواملی خارجی مثل خوردن محلولی جادویی یا نیروهای ماورایی است. اما در تحقیقات علمی ماجرا بسیار ساده‌تر است: آنچه باعث می‌شود بتوان جمسی را مشاهده كرد، نوری است كه از آن جسم به چشم یا هر گیرنده دیگری می‌رسد. بنابراین كافی است نور را به‌گونه‌ای منحرف كرد كه بازتابی را به چشم یا گیرنده نرساند. این اصل به ظاهر ساده، ایده‌ای است كه محققان در تلاش برای دستیابی به نامرئی كردن اجسام آن را مدنظر قرار داده‌اند. برای مثال حدود دو سال پیش گروهی متشكل از دانشمندان آمریکایی و انگلیسی توانسته بودند طی پروژه‌ای مشترك به چنین نتیجه‌ای دست یابند. آنها توانسته بودند شنلی بسازند كه درست مثل شنل شعبده‌بازها اجسام را نامرئی می‌كرد. محققان در آن موقع موفق شده بودند طی آزمایش‌هایی در دانشگاه دوک در کارولینای شمالی انجام شد، یک سیلندر کوچک مسی را از چشم امواج مایکروویو (ریزموج ها) مخفی نگاه درند. در واقع شنل یا پوشش ابداعی دانشمندان آمریكایی و انگیسی باعث می‌شد امواج مایکروویو که طول موج آنها بسیار کوتاه است از اطراف اجسام کمانه کند و دوباره در طرف دیگر جمع شود و به راه خود ادامه دهند. به بیان دیگر انگار كه این امواج از فضای خالی عبور کرده‌اند.
اما برای نامرئی كردن اشیا از دید انسان با این روش، باید وسیله‌ای ساخت كه بتواند نور كه آن هم ماهیتی موجی دارد را از اطراف جسم منحرف كند. البته ویژگی‌های امواج نور مرئی با امواج مایكرویو بسیار تفاوت دارند. این شنل نامرئی کننده از ۱۰حلقه فایبرگلاس پوشیده شده از عنصر مس تشكیل شده است. در واقع این ترکیب مصنوعی كه درگروه «متا مواد» (metamaterial) قرار می‌گیرد، این قابلیت را دارد كه بتوان آن را به گونه‌ای طراحی کرد که باعث تغییر در جهت حرکت امواج الکترومغناطیسی شود. امواج مایكرویو هم درست مثل امواج نور مرئی از سطح اشیا منعکس می‌شوند كه چشم انسان توانایی دیدن این امواج را ندارند. اما دانشمندان به تازگی به موفقیتی دست یافته‌اند كه با نمونه‌های پیشین تفاوت معنی‌داری دارد. در واقع این بار پوششی اختراع شده است كه می‌تواند امواج نور مرئی را منحرف كند.
محققان دانشگاه برکلی در ایالات متحده ماده جدیدی اختراع كردند كه می‌تواند نور منعكس شده از اجسام را به گونه‌ای منحرف كند كه نامرئی به نظر برسند. در واقع این پوشش با تغییر جهت نور از رسیدن آن به چشم ناظر جلوگیری می‌كند و درنتیجه باعث می‌شود كه جسم نامرئی شود. این نخستین‌باری است كه دانشمندان توانسته‌اند جسمی سه بعدی، هر چند بسیار كوچك را از دید انسان پنهان كنند. نتایج تحقیقات اخیر دانشمندان دانشگاه بركلی در دو نشریه معتبر Nature و Science منتشر شده است. دانشمندان دانشگاه برکلی پیشتر نیز موفق شده بودند که اشیایی را نامرئی كنند اما‌‌‌ اشیا نامرئی شده در تحقیقات پیشین آنها اجسامی بسیار باریک و دو بعدی بودند. به گفته محققان بركلی این تكنولوژی جدید درست مثل آبی عمل می‌كند که سطح یک سنگ را می‌پوشاند.
با اینكه دستاورد اخیر از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است اما ماده‌ای که این دانشمندان برای نامرئی کردن اشیا تولید کرده‌اند در ابعاد نانو است و تنها در مورد اجسامی در همان ابعاد توانایی نامرئی كردن دارد. در واقع آنچه محققان بركلی موفق به نامرئی كردنش شده‌اند، شیئی با ابعاد تنها چند نانومتر است. به بیان دیگر محققان بركلی چیزی را از نظر پنهان كرده‌اند كه در حالت عادی هم چندان قابل رویت نیست. اما به هر حال دانشمندان امیدوارند که با گسترش این تكنولوژی بتوانند در آینده به نامرئی کردن اشیای بزرگ نیز دست یابند. با توجه به اینكه هزینه تحقیقات اخیر انجام شده در دانشگاه بركلی توسط دولت ایالات متحده تامین شده است، برخی ابراز نگرانی كرده‌اند كه در صورت به نتیجه رسیدن این تكنولوژی در مقیاس‌های بزرگ‌تر، از آن برای مقاصد نظامی استفاده شود. به هر حال چه ارتش ایالات متحده و چه هر ارتش دیگری، از اینكه بتواند تجهیزات و ادوات جنگی یا حتی سربازانش را نامرئی كند به شدت استقبال خواهد كرد. با اینكه تا رسیدن به سناریوی فیلم «مرد نامرئی» راه درازی در پیش است اما منحرف كردن نور منعكس شده از جسمی سه بعدی هرچند در ابعاد نانو، می‌تواند امیدوار‌كننده باشد. به هر حال به نظر می‌رسد دانشمندان در تمام تلاش‌هایشان برای نامرئی كردن اجسام تاكنون تنها موفق به نامرئی كردن چیزهایی شده‌اند كه یا اصلا قابل رویت نبودند یا دیدنشان به چنان تجهیزاتی نیاز دارد كه مرئی و نامرئی بودنشان تفاوت چندانی ندارد. 
:-( :-( :-(

