درباره نایک

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 5
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۰, ۳:۰۸ ب.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

درباره نایک

پست توسط arash1982 »

متن به همراه تصاویر"[External Link Removed for Guests]

نایک که امروزه به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان پوشاک و تجهیزات ورزشی در جهان شناخته می شود، اصلا" در سال 1962 توسط Bill Bowerman و Philip Knight تحت نام Blue Ribbon Sport در ایالات متحده آمریکا تاسیس شد.
هدف از راه اندازی این شرکت توسط باورمن و نایت، وارد کردن کفشهای ورزشی ارزان قیمت از ژاپن به آمریکا بود. در آن زمان کفشهای آلمانی به خصوص آدیداس صنعت کفش سازی آمریکا را تسخیر کرده بود. یکسال بعد از تاسیس شرکت و وارد کردن کفش از ژاپن به آمریکا، Blue Ribbon Sport توانست تا کفشهای ژاپنی Onitsuka Tiger که امروزه بنام ASICS شناخته می شوند را در آمریکا شناسانده و بازار خوبی برایش فراهم سازد. تصویر
پس از فروش خوب محصولات Tiger، باورمن به این فکر اقتاد تا طراحی کفشهای Tiger را بهبودسازی کند و آن را با سلایق آمریکایی منطبق سازد. پس او شروع به طراحی مجدد شکل کفشهای Tiger کرد و اتفاقا" از طراحی جدید نیز استقبال نیز شد. در موازات این عمل، نایت نیز به بازاریابی بیشتر و گسترده تر پرداخت و در مناطق و کشورهای دیگر سعی کرد تا کفشهای خود را بفروشد که او نیز در این امر موفق بود. او از جف جانسون (Jeff Johnson) که مدیر فروش بود کمک گرفت. جانسون در امر فروش و بازاریابی بسیار فعال بود و توانست مقدار زیادی از کفشهای این شرکت را به دبیرستانی ها و جوانان آمریکایی بفروشد.
Bill Bowerman موسس Nike در سال 1971 آنها به ابن فکر افتادند تا نام شرکت را عوض کنند. آنها نام نایک (Nike) را انتخاب کردند. این نام نامی یونانی است که به معنی خدای "پیروزی" در یونان شناخته می شود. نام جدید، علامت جدید نیز لازم داشت. برای طراحی علامت آنها از کارولین دیویدسون (Carolyn Davidson) که آن زمان دانشجوی رشته گرافیک دانشگاه هنر پورتلند (Portland) کمک گرفتند. علامت نایک را خانم دیویدسون فقط با دریافت 35 تصویردلار آمریکا براتصویری آنها طراحی کرد.
پس از تغییر نام شرکت، خود شرکت نیزبا تغییرات بزرگی مواجه شد. ایجاد خط تولید جدید و تولید مستقیم از این تغییرات بود. با گذشت سالها به محصولات و گستره تولید آن نیز اضافه می شد. اما محصولات جدید فقط شکل و روی جدید نداشتند، بلکه کارایی های آنها نیز به روز می شد. برای مثال در سال 1978 نایک، تکنولوژی Air خود را مرفی کرد. این تکنولوژی از یک پلاستیک پر از گاز در کفه کفش استفاده می کرد که این پلاستیک بالشتی شکل باعث می شد تا کف کفش نرم تر شود.
در سال 1986 سود شرکت نایک از یک میلیارد دلار هم بیشتر محاسبه شد. با پیشرفت این شرکت، مسوولان آن به فکر گسترده کردن محصولات و شعب آن در سراسر جهان افتادند و سعی کردند تا تقریبا تمام وسایل و پوشاک وزرشی مربوط به ورزشهای پرطرفدار نظیر بسکتبال و فوتبال را تولید کنند.


در اواخر دهه 80 نایک شعار "Just Do It!" را برای خود برگزید و آنرا به عنوان شعار تجاری در انحصار خود در آورد.
در سال 1999، بیل باورمن در سن 88 سالگی درگذشت. در سال 2004 نیز مدیر اجرایی این شرکت عوض شد. نایت که 66 سال سن داشت خود را از پست مدیریت اجرایی بازنشسته کرد و جایش را به ویلیام پرز (William Perez) داد.
امروزه نام نایک و محصولات ورزشی آن تقریبا" برای هیچ ورزشکار و ورزش دوستی نا آشنا نیست. فروشگاه های نایک که به نام نایکی تاون (Niketown) شناخته می شوند، در اکثر شهرهای مطرح دنیا آماده فروش آخرین محصولات این شرکت هستند

 تصویر 
   نایک در حال حاضر ایده های بلندپروازانه ای در سر دارند و می خواهند    خود را تا سال 2011 به 23 میلیارد دلار برسانند.   ،می گوید:در چین 50 میلیون کودک در حال آموزش بسکتبال هستند و هنوز اولین محصول ورزشی نایک را خریداری نکرده اند اما در آینده حتما این کار را خواهند کرد.   شرکت همچنین امیدوار است با همکاری دیگر شرکتها مانند شرکت      کفشی را ابداع نماید که با محصول محبوب      رابطه برقرار سازد و برای دوندگان امکان کنترل سرعت و قدم های خودرا در هنگام گوش دادن به موسیقی فراهم سازد.  
 
  همچنین برنامه نایک پلاس را عرضه کرده است که به کاربران شبکه امکان مقایسه آن لاین نت ها را با دستگاه       می دهد.   
 

منبع: [External Link Removed for Guests]
Novice Poster
Novice Poster
پست: 62
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۰, ۹:۵۰ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 74 بار

Re: درباره نایک

پست توسط Ashkani1365 »

ممنون آرش جان مطلب جالبی بود.

کنجکاو بودم آیا مارک نایک بهترین کفش فوتفال را تولید می کنه یا دیگر مارک ها؟

به نظرم نایک کفش خیلی لوکس و گران قیمت درست می کنه اما کفشش برای فوتبال زیاد از حد نرم و کلقت هستند. آدیداس کفش ورزشی بسیار عالی برای فوتبال تولید میکنه و من احساس می کنم یه کمی بهتر در کفش ادیداس بازی میکنم.

نظر شما چیه؟
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”