روسیه؛ روسیاه ترین شریک اقتصادی ایران

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 119
تاریخ عضویت: شنبه 20 شهریور 1389, 12:29 pm
محل اقامت: مرکز انجمنهاي تخصصي
سپاس‌های ارسالی: 415 بار
سپاس‌های دریافتی: 344 بار

روسیه؛ روسیاه ترین شریک اقتصادی ایران

پست توسط kimia 55 »

  تصویر

دیپلماسی ایرانی: سفیر تام الاختیار ایران در روسیه در روزهای گذشته از شرکت های روسی دعوت کرده بود که به سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز ایران اقدام کنند. چرایی و چگونگی این دعوت را با بهرام امیراحمدیان استاد مطالعات روسیه دانشگاه تهران در میان گذاشتیم که حاصل آن را می خوانید:‌

آقای دکتر، با توجه به سیاست های کلی روسیه در قبال ایران، به نظر شما دعوت از شرکت های روسی برای سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز ایران تا چه حد قابل اطمینان است؟
به نظر من روسها شرکای درستکاری در مبادلات اقتصادی نیستند
.
اگرچه آنها در گذشته از آزمون های بزرگ برای مشارکت در طرحها، سرفراز بیرون نیامده اند، با این وجود در برهه هایی که دشواریهایی برای ایران در فضای بین الملل پدید آمده بود، ایران برای برطرف کردن نیازهای خود به روسیه روی آورد، ولی روسیه نتوانست به انتظارات مورد نظر ایران پاسخ دلخواه بدهد. در شرایط بین المللی مبتنی بر فضای تحریم علیه ایران، که روسیه خود از امضاء کنندگان آنها بوده است، روسیه از هر دو طرف بهره برده است. با تحریم ایران از سوی غرب، ایران به روسیه نزدیک تر شده است و روسیه با استفاده از این فضای همسویی با غرب در تصویب قطع نامه ها، به غرب نزدیک تر شده است. اما دولتمردان ما کماکان روسیه را به عنوان تامین کننده نیازهای تکنولوژیکی و تسلیحاتی ایران در معادلات خود مورد ملاحظه قرار می دهند. باید یاد آور شد که روسها همانهایی هستند که دولت شوروی را تشکیل می دادند و دولت شوروی همانی بود که در موقع نیاز مصر را تنها گذاشت و عراق را در جنگ علیه ایران تجهیز کرد. روسیه هیچگاه منافع خود را بر منافع دوستان ترجیح نداده و نخواهد داد. علاوه بر آن روسیه کشوری است که در مناسبات خود با کشورهای دیگر بدنبال زیاده خواهی در منافع ملی خود بوده و منافع حداکثری و بازی برد- باخت را خواستار بوده است. از چه رو باید به روسها متکی بود؟ این پرسشی است که مردم ایران دارند و پاسخی دریافت نمی دارند.
روسیه از عوامل اصلی ادامه تیرگی روابط ایران با غرب به شمار می رود. نزدیکی ایران به غرب مساوی دوری ایران از روسیه ارزیابی می شود. روسیه در سیاست اعلامی خود رسما اعلام کرده است که ایران اتمی را در همسایگی جنوبی خود تحمل نخواهد کرد. بنابراین چگونه می تواند شریکی مورد اعتماد برای ایران باشد. روسیه در همکاری در ساخت نیروگاه اتمی بوشهر روسیاه ترین شریک اقتصادی تاریخ ایران بوده است و نیروگاه را زمانی به بهره برداری نزدیک کرده است که نسبت به تکنولوژی روز دنیا عقب مانده است. نیروگاهی که هزار مگا وات (برابر یک سی وچهارم برق تولیدی کشور را تامین خواهد کرد). روسیه در بسیاری از زمینه های صنعتی نیازمند تکنولوژی غربی است و برای مساعدت آمریکا در تاسیس مرکزی صنعتی برای نوسازی صنایع این کشور و بهره گیری از تکنولوژی های برتر مشابه «دره سیلیکون» در کالیفرنیا، در اطراف مسکو، امتیازات بسیاری به غرب داده است و از برگ ایران در این زمینه بهره های فراوان گرفته است. [HIGHLIGHT=#92d050]خطوط هوایی خارجی روسیه از مدتها پیش و خطوط داخلی آن در سالهای اخیر از هواپیماهای غربی بهره می گیرد و ما به دنبال بهره گیری از صنایع هوایی روسیه هستیم. این سوال باید پاسخ داده شود که چرا این پاراداوکس برای ایران حل نمی شود؟ 