منبع: aftab.ir
تصویر
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 24 فروردین 1389, 9:01 pm
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7627 بار
تماس:

Re: اخبار جديد و ابداعات جديد

پست توسط HORLIKAN »

 مدل جدید دزدگیر موتور اختراع شد  تصویر
  
خبرگزاری پانا: یک شرکت انگلیسی موفق شد جدید ترین مدل دزدگیر موتور را اختراع کند.


به گزارش خبرگزاری پانا، شرکت انگلیسی "انتگریتد تراکرز" جدید ترین مدل دزدگیر موتور را اختراع و به بازار عرضه کرد.
گفتنی است این دزدگیرها که "اسکای لامپ" نامیده شده اند، مجهز به نوعی تکنولوژی هستند که می تواند محل موتور دزدیده شده را اعلام کند. این دزدگیرهای جدید، ابزاری شبیه به سوکت های GSM هستند که بر روی تلفن های همراه نصب می شوند و محل دقیق تلفن را اعلام می کند.
این دزدگیر جدید در چراغ عقب موتور جاسازی می شود و به هیچ وجه دزدان نمی توانند از نصب بودن یا نصب نبودن چنین دزدگیرهایی بر روی موتور آگاه و مطلع شوند.
شرکت "انتگریتد تراکرز" قیمت این دزدگیر جدید را 130 پوند معادل 213 دلار اعلام کرده است. این دزدگیر قابل شارژ شدن است.
 
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 15 دی 1390, 11:17 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار

Re: درب منزل خود را با انگشت باز کنید!

پست توسط FLATMARKET »

DJ.HAMED نوشته شده:باز کردن درب با اثر انگشت یا بایومتریکس خیلی راحت تر از باز کردن در با کلید است (مگه اینکه تو کارخونه تولید اسید کار کنید!

پشت زبانه این قفل جالب، سنسوری وجود داره که به محض تشخیص و وفق دادن اثر انگشت با حافظه تعریف شده، در کمتر از یک ثانیه قفل درب را باز میکند.

کنترل پنل این قفل از پشت در قابل دسترسیه که کمی گنده است. با اون میتونید تا ۵۰ اثر انگشت رو ثبت کنید و مدیریت کنید. از داخل یک قفل معمولی هم تعبیه شده است. این قفل از ۴ باطری قلمی استفاده میکنه که برای حدود یک سال کافیه. اگر هم باطری تمام شد، هنوز می توانید از کلید معمولی برای باز کردن درب استفاده کنید. این قفل رو میتونید از GoKeyless با قیمت ۲۹۹$ خریداری کنید.

