گفتگوی فارس با فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

گفتگوی فارس با فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا

پست توسط Sami 1993 »

بخش هوا فضا centralclubs به نقل از :

تصویر

امير اسماعيلي در گفتگو با فارس خبر داد؛
تغيير رفتار هواپيماهاي جاسوسي و شناسايي آمريكا در قبال ايران
خبرگزاری فارس: فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا (ص) گفت: توانسته‌ايم در رفتار هواپيماهاي شناسايي و جاسوسي آمريكا كه بيرون از مرزهاي ما در حال پرواز هستند، تغيير ايجاد كنيم.


تصویر

امير فرزاد اسماعيلي فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا (ص) در آستانه 10 شهريور روز پدافند هوايي در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، با بيان اينكه ما در همه حوزه‌ها اعم از اقتصادي، سياسي، فرهنگي، دفاعي و غيره در حال دفاع هستيم، گفت: امروز دشمن در همه زمينه‌هاي فرهنگي و سياسي عليه ما برنامه‌ريزي كرده است اما مردم ما در مقاطع حساس به ميدان آمده و از نظام دفاع مي‌كنند.

اسماعيلي با اشاره به دستاوردهاي حوزه پدافند هوايي كشور در سالهاي اخير، اظهار داشت: ما در بحث درگيري، از توپ‌هاي 23 و 35 ميليمتري كه ارتفاع پايين را پوشش مي‌دهند تا سامانه‌هايي كه به مقابله با هداف در ارتفاع بالا مشغولند و همچنين در حوزه سامانه‌هاي كشف، دستاوردهاي خوبي داشتيم و اين درحالي است كه در گذشته ما فقط رادارهاي UHF را داشتيم ولي الان به رادارهاي VHF و رزونانس رسيده‌ايم.

* به دنبال دستيابي به رادارهاي كيهاني هستيم

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء (ص)، ادامه داد: در حال حاضر به رادارهاي HF و كيهاني فكر مي‌كنيم و در حال رسيدن به آنها هستيم كه اين اقدامات توسط سازمان صنايع هوافضا، صاايران و صنعت داخلي در حال انجام است.

اسماعيلي با بيان اينكه با وجود تحريم، چنين سامانه‌هايي از خارج اصلا به ما واگذار نمي‌شود و البته ما نيز خواهان واگذاري آنها نيستيم، تصريح كرد: قوي‌ترين مدافع و مشتري صنايع داخلي، قرارگاه پدافند هوايي است كه از همه تفكرات خوب و مثبت دفاعي استقبال مي‌كند.

وي با اشاره به پيشرفت‌هاي پدافند هوايي كشور خاطرنشان كرد: ما در بحث ديده‌بان همان قدر پيشرفت كرديم كه در بحث هواپيما پيشرفت داشتيم. در بحث سامانه‌هاي موشكي همان قدر جلو رفته‌ايم كه در بحث توپخانه، قوي ظاهر شديم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا (ص) با اشاره به جايگاه تدبير در صحنه رزم، گفت: ما شاهد بوديم كه هواپيماي استيلس آمريكا در جنگ كوزوو توسط يوگسلاوي به راحتي منهدم شد كه همين امر، آتش‌بس را در پي داشت زيرا حيثيت آمريكا از بين رفت، چون با تكنولوژي اين كشور مبارزه شده بود و ما هم امروز در حال انجام همين كار هستيم.

* تغيير رفتار هواپيماهاي جاسوسي و شناسايي آمريكا در قبال ايران

وي افزود: بيشتر از اينكه فكر كنيم چقدر مي‌توانيم سامانه‌ها و هواپيماهاي دشمن را در حملات آينده منهدم كنيم، به بازدارندگي و حساس كردن سامانه‌هاي اطلاعاتي دشمن فكر كرده‌ايم و اينكه توانسته‌ايم در رفتار هواپيماهاي شناسايي و جاسوسي آمريكا كه بيرون از مرزهاي ما در حال پرواز هستند، تغيير ايجاد كنيم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا (ص) با اشاره به رزمايش ولايت 89 نيروي دريايي گفت: در اين رزمايش به دو فروند هواپيماي جاسوسي آمريكا كه فكر مي‌كردند ديده نمي‌شوند، اخطار داديم و از مرزهاي كشورمان دورشان كرديم كه اين نشان از قدرت رصد پدافند هوايي دارد.

اسماعيلي در بخش ديگري از سخنانش اظهار داشت: از زمان خاتمه جنگ تحميلي تا امروز پدافند هوايي در آماده‌باش صد در صد است و سامانه‌ها و تجهيزات ما هيچ وقت از نقاط مرزي و حساس كشور خارج نشده است.

