افزايش ناگهاني قيمت خودروهاي داخلي

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 2:15 am
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

افزايش ناگهاني قيمت خودروهاي داخلي

پست توسط Mohsen1001 »

آفتاب ـ همه ساله در ماه پایانی تابستان وبه دلیل افزایش مسافرتها، بازار خودرو با رونقی نسبی همراه می شود. شهریور ماه امسال اما بازار خودرو شاهد جهش یکباره قیمتها است که حتی موجب شگفنی بسیاری از فعالان و سوداگران حاضر در آن نیز شده است .
اين افزايش قيمت در بالاترين حد خود در مورد خودروهاي سمند و پژو 206 اتفاق افتاده است.
خودروي سمند معمولي كه تا دو هفته پيش حدود 10 ميليون و 800 هزار تومان در بازار خودرو معامله مي‌شد، اكنون به 11 ميليون و 900 هزار تومان رسيده است، فعالان بازار خودرو معتقدند علت اصلي افزايش شديد قيمت خودروي سمند در بازار، كمبود عرضه و كاهش توليد از سوي ايران خودرو است، اما مدير بازاريابي و فروش ايران خودرو معتقد است: توليد سمند به هيچ عنوان كاهش نيافته، بلكه بازار آن تغيير يافته و بخشي از توليدات سمند ايران خودرو به جاي بازار داخلي راهي روسيه مي‌شود.

اين در حالي است كه افزايش قيمت در محصولات ايران خودرو تنها به سمند محدود نشده، بلكه قيمت خودروي پژو 206 نيز كه صادرات ندارد، افزايش شديدي پيدا كرده است، به نحوي كه قيمت پژو 206 تيپ 2 اكنون به 11 ميليون تومان، 206 تيپ 5 به 13 ميليون و 800 هزار تومان و 206 تيپ 6 (فول اتوماتيك) به حدود 15 ميليون تومان رسيده است.

برخي فعالان و فروشندگان در بازار خودرو، علت اصلي افزايش قيمت پژو 206 را كمبود عرضه آن از سوي ايران خودرو به دليل نبود قطعات آن عنوان مي‌كنند، اما اين موضوع هنوز از سوي مديران ايران خودرو تائيد نشده است.

گزارش برخي منابع غيررسمي حاكي است كه از مدتي پيش صدور انواع قطعات خودروهاي مختلف فرانسوي از سوي كشور فرانسه متوقف شده است.

از سوي ديگر، افزايش قيمت خودرو تنها منحصر به خودروهايي كه صادرات دارند و يا قطعات آنها وارداتي است و تنها به محصولات ايران خودرو محدود نشده، بلكه قيمت خودروي پرايد نيز به عنوان پرفروش ترين خودروي كشور، با افزايش 200 تا 300 هزار توماني رو به رو بوده، به نحوي كه قيمت پرايد معمولي كه طي هفته‌هاي گذشته معمولا بين 6 ميليون و 900 هزار تومان تا 7 ميليون و 50 هزار تومان معامله مي‌شد، اكنون به 7 ميليون و 250 هزار تومان رسيده است.

[External Link Removed for Guests]
Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 2:15 am
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

به‌رغم وعده مسوولان صنعتي كشور مبني بر عدم افزايش قيمت خودرو تا پايان سال‌جاري برخي از خودروسازان با كاهش توليد، اقدام به افزايش قيمت برخي از محصولات خود طي سه ماه گذشته كرده‌اند، به طوري كه برخي از خودروها حتي بيش از يك‌ميليون تومان نيز افزايش قيمت داشته‌اند.هر چند كارشناسان صنعت خودرو افزايش قيمت اين محصول صنعتي را مربوط به فصل تابستان و اختصاص برخي از خودروها به بازارهاي صادراتي مي‌دانند، اما افزايش چشمگير قيمت توليدات داخلي اين شائبه را به وجود آورده كه برخي از خودروها با توقف و يا كاهش توليد مواجه بوده‌اند. به طوري كه خبرگزاري فارس نيز به نقل از يك منبع غيررسمي اعلام كرد كه از مدتي پيش صدور انواع قطعات خودروهاي مختلف فرانسوي از سوي كشور فرانسه متوقف شده و برخي از محصولات همچون پژو 206 كه از افزايش قيمت نيز برخوردار بوده‌ به دليل كمبود قطعات با كاهش عرضه مواجه شده است.