تصویر+سلام میتونم طرح توجیهی این محصول رو داشته باشم؟
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: اخبار جديد و ابداعات جديد

پست توسط Hesam - 1994 »

گوگل از شتر برای نقشه برداری بیابان‌های امارات استفاده می‌کند!

 تصویر 
خیلی زود شما قادر خواهید بود تمام جهان را از نمایی که گوگل تصویر برداری کرده تماشا کنید. در آخرین بخشی که غول جستجوی اینترنت قصد دارد با سرویس Street View خود به نقشه اضافه کند، نمایی 360 درجه از بیابان‌های بی آب و علف امارات است.

گوگل نقشه برداری از صحرای لیوا که یکی از بزرگترین واحه‌های امارات متحده عربی است (از جنوب ۱۰۰ کیلومتر با خلیج فارس فاصله دارد) و ۱۶۰ کیلومتر از ابوظبی را در دستور کار خود قرار داده است.

همانطور که شما نیز مطلع هستید، نمی‌توان با دوربین‌هایی که بر روی ماشین گوگل نصب کرده سر به چنین صحرا‌هایی گذاشت. به همین خاطر گوگل تصمیم جالبی گرفته، این شرکت قصد دارد برای نقشه برداری از یک دوربین نصب شده بر روی شتر در این بیابان استفاده کند.

 تصویر 
این اولین باری نیست که دوربین‌های شرکت تکنولوژی گوگل به امارات متحده عربی برای تصویربرداری سفر می‌کند. سال گذشته این شرکت تصمیم گرفت با استفاده از دوربین‌های خود تصاویری از برج خلیفه، بلندترین ساختمان ساخته شده در جهان، بردارد. مشخص است که گوگل نقشه برداری خود را از آسمان خراش‌ها شروع کرده و حالا در پی گسترش نقشه برداری آن در خاورمیانه است.

می‌توانید تصاویری که گوگل از صحرای لیوا برداشته است را در [External Link Removed for Guests] مشاهده کنید

منبع : [External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: اخبار جديد و ابداعات جديد

پست توسط Hesam - 1994 »

اختراع یک دوربین متفاوت برای گوشی های لمسی

 تصویر 
اچ‌تی‌سی را در بازار بیشتر از همه به واسطه تولید اسمارت فون های اندرویدی می‌شناسند، اما ظاهرا این شرکت به تازگی به دوربین ها علاقه مند شده و پس از معرفی یک اسمارت فون سلفی گیر با دوربین های قدرتمند ،از دستگاهی به نام Re Camera رونمایی کرده که به هیچ وجه یک اسمارت فون نیست!

Re یک دوربین دیجیتالی با عملکردی مستقل است که می‌تواند با اسمارت فون های اندرویدی و iOS جفت شود. هدف اصلی این دوربین ثبت تصاویر و ویدیو در سریع‌ترین شکل ممکن است. چنین توصیفی بیشتر از همه دوست‌داران دنیای فیلم‌برداری را به یاد دوربین‌های اسپورت و حرفه ای گو پرو می‌اندازد که هر چند تصوری صحیح است، اما اچ‌تی‌سی از Re به عنوان دوربینی برای افراد عادی و قابل استفاده در زندگی عادی یاد کرده است که می‌تواند جنبه فیلم‌برداری اکشن را نیز تا حدی به خود بگیرد.

این دوربین در نگاه اول ظاهر دوربین زیردریایی‌ها را برای شما تداعی می‌کند. Re لوله ای مانند و دارای یک طراحی مینیمالیست است، دکمه ای در عقب و همچنین در جلو دارد و چند LED نیز بر روی آن نصب شده است. منظره یاب یا صفحه نمایش برای آن تعبیه نشده و هر گونه اینترفیس گرافیکی نیز در آن غایب است.

سنسور دوربین Re مدلی ۱۶ مگاپیکسلی با زاویه دید بسیار عریض ۱۴۶ درجه می‌باشد که قادر است ویدیوهایی با رزولوشن ۱۰۸۰p را در سرعت ۳۰ فریم در ثانیه و حالت اسلوموشن با رزولوشن ۷۲۰p در ۱۲۰ فریم در ثانیه به ثبت برساند. این دوربین در رنگ‌های نارنجی، آبی، سفید و سبز از ماه آینده به بازار وارد می‌شود.

