کبد چرب: از اشنایی تا درمان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Thunderclap, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: کبد چرب: از اشنایی تا درمان

پست توسط رونین »

آشنایی با سندرم ژیلبرت

 سندرم ژیلبرت عبارت است از افزایش غلظت بیلی روبین خون (یك ماده زاید حاصل از تجزیه گلبولهای قرمز خون). این نشانگان در واقع یك بیماری نیست، بلكه یك وضعیت طبیعی به شما می رود و معمولاً به طور اتفاقی در آزمایشات معمول پیدا میشود. در هر دو جنس و در تمام سنین دیده میشود اما در مردان بیشتر است. این نشانگان از تولد با فرد همراه است اما علایم آن ممكن است تا 40-20 سالگی آشكار نشوند. 


سندرم ژیلبرت اختلالی شایع بوده كه حدود هفت درصد جمعیت را مبتلا می سازد . و تمایل چشمگیری به جنس مذكر دارد. كه به صورت افزایش بیلی روبین خفیف ظاهر می شود و بصورت زردی (بویژه در چشم ها ) خود را نشان می دهد. این سندرم كاملا خوش خیم است و آنزیمهای كبدی طبیعی هستند. معمولاً سایر اعضای خانواده متوجه زردی رنگ چشمها در فرزندان می شود كه این زردی گاهی كم و گاهی زیاد است. بیمار هیچ علامتی مبنی بر بیماری كبدی مثل تهوع، استفراغ، بی اشتهایی و ... ندارد و در آزمایشهایی كه پزشك برای بیمار درخواست می كند، تنها نكته مثبت بالا بودن «بیلی روبین» غیرمستقیم است، در حالی كه آنزیمهای كبدی زیاد هستند و همچنین آثاری از تخریب گلبولهای قرمز وجود ندارد. معمولاً علامتی وجود ندارد. ندرتاً ممكن است زردی خفیف (زرد شدن پوست و چشم ها)،خستگی، بی اشتهایی، یا درد در قسمت بالایی شكم به وجود آیند. 


علت آن : كبد در دفع بیلی روبین در صفرا خوب عمل نمی كند، كه این باعث می شود سطح بیلی روبین خون از حالت طبیعی بالاتر باشد. اگر سطح بیلی روبین خون از یك حد خاص فراتر رود، زردی ممكن است ظاهر شود. اگر در ارتباط با این بیماری مشكلی در كبد وجود داشته باشد معمولاً خفیف است.عواقب مورد انتظار: این نشانگان خطری را برای فرد در برندارد.

عوارض احتمالی: عارضه خاصی وجود ندارد.درمان: آزمایش خون از نظر بیلی روبین و سایر آزمایشات برای بررسی كار كبد. معمولاً هیچ درمانی لازم نیست. اگر شما یا اطرافیانتان متوجه زردشدن رنگ چشم ها یا پوست خود شدید، به پزشك مراجعه نمایید، زیرا بعضی از بیماری های جدید نیز ابتدا با زردی خفیف شروع می شوند.

بیماری ژیلبرت بصورت اتوزوم غالب منتقل می شود. یعنی اگر یکی از والدین دارای اون بیماری باشه احتمال انتقال ژن منفرد آن به هر کدام از فرزندان و بروز اثرات آن 50 % است. ممکن است همه بیمارانی که دارای ژن معیوب می باشند علامت دار نباشند.

 فشارهای عصبی، فعالیت فیزیكی شدید و سرماخوردگی نیز در برخی افراد سبب بالا رفتن "بیلی‌روبین" خون، زرد شدن سفیدی چشم و بروز بیماری "ژیلبرت" می‌شود. بیلی ‌روبین ماده‌ای است كه از شكسته شدن گلبول‌های قرمز تولید می‌شود. تشخیص این بیماری با معاینه كبد، طحال و انجام برخی آزمایش ‌های خونی قابل تشخیص است، البته سونوگرافی كبد و طحال در این بیماران طبیعی است. 
 درمان این بیماری، با شناسایی علت بروز بیماری در فرد و رفع آن، امكان‌ پذیر است. بر این اساس در صورتی كه علت بروز بیماری، فعالیت شدید فیزیكی باشد كاهش میزان فعالیت فیزیكی برای درمان بیماری و بهبود فرد ضروری است. مصرف "اسید فولیك" نیز در درمان بیماری ژیلبرت نقش موثری دارد. پرهیز از گرسنی، مصرف مایعات و مواد قندی بیشتر و كاهش فشارهای عصبی، در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر است. 


 فشارهای عصبی، فعالیت فیزیكی شدید و سرماخوردگی نیز در برخی افراد سبب بالا رفتن "بیلی‌روبین" خون، زرد شدن سفیدی چشم و بروز بیماری "ژیلبرت" می‌شود. بیلی ‌روبین ماده‌ای است كه از شكسته شدن گلبول‌های قرمز تولید می‌شود. تشخیص این بیماری با معاینه كبد، طحال و انجام برخی آزمایش ‌های خونی قابل تشخیص است، البته سونوگرافی كبد و طحال در این بیماران طبیعی است. 


نشانگان‌ ژیلبرت‌ عبارت‌ است‌ از افزایش‌ غلظت‌ بیلی‌روبین‌ خون‌ (یك‌ ماده‌ زاید حاصل‌ از تجزیه‌ گلبول‌های‌ قرمز خون‌). این‌ نشانگان‌ در واقع‌ یك‌ بیماری‌ نیست‌، بلكه‌ یك‌ وضعیت‌ طبیعی‌ به‌ شما می‌رود و معمولاً به‌ طور اتفاقی‌ در آزمایشات‌ معمول‌ پیدا می‌ شود. این‌ نشانگان‌ در هر دو جنس‌ و در تمام‌ سنین‌ دیده‌ می ‌شود اما در مردان‌ بیشتر است‌. این‌ نشانگان‌ از تولد با فرد همراه‌ است‌ اما علایم‌ آن‌ ممكن‌ است‌ تا 40 - 20 سالگی‌ آشكار نشوند.علایم‌ شایع‌

معمولاً علامتی‌ وجود ندارد. ندرتاً ممكن‌ است‌ زردی‌ خفیف‌ (زرد شدن‌ پوست‌ و چشم‌ها)، خستگی‌، بی‌اشتهایی‌، یا درد در قسمت‌ بالایی‌ شكم‌ به‌ وجود آیند.علل

كبد در دفع‌ بیلی ‌روبین‌ در صفرا خوب‌ عمل‌ نمی ‌كند، كه‌ این‌ باعث‌ می ‌شود سطح‌ بیلی‌ روبین‌ خون‌ از حالت‌ طبیعی‌ بالاتر باشد. اگر سطح‌ بیلی ‌روبین‌ خون‌ از یك‌ حد خاص‌ فراتر رود، زردی‌ ممکن‌ است‌ ظاهر شود. اگر در ارتباط‌ با این‌ بیماری‌ مشكلی‌ در كبد وجود داشته‌ باشد معمولاً خفیف‌ است‌.عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

هیچ‌ عاملی‌ شناخته‌ شده‌ای‌ وجود ندارد. افرادی‌ كه‌ این‌ نشانگان‌ را دارند از نظرهای‌ دیگر سالمند.پیشگیری‌

راه‌ خاصی‌ برای‌ پیشگیری‌ وجود ندارد.عواقب‌ مورد انتظار

این‌ نشانگان‌ خطری‌ را برای‌ فرد در بر ندارد.عوارض‌ احتمالی‌

عارضه‌ خاصی‌ وجود ندارد.درمان

آزمایش‌ خون‌ از نظر بیلی ‌روبین‌ و سایر آزمایشات‌ برای‌ بررسی‌ كار كبد.

معمولاً هیچ‌ درمانی‌ لازم‌ نیست‌.

اگر شما یا اطرافیانتان‌ متوجه‌ زردشدن‌ رنگ‌ چشم‌ها یا پوست‌ خود شدید، به‌ پزشك‌ مراجعه‌ نمایید، زیرا بعضی‌ از بیماری‌های‌ جدید نیز ابتدا با زردی‌ خفیف‌ شروع‌ می‌شوند.داروها

برای‌ این‌ اختلال‌ دارو ضرورت‌ ندارد.فعالیت‌

محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد.رژیم‌ غذایی‌

رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی ‌شود.

در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمایید.مشاور پاسخگو: دکتر علیزاده
تنظیم: مرکز مشاوره
سایت تبیان
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: کبد چرب: از اشنایی تا درمان

پست توسط رونین »
کوتاهی پاها خطر ابتلا به بیماری‌های کبدی را افزایش می‌دهد


تحقیقات اخیر نشان داده است؛ افرادی که پاهای کوتاه دارند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های کبدی هستند.

 به گزارش سلامت نیوز به نقل ازایسنا، نتایج این پژوهش که بر روی 4 هزار و300 زن انگلیسی بین 60 تا 79 ساله صورت گرفته حاکی از آن است که داشتن پاهای کوتاه با ابتلا به بیماری کبدی در ارتباط است. 
این تحقیق در مجله اپیدمیولوژی و سلامت جامعه منتشر شده است.