* دشمن به دنبال تجربه طوفان سهمگين جمهوري اسلامي ايران نباشد

وي با اشاره به حضور نيروهاي فرامنطقه‌اي در اطراف كشورمان تاكيد كرد: هر چه هواپيماها و يا ناوهاي دشمن در اطراف كشورمان بيشتر شود براي ما فرقي نمي‌كند زيرا ما هميشه آماده مقابله با هر گونه تجاوز هستيم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا (ص) ادامه داد: البته اگر تعداد شناورها و پرواز هواپيماهاي دشمن بيشتر شود ما يك رزمايش منطقه‌اي برگزار مي‌كنيم و نتيجه‌اش را هم مي‌بينيم كه به سرعت پس‌رفت مي‌كنند.

اسماعيلي در ادامه سخنانش اظهار داشت: دشمنان ما در مكاني تحرك دارند كه حداقل 30 تا 40 مايل هوايي يعني حدود 80 كيلومتر از ما فاصله دارند.

وي با اشاره به نامگذاري 10 شهريور به نام روز پدافند هوايي افزود: پيام ما در روز پدافند هوايي به كشورهاي دوست، صلح، همكاري و تفاهم است و همچنين به كشورهاي فرامنطقه‌اي كه چنگ و دندان نشان مي‌دهند عنوان مي‌كنيم طوفان سهمگين و عظيم جمهوري اسلامي ايران را تجربه نكنيد.

* رونمايي از دو دستاورد مهم راداري و جنگال در 10 شهريور

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا (ص) با اشاره به دستاوردهاي پدافند هوايي گفت: دستاوردهايي كه حاصل شده است با وجود همه تحريم‌ها و استفاده از دانش داخلي است. دانش داخلي موجب بازدارند‌گي به عنوان لايه پنهاني در مقابل دشمن است.

اسماعيلي در پايان اظهار داشت: در روز پدافند هوايي از دو دستاورد مهم پدافند هوايي در بعد رادارهاي دور برد و جنگ الكترونيك رونمايي مي‌شود.
انتهاي پيام/
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 55
تاریخ عضویت: جمعه 12 شهریور 1389, 12:03 am
سپاس‌های ارسالی: 96 بار
سپاس‌های دریافتی: 99 بار

Re: گفتگوی فارس با فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا

پست توسط noble1990 »

ما در بحث ديده‌بان همان قدر پيشرفت كرديم كه در بحث هواپيما پيشرفت داشتيم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
این یعنی چی؟ یعنی خدا به دادمون برسه؟!!!
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10136 بار

Re: گفتگوی فارس با فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا

پست توسط typhoon »

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا (ص) با اشاره به جايگاه تدبير در صحنه رزم، گفت: ما شاهد بوديم كه هواپيماي استيلس آمريكا در جنگ كوزوو توسط يوگسلاوي به راحتي منهدم شد كه همين امر، آتش‌بس را در پي داشت زيرا حيثيت آمريكا از بين رفت، چون با تكنولوژي اين كشور مبارزه شده بود و ما هم امروز در حال انجام همين كار هستيم.

:::P :-P ::ss :x :-( :grin: :-? ^:)^ 8->
واقعا نمی دونم چی بگم؟
Old soldiers never die.They just fade away
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22794 بار
تماس:

Re: گفتگوی فارس با فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا

پست توسط Sami 1993 »

بخش هوا فضا centralclubs به نقل از :

تصویر

امير اسماعيلي در نشست خبري:
از اول هم متكي به S300 نبوديم
خبرگزاری فارس: فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) با اشاره به عدم تحويل سامانه پدافندي S300 از طرف روسيه به ايران گفت: از اول هم شبكه يكپارچه پدافند ما به S300 متكي نبود و ما اين توانايي را داريم كه بتوانيم از مراكز هسته‌اي و حساس كشورمان كه حيثيت ملي‌مان محسوب مي‌شود به خوبي دفاع كنيم.


تصویر

به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، امير فرزاد اسماعيلي فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) صبح امروز در نشست خبري كه در آستانه 10 شهريور به عنوان روز پدافند هوايي برگزار شد، دفاع مقدس را تجلي استراتژيك نبرد جمهوري اسلامي ايران در ميدان جنگ به شيوه‌هاي اسلامي عنوان كرد و افزود: در عملياتي مانند والفجر 8 شاهد افتخار آفريني رزمندگان پدافند هوايي بوديم كه به فرماندهي شهيد ستاري توانستند بالغ بر 70 هواپيماي متجاوز را سرنگون كنند.

