استانبول ترکيه موفق در ميزباني

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 499
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 9:22 pm
سپاس‌های ارسالی: 12 بار
سپاس‌های دریافتی: 22 بار

استانبول ترکيه موفق در ميزباني

پست توسط hamed6248 »

شهر استانبول روز يكشنبه دومين مسابقه فرمول يك را نيز با موفقيت برگزار كرد.
استانبول كه از سه روز پيش در تب و تاب برگزاري مسابقه فرمول يك به عنوان مهمترين مسابقه اتومبيلراني جهان بود، بعد از ظهر يكشنبه با پايان يافتن مسابقه، چهره عادي به خود گرفت.
در مسابقه روز گذشته كه ‪ ۸۰‬هزار تماشاگر در محل مسابقه و دو ميليارد تماشاگر در سراسر جهان داشت، براي اولين بار "فيليپه ماسسا" راننده برزيلي با كسب زمان يك ساعت و ‪ ۲۸‬دقيقه و ‪ ۵۱‬ثانيه و ‪ ۸۲‬صدم ثانيه در مقام اول جا گرفت.
در مسابقه روز گذشته "فرناندو الونسو" قهرمان سال گذشته فرمول يك استانبول از اسپانيا با زمان يك ساعت و ‪ ۲۸‬دقيقه و ‪ ۵۶‬ثانيه و ‪ ۶۵۷‬هزارم ثانيه دوم و "مايكل شوماخر" آلماني با زمان يك ساعت و ‪ ۲۸‬دقيقه و ‪۵۶‬ ثانيه و ‪ ۷۳۸‬هزارم ثانيه سوم شدند.
مسابقه روز گذشته فرمول يك استانبول برخلاف مسابقه سال گذشته بسيار منظم برگزار شد و به نوشته رسانه‌هاي روز دوشنبه تركيه برنامه برگزاري خوب بود.
سال گذشته ميلادي ‪ ۱۱۰‬هزار تن مسابقه را بطور زنده تماشا كرده بودند.
ولي به دليل گرماي بي‌سابقه استانبول مسابقه روز گذشته را ‪ ۸۰‬هزار تن بطور زنده تماشا كردند.
گفته مي‌شود بيش از ‪ ۴۰‬هزار تن براي تماشاي مسابقه از كشورهاي مختلف جهان به استانبول آمده بودند و در طول سه روز گذشته خصوصا هتلهاي چهار و پنج ستاره ين شهر با ظرفيت كامل فعاليت مي‌كردند.
اين مسابقه از تلويزيونها بيش از ‪ ۱۳۰‬كشور جهان بطور زنده پخش شد و تخمين زده مي‌شود بيش از دو ميليارد تن در سطح جهان اين مسابقه را تماشا كرده‌باشند.
تركيه با دعوت از "محمدعلي طلعت" رييس جمهوري بخش ترك‌نشين قبرس كه جايزه "فيليپه ماسسا" برنده مسابقه را اعطا كرد، به اين مسابقه رنگ و بوي سياسي داد.
حضور طلعت در مسابقات در صدر تيتر برخي از روزنامه‌هاي روز دوشنبه تركيه جا گرفت و تلويزيونهاي دولتي و خصوصي تركيه نيز بطور گسترده به اين نكته پرداختند.
به نوشته روزنامه "زمان"، حضور طلعت و اعطاي جايزه ماسسا، نام بخش ترك نشين قبرس را در سطح جهان مطرح كرد و به گفته "رفعت حصارجيكلي اوغلو" رييس اتحاديه اتاقها و بازارهاي بورس تركيه بيش از دو ميليارد تن در سطح جهان در روز گذشته نام بخش ترك‌نشين قبرس را شنيدند.
بخش ترك‌نشين قبرس را غير از تركيه، كشور ديگري به رسميت نشناخته است.
اما از سه سال پيش كه مردم اين بخش به طرح صلح "كوفي عنان" دبير كل سازمان ملل راي موافق دادند و مردم بخش يوناني‌نشين اين طرح را رد كردند، موقعيت بخش ترك‌نشين قبرس در صحنه‌هاي بين‌المللي بهبود چشمگيري يافته است.
هم اكنون بخش ترك‌نشين قبرس به عنوان عضو ناظر در اجلاس‌هاي سازمان كنفرانس كشورهاي اسلامي حضور مي‌يابد و مقامات برخي كشورهاي اروپايي و آمريكا به بخش ترك‌نشين قبرس سفر كرده و با مقامات اين بخش ديدار و گفتگو كرده‌اند.
برخي شركت‌هاي هواپيمايي منطقه‌اي نيز پروازهاي مستقيمي را به بخش ترك نشين قبرس داير كرده‌اند.
يا رب نگاه تو عشق زندگي است بنماي که زندگي يعني عاشقي
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”