بر اساس این گزارش، در تحقیق اخیر، مدارک علمی زیادی ارائه شده که مشخص می‌کند بین کوتاهی پا و سلامت افراد ارتباط وجود دارد.

 در این پژوهش، قد افراد به صورت نشسته و ایستاده که شامل طول پاها و طول کل بدن بود، اندازه گیری شد. همچنین نمونه‌های خونی از افراد به منظور ارزیابی سطوح آنزیم‌های کبدی همچون ALT، GGT، AST و ALP نیز تهیه شد. 
این آنزیم‌ها نشان می‌دهند که کبد چگونه کار می‌کند و آیا آسیبی به آن وارد شده است یا خیر. آنزیم ALP نیز نشانگری برای بیماری‌های استخوان مانند پوکی استخوان است.

 در این پژوهش از زنان شرکت کننده سوالاتی از قبیل تاریخچه بیماری‌هایشان، شیوه زندگی و طبقه اجتماعی آنها نیز پرسیده شد؛ زیرا احتمال دارد همه این عوامل به نحوی سلامت فرد و قد افراد را تحت الشعاع قرار دهند. 
نتایج این بررسی حاکی از این مطلب بود که هر چه قدر طول پاهای افراد بلندتر باشد میزان آنزیم‌های ALT، GGT و ALP نیز کمتر است و در این بین ALP کمترین میزان را در میان این زنان داشت.

همچنین مقدار ALT و ALP در بین زنانی که کوتاه‌ترین قد را داشتند از همه بیشتر بود.

این یافته‌ها پس از در نظر گرفتن سایرعوامل نظیر سن، طبقه اجتماعی در دوران کودکی، مصرف الکل در بزرگسالی، ورزش و سیگار کشیدن همچنان ثابت بود.

نویسندگان این پژوهش می گویند: تعبیر ما از نتایج به دست آمده آن است که تغذیه مناسب افراد در دوران کودکی بر روی الگوی رشد و هم چنین بر روی توسعه و ساختار کبد تاثیر می گذارد و همین امر نیز سطوح آنزیم‌های کبدی در بزرگسالی و آسیب‌های کبدی در این دوران را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

 آنها در ادامه خاطرنشان کردند که قد بلندتر ممکن است باعث بزرگ‌تر شدن اندازه کبد شود و همین امر نیز سطوح آنزیم‌های کبدی را کاهش می‌دهد و کاهش این آنزیم‌ها نیز به این معنا هستند که کبد به خوبی می‌تواند در مقابل مواد شیمیایی که وارد کبد می‌شود مقاومت کند. 
به گفته پژوهشگران در انگلیس، عوامل معمولی هم چون دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی نیز ممکن است باعث افزایش آنزیم‌های کبدی ALT، GGT، AST و ALP شوند.


سایت دانشگاه علمی-امید انصاری
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: کبد چرب: از اشنایی تا درمان

پست توسط رونین »

تصویر

ساختمان کبد

 کبد اندامی است که در سمت راست سینه زیر دنده ها قرار دارد و بزرگترین غده موجود در بدن انسان است. کبد در خانم ها کوچک تر از آقایان است؛ به گونه ای که وزن آن در آقایان، حدود1/3 کیلو گرم تا 1/5 کیلو گرم، ودر خانم ها ، حدود 1 تا 1/3 کیلو گرم است. کبد بیش از 50000 نوع آنزیم ترشح می کند که هر آنزیم از چندین اسید آمینه تشکیل شده است. هنگام تولد کبد نوزاد 18|1 وزن کودک را تشکیل می دهد. 

تصویر


 کبد مجهز به سلول هایی است به نام[COLOR=#7030a0] کوپفر که وظیفه ی آنها در صورت سالم بودن، بیگانه خواری است (از شگفتی های کبد). از دیگر وظایف کبد این است که قند را به صورت گلیکوژن، وآهن را به صورت فریتین ذخیره می کند و در موقع نیاز در اختیار بدن قرار می دهد. مهمترین ذخیره کبد ویتامین B12 است که حدودا برای 6 ماه تا 1 سال کفایت می کند.   
 
در واقع تمام زندگی روزمره ی انسان بستگی به وجود کبد و سلامت آن دارد. برای برای حفظ و سلامت کبد باید از غذاهایی که آن را دچار مشکل می کنند پرهیز کرد. با حفظ سلامتی کبد، سلامت انسان تضمین می گردد. کبد از نشانه های خداوند در وجود انسان است. همه ی غذاهایی که انسان می خورد از طریق معده وارد روده شده و جذب سیستم لنف می شوند و در نهایت وارد سیستم گردش خون می شوند. خون موجود در عروق انسان از طریق سه رگ ورودی به کبد وارد می شود.
 
در آن جا آنزیم هایی ساخته و به مواد غذایی افزوده می شود . غذاهای موجود در آن توسط کبد بررسی شده و به مواد مفید برای اندام ها اجازه ی عبور داده می شود و موادی که مضر شناخته می شوند در کبد باقی می مانند.

زندگی بدون کبد امکان پذیر نیست و مرگ انسان حتمی است. همان طور که قبلا اشاره شد، کبد مجهز به سلول هایی است به نام کوپفر که کارشان حفاظت از کبد و کل بدن است میکروب هایی که سیستم لنف یا ایمنی بدن از بین نرفته و وارد خون شده اند، در کبد توسط سلول های کوپفر از بین می روند.

 اگر کبد نتواند این وظیفه را به خوبی انجام دهد، میکروب یا ویروس وارد اندام های بدن شده و بدن را دچار بیماری می کند. اگر تمام دانشمندان جهان با تمام وسائل و اماکانات آزمایشگاهی خود گرد هم آیند، نمی توانند بخش اندکی از کار کبد را انجام دهند. این در حالی است که خداوند متعال با قرار دادن غده ای به وزن 1/5 کیلو گرم در بدن انسان این همه وظایف به خوبی انجام می شود. این خود یکی دیگر از نشانه های شگفت وجود خداوند است که ما از آن غافلیم. امام رضا(ع) کبد را مرکز غم می داند.علت این امر با کمی دقت در کار کبد مشخص می شود. 
 کبد به دو علت مرکز غم است: 1) هنگامی که مواد غذایی کافی از طریق کبد عبور نکند و به سلول ها نرسد، سلول ها دچار کمبود می شوند و نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهند و همین امر موجب غم و اندوه در انسان می گردد. 
 2)مهم ترین عاملی که موجب غم و اندوه انسان می شود، تجمع مواد غذایی زاید در کبد و به وجود آمدن عفونت در آن است؛ زیرا بر اثر تجمع مواد غذایی و به حالت سکون در آمدن آن ها موجب گندیدگی و فساد می شود و این خود عامل بزرگی برای غم و اندوه است. در حقیقت انواع میکروب ها و ویروس های به وجود آمده موجب بیماری های صعب العلاجی مانند: انواع هپاتیت می شود. شنیدن نام هپاتیت برای هر فردی نگرانی و اضطراب خاصی را به وجود می آورد. این در حالی است که می توان به آسانی این نوع بیماری ها را برطرف کرد و دوباره به نشاط دست پیدا کرد(پاک سازی کبد به روش طبیعی). 
مواد غذایی مضر برای کبد

 چای،شیرینی جات قنادی، سرخ کردنی، پرخوری، غذاهای چرب و پر حجم، ماست، نوشابه، آب یخ، تخم مرغ، شور، نمک زیاد، ترشی جات سرکه، فلفل و ادویه جات تند به مقدار زیاد، سیر زیاد، تمام غذاهای ساندویچ فروشی ها، غذاهای فریز شده، عذاهای زودپز شده، سس، رب، بادمجان زیاد، نوشیدن مایعات همراه غذا و یا بلافاصله بعد از آن، تنقلات مصنوعی، آجیل شور، خورده خورده غذا خوردن، یعنی این که دهان همیشه بجنبد، ماکارونی، آش رشته، انواع دخانیات، مشروبات الکلی که موجب سیروز کبدی می شود. عصبی شدن و حرس خوردن، یبوست مزاج، تنبلی و عدم فعالیت فیزیکی، خواب زیاد، تند و سریع غذا خوردن، گوشت زیاد از عوامل دیگری است که برای مضر است. 
 کبد اندام فوق العاده حساسی است که اگر از آن به طور صحیح مواظبت نشود، سریع دچار کم کاری و بیماری می شود. خوانندگان عزیز سعی نمایند در محافظت از این اندام نهایت سعی و کوشش خود را انجام دهند؛ زیرا کبد عضو فوق العاده مفیدی است که حتی با کمتربن غم و اندوه آزرده شده و آنزیم های SGPT و SGOT آن به سرعت ترشح شده و زیاد می شوند، هم چنین است آنزیم LDH خون که ازدیاد آن بسیار خطرناک است. خوردن ماست به خاطر داشتن اسید لاکتیک فراوان این آنزیم را افزایش می دهد. 
مواد غذایی مفید برای کبد

