صالحی:ايران قدردان همكاري روسيه براي به سرانجام رساندن نيروگ

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 863
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 29 دی 1388, 10:53 pm
محل اقامت: البرز
سپاس‌های ارسالی: 5392 بار
سپاس‌های دریافتی: 4116 بار
تماس:

صالحی:ايران قدردان همكاري روسيه براي به سرانجام رساندن نيروگ

پست توسط FARSHAD.ADL »

وزير امور خارجه گفت: فردا (دوشنبه) به صورت رسمي مراسم پيش‌راه‌اندازي نيروگاه بوشهر برگزار مي‌شود و پس از آن اين نيروگاه به شبكه اصلي برق وصل خواهد شد.

به گزارش ايسنا، علي‌اكبر صالحي عصر يك‌شنبه در نشست مطبوعاتي مشترك با سرگي اشماتكو ـ وزير انرژي روسيه ـ و در حاشيه نهمين اجلاس كميسيون همكاري‌هاي اقتصادي دو كشور خاطرنشان كرد: نيروگاه بوشهر به حدود 35 تا 40 درصد قدرت اسمي‌اش رسيده است كه بين 350 تا 400 مگاوات خواهد بود و اميدواريم تا دو يا سه ماه آينده قدرت نيروگاه به حداكثر توانش بين 900 تا 1000 مگاوات برسد.

او افزود: البته بعد از اين‌كه نيروگاه به شبكه وصل شد بعد از مدتي مجدداً از شبكه جدا خواهد شد تا يكسري تست‌هاي مربوط به آن انجام شود. پس از انجام اين تست‌ها كه ممكن است چندهفته‌اي طول بشكد، مجداً نيروگاه قدرت مي‌گيرد و به سمت قدرت 100 درصد كه بين 900 تا 1000 مگاوات است خواهد رفت.

صالحي گفت:‌ اميدواريم كه تمام اين پروژه تا دو ـ سه ماه آينده انجام شود و پس از يك سال نيروگاه تحويل مهندسان و افرادي كه راهبري اين نيروگاه را در ايران دارند، خواهدشد؛ البته هم‌اكنون نيز مهندسان ايراني در اين نيروگاه كار مي‌كنند اما به هر حال اين كار تحت نظارت مهندسان روس انجام مي‌شود.

رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا در مورد اخبار منتشر شده مبني بر سفر سرگي ريابكوف ـ معاون وزير امور خارجه روسيه ـ به تهران نيزگفت: سفر ريابكوف در چارچوب رايزني‌هاي مستمر بين دو كشور انجام مي‌شود.ما اين رايزني‌ها را با وزارت امور خارجه روسيه داريم.

صالحي به سفر اخيرش به روسيه اشاره كرد و افزود: در سفر به روسيه با وزير امورخارجه اين كشور صحبت‌هاي مفصلي در مورد روابط دو جانبه و مسائل منطقه‌اي وهم‌چنين موضوعات هسته‌اي داشتيم. در ادامه اين جلسه قرار شد معاونان وزيران خارجه دو كشور در رايزني مستمر با يكديگر باشند. براي هم‌گرايي درمورد بسياري از مسائل بين دو كشور به‌خصوص مسائل بين‌الملي اين سفر انجام خواهد شد.

صالحي در پاسخ به پرسش خبرنگار روسي در مورد روابط ايران و آمريكا و موضع ايران در مورد حوادث 11 سپتامبر و دهمين سالگرد اين حادثه گفت: ايران بر اساس سياست‌هاي اصولي خود بر مبناي اعتقاداتي مذهبي واخلاقي‌اش همواره هر حركت تروريستي را كه منجر به كشته شدن انسان‌هاي بي‌گناه شده است را تقبيح كرده است؛ بنابراين هر حادثه تروريستي كه درجهان رخ دهد و مردم بي‌گناه را هدف قرار دهد از نظر ما محكوم است.

وي ادامه داد: در ارتباط با استفاده صلح‌آميز از انرژي اتمي، همواره گفته شده است ايران جزو ان.پي.تي است و به تمامي تعهدات بين‌المللي خود در چارچوب ان.پي.تي و اساسنامه آژانس عمل كرده است. بر همين مبنا هم بوده است كه روسيه با ما در تكميل نيروگاه بوشهر همكاري كرده است و اين همكاري درچارچوب اين معاهدات بين‌المللي قرار دارد.