افزايش قيمت در بازار خودرو در حال حاضر به گونه‌اي است كه مديران شركت‌هاي خودروساز نيز نمي‌توانند منكر آن شوند. احمد خاكي، معاون فروش و خدمات پس از فروش ايران‌خودرو، در گفت‌وگو با خبرنگار ما ضمن تاييد افزايش قيمت خودرو تصريح مي‌كند كه اوج تقاضاي خودرو در سه ماه آخر سال است كه با توجه به اينكه بازار خودرو در اين مدت رونق پيدا مي‌كندو معمولا تقاضا بيشتر از ديگر فصل‌هاي سال است، باعث مي‌شود قيمت خودرو افزايش پيدا كند. خاكي تاكيد مي‌كند كه در فصل بهار و پاييز به دليل كم بودن تقاضا قيمت انواع خودرو كاهش پيدا مي‌كند كه خودروسازان براي جذب مشتري و افزايش تقاضا تخفيف‌هاي ويژه‌اي را براي مشتريان در نظر مي‌گيرند.

از سو‌ي ديگر قاسمي، مدير بازاريابي و فروش ايران‌خودرو نيز افزايش قيمت خودرو طي چند ماه گذشته را شديد ندانسته و معتقد است كه بيشترين افزايش قيمت اعمال‌شده از سوي ايران‌خودرو بر محصولات خود متعلق به سمند و آن هم در حد 100هزار تومان بوده است. قاسمي هر چند اخبار مربوط به كاهش عرضه خودرو از سوي شركت ايران‌خودرو را رد مي‌كند، اما اين نكته را متذكر مي‌شود كه كاهش عرضه به معناي كاهش توليد نيست و با در نظر گرفتن بازارهاي صادراتي عرضه نيز كاهش مي‌يابد. وي همچنين تاكيد مي‌كند كه بازار فروش محصولات ايران‌خودرو تغيير يافته، به همين دليل بازار داخلي دچار نوسانات قيمتي شده است.

نمايشگاه‌داران چه مي‌گويند؟

اما نمايشگاه‌داران تهراني در اين خصوص عنوان مي‌كنند كه افزايش قيمت‌ها بيشتر به محصولات ايران‌خودرو مربوط بوده است. به طوري كه قيمت محصولات اين شركت نسبت به ماه گذشته حدود 400هزار تومان و نسبت به خردادماه تا يك‌ميليون تومان افزايش پيدا كرده است. به اعتقاد اين افراد برخي از خودروها پس از افزايش قيمتي كه طي ماه‌هاي گذشته به وقوع پيوسته، به مقدار ناچيزي قيمتشان كم شده تا اين مساله در ذهن مشتري جا بيافتد كه خودروها ارزان شده‌اند.

به گفته نمايشگاه‌داران بيشترين افزايش قيمت را سمند معمولي و LX داشته است، به طوري كه در حال حاضر قيمت سمند معمولي در بازار 12ميليون تومان است كه نسبت به ماه گذشته حدود 400هزار تومان افزايش داشته است. اين در حالي است كه قيمت كارخانه‌ اي سمند معمولي 11ميليون و 500هزار تومان عنوان شده است. همچنين سمند LX نيز در حال حاضر 14ميليون تومان در بازار خودروي تهران به فروش مي‌رسد كه نسبت به ماه گذشته اين خودرو نيز حدود 400هزار تومان افزايش پيدا كرده است.