   مفید کبد عبارت اند از: انواع میوه جاتف سبزی جات، به خصوص کاهو و خیار و هویج، روغن زیتون ، انر و شاه توت که اثر معجزه آسایی روی کبد دارند. در حقیقت، شاه توت ضد هپاتیت است! انواع بذر های ملین از قبیل خاکشیر، اسفرزه، بارهنگ، تخم ریحان، تخم شربتی، بالگو،شیرخشت، ترنجبیب، فلوس به مقدار کم، سوپ جو، آش جو، نان جو، به خوصوص نان جو دو سر و نوشیدن روزانه حداقل شش لیوان آب خنک نیم ساعت قبل و دو و نیم ساعت بعد از غذا، سالد فصل همراه با لیمو ترش تازه و روغن زیتون قبل از غذا.زرشک، آب زرشک، عسل، کشمش، توت، انجیر، برگه هلو، برگه زردآلو، کدو خورشتی، کدو حلوایی،کنجد،اسطو خودوس، بادر نجویه، کاسنی، آب مرکبات، مغز بادام خام.  
با تغذیه ی صحیح وو مناسب می توان کبد را سالم نگه داشت. در واقع، سالم بودن کبد مساوی است با سلامتی جسم و روح. یکی از شکفتی های کبد ترشح ماده ضد ویروسی است به نام اینترفرون این ماده زمانی تولید می شود که کبد در نهایت سلامت باشید. پس،باید از این اندام شگفت،نهایت مراقبت انجام شود. آیا نمی توان عظمت خدا را در کبد دید؟

منبع:پانزده روز تا سلامتی
عطاری اینترنتی کیمیا
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: کبد چرب: از اشنایی تا درمان

پست توسط رونین »


کوآنزيم Q10 ، به رساندن اکسيژن به کبد کمک مي کند.


کوآنزيم Q10 چیست؟

کوآنزیم Q10 که "یوبی کوئینون" هم نامیده می شود، یک آنتی اکسیدان قوی است که در غشای داخلی میتوکندری تمام بافت ها یافت می شود و برای اولین بار توسط محققان در سال 1957 از میتوکندری گاو جدا شد.

نام آن از کلمه "Ubiquitous" به معنای "حاضر در همه جا" گرفته شده است.

 در حقیقت کوآنزیم Q10 که نام شیمیایی آن "2 و 3- دی متوکسی 5- متیل بنزوکوئینون" می باشد، ترکیبی محلول در چربی است و ساختمان آن شبیه ویتامینK می باشد. 
عملکردهای کوآنزیم Q10 در بدن

* در تولید انرژی داخل سلولی نقش حیاتی دارد. وظیفه آن در انتقال الکترون ها در زنجیره انتقال الکترون میتوکندری ها و کمک به سنتز آدنوزین تری فسفات در غشای آن ها می باشد.

* یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است که از پراکسیداسیون لیپیدهای غشایی جلوگیری کرده، به تثبیت غشای سلول کمک می کند و سبب حفظ استحکام و عملکرد سلول می شود.

* سبب تحریک سیستم ایمنی بدن می شود.

تولید و جذب

 این کوآنزیم در تمام سلول های بدن به ویژه در قلب، کبد، کلیه و لوزالمعده از اسید آمینه تیروزین ساخته می شود و نقش مهمی را در تولید انرژی داخل سلولی آن ها دارد.

برای سنتز این ماده در بدن به چندین کوفاکتور از جمله ویتامین های B12, B6, B2، اسید فولیک ، نیاسین، پانتوتنیک اسید و ویتامین C نیاز است. توانایی تولید کوآنزیم Q10 در بدن با افزایش سن کاهش می یابد.

جذب کوآنزیم Q10 موجود در غذا (یا مکمل ها) از روده باریک و تحت تاثیر حضور غذا صورت می گیرد، یعنی با معده خالی، کمتر و به همراه غذای چرب، بیشتر جذب می شود. 
منابع غذایی Q10

این کوآنزیم می تواند از غذاها یا مکمل ها به دست آید، اما در بدن نیز تولید می شود.

منابع غنی آن عبارتند از: ماهی های چرب، مرغ، گوشت قرمز ، دل و جگر و قلوه.

 سایر منابع آن شامل: غلات سبوس دار ، سویا، بادام زمینی ، آجیل، روغن کانولا و روغن سویا ، جوانه گندم ، تخم مرغ و سبزی جات به ویژه اسفناج و بروکلی است.  
مقادیر مورد نیاز

میزان توصیه شده این کوآنزیم به شرح ذیل است:

* برای افراد سالم: حدود 30 تا 60 میلی گرم در روز

* برای افراد مبتلا به نارسایی قلب و فشار خون بالا: حدود 50 تا 150 میلی گرم در روز
علل کمبود کوآنزیم Q10

- دریافت ناکافی به ویژه اگر نیاز به آن در اثر یک بیماری افزایش یابد.

- تولید ناکافی در بدن در نتیجه افزایش سن یا کمبود مواد معدنی مورد نیاز برای سنتز آن

- نقص های ژنتیکی یا اکتسابی در سنتز یا متابولیسم

- تداخلات دارویی

مصرف مکمل کوآنزیم Q10

به دلیل اینکه کوآنزیم Q10 محلول در چربی است، وقتی به صورت کپسول های ژله ای نرم روغنی مصرف شود، نسبت به فرم های دیگر مکمل آن مثل قرص ها و کپسول ها، جذب بهتری خواهد داشت.

البته مصرف مکمل کوآنزیم Q10 در زنان باردار و شیرده و کودکان توصیه نمی شود.

عوارض جانبی:

به نظر می رسد کوآنزیم Q10 کاملا بی خطر باشد، اما گاهی در دوزهای بالاتر از 200 میلی گرم در روز، بروز علایم خفیف گوارشی مانند:

تهوع و علایمی مانند گیجی و راش های پوستی حاصل از مصرف آن گزارش شده است.


تاثیر کوآنزیم Q10 بر بیماری ها

فشار خون بالا: تحقیقات نشان می دهند که دریافت کوآنزیم Q10 به عنوان یک درمان کمکی در افراد مبتلا به فشار خون بالا، سبب کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک می شود.

بهبودی بعد از سکته قلبی: مطالعات نشان داده اند که دریافت مکمل کوآنزیم Q10 به طور قابل توجهی از بروز مشکلات وابسته به قلب بعد از سکته قلبی، مانند حملات آنژین صدری، آریتمی، حمله مجدد قلبی و یا مرگ های ناشی از آن می کاهد. همچنین هنگامی که این مکمل به همراه ماده معدنی "سلنیوم" دریافت شود، برای افراد بعد از سکته قلبی مفید خواهد بود. البته باید توجه داشت که بعد از حمله قلبی، هر گونه گیاه دارویی یا مکمل زیر نظر پزشک مصرف شود.

بیماری پارکینسون: به نظر می رسد مصرف کوآنزیم Q10 در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، منجر به کند شدن پیشرفت این بیماری می شود.

دیابت: مطالعات نشان می دهند که داروهای خوراکی کاهند قند خون مانند Glyburide و Tolazamid ممکن است از تولید طبیعی کوآنزیم Q10 در بدن جلوگیری نمایند. همچنین شواهد نشان می دهند استفاده از این کوآنزیم در بهبود کنترل قند خون در افراد دیابتی موثر است. پس در صورت دریافت مکمل کوآنزیم Q10 ممکن است نیاز به کاهش دوز دارو درمانی باشد.

سرطان: کوآنزیم Q10 با افزایش قدرت سلول های سیستم ایمنی، سلول های سرطانی را از بین برده و از تکثیر آن ها پیشگیری می نماید.

میگرن: تحقیقات نشان داده اند که دریافت روزانه کوآنزیم Q10 سبب کاهش دفعات و طول مدت حمله های میگرنی شده است.

جراحی قلب: مطالعات نشان داده اند که دریافت مکمل های خوراکی کوآنزیم Q10 دو هفته قبل از عمل جراحی قلب، اثر مثبتی در بهبود عملکرد قلب بعد از جراحی دارد و مدت زمان اقامت در بیمارستان را کوتاه می کند.

نارسایی احتقانی قلب(CHF): برخی مطالعات نشان می دهند که کوآنزیم Q10 می تواند در درمان نارسایی احتقانی قلب مفید باشد. اما به یاد داشته باشید که از این ترکیب در کنار درمان های متداول استفاده می شود، نه جای آن ها. برخی علایم شایع مرتبط با این بیماری، گردش خون ناکافی، تنفس کوتاه، خستگی و ادم می باشند و از علل متداول CHF می توان به بیماری عروق کرونری، حمله قلبی، فشار خون بالا، افزایش سن و کاردیو میوپاتی (اختلال عضله قلب) اشاره نمود. افراد مبتلا به CHF نسبت به افراد سالم، سطح کوآنزیم Q10 کمتری در سلول های عضلانی قلب خود دارند.

کاردیومیوپاتی: این بیماری، یک نام عمومی است و به حالتی اطلاق می شود که عضله قلب دچار اختلال شود. برخی مطالعات پیشنهاد می کنند که مکمل کوآنزیم Q10 برای برخی از فرم های کاردیومیوپاتی یا بیماری های عضله قلبی مفید است.