وزير امور خارجه كشورمان خاطرنشان كرد: موضع اصولي خود را در مورد منع اشاعه و خلع صلاح به كرات اعلام كرده‌ايم؛ ما به همان منوال كه دنبال خلع سلاح هستيم به همان ميزان هم به دنبال منع اشاعه هستيم. مذاكرات ايران با جامعه بين‌المللي و همه كشورهاي جهان به جز رژيم صهيونيستي و دولت آمريكا انجام مي‌شود و باكشورهاي جهان مشكل عمده‌اي نداريم و با حدود 140 كشور دنيا روابط سياسي داريم. بنابراين رابطه ما با جامعه جهاني رابطه‌اي وسيع و عميق است.

صالحي در ادامه به مذاكرات ايران و 1+5 اشاره كرد و گفت: نامه جليلي براي اشتون در مورد اين مذاكرات چند روز پيش ارسال شده است و جليلي در آن نامه اعلام كرده است كه همواره مثل گذشته آماده گفت‌وگو حول نقاط مشترك به منظورايجاد تفاهم بين دو طرف است.

در ادامه صالحي در پاسخ به پرسشي درباره قدرت نيروگاه بوشهر و راه‌اندازي آن گفت: راه‌اندازي يك نيروگاه هسته‌اي با راه‌اندازي يك نيروگاه فسيلي فرق دارد. به طور معمول راه‌اندازي نيروگاه هسته‌اي بين نه ماه تا يك سال طول مي‌كشد و الا از زمان انتقال سوخت به نيروگاه عملاً فرآيند راه‌اندازي آغاز شده است امااين فرآيند در نيروگاه هسته‌اي نه ماه تا يك سال طول مي‌كشد. از شهريورسال گذشته كه سوخت را انتقال داديم يك سال گذشته است اما ما هنوز به 100درصد توان نرسيده‌ايم و دو تا سه ماه نسبت به برنامه پيش‌بيني شده عقب افتاده‌ايم زيرا بحث ايمني براي ما اولويت دارد. وقتي در جريان تست‌ها بامشكلي مواجه شويم حتي اگر آن مشكل قابل اغماض باشد ما اغماض نمي‌كنيم. به اين دليل حاضريم به رساندن نيروگاه به 100 درصد قدرت را كمي به عقب بياندازيم كه تمامي تست‌ها به نحو احسن انجام شود.

صالحي گفت:‌بنابراين ما نسبت به برنامه‌اي كه داشتيم به دليل مشكل در يكي از توربين‌ها دو تا سه ماه عقب هستيم. مشكل خاصي نيست اميدواريم طبق آزمايش‌هايي كه انجام مي‌دهيم در چند ماه آينده كه زمان دقيق آن اعلام خواهد شد به 100 درصد قدرت اين نيروگاه برسيم. آن زمان اعلام خواهد شد كه چه افراد و مقاماتي در جشن نيروگاه حضور خواهند داشت.

او در پاسخ به پرسش ديگري كه آيا براي راه‌اندازي نيروگاه دوم بوشهر اقداماتي انجام مي‌دهيد؟ اظهار كرد: اگر منظورتان دو قلوي دومي است كه آلمان‌ها ايجادكرده‌اند بايد گفت ما آن دوقلوي دوم را از كار خود كنار گذاشته‌ايم،بنابراين اگر در آينده طرحي براي ساخت نيروگاه هسته‌اي در سايت بوشهرداشته باشيم آن طرحي از آغاز خواهد بود و طرحي جديد اطلاق مي‌شود ونه ادامه دوقلوي نيروگاه بوشهر.

وي هم‌چين در پاسخ به پرسش يكي ازخبرنگاران روس در مورد مذاكرات دو كشور درباره رژيم حقوقي درياي خزر گفت:در مورد درياي خزر صحبت‌هاي خوبي داشتيم. كارشناسان وزارت‌خانه‌هاي خارجه دو كشور در تماس مستمر هستند ضمن اين‌كه كشورهاي حوزه درياي خزر نيز جلسات مستمر و مكرري دارند كه آخرين اجلاس اجلاس سران در باكو بوده است. مواضع ايران و روسيه در مورد رژيم حقوقي درياي خزر كاملاً مشترك است.