اسماعيلي وظيفه اصلي پدافند را كشف دشمن در عمق خاك كشورهاي همسايه و آماده شدن براي مقابله با آنها دانست و گفت: در اين دفاع در عمق، دقت در آتش براي ما نسبت به حجم آتش اولويت دارد چرا كه حجم آتش زماني است كه از هجوم دشمن غافلگير شده باشيماما با نو سازي و بهينه سازي سامانه‌ها، توانمندي فوق العاده‌اي در خصوص دفاع در عمق پيدا كرده‌ايم.

* از اول هم متكي به S300 نبوديم

وي همچنين در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر حواشي عدم واگذاري سامانه موشكي S300 توسط روسيه به ايران گفت: هر دو طرف قرار داد بايستي به مفاد آن پايبند باشند كه جمهوري اسلامي ايران به وظايف خود عمل كرد اما طرف ديگر به دلايل مختلف از اين امر خودداري كرد.

فرمانده قرار گاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) در خصوص شكايت جمهوري اسلامي ايران از روسيه در اين‌باره با بيان اينكه اين موضوع توسط دولتمردان و وزارت دفاع دنبال مي‌شود، گفت: از اول هم شبكه يكپارچه پدافند ما به S300 متكي نبود و ما اين توانايي را داريم كه بتوانيم از مراكز هسته‌اي و حساس كشورمان كه حيثيت ملي‌مان محسوب مي‌شود به خوبي دفاع كنيم كه اين يكي از ماموريت‌هاي با ارزش براي پدافند هوايي است.

اسماعيلي تصريح كرد: بخشي از اين مراكز توسط يگان‌هاي نيروهاي مسلح اعم از ارتش، سپاه و بسيج محافظت مي‌شوند كه در اين خصوص از هواپيماي‌هاي طرح پدافندي نيروي هوايي ارتش نيز استفاده كرديم و قرارگاه پدافند هوايي وظيفه انسجام تمام پتانسيل دفاع كشور را دارد كه به واسطه عملكرد خوب آن تاكنون شاهد هيچ اتفاق ناخوشايندي نبوديم.

* تقليل راداري موجود در كشور با كيفي‌سازي سامانه ها

وي با اشاره به كارگيري راد‌ارهاي پيشرفته در برد‌هاي مختلف گفت: رادارهاي برد بلند و كوتاه كه به صورت فعال عمال مي‌كنند اولين حساسه قرار گاه پدافند هوايي هستند اما آنچه اولويت اصلي ما محسوب مي شود، شناسايي هواپيماهاي با سطح مقطع راداري پايين، موشك‌هاي كروز و هواپيما‌هاي برد بلند استراتژيك دشمن است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) اظهار داشت: علي‌رغم تمامي تحريم‌ها در ابعاد مختلف به فضل خدا با تكيه بر دانش بومي توانسته‌ايم سامانه‌هاي با تكنولوژي برتر را در درون كشور طراحي و توليد كنيم.

اسماعيلي ادامه داد: در همين راستا ما در حال طراحي رادارهاي دور برد كيهاني براي كشف اهداف در هزاران كيلومتر خارج از مرزهاي ايران هستيم كه اين رادارها در آينده نزديك به بهره برداري خواهد رسيد.

وي ادامه داد: در حقيقت ما به دنبال تقليل رادارهاي موجود در كشور و كيفي سازي مباحث كشف و شناسايي اهداف مورد نظر هستيم.

* تغيير رفتار هواپيماهاي امريكايي در قبال ايران

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) با اشاره به تغيير رفتار هواپيما‌هاي جاسوسي و شناسايي آمريكايي در قبال ايران به واسطه عملكرد پدافند هوايي كشور گفت: در رزمايش 89 در منطقه جاسك، 2 فروند هواپيماي جاسوسي فرا منطقه‌اي قصد نزديكي به مرزهاي آبي كشورمان را داشتند كه با اخطار به موقع، تغيير رفتار داده و بدون كوچكترين تجاوز، مسير را عوض كنند.

اسماعيلي ديدن و ديده نشدن و نيز كشف و شناسايي اهداف با سامانه‌هاي شنود الكترونيكي را از موفقيت‌هاي پدافند هوايي عنوان كرد و افزود: ما امروز به اين افتخار نائل شديم كه يك دستاورد بي نظير در خاورميانه است.