سایر بیماری ها: تحقیقات دیگر درباره ی اثرات بالقوه کوآنزیم Q10 بر سرطان سینه ، ایدز، بیماری های اطراف دندان و آلزایمر در حال انجام است.

مهسا دادخواهی پور- کارشناس تغذیه
ماهنامه ي دنياي تغذيه - آذين صحابي
وب سايت گيتي بهدادي پور – کارشناس تغذيه و رژيم درماني
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: کبد چرب: از اشنایی تا درمان

پست توسط رونین »


اعمال لیستین در بدن و نقش آن در مورد کبد


لسیتین در تقویت حافظه ، مبارزه با فراموشی و كاهش كلسترول نقش مهمی دارد. علاوه بر اعمالی كه به آن اشاره شد نقش های مهم دیگری را نیز در بدن ایفا می كند :

 لسیتین بر روی پوست نیز اثر جالبی دارد. تحقیقات اخیر نشان داده است كه فسفاتیدیل اینوزیتول( دو جزء از ساختمان ملكول لسیتین) به همراه ویتامین C، نقش مهمی درسوخت و ساز چربی های پوست بازی می كنند. به علاوه مطالعات انجام شده بر روی جوانانی كه دارای آكنه(جوش) بوده اند نشان داده است كه مصرف توأم لسیتین به همراه ویتامینE، باعث بهبود این مشكل در آن ها شده و از طرف دیگر در افرادی كه تغییرات ناخن، و دست ها و پاهایی سرد داشته اند، باعث بهتر شدن جریان خون در پوست دست ها و پاها شده است. 
در دهه اخیر، توجه دانشمندان به لوبیای سویا روز به روز بیشتر می شود. در سال 1994 میلادی گروهی از دانشمندان، نقش آرامش بخشی و اثر مثبت لسیتین بر روی اعصاب را به اثبات رساندند و به این نتیجه رسیدند كه ورزشكارانی كه از لسیتین استفاده كرده اند، علاوه بر آرامش رفتاری و فكری، بازده و راندمان جسمانی بالاتری نیز داشته اند.

  به عبارت دیگر، مصرف لوبیای سویا كه حاوی لسیتین فراوان است نه تنها به علت دارا بودن پروتئین بالا ( 36 درصد پروتئین) در تقویت عضلات نقش مهمی دارد، بلكه در تسهیل انتقال جریان عصبی، جلوگیری از ضعف عضلانی و آرامش فكری آنها نیز اثر بسیار خوبی داشته است، زیرا استیل كولین كه توسط كولین موجود در لسیتین ساخته می شود یك انتقال دهنده ی جریان عصبی در ماهیچه ها است كه باعث تسهیل انتقال جریان عصبی می شود و نقصان آن باعث تضعیف عضلات می گردد. پس به طور كلی می توان گفت لسیتین علاوه بر شركت در ساختمان غشای سلولی و كاهش اثرات مخرب كلسترول وسایر اعمال مهم آن، نقش بسیار مهمی در افزایش حافظه دارد واین اثر به دنبال ساختن شدن ماده ای به نام استیل كولین ازكولین موجود درلسیتین حاصل می شود.  

این میانجی گرعصبی( استیل كولین) درانتقال پیام های عصبی و در نتیجه افزایش حافظه، نقش بسیارمهمی دارد. به عبارتی ذخیره صحبت ها، پیام ها، درك سریع مطالب و انتقال آنها، همه وهمه را لسیتین بر عهده دارد.

 در انتها، قابل ذكر است كه تجزیه لسیتین در بدن، توسط آنزیم ویژه ای به نامLCAT( لسیتین كلسترول آسیل ترانسفراز) انجام می گیرد. این آنزیم ها در داخل بدن و توسط اسیدهای آمینه و پروتئین ها ساخته می شوند تا برای تجزیه و شكستن لسیتین استفاده شوند. در جریان شكستن لسیتین، كولین، اینوزیتول و سایر تركیبات مهم مولكول لسیتین آزاد می شوند تا به مصرف سلول ها و ساختن مولكول های جدید برسند. دفع آن از بدن نیز توسط اسیدهای صفراوی و به شكل سنگ های صفراوی است ( دفع كبدی دارد نه ادراری). 
رژیم های غذایی حاوی لسیتین فراوان

همان طور كه گفته شد، رژیم های غذایی حاوی لسیتین فراوان، اهمیت زیادی در افزایش حافظه دارند و مصرف این دستورات غذایی در تمامی افراد با هر سنی توصیه می شود. البته مصرف لسیتین در گروه های دانشجویی و دانش آموزان دبیرستانی كه به داشتن حافظه بالاتر برای به خاطر سپردن مطالب نیاز دارند و افراد مسن كه درمعرض كاهش حافظه می باشند، بیشتر از سایر اقشار تأكید می شود.

در این جا به چند رژیم حاوی لسیتین اشاره می شود:
خوب است بدانید لسیتین سویا حاوی چربی های غیر اشباع به خصوص لینولئیك اسید و لینولنیك اسید است و همان ارزش زیستی و غذایی تخم مرغ را دارد، ولی بدون كلسترول می باشد).

1- صبحانه حاوی لسیتین:
( این صبحانه بخصوص به دانشجویان و دانش آموزان برای افزایش حافظه توصیه می شود)

مواد لازم:

3 قاشق سوپ خوری جو پرك

2 قاشق سوپ خوری جودوسر

3 قاشق سوپ خوری سبوس گندم

1 قاشق سوپ خوری لسیتین سویا*

نوك قاشق چای خوری پودر ویتامینC

به میزان لازم عسل

یك سوم پیمانه كشمش

3 تا 4 عدد برگه زردآلو خرد شده

1 قاشق غذا خوری خامه

*در صورت عدم دسترسی به پودر لسیتین سویا، از پودر سویا یا كنجاله سویای خرد شده استفاده شود.

طرز تهیه :
جو پرك و جو دوسر را با 2 تا 3 لیوان آب بپزید تا كاملاً لعاب بیندازد. بعد ازپختن، بگذاید تا كمی سرد شود، سپس سبوس گندم، پودر سویای حاوی لسیتین و ویتامینC را اضافه كرده ، خوب مخلوط كنید. برای شیرین كردن آن می توانید به میزان دلخواه از عسل استفاده كنید.

در نهایت ، خامه، كشمش شسته شده و برگه زردآلوی خرد شده را به آن اضافه كنید.

صبحانه فوق سرشار از لسیتین ، انواع املاح و اسیدهای آمینه ضروری بدن و ویتامین های لازم برای نیاز روزانه است.

2- دسر حاوی لسیتین:

مواد لازم :

500 گرم ماست چكیده كم چرب

125 سی سی ( نصف لیوان) شیر

8 قاشق چای خوری پودر لسیتین سویا

نصف لیوان توت فرنگی خرد شده

یك قاشق غذا خوری عسل

پودر لسیتین را با شیر مخلوط كرده ، ماست را اضافه كنید تا كاملاً یكنواخت شود. سپس عسل را در كمی آب جوش حل كرده و به صورت شربت بر روی توت فرنگی ها اضافه كنید و بگذارید به مدت 10 تا 15 دقیقه بماند تا كاملاً به داخل توت فرنگی نفوذ كند. سپس آن را با مخلوط شیر، ماست و سویا مخلوط كنید و در یخچال قرار دهید. پس از 2 ساعت، دسر آماده ی خوردن است.

3-بیسكوئیت حاوی لسیتین :

مواد لازم :

250 گرم آرد

50 گرم مارگارین ( كره گیاهی )

2 قاشق مربا خوری پودر لستین سویا

125 گرم شكر

170 سی سی شیر

1 عدد تخم مرغ

كمی وانیل

برای تهیه شربت روی بیسكوئیت :

5 گرم پودر قند

كمی آب

4-3 قطره اسانس لیمو

مقدار كمی از شیر را برای حل كردن لسیتین ، با آب تركیب كنید.سپس زرده تخم مرغ و پودر قند را به مدت 5 دقیقه با همزن برقی خوب به هم بزنید. مارگارین را نیز هم زده و پس از مخلوط كردن با وانیل به مخلوط پودر قند ( شكر ) و زرده تخم مرغ ، اضافه كنید . در نهایت شیر حاوی لسیتین و باقی مانده ی شیر را به مخلوط حاصل اضافه كرده ، كاملاً مخلوط كنید . سپس به وسیله دست خوب ورز دهید تا به حالت خمیری در آید .

خمیر حاصل باید به مدت 20 دقیقه در درون كیسه پلاستیكی و در یخچال قرار داده شود ؛ سپس خمیر را به صورت كاملاً نازك با وردنه باز كرده ، قالب بزنید و داخل سینی فری كه از قبل با كره چرب شده قرار داده و روی آن را سفیده تخم مرغ یا شربت تهیه شده از پودر قند و آب اسانس لیمو بمالید و به مدت 15 دقیقه در پنجره وسط فر با دمای 200 درجه سانتیگراد قرار دهید.

آیا می دانید چه عواملی نیاز بدن به لسیتین را افزایش می دهد؟

1- نقصان ویتامین های خانوادهB، مانند كمبود ویتامینB12، فولیك اسید و... كمبود این ویتامین ها باعث افزایش نیاز بدن به كولین یا لسیتین می شود.