این دعوت از سوی ایران تا چه حد ممکن است مورد استقبال طرف روس قرار گیرد؟
نکته حائز اهمیت این است که در شرایط کنونی ایران باید از آسیب پذیری اقتصاد خود بکاهد. [HIGHLIGHT=#92d050]ما سالهاست که در شعارهای خود آرزو می کنیم ای کاش روزی برسد که در چاههای نفت را   و اقتصاد خود را در بخشهای دیگر و مولد به کار گیریم. [HIGHLIGHT=#ffc000]بخش کشاورزی ایران از بخشهایی است که دولت کمتر بدان توجه می   و کاهش جمعیت روستایی به نفع جمعیت شهری مشکلاتی را در آینده پیش رو خواهد گذاشت. انتقال منابع آبی حوضه های پرآب به مناطق فاقد آب برای تامین آب شهری، در آینده بحرانهای داخلی را پدید خواهد آورد. از دست رفتن زمینهای محدود کشاورزی به زیر ساختهای شهری و شهرک سازی برای اسکان جمعیت شهر نشین شده پیشتر روستایی و مولد، بخش کشاورزی را تضعیف خواهد کرد. پول نفت می تواند اقتصاد ایران را در آینده ناکارامدتر از وضع کنونی سازد. بخش گردشگری بیش از هر وقت به فراموشی سپرده شده است. [HIGHLIGHT=#92d050]نگهداری از میراث فرهنگی و محیط زیست به عنوان زیربناهای اکو توریسم مورد بی مهری قرار گرفته است. به نظر می رسد دعوت از دست اندرکاران و متخصصان توریسم ترکیه (که گزارش شده در سال گذشته 35 میلیون توریست جلب کرده است) برای کمک به اقتصاد ایران ارزشمندتر و پایدار تر از دعوت از روسها برای سرمایه گذاری در بخش نفت و انرژی باشد. 
آیا روسیه اساسا به دنبال سرمایه گذاری در کشورهایی مانند ایران هست؟
[HIGHLIGHT=#ffc000]روسیه از هر فرصتی برای گسترش حضور در خاورمیانه و کشورهایی مانند ایران استقبال خواهد کرد تا با تکنولوژی از رده خارج خود منابع مالی نوسازی صنایع فرسوده خود از سوی غرب را تامین سازد.  بی شک روسها برای فروش تکنولوژی های فرسوده خود به دنبال بازار خوبی در کشورهایی نظیر ایران هستند.
این درخواست ایران را تا چه حد متاثر از نیاز ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی در حوزه نفت و گاز است؟
اگر ایران گزینه بهتری نسبت به روسیه برای سرمایه گذاری در بخش انرژی داشت، هیچگاه به سوی روسها نمی رفت. البته ایران در صنایع نفتی خود نیاز به سرمایه گذاری دارد و به گفته وزیر نفت در 10 سال آینده ایران نیاز به 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز دارد (به طور میانگین سالی 20 میلیارد دلار، یا یک چهارم از درآمدهای سالانه نفتی به قیمت جاری کنونی). این نیاز بدان جهت است که در نتیجه سالهای طولانی تحریم ایران از سوی غرب (از جمله طرح داماتو)، و نیاز بخش نفت و گاز به تکنولوژی های پیشرفته و نوسازی تجهیزات و بازسازی چاهها و دستگاههای فرسوده به دلیل خورندگی زیاد در این بخش، ایران دست نیاز بسوی روسها دراز کرده است. ناگفته پیداست که روسها علاقه مندند پس از جایگزینی تکنولوژی های پیشرفته غربی در صنایع نفت، صنایع و تکنولوژی از رده خارج خود را به قیمتی مناسب در اختیار کشورهای دیگر قرار داده و به قول قدیمی ها از آب حمام برای خود دوست بتراشند.

 
بهترین سخنان را به گوش هوش بشنوید و با اندیشه روشن و ژرف بینی آنها را بررسی کنید. هر مرد و زن راه نیک و بد را شخصاً برگزینید تصویر
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”