 تصویر 
Re به راحتی در جیب جا می‌شود و به نظر استفاده از آن آسان تر از دوربین‌های گوپرو است. بدنه آن کاملا پلاستیکی است که اثر انگشت را نگه می‌دارد، ولی بسیار محکم تولید شده و قادر است در یک متر زیر آب تا ۳۰ دقیقه مقاومت از خود نشان دهد. اچ‌تی‌سی در کنار این دوربین، لوازم جانبی چون یک پایه برای قرارگیری آن در جلوی دوچرخه و یک پوشش برای افزایش قابلیت ضدآب بودن آن معرفی کرده است.

هیچ دکمه پاوری بر روی Re قرار ندارد؛ این دوربین طوری برنامه ریزی شده که به محض در دست گرفتن، روشن می‌شود. دکمه شاتر در زیر انگشت شست شما قرار خواهد داشت و با یک بار فشار تصاویر را ثبت می‌کند. همچنین اگر آن را طولانی تر فشار دهید، دوربین به حالت ضبط ویدیو خواهد رفت. دکمه جلوی Re برای فعال کردن دوربین در حالت ضبط اسلوموشن می‌باشد. چراغ‌های LED در حالات قرمز و آبی به ترتیب نمایانگر وضعیت ضبط ویدیو به شکل معمولی و اسلوموشن هستند.

می‌توان دوربین Re را با اپلیکیشن iOS و اندروید جفت کرد تا یک منظره یاب و همچنین امکان ضبط ویدیوی مرور زمان را نیز داشته باشید. باتری این دوربین ۸۲۰ میلی آمپر ساعت است و تا ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه ویدیوی ۱۰۸۰p بی‌وقفه و یا ۱۲۰۰ تصویر بدون نیاز به شارژ مجدد را برای شما ثبت و ضبط می‌کند. Re با میکرو اس‌دی ۸ گیگابایتی به فروش می‌رسد که البته تا ۱۲۸ گیگابایت قابل افزایش است.

 تصویر 
اچ‌تی‌سی می‌گوید که استفاده از Re بسیار آسان تر از اسمارت فون شماست، چون اساسا نیازی به باز کردن اپلیکیشن دوربین یا تنظیم شات نیست. لنز بسیار عریض این دوربین همه چیز را در صحنه برای شما به ثبت می‌رساند. زل زدن به صفحه نمایش در چنین حالتی حذف می‌شود، بنابراین می‌توانید همزمان با فیلم‌برداری از صحنه، اتفاقات را شکل واقعی با چشمان تمام اچ‌دی خود نیز شاهد باشید!

اچ‌تی‌سی همچنین اضافه کرده که به شکل مداوم برنامه نرم افزاری Re را بهبود خواهد بخشید. بنابراین در هنگام معرفی این محصول به بازار، مطمئنا زمان “آماده به فعالیت شدن” و همچنین “کیفیت تصاویر” در آن بهبود پیدا می‌کند؛ مشکلاتی که ظاهرا باعث عدم رضایت تعدادی از خبرنگاران تست کننده این دوربین بوده است.

 تصویر 
اما کار سخت اچ‌تی‌سی در بازاریابی این محصول خواهد بود. کسب رضایت بازار برای خرید یک دوربین ۲۰۰ دلاری علاوه بر یک اسمارت فون دشوار به نظر می‌رسد. در حالی که افراد می‌توانند در صورت تمایل برای ضبط ویدیوهای گشت و گذار و سفر خود از دوربین‌های گوپرو با قیمتی پایین تر بهره ببرند. این محصول نخستین دستگاه غیر اسمارت فونی و تبلتی اچ‌تی‌سی است. باید دید در زمانه ای که اچ‌تی‌سی مشکلات فروش خود را پشت سر می‌گذارد، خواهد توانست دوربین‌های فیلم‌برداری ۲۰۰ دلاری به فروش برساند.
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: اخبار جديد و ابداعات جديد

پست توسط Hesam - 1994 »

تماشا کنید: مردی که پس از ۳۳ سال به کمک چشم بایونیک همسر خود را می‌بیند


[External Link Removed for Guests]اولین چشم بایونیک قدرت بینایی را به مردی که چندین دهه نابینا بوده است باز می‌گرداند. با اینکه گیرنده‌ی این چشم در عمل هنوز نابینا است اما به کمک آن مغز وی می‌تواند تصاویری از دنیای اطراف دریافت کند.
برای لری هستر، یکی از اولین افرادی که این ایمپلنت را دریافت می‌کنند، استفاده از چشم بایونیک فقط به معنای تمایز یافتن بین نور و تاریکی است، اما فیلم زیر نشان می‌دهد همین میزان دید کم نیز چه ارزشی برای او و خانواده اش دارد.