2- وجود امراض مزمن مانند ایدز، ساییدگی مفصل، امراض روده ای مزمن و...

3- مصرف الكل ومشروبات الكلی كه سبب از بین رفتن كولین و كاهش آن در بدن می شود.

4- اختلالات گوارشی، مانند اختلال درغده پانكراس و... كه باعث اختلال درجذب كولین می شود.

5- اختلالات چربی در خون كه باعث اختلال در جذب كولین می شود.

6- در هنگام بارداری و شیردهی، میزان نیاز روزانه به كولین افزایش می یابد.

آیا می دانید كاهش میزان لسیتین در خون چه عوارض وپیامدهایی را به دنبال دارد؟

1- ریسك سرطان كبد را افزایش می دهد.

2- باعث تجمع چربی ها دركبد و تشكیل كبد چرب می شود.

3- باعث صدمه به كلیه ها می شود.

4- اختلالات متابولسیم كارنی تین ایجاد می شود( كارنی تین، كوآنزیم منتقل كننده چربی ها از سلول های چربی به داخل میتوكندری ها یا كوره های سلولی و عامل سوختن چربی ها است.)

5- اختلال و نقصان در رشد.

6- افزایش فشار خون شریانی.

7- اختلال حافظه.

8- ناباروری.

9- اختلال و كاهش ساخته شدن گلبول های قرمز خون.

آیا می دانید چه افرادی بیشتر از بقیه به این ماده حیاتی یعنی لسیتین نیاز دارند؟

همان طور كه گفته شد همه افراد در هر سن و شرایطی نیاز به استفاده از این ماده حیاتی دارند ولی نیاز گروهی از افراد به این ماده بسیار بیشتر و بالاتر از سایر افراد جامعه است. این افراد عبارتند از:

1- بیماران مبتلا به آلزایمر( فراموشی):

دراین بیماران میزان استیل كولین مغز كاهش می یابد. بنابراین جبران كمبود این ماده برای اینگونه افراد نسبت به سایرین اهمیت بالاتری دارد و با جبران این نقصان، از طریق مصرف لسیتین و داروهای لازم می توان از پیشرفت بیماری جلوگیری كرده و آن را به تعویق انداخت.

2- بیماران دچار اختلالات حركتی:

كمبود استیل كولین می تواند باعث اختلالات حركتی هم بشود مثلاً در بیماران مبتلا به پاركینسون یا سایر بیماران مبتلا به اختلالات اعصاب و روان كه حركات غیر معمولی را از خود نشان می دهند.

3- بیماران كبدی:

همان طور كه گفته شد، این ماده در پاكسازی كبد در بیماران دچار اختلالات التهابی سلول های كبدی و اختلالات حاصل از سموم مختلف شیمیایی در بدن، بیماری های ویروسی كبدی و.. نقش مهمی بر عهده دارد. لسیتین با تحریك ترشح آنزیم های كبدی، سموم و داروها و الكل را از بین می برد و باعث خارج شدن آنها از خون می شود. از طرفی با مصرف مكمل های لسیتین می توان بیماری های ویروسی و التهابی كبد( هپاتیت) را ضعیف كرده و جلوی حملات مكرر و عود كننده آنها را گرفت.

4- بیماران مبتلا به سنگ كیسه صفرا:

تحقیقات علمی نشان داده است كه با مصرف لسیتین می توان مانع از رسوب كلسترول شد كه عامل اصلی تشكیل سنگ های كیسه صفرا است و درنتیجه تشكیل سنگ در كیسه صفرا را به تأخیرانداخت.

5- بیماران قلبی- عروقی:

مكمل های لسیتین ، قدرت آن را دارند كه تری گلیسیرید، كلسترول وLDL را درخون پایین آورده و برعكس مقدارHDL را در خون بالا ببرند ؛ با این دو نقش می توان احتمال گرفتگی عروقی( تصلب شرایین) را كاهش داد.

6- افراد الكلی:

مصرف الكل زیاد با پایین آوردن سطح كولین در كبد، باعث جمع شدن چربی در كبد شده و در نهایت با ایجاد كبد چرب همراه است.

7- خانم های باردار و شیرده:

نیاز به كولین درهنگام حاملگی ، بسیارافزایش یافته( به خصوص در ماه های آخر حاملگی) و همین مسأله نیاز بالای خانمهای باردار را به استفاده از مكمل های لسیتین نشان می دهد.

 
اعمال مهم لسیتین در بدن
و فواید موجود در آن به عنوان یك ماده حیاتی و ضروری اشاره می شود:
 
1- تقویت و آرامش اعصاب

2- افزایش حافظه

3- افزایش قدرت تمركز و پاسخگویی سریع

4- افزایش قدرت ایمنی و دفاعی در بدن

5- افزایش قوای جسمی و جنسی

6- كمك كننده در هنگام مواجهه با استرس

7- جلوگیری از فراموشی

8- كمك كننده در رفع خستگی های مزمن

9- كمك كننده در پیشگیری از رسوب كلسترول در عروق و تصلب شرایین

10- از بین بردن ترس و اضطراب های هنگام امتحان

11- جلوگیری از تشكیل سنگ های كیسه صفرا

12- ایجاد احساس آرامش و كمك در ایجاد خواب راحت

درانتها، به تمام دوستان وعزیزانی كه علاقمند به حفظ سلامتی خود و اعضای خانواده شان هستند توصیه می كنیم از لوبیای سویا به عنوان یك ماده غذایی طبیعی و سرشار از لسیتین با خواص معجزه آسا، به دفعات در هفته و به مقدار كافی استفاده كنند تا كمتر دچار بیماری، كاهش حافظه، فراموشی و عوارض حاصل از كمبود مواد حیاتی در بدن شوند.


مهسا دادخواهی پور- کارشناس تغذیه
ماهنامه ي دنياي تغذيه - آذين صحابي
وب سايت گيتي بهدادي پور – کارشناس تغذيه و رژيم درماني
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: کبد چرب: از اشنایی تا درمان

پست توسط رونین »

 همانطور که در مطالب ارسالی من خواندید بیان کردم ویتامین k برای کبد مفید است  
کشف ویتامین ها و آشنایی با خواص آنها، دانشمندان را بر آن داشت که در جستجوی تعداد بیشتری از ویتامین ها باشند.

در سال 1935 یک دانشمند دانمارکی طی یک سری تحقیقات ، متوجه وجود یک نوع ویتامین در بدن مرغ شد که ضد خونریزی بود. این دانشمند آن را ویتامینK نامید.

تاکنون دو نوع ویتامین به نام K1 و K2 که فرمول ساده آنها تفاوت جزئی با هم دارد، شناخته شده اند.

 ویتامین K محلول در چربی بوده و تا حدودی در برابر حرارت پایدار می باشد، ولی در مقابل نور بسیار حساس بوده و فاسد می شود. ویتامین K مصنوعی به شکل های محلول در آب است و فرمول شیمیایی آن شباهت زیادی به ویتامینK طبیعی دارد و اثرات آنها با یکدیگر برابرند. 
 به دلیل اینکه ویتامین K طبیعی ، محلول در چربی است، برای هضم و جذب آن، صفرا لازم است، ولی ویتامین K مصنوعی که محلول در آب است احتیاجی به ترشح صفرا ندارد. 
 مقدار کمی از این ویتامین ، در کبد ذخیره می شود که این مقدار فقط نیاز یک هفته بدن را تأمین می کند و هر چه هوا گرم تر باشد، نیاز بدن به ویتامین مزبور نیز بیشتر می شود. 
 بعضی از اشخاص در تابستان و در هوای گرم دچار خونریزی مانند خونریزی بینی می شوند. این علائم نشانه کمبود ویتامین K در بدن است؛ زیرا این ویتامین برای انعقاد خون لازم است و بدون وجود این ویتامین کبد نمی تواند پروترومبین ( عامل انعقاد خون ) بسازد. 
منابع غذایی ویتامین K شامل : جعفری، کلم، اسفناج، گل کلم، کاهو، گوجه فرنگی، کرفس، لوبیا سبز، شاهی، شلغم و نخودسبز پخته است. همچنین در شیر، گوشت و میوه جات به مقدار کم وجود دارد.

ویتامین K غیر از منابع غذایی، توسط باکتری های روده نیز ساخته می شود. به همین دلیل کمبود آن در انسان نادر است.

اشخاص سالم که تغذیه صحیح و مناسبی دارند، نیازی به دریافت اضافی ویتامین K ندارند؛ زیرا مواد غذایی مصرفی آنها می تواند کمبود این ویتامین را جبران کند. ولی در افرادی که دچار بیماری های روده هستند، چون ممکن است میکروب های روده نتوانند ویتامین K بسازند و یا اینکه ویتامین نام برده به اندازه کافی جذب نشود، لازم است مصرف غذاهای حاوی این ویتامین را افزایش دهند.

کمبود ویتامین K

در شرایط زیر امکان کمبود این ویتامین وجود دارد :

 - زمانی که سوء جذب چربی ها وجود داشته باشد.

