سفر به دوردستها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با نجوم به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

سفر به دوردستها

پست توسط behrad90 » پنج شنبه 24 شهریور 1390, 11:45 pm

 این پیامی از ما به سوی تمدنهای احتمالی در کهکشان راه شیری با بیش از 200 میلیارد ستاره میباشد. ما در تلاشیم که بر مرگ چیره شویم و آرزوی ما این است که با غلبه بر مشکلات پیش رویمان بتوانیم به جامعه تمدنهای کهکشانی بپیوندیم.این پیام نشان دهنده سعی و اهتمام ما ، امید ما و حسن نیت ما نسبت به این جهان گسترده و زیبا میباشد.   (بخشی از متنی که بر روی صفحه زرین وویجر ضبط شده است) 
  تصویر  در تاریخ 20 اوت 1977 و همچنین دو هفته پس از آن یعنی در تاریخ5 سپتامیر 1977 دو فضا پیمای بدون سرنشین به نامهای وویجر 2 و وویجر 1 توسط ناسا به فضا پرتاب شدند . ماموریت وویجر 1 مطالعه مشتری و زحل بود اما وویجر 2 ماموریت داشت علاوه بر این ، دو سیاره دیگر یعنی اورانوس و نپتون را کاووش نماید .به این ترتیب هدف اولیه ناسا مطالعه سیارات دوردست بود . ماموریتی که در سال 1989 یعنی 12 سال بعد از پرتاب وویجرها محقق شد .پس از آن این دو کاوشگر برای اجرای ماموریت دیگر خودبه طرف مرزهای منظومه شمسی حرکت کردند . تا به امروز وویجرها به مدد باطریهای اتمی خود ارتباط خود را با زمین حفظ کرده اند . هر دو فضا پیما دارای دوربینهائی برای ثبت و ارسال تصاویر و وسایلی برای بررسیهای علمی میباشند . وویجر 1 بعد از ملاقات مشتری با استفاده از نیروی گرانشی این سیاره به سمت زحل رفت و در نوامبر 1980 به آن سیاره رسید . کمترین فاصله وویجر با سطح زحل حدود 77 هزار کیلومتر بود . ساختار حلقه های زحل و اتمسفر تایتان از کشفیات وویجر 1 میباشد . اما وویجر 2 بعد از زحل و مشتری در سال 1986 به سیاره اورانوس رسید و سپس از نپتون دیدار نمود . وویجر 2 موفق شد 10 قمر جدید در مدار اورانوس و 7 قمر در مدار نپتون کشف نماید این فضا پیما با بررسی یکی از اقمار نپتون به نام تریتان مشخص کرد این قمر حاوی فورانهای عظیمی از گاز نیتروژن نیباشد و در حقیقت تریتان سردترین نقطه سامانه خورشیدی میباشد .
وویجرها کشف کردند سیاره مشتری علاوه بر 4 قمر شناخته شده قبلی 12 قمر دیگر هم دارد . یکی از اقمار مشهور مشتری آیو نام دارد که در آن فعالیتهای آتشفشانی وجود دارد . در سطح دیگر قمر معروف مشتری به نام اروپا لایه ای درخشان توسط وویجرها گزارش شد که محققان احتمال میدهند اقیانوس منجمد یاشد . دوقلوهای وویجر نشان دادند که حلقه اطراف زحل در واقع یک حلقه واحد نیست بلکه شامل حلقه های متعددی با فاصله از یکدیگر میباشند .این حلقه ها از ذرات ریزو درشت تشکیل شده اند. موفقیتهای وویجرها حتی باعث شگفتی محققان ناسا شد . آنها هیچ تصوری از این که این دو کاوشگر تا چه زمانی با زمین در ارتباط خواهند بود نداشتند . وویجرهای وفادار اطلاعات فراوانی در باره سیارات دوردست منظومه شمسی در اختیار بشر قرار دادند و بیشتر اطلاعات موجود در خصوص اورانوس و نپتون حاصل کار این دو فضا پیماست. بعد از 33 سال این دو هنوز در حال ارسال اطلاعات به زمین میباشند و جدیدترین سیگنالهای آنها مربوط به بادهای خورشیدی میباشد .این دو در حال حاضر به طرف هلیوسفر در حرکتند جائیکه تاثیرات بادهای خورشیدی توسط فشار گازهای بین ستاره ای کاهش میابد. در این ناحیه سرعت بادهای خورشیدی از حدود1600000 کیلو متر در ساعت به حدود 400 هزار کیلومتر در ساعت کاهش میابد . پیش بینی میشود 10 تا 20 سال آینده از این منطقه عبور کنند. وویجرها تا سال 2020 انرژی الکتریکی لازم را برای ارتباط با زمین دارند .پس از آن ارتباطشان با زمین قطع خواهد شد اما آنها سفر خود را ادامه میدهند. در آن زمان وویجر 2 در فاصله حدود 20 میلیارد کیلومتری از خورشید و وویجر یک در فاصله حدود 17 میلیارد کیلومتری خورشید قرار خواهند داشت .
   تصویر  تصویر زمین از فاصله 6.5 میلیاردکیلومتری توسط وویجر

   سر انجام دوقلوها با درنوردیدن مرزهای منظومه شمسی به ملاقات ستارگان دیگر خواهند رفت . وویجر 1 حدود 40هزار سال دیگر در فاصله 1.6 سال نوری (9.4 تریلیون مایل) به ستاره ای در صورت فلکی زرافه نزدیک خواهد شد . وویجر 2 هم 296 هزار سال دیگر به درخشانترین ستاره آسمان یعنی سیروس (شعرای یمانی) نزدیک میشود.
سایت اینترنتی ناسا مسافت وویجرها را از زمین در هر لحظه بصورت آنلاین نمایش میدهد .در حال حاضر وویجر 1 در فاصله 17.7 میلیارد کیلومتری و وویجر 2 در فاصله 14.4 میلیارد کیلومتری زمین قرار دارند


  تلاش برای ارتباط با فرازمینیان
   تصویر
  علاوه بر ماموریتهای اکتشافی ذکر شده وویجرها یک ماموریت آرمانی دیگر هم دارند یعنی ملاقات با موجودات هوشمند احتمالی فرا زمینی . بر روی این سفائین صفحه زرینی نصب شده که روی آنها اطلاعات زیادی از زمین و انسان ضبط شده است. از جمله پیامهائی از انسان ،حدود 2 ساعت موسیقی و اصوات زمینی ، درود به 54 زبان زمینی و عکسهایی از انسان و حیوانات و مناظر زمینی و مکان منظومه شمسی و زمین در فضا . با این هدف که در صورت یافتن این دو کاوشگر توسط سایر تمدنهای پیشرفته ، آنها نه تنها بتوانند موقعیت مار در فضا پیدا کنند بلکه با شناخت نسبی از انسان و سیاره زیبای بتوانند با ما ارتباط برقرار کنند.

منبع: پایگاه اینترنتی ناسا و سایتهای نجوم
 

ارسال پست

بازگشت به “انجمن نجوم”