تعیین روز اول ماههای قمری

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: کهکشان راه شیری پلاک 12
سپاس‌های ارسالی: 650 بار
سپاس‌های دریافتی: 1785 بار
تماس:

تعیین روز اول ماههای قمری

پست توسط kalafe2006 »

تصویرتصویردرود به همه دوستان عزیز
پیشاپیش حلول ماه مبارک و پر خیر و برکت رمضان را به همه دستان عزیز تبریک عرض می کنم .

موضوع پست امروز به ماه مبارک رمضان بی ربط که نیست هیچ اتفاقا خیلی هم ربط داره . مشکل هر ساله مردم روزه دار تعیین روز اول و آخر این ماه مبارک می باشد . این مشکل را 400 سال پیش مرحوم علامه مجلسی با جدولی که خدمتتون عرض میکنم حل کرده ولی ظاهرا عده ای به هر دلیلی در زمان ما حاضر به پذیرشش نیستن ولی من وظیفه خودم دونستم تا این مطلب رو به همه شما عزیزان اطلاع سانی کنم

این جدول را مرحوم علامه مجلسی 400 سال پیش به نقل از پیشینیان خودش که احتمالا بیش از هزار سال قدمت دارد به تالیف در آورده است . این جدول با روشی تنظیم شده که فقط در نمونه جداول لگاریتمی مشاهده می شود .

برتری این تقویم نسبت به سایر تقویم های مشابه دوره تناوب 210 ساله آن می باشد که با روشی ابداعی همه آنها در یک جدول 21X10 در یک صفحه گنجانده شده است . به این نکته تجه شود که تقویم قمری قراردادی در هر دوره سه هزار ساله نیاز به یک روز اصلاح دارد که این نکته هم در این تقویم گنجانده شده است .

و اما نحوه بدست آوردن روز اول ماه قمری :
1- ابتدا سال قمری مورد نظر را بر 210 تقسیم می کنیم و مانده تقسیم را که یکی از اعداد 0 تا 209 می باشد را بصورت یک عدد سه رقمی می نویسیم ( مثلا برای باقیمانده 7 بصورت 007 و یا باقیمانده 21 بصورت 021 می نویسیم )
2- با مراجعه به جدول شماره 1 دو رقم سمت چپ را از ستون سمت چپ و عدد یکان باقیمانده را از سطر بالای جدول اول انتخاب می کنیم . عدد نظیر این سطر و ستون را پیدا می کنیم
3- به سراغ جدول شماره دو می رویم . عدد را که از نظیر ستون و سطر مراحل قبل بدست آوردیم را انتخاب می کنیم . در سمت راست جدول شماره دو ماه مورد نظر را انتخاب می کنیم و آن را با عددی که از قبل بدست آمده نظیر می کنیم تا روز اول آن ماه مشخص شود

مثال : مثلا برای تعیین روز اول ماه محرم سال 61 هجری ابتدا 61 را بر 210 تقسیم می کنیم که می شود همان 61 خودش ( دوستان عزیز متوجه باشند که به حالت اعشار نمی رویم و چون 61 از 210 کوچکتر است همان 61 را می نویسیم ) حال 61 را بصورت 061 می نویسیم .
دو رقم سمت چپ یعنی 06 را از ستون سمت چپ جدول اول و 1 را از سطر بالای جدول اول بدست می آوریم . عدد نظیر آنها می شود 2
حال به سراغ جدول دو می رویم . عدد 2 را از سطر بالا و ماه محرم را از ستون سمت راست انتخاب کرده و نظیر می کنیم که می شود دوشنبه و این یعنی روز دهم ماه محرم سال 61 هجری برابر چهارشنبه بوده است

پیشاپیش از کیفیت بد عکس ها عذر خواهی میکنم . امکانات من بیشتر از این نبود تصویر

[External Link Removed for Guests]

جدول اول

[External Link Removed for Guests]
جدول دوم

منبع : ماهنامه دانشمند سال 34 شماره 10

محتاج دعای خیر همه دوستان هستم تصویر
آدمهای بزرگ، کسانیکه خود بسیارند، نیازی به هموطن ندارند.
کسانیکه خود آزادند از زندان به ستوه نمی‌آیند.

آدمهای حقیرند که به ازدحام محتاجند.

دکتر علی شریعتی
Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: کهکشان راه شیری پلاک 12
سپاس‌های ارسالی: 650 بار
سپاس‌های دریافتی: 1785 بار
تماس:

Re: تعیین روز اول ماههای قمری

پست توسط kalafe2006 »

اما علی (ع) :
و از نشانه های آخر زمان این که روز اول ماه رمضان را به عنوان آخر شعبان می خورند و روز اول ماه شوال را به جای ماه رمضان روزه می گیرند
آدمهای بزرگ، کسانیکه خود بسیارند، نیازی به هموطن ندارند.
کسانیکه خود آزادند از زندان به ستوه نمی‌آیند.

آدمهای حقیرند که به ازدحام محتاجند.

دکتر علی شریعتی
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”