صادرات نخبه؛ واردات کارگر!

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 863
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 29 دی 1388, 10:53 pm
محل اقامت: البرز
سپاس‌های ارسالی: 5392 بار
سپاس‌های دریافتی: 4116 بار
تماس:

صادرات نخبه؛ واردات کارگر!

پست توسط FARSHAD.ADL »

مهاجرپذیری و حضور اتباع بیگانه برای کشورمان به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است به طوریکه با آغاز یک جنگ، قحطی و ...، آنها از کشورهای همسایه به کشور ما هجوم می‌آورند حال آنکه مهاجرت از ایران اغلب به صورت خروج افراد نخبه است.

به گزارش مهر، موضوع ورود غیرمجاز اتباع بیگانه به داخل کشور و اشتغال در مشاغل گوناگون برای همه ایرانیان آنقدر عادی شده که دیگرهیچکس اعم از مسئولان و مردم عادی به چشم یک بحران و معضل به آن نمی نگرندو مهمانان کشور همسایه را ذی نفع در همه امور اقتصادی، آموزشی، اجتماعی و...می دانند. شاید حضور اتباع افغان در کشور در سالهای اخیر از این جهت بیشتر به چشم می آید که همسایگان عراقی و پاکستانی هم به آنها اضافه شده اند و برخی از مشاغل را به شکل ثابت از آن خود کرده اند. گویی که این مشاغل از ابتدا برای آنها تعریف شده بود و نیروی انسانی داخلی هیچ زمانی از پس آنها برنمی آید.

جالب تر آنکه مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اعلام کرده 97 درصد از جمعیت این پناهندگان در داخل شهرها زندگی می کنند و از تمام تسهیلاتی که دولت برای ایرانیان فراهم کرده استفاده می کنند. سه درصد بقیه نیز بنا به درخواست خودشان در اردوگاه هاساکن هستند.

به گفته سید تقی قائمی هم اکنون حدود سه میلیون پناهنده افغانی در ایران حضور دارند که از این تعداد یک میلیون مجاز و دومیلیون باقی مانده غیرمجاز هستند. اما به جز اتباع افغانی در ایران حدود50 هزار عراقی در کشور حضور دارند که تعداد آنها پس از آغاز جنگ عراق وحضور نیروهای آمریکایی و ناتو در منطقه بیشتر شده است.

از سوی دیگر و بنا به اعلام کمیساریای عالی سازمان ملل متحد، در سه دهه گذشته به طورمیانگین حدود پنج میلیون نفر در ایران مورد حمایت قرار گرفته اند که حمایت از آنها در حد بالاترین استانداردهای بین المللی بوده است. این در حالی است که برخی آمارهای غیررسمی که تا کنون هیچ یک از دستگاههای دولتی آن راتکذیب نکرده اند، نشان می دهد که نزدیک به دو میلیون فرصت شغلی در ایران طی سال 89 توسط اتباع بیگانه اشغال شده است. این فرصتهای شغلی بیشتر درکارخانه ها و کارگاههای صنعتی فراهم است به طوریکه صاحبان این مشاغل ترجیح می دهند به جای بکارگیری کارگر بومی که باید طبق قانون وزارت کار به وی حقوق پرداخت کنند و از بیمه بهره مند شود، از کارگران خارجی استفاده کنند. حتی بسیاری از این کارگران نقش سرایه داری را نیز بدون هیچگونه چشم داشت و درخواست حقوقی قبول می کنند که هم به نفع خودشان است و هم به نفع صاحبان مشاغل؛ چرا که از یک سو آنها دارای یک سرپناه رایگان شده اند و ازسویی کارفرمایان بدون پرداخت هیچ هزینه ای صاحب یک سرایه دار شده اند.

به جز این، برخی از ارگانهای دولتی همچون شهردار یها نیز از اتباع بیگانه استفاده می کنند و به شکل قراردادی یا با واسطه پیمانکار آنها را بکار میگیرند.