وي ادامه داد: با اين عملكرد و اقتدار، در رفتار هواپيماهاي اطلاعاتي و جاسوسي آمريكا كه در اقصي نقاط كشورهاي اطراف ما و بيرون از مرزها فعاليت مي‌كنند تغيير ايجاد شده است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) با بيان اينكه در موازانه‌هاي نظامي بحث پدافند و آفند موجبات تعادل را در هر منطقه‌اي فراهم مي‌كند، گفت: ما امروز توانسته‌ايم پيشرفت‌هاي پدافندي را حتي بيشتر از بحث آفند داشته باشيم كه اين يك دستاورد بزرگ براي ما محسوب مي‌شود.

اسماعيلي ادامه داد: نيروهاي فرامنطقه‌اي در كشورهاي اطراف ما مانند پاكستان و آذربايجان تركيه و عراق از سامانه‌هاي مختلفي استفاده مي‌كنند كه براي مقابله با آنها به چند مولفه اصلي نياز داريم.

وي گفت: ادوات و تجهيزات در خصوص كشف شناسايي و درگيري بايد به گونه‌اي باشد كه بتوانيم متناسب با تهديدات آن را به كارگيري كنيم كه در اين خصوص انواع رادارها، سامانه‌هاي شنود الكترونيكي، موشك و توپخانه‌هاي ما به خوبي طرحي و به كارگيري مي‌شود.

فرمانده قرار گاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) رفتار نظامي را يكي از مولفه‌هاي مهم دانست و افزود: ما بايد بتوانيم از سامانه فرماندهي و كنترل براي يكپارچه سازي سامانه‌هاي دفاعي موجود و همچنين افزايش دقت و حجم آتش بهترين بهره برداري را داشته باشيم كه در اين خصوص به نقاط خوبي رسيديم.

اسماعيلي انديشه نظامي را مولفه مهم ديگري دانست و گفت: ما بايد بدانيم كه پدافند در عمليات‌هاي نامتقارن چه رفتاري داشته باشد و نيز بتوانيم از شكست‌ها و پيروزي‌هاي خود بهترين بهره برداري را كنيم كه البته اين مختص به چند سال اخير نيست بلكه از ابتداي انقلاب در دستور كار بوده است.

وي به نقش پدافند هوايي در تمامي رزمايش‌هاي نيروهاي مسلح اشاره كرد و گفت: اين قرارگاه در جهت پوشش منسجم در منطقه، شركت كننده بي بديل تمامي رزمايش‌ها است اما برخي رزمايش‌ها نيز مختص پدافند است كه به شكل تمرينات منطقه‌اي انجام مي‌شود.

فرمانده قرار گاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) گفت: تاكنون در دو منطقه اصلي اين رزمايش‌ها انجام شده و تا پايان سال نيز 2 رزمايش ديگر در 2 منطقه ديگر انجام خواهد شد تا بتوان استقلال تاكتيكي مناطق در زمان نبرد و انعطاف و چالاكي آنها را افزايش داد.

اسماعيلي به نقش پدافند هوايي در ارتقاي امنيت ملي اشاره و تصريح كرد: اگر به مردم كشورهاي اطراف نگاه كنيم، مي‌بينيم كه به دليل حضور فيزيكي دولت‌هاي فرا منطقه‌اي در اين كشورها ناراحت هستند اما در كشور ما اين گونه نيست و به دليل كنترل كامل فضاي كشور هيچ پرنده‌ غير مجازي از فضاي كشور ما حق عبور ندارد.

وي پدافند را يك نيروي تخصصي دانست و گفت: هر چند كه در دهه 50 انواع رادارهاي انگليسي، توپ‌هاي روسي و سامانه‌هاي هوايي انگليسي و سوئيسي و بعد از جنگ نيز سامانه‌هاي روسي و چيني وارد كشور شد اما تنها راه نگهداري و تعمير و به كار گيري اين سامانه‌ها بومي سازي آنها بود كه اگر اين كار انجام نمي‌شد، امروز ما كمتر از 10 درصد در امر دفاع موفق بوديم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) خاطرنشان كرد: براي نمونه در سامانه‌اي مثل S200 آنقدر تغييرات داده‌ايم كه به زودي نام آن را نيز تغيير خواهيم داد كه اين تغيير نام يعني صفر تا 100 اين سامانه بومي شده و مي‌توانيم از آن در كاربردهايي كه مد نظر خودمان است بدون نظر مستشاران خارجي بهره برداري كنيم.

* فضاي نبرد را براي دشمن مه آلود مي‌كنيم

اسماعيلي افزود: ما بايد بدانيم كه دشمن از نبرد احتمالي با ما به دنبال چه نتيجه‌اي است. اگر به دنبال نابودي ايران هستند كه البته خواب بيهودي است اما آنها مي‌خواهند با حضور در برخي كشورها به شيوه كلاسيك با ما مقابله كنند اما روش ما نبرد نامتقارن است چرا كه سامانه‌ها و دكترين نظامي دشمن بر اساس نبرد كلاسيك طراحي شده است.