  
 [External Link Removed for Guests] 

Argus II نام شبکیه‌ی مصنوعی است که این بیمار دریافت کرده است. این پروژه توسط شرکت محصولات پزشکی Spinoff توسعه یافته و از سال پیش مجوز استفاده‌ی عمومی خود را دریافت کرده است. روش کاشت چشم بایونیک بسیار شبیه به کاشت حلزون گوش است. نور توسط یک دوربین دریافت می‌شود و سپس به سیگنال‌های الکترونیکی تبدیل می‌شود. در حالی که در گوش مصنوعی فرکانس‌های الکترونیکی به اسکالا فرستاده می‌شوند، در ایمپلنت شبکیه ۶۰ الکترود، سیگنال‌های الکترونیکی را به عصب بینایی برای انتقال به مغز پیوند می‌دهند.
با اینکه در این روش اگر بهترین عمل‌کرد نیز حاصل شود از لحاظ قانونی فرد زیر آستانه‌ی نابینایی قرار می‌گیرد اما پیشرف زیادی در این روش در حال انجام است. اولین گوش‌های بایونیک نیز صدای مناسبی را انتقال نمی‌دادند. Argus II برای بیماران مبتلا به دژنراسیون شبکیه چشم که یک بیماری ارثی است و ۱.۵ میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند ساخته شده است. بر خلاف مواردی که قرنیه صدمه دیده در صدمه به شبکیه امکان درمان و پیوند وجود ندارد که این روش باعث امیدوار شدن این بیماران به بازگشت بینایی‌شان خواهد شد.
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: اخبار جديد و ابداعات جديد

پست توسط Hesam - 1994 »

آیا ماشین لباس‌شویی می‌تواند تلفن‌های هوشمند اطراف خود را شارژ کند؟

[External Link Removed for Guests]شارژرهای بی‌سیم کمی راحت‌تر از شارژرهای سیمی هستند، اما آن‌ها نیز نیاز دارند تا از طریق کابل به برق متصل شوند. حال یک ایده‌ی جالب مطرح شده است، هایر تلاش می‌کند تا لوازم خانگی منزل شما را به یک شارژر بی‌سیم تبدیل کند تا تمام تلفن‌های منزل شما بصورت خودکار شارژ شوند.

هایر، تولیدکننده معروف لوازم خانگی، قصد دارد تا سیستم شارژ بی‌سیمی را توسعه دهد که از طریق آن بتواند گجت‌های اطراف لوازم خانگی را تا فاصله‌ی ۴.۵ متر شارژ کند. به این ترتیب، یخچال، ماشین لباس‌شویی، مایکرو ویو و بسیاری از دیگر لوازم خانگی قادر خواهند بود تا گجت‌های اطراف خود را شارژ کنند.
تصور کنید در حالی که در آشپزخانه مشغول غذا خوردن هستید بدون نیاز به پَدِ شارژر، تلفن هوشمندتان شارژ شود. ایده‌ی هایر بسیار جالب به نظر می‌رسد.
هنوز این ایده تا عملی شدن فاصله‌ی زیادی دارد و پرسش‌های مختلفی نیز در باره‌ی نحوه‌ی کار کرد آن مطرح شده است. مثلا در این روش شارژدهی چقدر انرژی مصرف می‌کند تا شارژ بی‌سیمِ ۴.۵ متری میسر شود. این فناوری برای دیگر لوازم خانگی یا بدن انسان مشکل ساز خواهد بود یا خیر؟ حتی شارژ و دشارژ مدوام تلفن‌های هوشمند و دیگر گجت‌های همراه نیز خود می‌تواند طول عمر باتری این ابزارها را تحت الشعاع قرار دهد.
با همه این‌ها هایر، سخت در تلاش است تا این ایده‌ی جالب را عملی کند. نظر شما در باره‌ی چنین قابلیتی چیست؟
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: اخبار جديد و ابداعات جديد