آموزش اتباع بیگانه

اما این تنها یک سوی ماجرا است، تحصیل اتباع بیگانه در مدارس و دانشگاههای ایرانی نیز از دیگر پیامدهای این پدیده است. در حالیکه آموزش و پرورش ازکمبود اعتبار در بخش سرانه دانش آموزی رنج می برد و سالانه بیش از چندمیلیون تومان صرف هر دانش آموز می شود، مدیران مدارس باید بار تحصیل اتباع بیگانه غیرمجاز را در کشور به دوش بکشند و هر ساله به حدود 80 هزار دانش آموز اتباع بیگانه خدمت رسانی کنند.

هم اکنون مدارس بسیاری از نقاط مرزی همچون خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، سیستان و بلوچستان و مناطق جنوبی تهران میزبان دانش آموزان اتباع افغانی هستند که به ایران مهاجرت کرده اند؛ البته بسیاری از این دانش آموزان دارای رتبه های برتر علمی نیزهستند. به طور مثال مدیرکل آموزش و پرورش منطقه 15 سال گذشته آماری داد که قابل تامل است. به گفته وی بیشترین دانش آموزان اتباع بیگانه در حالی دراین منطقه هستند که بسیاری از آنها معدل 20 و بالای 19 دارند.

مدیریکی از مدارس دولتی منطقه 15 نیز در این باره می گوید: هیچ کس منکر تحصیل دانش آموزان افغانی نیست اما مسئولان سفارت افغانستان می توانند با تاسیس مدارس مخصوص به خود در داخل ایران اتباع خود را ساماندهی کنند تا بار مالی آنها بردوش کشور ایران نیفتد اما متاسفانه تا کنون چنین اقدامی انجام نشده است.

وی ادامه داد: سالانه میلیون ها تومان هزینه تحصیل این دانش آموزان در کشور می شود که بخش بزرگی از آن به هدر می رود زیرا این دانش آموزان امکان شرکت در کنکور و ادامه تحصیل در دانشگاه ها را ندارند.

دو سوم المپیادی‌ها از ایران رفته‌اند

اماماجرا تنها به اینجا ختم نمی شود. تاسف برانگیزتر آنکه اقتصاد و بدنه آموزش کشور در حالی بار حضور اتباع بیگانه را به دوش می کشد که سالیانه صدها نخبه علمی به دلیل مشکلات مالی و نبود اعتبار کافی برای ایجاد انگیزه در آنها از کشور خارج می شوند. چنانچه براساس اظهار نظر "سعید سهراب پور"قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ، 40 درصد طلاآوران المپیادهای دانش‌آموزی از کشور خارج می شوند".

سهراب پور می گوید: در صورتی که وضعیت دارندگان مدال طلا تا سال 84 را حساب کنیم ملاحظه می‌کنیم که تقریبا یک سوم آنها در ایران و دو سوم خارج از کشور هستند و خیلی از آنها در حال حاضر اساتید دانشگاه‌های کشور هستند و خیلی‌ها هم استاد دانشگاه صنعتی شریف‌اند. همچنین دارندگان مدال طلای المپیادهای دانش‌آموزی معمولاً پس ازپایان مقطع کارشناسی تصمیم به خروج از کشور می گیرند.

محمد حسن دوگانی، رئیس کمیته جلوگیری از مهاجرت نخبگان نیز گفته است که حدود 60هزار نفر از نخبگان از جمله افراد برتر در المپیادهای علمی در خارج کشور زندگی می کنند.

خروج نخبگان در کشور هزینه های سنگینی را بر دوش نظام می گذارد تا حدی که رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره میزان خسارات وارده ناشی از مهاجرت نخبگان به کشور به مهر می گوید: بر اساس گزارشی که در یکی از مجلات خارجی منتشر شده است حداقل هزینه ای که یک کشور برای تربیت نیروی متخصص در تحصیلات تکمیلی متحمل می شود نزدیک به نیم میلیون دلار است؛ اگر بر اساس این میزان هزینه های تحمیل شده به کشور رامحاسبه کنیم طی مهاجرت نخبگان سالانه میلیاردها دلار از کشور خارج می شود.

رابطه آشکار بین میزان مهاجران خارجی و میزان وقوع جرائم

مسأله مهم و قابل توجهی که از بررسی آمارهای مختلف در اکثر استانهای دارای اتباع بیگانه استنتاج می شود، وجود رابطه محرز بین میزان مهاجران خارجی و میزان وقوع جرائم به ویژه جرایم خشونت آمیز و پر تنشی مانند قتل و سرقت مسلحانه می باشد که این قتل ها معمولاً از مسائل پست گرفته تا مسائل خیلی کلان رخمی دهد.

