کشف قدیمیترین بقایای اسب خزر بر دیوارپرسپولیس+عکس

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 173
تاریخ عضویت: چهارشنبه 18 اسفند 1389, 8:52 pm
سپاس‌های ارسالی: 81 بار
سپاس‌های دریافتی: 560 بار

کشف قدیمیترین بقایای اسب خزر بر دیوارپرسپولیس+عکس

پست توسط شترگاو پلنگ »

     
کانون پژوهشهای ایران باستان در داشگاه لندناعلام کرد بقایای قدیمی ترین اسب خزری که به دلیل شهرت در میان خاندانهایسلطنتی به “اسب پادشاه” نیز شهرت دارد در شمال ایران کشف شده است.
بهگزارش خبرگزاری مهر، این بقایا که بیش از سه هزار سال قدمت دارند در منطقهای از شمال ایران به نام “گوهر تپه” یافته شده اند. در زمانهای قدیم،مقامات سلطنتی معمولا این گونه اسبها را برای راندن در میان میدانهایمبارزه و یا راندن ارابه ها به کار می گرفتند، این گونه از اسبها قدیمیترین گونه شناخته شده از اسبها به شمار می روند که هنوز در جهان در حالپرسه زدن هستند.
بابالاتر رفتن سن گوهر تپه تاریخچه مصور این اسبهای زیبا به بیش از سه هزارسال پیش باز می گردد. برخی از کشفیات این منطقه سنی بیش از ۱۲ هزار سالدارند اما باستان شناسان باور دارند بقایای جدید نشان می دهند این اسب دراواخر عصر برنز زندگی می کرده است.
تصویر

“علیمهفروزی” رئیس تیم باستان شناسی در گوهر تپه می گوید با توجه به شکل، حالتو ابعاد بقایای کشف شده از اسب، اکنون می دانیم که قدیمی ترین نژاد ازاسبهای خزر را در اختیار داریم. باید به تحقیقات خود ادامه دهیم تا به خاکدست نخورده ای که با قدیمی ترین زمانی که انسانها این منطقه را تصرف کردهاند، در ارتباط است دست بیابیم.
دفنکردن اسبها در کنار انسانها در این منطقه یکی از نکات جالب توجه است که درعین حال در دوران باستان امری رایج به شمار می رفته و نشان می دهد اسبهادر آن زمان تا چه اندازه ارزشمند بوده اند.
تصویر

نقش اسب خزر بر دیوار پرسپولیس
براساس گزارش دیسکاوری، اسبهای خزر از اسبهای مدرن کوچکتر بوده و ابعاد بدنآنها ۳/۲ ابعاد بدن اسبهای امروزی است اما به گفته “لوئیس فیروز” فردی کهاحیای گونه خزر را به وی نسبت می دهند، اسبهای خزر جاندارانی مهربان،باهوش و همراه هستند. این اسبها استخوانهای باریکی داشته، قد کوتاهند و ازچشمهای بزرگ، گوشهای کوتاه و پوزه کوچک برخوردارند. این اسبها بسیار سریعبوده و به شکل شگفت انگیزی قدرتمندند.
تصویر

تصویر اسب خزر در کتیبه داریوش
 [FONT=Times New Roman]هرگز نخواب کوروش ، ای مهر آریایی / بی نام تو وطن نیز ، نام و نشان ندارد  
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”