پست توسط Hesam - 1994 »

 تصویر  
۳ تکنولوژی شگفت انگیز جدید که بزودی راه خود را به گوشی های هوشمند باز خواهند کرد

  نظر می رسد که دیگر باید به فکر انتخاب نام جدیدی برای[External Link Removed for Guests]های هوشمند امروزی باشیم.گجت هایی که امروز ما آنها را به عنوان[External Link Removed for Guests]هوشمند یا[External Link Removed for Guests]می شناسیم در واقع ابزارهای الکترونیکی هوشمندی هستند که قادر به انجام کار یک[External Link Removed for Guests]،[External Link Removed for Guests]، کنسول[External Link Removed for Guests]، مسیر یاب ( GPS ) ، دستگاه تشخیص و کنترل فعالیت های بدن ، رادیو ، تلویزیون ، پخش کننده موسیقی ، ساعت ، ماشین حساب ،حافظه همراه ، چراغ قوه و البته یک تلفن همراه و وسیله ارتباطی پیشرفته ، می باشند.گذشته از همه اینها ، روز به روز به قابلیت های این دستگاه ها اضافه شده و همواره شاهد نوآوری های جدیدی در تلفن های هوشمند هستیم. 
  های تولید کننده[External Link Removed for Guests]های هوشمند نیز در رقابتی سنگین با یکدیگر و به منظور جلب توجه خریداران، همواره سعی دارند تا علاوه بر تغییرات سخت افزاری، ویژگی های نرم افزاری کاربردی و مفیدی را به کاربر ارایه دهند. از این رو، گنجاندن تکنولوژی های نوین در[External Link Removed for Guests]های هوشمند می تواند تاثیر بسزایی در افزایش جلب توجه و میزان فروش محصول داشته باشد. 
  می خواهیم شما را با ۳ تکنولوژی شگفت انگیز جدید آشنا کنیم که قرار است بزودی راه خود را به گوشی های هوشمند باز کنند.در ادامه با گجت نیوز همراه باشید. 
 ۱. اسپکترومتر (Spectrometer) 
 [External Link Removed for Guests]   وسیله ایست که در تحقیقات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه با اندازه‌گیری خواص نور، امکان تجزیه و تحلیل آرایش شیمیایی اشیا را فراهم می کند. در گذشته، حمل و نقل این دستگاه به دلیل حجم و وزن بالایی که داشت بسیار مشکل بود اما سال گذشته شرکتی به نام Consumer Physics موفق به تولید مدل کوچک و سبکی از این دستگاه به نام Scio شده است. اخیراً نیز محققان دانشگاه MIT توانستند اسپکترومتر بسیار کوچکی تولید کنند که می توان آن را در دوربین گوشی های هوشمند نیز جای داد. 
 کاربرد این دستگاه در گوشی‌های هوشمند:   می تواند با استفاده از این تکنولوژی علاوه بر شناسایی شرایط مختلف پوست و ردیابی علایم حیاتی، آلودگی های زیست محیطی را نیز تشخیص دهد. 
 ۲. GPS فوق پیشرفته 
 [External Link Removed for Guests] 
  تعیین موقعیت جفرافیایی چندسالیست توسط برخی شرکت ها در گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد و به کاربران امکان دسترسی به امکاناتی از قبیل دنبال کردن یک مسیر مشخص در هنگام رانندگی، ردیابی توسط اوبر و موقعیت یابی برخی اماکن همچون رستوران و مراکز خرید معتبر را فراهم می کند. 
  به تازگی محققان دانشگاه تگزاس موفق به تولید نرم افزاری شده اند که قادر است با استفاده از سنسورهای آنتن قدرتمند خود که در گوشی های هوشمند تعبیه خواهند شد موقعیت فرد و یا نقطه مورد نظر را با دقتی بسیار بالا (با دقت سانتیمتر) شناسایی کند. البته سیستم های جی پی اس مشابه که در سال های گذشته عرضه شدند نیازمند ویژگی های سخت افزاری حجیم و سطح بالایی بودند. 
 کاربرد این دستگاه در گوشی‌های هوشمند:   تکنولوژی قادر است ازطریق همگام‌سازی با دوربین گوشی های هوشمند، موقعیت فرد را به صورت نقشه سه بعدی و با دقت بسیار بالا به نمایش درآورد. 
 ۳. سنسورهای گاز 
 [External Link Removed for Guests]   دانشگاه MIT موفق به تولید سنسورهای وایرلسی شده اند که می تواند گازهای آمونیاک، پراکسید هیدروژن، سیکلوهگرانول و سایر گازهای خطرناک در فضا را شناسایی کند و بر روی گوشی نشان دهد. 
 کاربرد این دستگاه در گوشی‌های هوشمند:   استفاده از این سنسور می توان میزان مواد شیمیایی منفجره و یا آلاینده های زیست محیطی در هوا را شناسایی کرد. همچنین می توان با ادغام این اطلاعات با داده های مربوط به موقعیت جغرافیایی، مناطق خطرناک و تهدیدآمیز را شناسایی کرد. علاوه بر این، این تکنولوژی با اندازه گیری بوهای شیمیایی پخش شده از میوه ها، میزان سالم و تازه بودن آنها را مشخص می کند. 
[HIGHLIGHT=#92d050]منبع : گجت نیوز 
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

