در صورت حمله آمریکا به پاکستان کنار اسلام اباد ایستاده‌ایم

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
پست: 53
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 7 مهر 1390, 9:43 am
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 116 بار

در صورت حمله آمریکا به پاکستان کنار اسلام اباد ایستاده‌ایم

پست توسط رضا کلاه سبز »

آفتاب: حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان گفته است که در صورت آغاز جنگ میان آمریکا و پاکستان، کشورش از پاکستان حمایت خواهد کرد.

آقایکرزی این اظهارات را در گفت‌وگو با یک تلویزیون خصوصی پاکستان ابراز کردکه بخش‌های از آن، شام روز شنبه (۳۰ میزان / مهر) پخش شد.

ایناظهارات در تقابل آشکار با موضع‌گیری اخیر افغانستان در رابطه با پاکستاناست. به دنبال کشته شدن برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستاندر کابل، دولت افغانستان گفت که پاکستان از شبکه‌های تروریستی در منطقهحمایت می‌کند و خواستار تشدید فشارهای بین‌المللی بر پاکستان شد.

کرزیدر گفت‌وگو با تلویزیون "جیو" می‌گوید: "خداناخواسته، اگر هرگاه میانپاکستان و آمریکا جنگ شروع می‌شود، افغانستان از پاکستان طرفداری خواهدکرد."

او خطاب به مصاحبه‌کننده تلویزیون پاکستان می‌گوید: "اگرپاکستان مورد حمله قرار گرفت و در صورتی که مردم پاکستان به کمک افغانستاننیاز داشته باشند، افغانستان با شما خواهد بود."

از کرزی پرسیدهشد که اگر هند گاهی به پاکستان حمله کند، موضع‌گیری افغانستان چه خواهدبود؟ او گفت: "هرکسی که به پاکستان حمله کند، افغانستان با پاکستان خواهدبود. افغانستان با پاکستان برادر خواهد بود. افغانستان هرگز نسبت به برادرخود خیانت نخواهد کرد."

او همچنین در این گفت‌وگو از پاکستان می‌خواهد تا برای ایجاد روابط بهتر میان دو کشور تلاش کند.

کرزیخطاب به پاکستان می‌گوید: "برادر، لطفاً، لطفاً، استفاده از روش‌هایی رامتوقف کنید که به ما آسیب می‌رساند و حالا به خود شما هم آسیب می‌رساند."

باآنکه اخیرا تنش‌ها میان آمریکا و پاکستان بر سر چگونگی مبارزه با شورشیاندر خاک پاکستان شدت گرفته است، اما ناظران باور دارند که حداقل در شرایطکنونی، حمله نظامی آمریکا به پاکستان محتمل به نظر نمی‌رسد.

هیلاریکلنتون، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته از کابل و اسلام آباد دیدن کرد و ازمقامات پاکستانی خواست تا مبارزه خود را علیه گروه‌های تروریستی شدتبخشند.

با این حال، آمریکا هنوز به پاکستان به عنوان یکی از متحدان نیرومند خود در منطقه می‌نگرد.

فشارهایبین‌المللی، به ویژه از سوی آمریکا بر پاکستان پس از آن شدت گرفت کهنظامیان آمریکایی، اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده را در یک عملیات سریدر خاک پاکستان کشتند.

حضور اسامه بن لادن در خاک پاکستان، رویروابط آمریکا و پاکستان سایه افکند، و مقامات پاکستانی از آمریکا برایاجرای عملیات نظامی در خاک این کشور انتقاد کردند.

با توجه بهافزایش فشارهای بین‌المللی بر پاکستان، دولت افغانستان نیز اخیراًانتقادهای خود را از حلقاتی در داخل پاکستان شدت بخشید و از جامعه جهانیخواسته تا "مراکز اصلی تروریسم" را در خاک پاکستان مورد حمله قرار دهند.

حامدکرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان پس از کشته‌شدن برهان الدین ربانی، حتی گفتکه مذاکرات صلح با طالبان معنا ندارد، و باید برای مصالحه با این گروه، باپاکستان گفت‌وگو شود، چون به باور مقامات افغان، ابتکار عمل در دستآنهاست.

با توجه به این موضع‌گیری، اظهارات اخیر کرزی در گفت‌وگو با تلویزیون پاکستانی، برای بسیاری حیران‌کننده است.

با این حال، دقیقاً معلوم نیست که تلویزیون "جیو" این گفت‌وگو را چه زمانی ضبط کرده است.

[External Link Removed for Guests]
آخرین ويرايش توسط 1 on رضا کلاه سبز, ويرايش شده در 0.
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”