آشنایی با موشک کروز تاماهاوک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهای دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

آشنایی با موشک کروز تاماهاوک

پست توسط cheka » چهار شنبه 14 اردیبهشت 1390, 6:44 pm

با توجه به اطلاع کم دوستان از موشک Tomahawk Block IV و قابلیتهای اون که در برخی از بحثهای اخیر خودش رو نشون داده ، لازم دونستم با وجود اطلاعات کمی که در مورد این موشک در دسترس هست ، شرحی از اون رو تقدیم دوستان کنم

موشک کروز Tomahawk Block IV

موشک کروز RGM-109E/UGM-109E موسوم به Tomahawk Block IV TLAM-E جدید ترین موشک خانواده ی معروف Tomahawk میباشد که تحویل آن از سال 2004 توسط شرکت Raytheon به ارتش آمریکا آغاز شده و تا سال گذشته بیش از 2000 فروند از این موشکها در خدمت ارتش آمریکا قرار گرفته .

تصویر

موشک Block IV در پی شکست پروژه ی Tomahawk Baseline Improvement Program که هدف آن ساخت یک موشک کروز همه منظوره (انهدام اهداف زمینی و دریایی) بود ، چراکه بطور کلی موشکهای کروز Tomahawk به دو دسته ی ضد کشتی (Tomahawk Anti ship missile که اختصارا TASM نامیده میشود) و حمله ی زمینی (Tomahawk Ground Attack missile که به اختصار TLAM نامیده میشود) تقسیم میشوند .

موشک Block IV در حقیقت نمونه ی ارتقا یافته ی موشک کروز BGM-109C TLAM-C است ، با توجه به طرح پایه ی پروژه ی Block IV ، این موشک نیز از نوع حمله ی زمینی بوده و تنها قادر به هدف قرار دادن اهداف زمینی است . هدف اصلی ساخت موشک Block IV تولید موشکی با هزینه ی بسیار کمتر و به صرفه تر نسبت به مدلهای TLAM-C/D بود ، لذا برخی از قابلیتهای این موشک فدای هزینه ی کمتر آن شده است ، برای مثال موتوری که در ابتدا برای این موشک در نظر گرفته شده بود موتور توربوجت J402-CA-401 turbojet ، میراث پروژه ی ناکام TBIP بود اما بعلت وزن و قیمت بالا با موتور توربوفن Williams F415-WR-400/402 تعویض شد که این کار باعث تعویق در روند تکمیل پروژه ی Block IV گردید .

موشک Block IV به علت ساختار سبکتر نسبت به سلف خود که بطور اجنتاب ناپذیر باعث ناپایداری موشک میشود ، قابلیت پرتاب شدن از لوله های اژدر زیردریایی را ندارد و تنها از لانچرهای عمودی و SSN قابل پرتاب است . اما به لطف سبکی زیاد موشک ، Block IV حتی با موتور ارزان Williams هم برد 2500 کیلومتری دارد .

اما برغم این محدودیتها ، موشک Block IV ارتقا شدیدی در بخش الکترونیک و ناوبری به خود دید ، سیستم هدایت موشک از نوع ماهواره ای دوکاناله GPS/TERCOM است که قابلیت تغییر جهت و هدف موشک حتی پس از پرتاب و طی بخشی از مسیر را به فرمانده میدهد ، البته این تغییر هدف محدود به یکی از 15 هدف از پیش برنامه ریزی شده برای موشک است .
موشک Block IV همچنین میتواند در نقش یک هواپیمای بدون سرنشین مراقبتی هم ظاهر شود ، بطوریکه برای مدتی در منطقه ی تعریف شده اقدام به گشتزنی کند ، در این حالت تلویزیون موشک که در کلاهک آن تعبیه شده تصاویر را بصورت Real Time و از طریق ماهواره به مرکز فرماندهی ارسال میکند.

Block IV توانست به هدف پروژه ، یعنی یک موشک ارزان با قابلیت تولید انبوه دست پیدا کند ، قیمت تمام شده ی Block IV نصف موشک Tomahawk Block III است و طی قرارداد بلند مدتی که در سال 2004 با کمپانی Raytheon بسته شد ، تاکنون 2000 فروند از این موشک وارد خدمت گردیده است .

در حال حاضر نسخه ی دیگری از این موشک با نام RGM-109H که تحت پروژه ی Tactical Tomahawk Penetrator Variant است در حال توسعه میباشد ، TTPV مجهز به کلاهک نفوذ کننده ی WDU-43/B برای هدف قرار دادن تاسیسات تقویت شده و زیر زمینی است.

منبع
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید])
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي دريايي”