- در شرایطی که درمان با آنتی بیوتیک صورت بگیرد ( به دلیل از بین بردن باکتری های روده )

- بیماری کبدی

کودکان زودرس و کودکانی که فقط از شیر مادر تغذیه می کنند، از نظر احتمال خونریزی، بیشتر در معرض خطر هستند، چون شیر مادر به دلیل استریل بودن، میکروب کمتری در روده به وجود می آورد ، بنابراین ویتامین K در بدن ساخته می شود.

زمانی که سوء جذب چربی ها در بدن وجود دارد، شکل مصنوعی ویتامین K که محلول در آب است، مورد استفاده قرار می گیرد.
 


مهسا دادخواهی پور- کارشناس تغذیه
ماهنامه ي دنياي تغذيه - آذين صحابي
وب سايت گيتي بهدادي پور – کارشناس تغذيه و رژيم درماني
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: کبد چرب: از اشنایی تا درمان

پست توسط رونین »

 همانطور که قبلا در مطالب ارسال کردم مصرف بیش از حد و خودسرانه ویتامینA وD باعث آسیب شدید به کبد میشود
 
توضیح بیشتر

ویتامین A :

 چنانچه منابع حیوانی غنی از ویتامین A مانند جگر، به مقدار زیاد و مکرر مصرف شوند، می تواند موجب بروز مسمومیت حاصل از تجمع ویتامین A در کبد شود. در بعضی موارد دیده شده که مصرف زیاد و مکرر مواد حاوی کاروتنوئیدها (پیش ساز ویتامین A) مانند آب هویج ، آب گوجه فرنگی و آب سایر سبزی ها یا میوه های حاوی ویتامین A ، رنگ زرد در پوست ایجاد می نماید.
 
 برخی از افراد تصور می کنند که مصرف این مواد موجب اختلالات کبدی و بروز یرقان در شخص می شود. این تصور صحیح نیست و مصرف منابع گیاهی ویتامین A به طور معمول هیچ گونه عارضه ای در کبد ایجاد نمی کند و رنگ زرد حاصله، ارتباطی با یرقان ندارد، بکله این زردی در پوست به علت تجمع کاروتن (که زرد رنگ است) می باشد. در این حالت، مخاط پوست زرد نمی شود، در حالی که در یرقان رنگ زرد مخاط ها علامت مشخصی است. 
 با قطع مصرف منابع غذایی کاروتن، زردی پوست به زودی برطرف می شود. بنابراین می توانیم بدون نگرانی از مسمومیت حاصل از تجمع ویتامین ها و مواد معدنی، از منابع غذایی سرشار از ویتامین ها و املاح استفاه کنیم و از خواص بسیار مفید و حیاتی آنها بهره ببریم. 
  چنانچه بر اثرات مکمل های دارویی مانند انواع قرص، کپسول و منابع تزریقی ویتامین ها و املاح مروری داشته باشیم، به این نتیجه می رسیم که مصرف مداوم و مکرر این مواد، عوارض و اختلالات ناشی از مسمومیت ویتامینی و مواد معدنی را در انسان ایجاد می نماید. 
مصرف مکرر قرص های حاوی ویتامین A با میزان بالا می تواند موجب بروز مسمومیت ویتایمنی در بدن شود.

از عوارض مسمومیت با ویتامین A می توان تغییرات در پوست (خشک شدن و پوسته پوسته شدن)، شکنندگی ناخن ها، ریزش مو، خشکی لب ها، ترک خوردن گوشه ی دهان، خشکی بینی و چشم ها، التهاب لثه ها، بی اشتهایی، خستگی و کوفتگی، سردرد، تحریک پذیری،استفراغ در کودکان و شیرخواران را نام برد. در مادران باردار مسمومیت ، خطر نقص عضو جنین را به همراه دارد.

 در حالی که مصرف منابع غذایی این ویتامین، با دارا بودن اثرات مفید در سلامت انسان از قبیل تاثیر در رشد بدن، سلامت پوست و مخاط ها، تقویت بینایی و حفظ مقاومت بدن در برابر عفونت ها و بیماری ها، باعث مسمومیت ویتامینی و عوارض ناگوار ناشی از آن نخواهد شد. به خصوص چنانچه انسان از منابع گیاهی ویتامین A از قبیل سبزی های برگ سبز(مانند اسفناج و کلم بروکلی) و سبزی های با رنگ نارنجی و نارنجی مایل به قرمز(مانند هویج، گوجه فرنگی و کدو حلوایی) و نیز میوه هایی مانند زردآلو، طالبی، انبه و هلو استفاده نماید، در معرض خطر عوارضی ناشی از مسمومیت این ویتامین قرار نخواهد گرفت. 
ویتامین D :

ویتامین D نیز از دسته ی ویتامین های محلول در چربی است و مصرف بیش از حد آن، به خصوص اگر همراه با مصرف زیاد کلسیم باشد، می تواند به مسمومیت منجر شود.

استفاده از قرص و آمپول ویتامین D با میزان بالا و به طور مکرر، می تواند عوارضی از قبیل رسوب کلسیم در بافت های نرم مانند کلیه ها، ریه ها، قلب و گوش ایجاد نماید که در کلیه ها موجب بروز سنگ کلیه، در ریه ها و قلب باعث عوارض ریوی و قلبی، و در گوش به اختلالات شنوایی و کری منجر می شود. همچنین عوارض دیگری مانند سردرد، تهوع، استفراغ، ضعف، تشنگی زیاد، افزایش حجم ادرار، یبوست، تاخیر در رشد در شیرخواران ، اختلالات گوارشی و شکنندگی استخوان ایجاد می شود.

 با توجه مختصری درمی یابیم که با وجود آن که ویتامین D برای سلامت انسان بسیار ضروری است و تاثیر مهمی در رشد و استحکام استخوان ها و دندان ها دارد و نیز کمبود آن موجب بروز راشیتیسم، نرمی استخوان در بزرگسالان و پوکی استخوان به خصوص در سالمندان می شود، ولی استفاده ی نا به جا و بیش از حد لازم این ویتامین می تواند اختلالات مهم و ناگواری بر سلامت انسان به جای گذارد و انسان را در معرض عوارض فراوانی قرار دهد. 


مهسا دادخواهی پور- کارشناس تغذیه
ماهنامه ي دنياي تغذيه - آذين صحابي
وب سايت گيتي بهدادي پور – کارشناس تغذيه و رژيم درماني
خانم برلیانت بزرگمهر(کارشناس ارشد تغذیه)
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: کبد چرب: از اشنایی تا درمان

پست توسط رونین »

یکی از مواردی که موجب سرطان کبد می شود مصرف بیش از حد قهوه می باشد

پیشینه قهوه: درخت قهوه كه برگ هایی همیشه سبز و زیبا دارد، گیاهی است از تیرهCoffee كه دانه های آن را به صورت های مختلف همچون پودر و خرده های ریز ودرشت به فروش می رسانند. بیش از یك سوم مردم جهان قهوه را دوست دارند و مصرف می كنند.

 واژه قهوه ، برگرفته از زبان عربی و به معنای تحریك كننده و زایل كننده اشتها است . و برخی از مورخان ، پیشینه این واژه را به كشور اتیوپی نسبت می دهند.
 
 درخت قهوه بین 7 تا 10 متر بلندی دارد و درهوای گرم و مرطوب رشد می كند. این درخت گل هایی كوچك و سپید دارد كه بوی آن بی شباهت به بوی یاسمن نیست. همچنین اندازه دانه های قهوه ، بین 15 تا 18 میلی متر است كه در آغاز، رنگ سبز و پس از رسیدن، رنگ گیلاس به خود می گیرد. از این رو در بعضی كشورها به درخت گیلاس هم شهرت دارد. دانه های قهوه دو به دو به یكدیگر چسبیده اند و پرده نازكی میان دانه ها وجود دارد كه آن ها را از هم جدا می كند.
 
 تهیه قهوه در كشورهای جهان متفاوت است، اما اغلب آن را با آب جوش ، بخار آب و یا از طریق گذراندن آب جوش از پودر آن تهیه می كنند.
 
 بهترین قهوه جهان از نظر بو و طعم ، از بوته ای به نامArabica به دست می آید كه در برزیل به خوبی رشد می كند و از آن جا به سراسرجهان صادر می شود . بعد از برزیل ، بهترین قهوه كه طعم و بویی مطبوع دارد متعلق به كشور تانزانیا و اتیوپی است. همچنین در آمریكا اغلب، قهوه را با بخار آب درست می كنند كه به آن اسپرسو(Espresso) می گویند. در ایران نیز شایع ترین نوع قهوه ، نسكافه است كه با ریختن آب جوش بر روی یك قاشق قهوه فراهم می شود.
 
 درقرن شانزدهم مصرف قهوه در مصر بسیار شایع بود و بیشتر، افراد مذهبی آن را به كار می بردند تا بتوانند بیدار بمانند و به عبادت پروردگاربپردازند. اما بعدها هنگامی كه دریافتند این ماده ضربان قلب را افزایش می دهد و موجب اعتیاد می شود، خرید و فروش و مصرف آن را ممنوع ساختند وافراد متخلف را به شدت مجازات كردند، ولی چون مردم آن را دوست داشتند ، در این راه موفقیتی كسب نكردند.