به گزارش ايسنا، صالحي در ابتداي اين نشست با اشاره به برگزاري نهمين اجلاس كميسيون مشترك اقتصادي دو كشور خاطرنشان كرد: در اين اجلاس اسناد مهمي امضاء شد. اين اسناد در زمينه‌هاي مختلف انرژي، انرژي هسته‌اي، مسائل ترانزيتي، حمل و نقل و امور بانكداري و مالي بوده است كه در اين حوزه‌ها تفاهم‌هاي خوبي انجام شد و موافقت‌نامه‌هاي بسياري خوبي به امضاء رسيد. مااين اجلاس را اجلاسي مي‌دانيم كه طليعه روشني را براي گسترش روابط ميان دوكشور خواهد داشت.

او افزود: اشماتكو ـ وزير انرژي روسيه ـ چهره‌اي آشنا براي ما هستند و قبلاً‌ رييس سازمان انرژي اتمي روسيه بوده است؛همكاري ميان دو كشور در زمان وي شروع شد و پس از آن اشماتكو از سازمان انرژي اتمي روسيه به وزارت انرژي روسيه منتقل شد و علاقه‌مند بود درافتتاح بوشهر حضور داشته باشند و نتيجه اقدامات خود را ببيند كه به سرانجام رسيده است.

وزير امور خارجه كشورمان با اشاره به مراسم پيش‌راه‌اندازي نيروگاه بوشهر كه قرار است فردا برگزار شود خاطرنشان كرد:نيروگاه بوشهر به عنوان يكي از ارزشمندترين نمادهاي روابط دو جانبه ميان ايران و روسيه است. دولت و ملت ايران از دولت و ملت روسيه براي همكاري وهمراهي‌شان در به سرانجام رساندن اين پروژه مهم كه يك پروژه 35 ساله بودهاست تشكر و قدرداني مي‌کند.
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

Re: صالحی:ايران قدردان همكاري روسيه براي به سرانجام رساندن ن

پست توسط cheka »

تصویر

روسیه در جایی که دیگران آن را رد کردند ، به ایران کمک کرد

خبرگزاری ایتارتاس - علی اکبر صالحی ، وزیر امور خارجه ی جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر انرژی روسیه ، سرگئی اشماتکو ، اظهار داشت : "روسیه در پروژه ی ساخت نیروگاه اتمی بوشهر به ایران کمک کرد ، پروژه ای که دیگران آن را رد کردند"

وی در این کنفرانس افزود :"من خوشحال هستم که میبینم فردا نیروگاه بوشهر عملیاتی خواهد شد ، این واقعه ای خواهد بود که سراسر جهان آنرا نظاره خواهند کرد"

وزیر امور خارجه ی ایران در ادامه ی سخنانش در این کنفرانس اظهار داشت :"روسیه برای کمک به ایران در ساخت نیروگاه هسته ای بوشهر آمد ، پروژه ای که کشورهای غربی از ادامه ی آن سرباز زدند ، این کار روسها فراموش نشدنی است و فراموش نیز نخواهد شد"

علی اکبر صالحی افزود :"ایران برای فردا 36 سال منتظر شد و فردا روز بزرگی برای ما خواهد بود ."وی در ادامه با اشاره به ترکیب تکنولوژی غربی و شرقی در نیروگاه بوشهر برای اولین بار ، نیروگاه اتمی بوشهر را از این لحاظ ، "بی همتا" در جهان دانست .

پروژه ی نیروگاه بوشهر در دهه ی 70 میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان غربی آغاز شد اما متخصصان روسی پروژه ی نیمه کاره ی بوشهر را به اتمام رساندند .

پس از این کنفرانس ، علی اکبر صالحی و سرگئی اشماتکو سند همکاری برای ادامه ی همکاری ها در زمینه ی انرژی اتمی و تحقیقات اتمی را به امضا رساندند .

منبع : [External Link Removed for Guests]

تصویر


دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”