مقوله مهاجرپذیری و حضور اتباع بیگانه در حال حاضر برای کشورمان به یک معضل اجتماعی تبدیل شده که با آغاز یک جنگ، قحطی یا هرمسئله دیگری ، اتباع بیگانه کشورهای همسایه به کشور ما هجوم می آورند این در حالی است که مهاجرت ایرانیان در مقایسه با سایر کشورها بسیار متفاوت است. لذا از آنجا که مهاجرت از کشورمان اغلب به صورت خروج افراد نخبه وفرهیخته است پیامدها و عوارض جبران ناپذیری بجا می گذارد در مقابل اتباع بیگانه که وارد کشور می شوند اغلب شامل افراد بی سواد، کم سواد و دارای تحصیلات بسیار پایین می باشند که این امر باعث ایجاد و گسترش ناهنجاری هاو افزایش میزان جرائم و آسیب های اجتماعی در جامعه می شود.

چه باید کرد...

کارشناسان با تاکید بر ضرورت ارائه تعریف روشن از منافع و مصالح امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن دیدگاه ارزش انقلاب اسلامی مبنی بر حمایت ازمسلمانان جهان در بخش پذیرش و ساماندهی حضور اتباع بیگانه در چارچوب اصول انقلاب اسلامی بر این باورند که باید مهاجرت ها و ورود اتباع به داخل کشور ضابطه مند و ساماندهی شود و نظارت و کنترل مناطق مرزی به منظور جلوگیری ازورود غیرقانونی آنان به داخل مرزهای کشور افزایش یابد.

انگشت نگاری و قرنطینه در بدو ورود شناسایی هویت و محل اقامت اتباع بیگانه به طور مستمر، ارائه اوراق هویتی و انگشت نگاری در بدو ورود به منظور نظارت بر ورود خروج و همچنین پیشگیری از وقوع جرم، تشکیل یک سازمان مستقل برای کنترل ورود و خروج اتباع بیگانه و جلوگیری از اقدامات پراکنده توسط وزارت امور خارجه و وزارت کشور و وزارت کار که انجام وظیفه می کنند ، پیش بینی مقررات کیفری برای مجازات کارفرمایانی که بدون رعایت مقررات قانونی اتباع بیگانه را به کار می گیرند و پیش بینی و اجرای برنامه های آموزشی برای توجیه مردم و همکاری با دولت در زمینه ازدواج با اتباع بیگانه از طریق رسانه ها ی جمعی به طور مستمر از دیگر راهکارهایی است که می تواند گرهگشای این معضل باشد.
Novice Poster
Novice Poster
پست: 55
تاریخ عضویت: شنبه 3 آذر 1386, 11:14 am
سپاس‌های ارسالی: 177 بار
سپاس‌های دریافتی: 89 بار

Re: صادرات نخبه؛ واردات کارگر!

پست توسط gh742 »

اگر نيروهاي نخبه مهاجرت كرده و ميروند حتما در داخل كشور كار مناسبي گير نمي آورند كه مجبور ميشوند بروند احتمالا در ايران نيازي به نخبگان نداريم در تمام موسسات و شركتها به يك نخبه به شكل طلا و جواهر تزييني نگاه ميشود خيلي از شركتها تنها براي كلاس كار شركت
نيروهاي تحصيل كرده جذب ميكنند.
و اگر واردات كارگر داريم حتما خودمان يا كارگر نداريم يا كسي حاضر به كارگري با حقوق پايين نيست.
Novice Poster
Novice Poster
پست: 61
تاریخ عضویت: شنبه 4 تیر 1390, 9:45 am
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 138 بار

Re: صادرات نخبه؛ واردات کارگر!

پست توسط gsm_nazari »

یک مثال:وقتی تو یه شرکت مثل شرکت مخابرات مهندس مخابرات رانندشه فوق دیپلم زنبورداری کار فنی میکنه (تجربه اینجانب )
نخبه نیستم ولی مجبورم برم
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”