قيمت‌هايي كه نمايشگاه‌داران در مراجعه خبرنگار ما براي خودروها اعلام كرده‌اند با هم متناقض است، اما عمده آنان اعتقاد دارند كه قيمت خودروها نسبت به ماه گذشته 200 تا 300هزار توان افزايش داشته است.پرايد نيز كه به عنوان پرفروش‌ترين خودروي كشور مطرح است از طرف شركت سايپا 80هزار تومان افزايش قيمت داشته است كه به گفته نمايندگي‌هاي فروش اين شركت، افزايش قيمت پرايد توسط سايپا به‌دليل كامل‌شدن بيمه بدنه و شخص ثالث است. اما اين خودرو در نمايندگي‌ها 7ميليون و 240هزار تومان به فروش مي‌رسد، در بازار 7ميليون و 50هزار تومان قيمت دارد‌ كه اين كاهش قيمت به‌دليل كامل نبودن بيمه‌هاي اين خودرو در نمايشگاه‌ها است.

در بازار خودروي تهران پرايد نيز نسبت به خرداد ماه 200هزار تومان افزايش داشته است. نمايشگاه‌داران خيابان انقلاب تهران بر اين عقيده‌اند كه افزايش قيمت خودرو در سال‌جاري نسبت به سال‌هاي گذشته بي‌سابقه بوده است. اين در حالي است كه برخي از مسوولان افزايش قيمت خودرو را تقاضاي بالا در فصل تابستان عنوان كرده و اين بحث را در هر سال امري طبيعي مي‌دانند.
از طرفي ديگر عده‌اي معتقدند كه تعطيلات تابستاني ايران‌خودرو باعث شده كه توليد برخي از محصولات اين شركت كاهش يابد و به خاطر تقاضاي بالا در بازار قيمت‌ها افزايش پيدا كند.
صادرات برخي از محصولات به ويژه سمند و سياست‌هاي تنظيم بازار خودروسازان از ديگر دلايلي است كه نمايشگاه‌داران از آن به عنوان دلايل افزايش قيمت خودرو طي سه ماه گذشته به ويژه شهريور ماه ياد مي‌كنند. اما مهم‌ترين دليلي كه نمايشگاه‌داران در خصوص افزايش قيمت‌ها اعلام كرده‌اند اين است كه خودروسازان يا خودرو ندارند يا اينكه در عرضه خودروهاي توليدي خود به بازار تعلل مي‌كنند كه اين امر باعث افزايش قيمت خودروهاي صفر كيلومترشده است.

نمايندگي‌هاي فروش چه مي‌گويند؟

نمايندگي‌هاي فروش خودروسازان در اين خصوص مي‌گويند، شركت ايران‌خودرو هر ماه براي محصولات خود ليست قيمت مي‌فرستد كه نسبت به ماه گذشته به طورمتوسط هر محصول 50 تا 100هزار تومان افزايش پيدا مي‌كند.
به گفته آنها، اگر از ابتداي سال ليست قيمت‌هاي ايران‌خودرو را بررسي كنيم اين قضيه را متوجه خواهيم شد و با يك ضرب ساده كافي است كه پي ببريم ، از ابتداي سال تا امروز با اين افزايش قيمت ماهانه، محصولات ايران‌خودرو حدود 400هزار تومان توسط خود شركت افزايش پيدا كرده است.

حتي يكي از نمايندگي‌ها، ليست قيمت‌هاي ايران‌خودرو را به خبرنگار ما نشان مي‌دهد تا ادعاي خود را ثابت كند.
اما نكته جالب اينكه احمد خاكي، معاون فروش و خدمات پس از فروش شركت ايران‌‌‌‌خودرو، دو روز پيش به خبرنگار ما گفته بود كه در سال‌جاري ثبات قيمت‌ها را در محصولاتمان داريم و حتي برخي از مواقع تخفيفاتي را اعمال مي‌كنيم. اگر چه همواره خودروسازان خود را از بازار جدا مي‌دانند اما به نظر مي‌رسد كه برخي از قيمت‌گذاري‌ها براساس قيمت‌هاي بازار صورت مي‌گيرد و كار كارشناسي و دقيقي انجام نمي‌شود.
اين در حالي است كه يكي از وظايف كميته خودرو وزارت صنايع و معادن قيمت‌گذاري و كنترل قيمت بر روي محصولات خودروسازان داخلي است‌ كه اين كميته هم‌اكنون در وزارت غيرفعال شده است.

منبع:دنياي اقتصاد
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”