ابوعلی سینا حكیم بزرگ ایران، حدود هزار سال قبل در كتاب خود شرح جامعی در مورد قهوه آورده كه البته ایرانیان در آن عصر بر آن نام بونو(Buno) نهاده بودند و بوعلی نیز همین واژه را به كار بسته است . این واژه ای است كه هنوز در اتیوپی آن را به كار می برند. بوعلی سینا قهوه را به منظور تحریك بیماران افسرده ، مورد استفاده قرار داده است.

 
 بر اساس آمارهای به دست آمده، 89 درصد مردم جهان ، قهوه، چای و یا هر دوی آنها رامصرف می كنند. 40 درصد آن ها ترجیح می دهند چای بنوشند و در صورت عدم دسترسی به چای، قهوه می نوشند و حدود 30 درصد مردم دنیا نیز، قهوه را ترجیح می دهند و درنبودن قهوه به نوشیدن چای رضایت می دهند و برای 15 درصد نیز میان چای و قهوه تفاوتی وجود ندارد و هر كدام را كه در دسترس باشد مصرف می كنند.

ناگفته نماند كه 15 درصد مردم جهان نیز چای و قهوه را دوست ندارند و هیچیك را نمی نوشند.
 
 لازم است كمی هم در مورد كافئین موجود در قهوه توضیح داده شود. كافئین خالص ، شبیه به پودری سفید و ابریشمی است و حالت سوزنی دارد و دارای طعمی تلخ وبی بو است، همچنین به سهولت در آب گرم حل می شود و در حرارتی معادل 460 درجه فارنهایت ، ذوب شده، و به حالت مایع درمی آید. این ماده در صنعت داروسازی بسیار پر مصرف است و به میزان اندك، دربیش از60 نوع داروی مختلف ، به ویژه داروهای ضد حساسیت به كار گرفته می شود. 
  كافئین نیز همچون مواد مخدر درصورت مصرف بلند مدت، موجب اعتیاد می شود، اما چون این اعتیاد زیان چندانی به انسان وارد نمی سازد، مصرف آن در میان مردم جهان رواج یافته است. حتی بسیاری از مردم نسبت به اعتیاد آور بودن آن بی اطلاع هستند. كافئین در طول روز به شكل های گوناگون مانند قهوه، برخی از نوشابه های گازدار وبسیاری از انواع شكلات مورد مصرف قرار می گیرد و در كودكان بیشتر ایجاد ناآرامی وبی خوابی می كند. خردسالانی كه مواد كافئین دار مصرف می كنند چنانچه روزی از مصرف آن خودداری كنند ، امكان دارد بعضی از علائم ترك اعتیاد مانند بیخوابی، ناآرامی، احساس خستگی، كم اشتهایی و گریه زیاد بر آن ها عارض شود.
 
* كافئین موجود در یك فنجان قهوه ، برابر 150 سی سی است.

* قهوه ای كه با آب جوش قطره ای تهیه شودBrewed Drip Method)) دارای 60 تا 180 میلی گرم كافئین و میانگین كافئین 120 میلی گرم است .


* قهوه بدون كافئین كه به طریقه بالا تهیه می شود، دارای 3 تا 5 میلی گرم كافئین ، و میانگین كافئین 4 میلی گرم است .

* قهوه ترك دارای 40 تا 170 میلی گرم كافئین و میانگین كافئین 100 میلی گرم است .


* نسكافه فرانسوی( قهوه آماده = Instant) دارای 30 تا 120 میلی گرم كافئین و میانگین كافئین 75 میلی گرم است .

* نسكافه فرانسوی بدون كافئین دارای 1 تا 5 میلی گرم كافئین و میانگین كافئین 3 میلی گرم است .

كافئین را نمی توان به صورت صد درصد از قهوه خارج نمود . از این رو حتی قهوه های بدون كافئین نیز مقدار اندكی از این ماده را دارند.

 در نیمه قرن شانزدهم میلادی درانگلستان، مصرف قهوه به طور كامل رواج یافته بود، به گونه ای كه در روزنامه تایمز، بارها این آگهی به چاپ رسید:« قهوه ، شما را سالم نگه می دارد ، به هضم غذا كمك می كند ، چشم درد، سردرد، سرما خوردگی، سرفه و آب ریزش بینی را برطرف می كند و در درمان بیماری هایی مانند سل، نقرس و خون ریزی لثه، دارویی مؤثر به شمار می آید.» درج این آگهی گویای آن است كه در آن زمان ، مردم باور داشته اند كه قهوه بسیاری از دردها را تسكین می دهد و بعضی بیماری ها را نیز درمان می كند.
 
 بررسی و پژوهش های علمی در عصر ما، افزون بر موارد یاد شده ثابت كرده است كه مصرف قهوه باعث هوشیاری مغز و اعصاب می شود،خستگی عضلات و ماهیچه ها را برطرف می كند ، اشتها را كاهش می دهد ( كه این خود مانع از بروز چاقی می شود )، یبوست را از میان می برد، ماهیچه های شش را شل می كند( كه باعث سهولت در امر تنفس می شود) ، به دلیل رفع خستگی، زمان و میزان فعالیت را افزایش می دهد، برهمكاری عضلات چشم می افزاید( مهارت و دقت در كارها را افزایش می دهد)، مركز تفكر را تحریك می كند( لذا بر قدرت قضاوت و نیروی حافظه می افزاید)، به انسان تیزهوشی همراه با آرامش می دهد ، و گاهی در بعضی افراد عامل تحریك قوای شهوانی می شود.
 
 با این همه مصرف نامناسب قهوه ، زیان هایی را نیز در پی دارد كه وقوع اتفاقات و رویدادهای زیر را می توان ناشی از آن دانست:
 
 گروهی از پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند كه قهوه موجب پیدایش سرطان در انسان می شود و گروهی نیزمعتقدند كه كافئین ، باعث تحریك بیماران روانی می شود. اما واقعیت این است كه هیچیك از این پژوهش ها را نباید به عنوان یك اصل اثبات شده علمی پذیرفت، زیرا گستره این تحقیقات اغلب محدود است و در مقابل، فرضیه های مخالف نیز توانایی اثبات را دارند، چنان كه در سال 1998 میلادی یك نشریه پزشكی مدعی شد كه بر اساس آزمون های صورت گرفته ، این نتیجه به دست آمده است كه قهوه، برخی از سلول های سرطانی را تحت تأثیر قرار می دهد و آن ها را از رشد باز می دارد یا كوچك می كند، اما بر روی سلول های معمولی تأثیری ندارد. 
بعضی از افراد نسبت به كافئین به شدت حساسیت دارند، به طوری كه مقدار اندكی از آن ، اشخاص را گرفتار هیجان می كند، ضربان قلبشان را افزایش می دهد و دچار بی خوابی می كند.

تأثیر كافئین بر اندام بدن

واكنش های متفاوت بدن در برابر كافئین ، به آستانه تحمل افراد بستگی دارد اما به طور كلی تأثیر آن ها را می توان چنین بیان كرد:

1- فشار خون: كافئین ، فشار خون را افزایش می دهد. اگر كسی 250 میلی گرم قهوه مصرف كند، فشار خونش در یك ساعت ، 10 میلی متر بالا می رود.

2- قلب: پس از مصرف قهوه، ضربان قلب كاهش می یابد اما پس از مدتی بر تعداد آن افزوده می شود و تا هنگامی كه كافئین از بدن خارج نشده باشد به همان صورت باقی می ماند. چنانچه میزان كافئین مصرفی ، بالا باشد نه فقط تپش قلب ایجاد می كند بلكه حالت (Fibrilation) یعنی حركت نامنظم ماهیچه های قلب نیز پدید می آید كه گاه ممكن است منجر به مرگ شود. بر اساس آمارهای به دست آمده، نوشیدن بیش از 5 فنجان قهوه در روز ، احتمال سكته قلبی را افزایش می دهد.

3- هورمون ها: كافئین بر تولید برخی از هورمون های بدن می افزاید، مانند : اپی نفرین(Epinephrine) كه منقبض كننده عروق است ، نوراپی نفرین (Norepinephrine) كه بر میزان فشار خون می افزاید، رنین (Renin) كه به علت كم خونی كلیه ها و بر اثر كاهش فشار نبض در سرخرگ كلیوی ، از كلیه ها ترشح می شود و پس از فعل و انفعالاتی ، باعث فشار خون می گردد و كاتكولامین (Catecholamine) كه باعث تحریك اعصاب قلب شده و حرارت بدن را افزایش می دهد.

4- معده: كافئین بر ترشح اسید معده و میزان پپسین (Pepsin) كه نوعی آنزیم معدی است می افزاید.

5- خانم های باردار:
اداره نظارت بر غذا و دارو در آمریكا (FDR) در سال 1980 میلادی اعلام كرده است كه كافئین باعث زایمان زودرس می شود و ممكن است در نوزدان ناراحتی ایجاد كند. اگر چه از آن تاریخ ، پژوهش ها و مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفت اما تا كنون مشخص نشده است كه چه مقدار كافئین می تواند عامل زایمان زودرس شود.