وي نبرد نامتقارن را مانند بازي شطرنج دانست كه علي رغم داشتن خانه‌ها و بازيكنان ثابت، اما هيچ گاه بازي به يك شكل جلو نمي‌رود و همين امر مي‌تواند براي دشمن غافلگير كننده باشد.

فرمانده قرارگاه افزود: ما بايد با ايجاد سامانه‌هاي ارتباط امن تاكتيكي و مستقل، فضاي نبرد را به نفع خودمان ابهام آميز كرده تا براي دشمن مانند يك فضاي مه آلود باشد كه در اين صورت مي‌توانيم از سامانه‌هاي متحرك و ناشناخته خود استفاده كنيم.

اسماعيلي وظيفه قرارگاه را دفاع هوايي از تمام مرزهاي ايران و نقاط حساسي مانند فرودگاه‌ها، پالايشگاه‌ها و مراكز هسته‌اي دانست و تصريح كرد: براي انجام بهتر اين وظيفه بايد از تمام نيروهاي مسلح استفاده كنيم كه هر چند سامانه‌هاي ارتش سپاه و بسيج با هم تناسب تكنيكي ندارند ولي راهبرد و هدايت آنها توسط پدافند هوايي خانم الانبياء(ص) انجام مي‌شود و در اين خصوص هيچ ناهماهنگي وجود ندارد.

وي مهمترين بعد دفاع را مردمي كردن آن دانست و گفت: با بكارگيري نيروهاي بسيج در سر تا سر كشور در زمينه ديده باني بصري اين امر نيز تحقق پيدا كرده است.

* امنيت كشور را فداي اقتصاد نخواهيم كرد


فرمانده قرار گاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) با تاكيد بر اينكه براي ما موضوعات اقتصادي بر امنيت اولويت ندارد، اظهار داشت: هر چند عبور هواپيماهاي تجاري از فضاي ايران باعث ارتقاء توان اقتصادي مي‌شود اما ما حاضر نيستيم امنيت خود را فداي اقتصاد كنيم و به هر پرنده‌اي اجازه بدهيم تا به هر نقطه از فضاي كشورمان كه مي‌خواهد برود.

اسماعيلي با تاكيد بر اينكه روزانه چند ده هواپيما در زمان‌هاي مختلف شبانه روز از مرزهاي كشور وارد و خارج مي‌شوند، گفت: تمامي اينها تحت كنترل كامل ما هستند و اگر قرار باشد هر هواپيمايي كه به هر نقطه‌اي كه مي‌خواهد برود در حالي كه ما مراكز حساس بسيار مهمي در كشور داريم، قرار گاه به وظيفه خود به درستي عمل نكرده است.

وي ادامه داد: برخي هواپيماهاي مشكوك كه شايد سودآوري بيشتري نيز داشته باشند مي‌خواهند كه از فضاي ما استفاده كنند اما به آنها اجازه نخواهيم داد.

فرمانده قرار گاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) در خصوص حفاظت از شهرهاي مهمي مانند تهران در مقابل حملات احتمالي گفت: تهران از نزديكترين نقطه مرزي 600 تا 700 مايل فاصله دارد اما بايد بدانيم كه در بحث پدافند هوايي هيچ منطقه‌اي به صورت جزيره‌اي عمل نمي‌كند. حفاظت از منطقه تهران در برابر حملات موشكي مانند منطقه نطنز به سپاه محول شده هر چند آنها نيز در چرخه‌ يكپارچه هوايي و تحت كنترل و نظارت قرار گاه خاتم عمل مي‌كنند.

* تاسيس دانشگاه افسري و درج داري پدافند هوايي در آينده نزديك

اسماعيلي همچنين به موضوع آموزش به عنوان يكي از ملزومات موفقيت در صحنه‌هاي نبرد اشاره كرد و افزود: بحث تربيت نيروي انساني در كشور ما با آموزه‌هاي صحيح و ولايت مداري از نكات بسيار مهم است چرا كه پدافند يكي از جوان‌ترين بخش‌هاي نيروهاي مسلح به حساب مي آيد كه البته در اين موضوعات كارهاي زيادي كرده و به زودي دانشگاه افسري و درجه داري اين قرار گاه به صورت مستقل تاسيس خواهد شد و معتقديم موضوع آموزش از همان روزهاي اول تا لحظه بازنشستگي نيروي بايد استمرار داشته و تنها محدود به دانشگاه نشود.
انتهاي پيام/
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”