لامپ نمکی : یک لیوان آب + دوقاشق نمک

پست توسط Hesam - 1994 »

 تصویر  
 لامپ نمکی : یک لیوان آب + دوقاشق نمک = ۸ ساعت نور دهی !
    لامپ نمکی در دنیای کنونی که چالش انرژی همواره به عنوان مشکل اصلی بشر برای راه اندازی گجت های گوناگون در شرایط خاص محسوب می شود ، راهکاری برای رفع بخشی از این مشکل بزرگ باشد. 
  تازگی مهندسین رشته برق در کشور فیلیپین لامپی ابداع کرده اند که با یک لیوان آب و دو قاشق چای‌خوری نمک برای ۸ ساعت متوالی روشن مانده و کار نوردهی را انجام می دهد !
 

براساس پروژه‌ای با نام ” روشنایی جایگزین پایدار “که به ” SALT ” یا ” نمک ” هم مشهور شده، قرار است لامپ‌هایی به ۷۰۰۰ نفر از مناطق روستایی فیلیپین ارائه شود که با در دسترس‌ترین مواد یعنی آب و نمک کار می‌کند. این لامپ‌ها هم دوستدار محیط زیست است و هم از ایمنی بالایی برخوردار است.
لیپا آیسا میجه‌نا یکی از محققان تیم این پروژه می‌گوید:لامپ نمک فقط یک محصول نیست، بلکه یک جنبش اجتماعی است». وی مهارت‌های خود را به عنوان یکی از اعضای دپارتمان مهندسی دانشگاه «د لا ساله» با تجربیاتش در گروه «فیلیپینی‌های صلح سبز» ترکیب کرده تا یکی از ایده‌پردازان این پروژه و لامپ باشد.
شهروندان روستاهایی در فیلیپین برای روشنایی خانه‌هاشان از شمع، پارافین یا لامپ‌های استفاده می‌کنند که با باتری کار می‌کنند. به همین دلیل نیز تاکنون خانه‌های بسیاری به دلیل استفاده از این ابزار پرخطر آتش گرفته و افرادی نیز جان خود را از دست داده‌اند.
لامپ نمکی با یک لیوان آب و ۲ قاشق غذاخوری نمک که در آن حل شده، کار می‌کند و حتی کاربران می‌توانند مستقیما این آب نمک را از آب دریا تهیه کنند. با این مواد، لامپ به مدت ۸ ساعت روشنایی تولید خواهد کرد. الکترودی که درون این دستگاه کار گذاشته شده هم بسته به مدت روشن ماندن تا یک سال دوام دارد.
  جالب لامپ نمکی این است که قابلیت شارژ تلفن همراه و بعضی وسائل الکترونیک را نیز دارد.اگر چه هنوز قیمت تمام شده این محصول کاملا مشخص نیست اما ، مجریان این پروژه امیدوارند که اوایل سال ۲۰۱۶ این محصول را به صورت عمده وارد بازار کنند. 
 با هم تصاویری از این گجت را تماشا کنیم… 
  [External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests] 
 
منبع : gadgetnews
 
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”