كافئین برای نوزادان دو عارضه ایجاد می كند:

1- از طریق شیر مادر وارد دستگاه گوارش كودك می شود و او را در وضعیت استفراغ قرار می دهد.

2- مدت زیادی در بدن نوزاد می ماند تا متابولیزه شود، زیرا كبد نوزاد به اندازه كافی آنزیم ندارد.

در صورتی كه مادری دو فنجان قهوه تند بنوشد و سپس به نوزاد خود شیر بدهد چون بخشی از كافئین ، همراه شیر مادر وارد بدن نوزاد می شود ، امكان دارد عوارض زیر در نوزاد به وجود آید:

  ناآرامی، لرزش دست ها، پاها و لب ها، سفت یا شل شدن عضلات و ماهیچه های بدن، بی خوابی، جیغ زدن، حساسیت نشان دادن به صدا، به گونه ای كه با كمترین صدایی كودك از خواب می پرد. از این رو به مادرانی كه فرزند خود را شیر می دهند توصیه می شود كه از مصرف قهوه یا مواد كافئین دار پرهیز كنند.
 
6- مغز و اعصاب: تأثیر كافئین بر مغز و اعصاب، می تواند به پیدایش عوارض زیر منجر شود:

1- اضطراب2- هیجان 3- ناآرامی 4- فراموشی و افسردگی .

كسانی كه گرفتار عارضه افسردگی هستند ، نباید بیش از یك گرم كافئین در روز مصرف كنند ؛ زیرا سبب شدت یافتن افسردگی آن ها می شود.

7- خون: كافئین باعث می شود كه مقدار قابل ملاحظه ای از سدیم و پتاسیم بدن از طریق كلیه ها دفع شود، همچنین مقدار مصرف قند را نیز كاهش می دهد كه نتیجه آن ، افزایش قند خون خواهد بود. از این رو به كسانی كه مبتلا به بیماری قند ( دیابت) هستند توصیه می شود از مصرف مواد كافئین دار، اجتناب ورزند. كافئین ، جذب آهن را در روده ها كم می كند و لذا با توجه به نیاز ضروری بدن به آهن، كه كار خون سازی را بر عهده دارد، توصیه می شود كه از مصرف كافئین همراه با غذا و تا یك ساعت پس از آن، به طور جدی پرهیز شود.

8- لاغری: كافئین میزان سوخت و ساز بدن را بالا می برد و در نتیجه مصرف كالری نیز افزایش پیدا می كند. برای مثال ، چنان چه كسی یك فنجان قهوه حاوی 100 میلی گرم كافئین بنوشد میزان متابولیسم بدن وی تا 4 درصد افزوده شده و درنتیجه باعث لاغری او می شود.

9- فیبروكیستیك (Fibrocystic) : زنانی كه در سینه خود غده فیبروكیستیك دارند ، نباید به میزان زیاد كافئین مصرف كنند، زیرا به بزرگ شدن این غده كمك می كند.

مهسا دادخواهی پور- کارشناس تغذیه
ماهنامه ي دنياي تغذيه - آذين صحابي
وب سايت گيتي بهدادي پور – کارشناس تغذيه و رژيم درماني
خانم برلیانت بزرگمهر(کارشناس ارشد تغذیه)
سایت تبیان


  برای تایید صد در صد موارد ذکر شده باید مقالات علمی چاپ شده ان ها نیز باید در دسترس باشد که متاسفانه موردی پیدا نشد و بعضی از موارد مشخص نیست مربوط به کدام مقاله علمی یا کدام کشور و پژوهشگر می باشد

اما به طور یقین مصرف بیش از حد هر نوع ماده کافئین دار یا محصولاتی که در انها نوعی داروی تدخینی وجود دارد ممکن است در انسان مشکلاتی بوجود اورده و عوارض داشته باشد

سید میثم ک

دانشجوی دکترای تخصصی فیزیولوژی گیاهی


 
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: کبد چرب: از اشنایی تا درمان

پست توسط رونین »

یکی دیگر از مواردی که به کبد آسیب می زند مصرف بیش از حد پروتئین وی(WHEY) می باشد

 قرص پروتئین وی (WHEY) حاوی پروتئین وی، کربوهیدرات، کلسیم، بعضی چربی ها و تعدادی مواد دیگر است. پروتئین وی در آبی که از شیر دلمه شده جدا می شود ، مثل آب پنیر یا آب ماست وجود دارد. منظور از شیر دلمه شده، شیر فاسد شده نیست، بلکه منظور پنیر یا ماست است. بنابراین ضرری ندارد ، فقط از مصرف بیش از حد آن خودداری کنید. مصرف بیش از حد پروتئین وی بار کبدی را افزایش می دهد و باعث آسیب های جدی به کبد می شود و همانطور که می دانید بعد از قلب، کبد مهم ترین عضو بدن می باشد.
 
بدنسازان بطور طبیعی می توانند 150 گرم در روز از این پروتئین مصرف کنند که البته این مقدار بستگی به وزن فرد و شرایط بدنی او دارد. معمولاً 1 گرم پروتئین یا کمتر به ازای هر 5/0 کیلوگرم از وزن بدن در بدنسازان توصیه می شود.

  مصرف بیش از حد پروتئین وی بار کبدی را افزایش می دهد و باعث آسیب های جدی به کبد می شود.
 
بعضی
فواید این پروتئین شامل موارد زیر است:


1- افزایش توده ی عضلانی بدن (به راحتی جذب بدن می شود)

2- کاهش وزن بدن بخصوص چربی های بدن

3- افزایش قدرت ایمنی بدن توسط افزایش مقدار گلوتاتیون

4- پیشگیری از سرطان

5- کمک به فعالیت سلول های لنفوسیت T که نقش مهمی در پاسخ ایمنی بدن دارند و در نتیجه کاهش تحلیل بافت های بدن در طی بیماری و افزایش سطح سلامتی و تسریع بهبودی بدن بعد از بیماری.

 مطالعات جدید نشان می دهد این پروتئین از
سرطان سینه نیز جلوگیری می کند.
 
 پس همانطور که می بینید این فرآورده برای افزایش مقدار عضلات در بدنسازان حرفه ای مفید است ، [COLOR=#7030A0]نه برای افزایش وزن در بدنسازان تازه کار و افراد عادی.


  

نیره ولدخانی-کارشناس تغذیه تبیان
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 841
تاریخ عضویت: دوشنبه 6 شهریور 1385, 5:55 pm
سپاس‌های ارسالی: 845 بار
سپاس‌های دریافتی: 2088 بار

Re: کبد چرب: از اشنایی تا درمان

پست توسط SORENA »

تقریبا یکسالی میشه که دیگه باشگاه نمیرم تمرین کنم ولی هنوز whey بصورت پودر با شیر صبح ناشتا و قبل خواب همراه با آمینو اسید میخورم ( حدودا هر پیمانه 40گرم هست که ایزولته هم نیست و مقداری کربوهیدرات و مابقی چیزها رو داره)

ماست و شیر و پنیر و تخم مرغ و سینه مرغ غذای اصلیم هست در ماه ، و هفته ای 2بار گوشت قرمز و یکبار ماهی و یک تا 2بار کنسرو ماهی مصرف میکنم

از کجا متوجه شم مشکلی ایجاد نمیکنه؟
[External Link Removed for Guests]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 841
تاریخ عضویت: دوشنبه 6 شهریور 1385, 5:55 pm
سپاس‌های ارسالی: 845 بار
سپاس‌های دریافتی: 2088 بار

Re: کبد چرب: از اشنایی تا درمان

پست توسط SORENA »

این پست فکر کنم روند تاپیک رو خراب کرد هرجا صلاح میدونین انتقال بدین
[External Link Removed for Guests]
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1921
تاریخ عضویت: شنبه 29 خرداد 1389, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

Re: کبد چرب: از اشنایی تا درمان

پست توسط رونین »

دوست گرامی SORENA

بنده این تاپیک را ایجاد کردم که دوستان هم با این عضو اشنا بشوند هم سوال بپرسند و دوستان متخصص هم جواب دهند، هرچند .........

تا جایی که من مطالعه کردم، مصرف این پودر در زمانی که شما در اوج ورزش کردن هستید بسیار مناسب است نه در زمانی که ورزش را رها کرده یا تمرین های خود را سبک کرده اید.

 متاسفانه پروتئین ذکر شده در فعالیت انزیم های کبدی تاثیر منفی داشته و باعث می شود کبد برای از بین بردن تاثیر اضافی این پروتئین به شدت درگیر باشد. البته بنده در این زمینه متخصص نیستم [COLOR=#7030A0]اما انجام یک ازمایش برای تایین صحت سلامتی کبد یا انجام سونوگرافی کبد بی ضرر نیست

البته بیماری کبد و موارد مربوط به ان دارای علایم و نشانه هایی هست که توسط پزشک متخصص می توان به انها پی برد
  
بنده به شخصیه با این مصرف این داروها مخالف هستم چون در مواردی کبد قادر نیست تاثیرات منفی این داروها را درخود حل نماید و باعث تخریب بافت های کبد می شود.
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار


زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.
ارسال پست

بازگشت به “پزشکي”