روباتهای فضانورد در ماموریتهای ناسا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

روباتهای فضانورد در ماموریتهای ناسا

پست توسط behrad90 » یک شنبه 8 آبان 1390, 10:44 pm

 روباتهای فضانورد در ماموریتهای ناسا 


دانشمندان و مهندسین در حال کار روی ماشینهائی هستند که باید کار دشواری را در فضا انجام دهند . در اینجا برخی از روباتهای فضائی که بزودی باعث افزایش درک ما از سامانه خورشیدی خواهند شد ، معرفی میشوند .

 سفرهای فضائی   

از سال 1995 اختر شناسان حدود 550 سیاره کشف کرده اند که در مدار ستارگان دیگر در گردش هستند . بررسی هزاران مورد بیشتر از این ، برای پیدا کردن سیاره ای شبیه به زمین از لحاظ اندازه و حرارت در برنامه کار تلسکوپ فضائی کپلر قراردارد .
اما رسیدن حتی به نزدیکترین ستاره به ما یعنی آلفا سنتوری در ظرف مدت حیات بشری نیاز به فضا پیمائی با سرعت 10000 مایل بر ثانیه دارد . در حالی که وویجر1 که سریعترین فضاپیمای ما میباشد فقط 0.1 این سرعت را دارد. تصویر 
 


  افقهای جدید New Horizons در حال ماموریت یه دورترین مسافت در ماموریتهای فضائی میباشد. یعنی رسیدن به سیاره کوچک پلوتون که سال 2015 به آنجا خواهد رسید ." افقهای جدید "در حال حاضر در راه رسیدن به سیاره دوردست میباشد . این فضاپیما در سال 2006 پرتاب شده است و قرار است پلوتون و اقمار آن را مطالعه کند . در سال 2015 پس از 10 سال و طی مسافت 3 میلیارد کیلومتر به مقصد خود خواهد رسید .  تصویر 

در طول این مدت دانشمندان شروع به تست اولین نمونه آزمایشی VASIMR خواهند کرد .
Variable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket یا VASIMR بر اساس محصور سازی مغناطیسی پلاسما برای پیشرانش ساخته میشود .  تصویر 

واسیمر به ستارگان نخواهد رسید اما اجازه میدهد که کاوشهای آینده بشر در خارج از منظومه شمسی به جای چند ده سال در چند سال انجام شود .
سفرهای ستاره ای احتمالا به فن آوریهائی مانند استفاده از ضدماده و یا هم جوشی هسته ای در راکتها نیاز دارد که فعلا بیشتر از یک رؤیا نیست .

   کردن حیات  


تقریبا هر فضاپیمائی که تا کنون به فضا فرستاده شده است به وسایلی برای شناسائی اکسیژن ،آب بصورت مایع و مواد آلی که نشانه های کلیدی حیات هستند ، مجهز بوده است . اما در واقع این کار دشواری است .
هدایت یک روبات از میلیونها مایل دورتر بقدری دشوار است که انجام این کار را با تردید روبرو میکند . حتی اگر یک روبات موفق شود یک ترکیب شیمیائی را پیدا کند چطور میتوان تشخیص داد که این مربوط به یک میکروب یا یک کمپلکس غیر بیولوژیکی میباشد .
ناسا به کاوشگر 2 میلیارد دلاری کنجکاوی Curiosity بسیار امیدوار است . این آزمایشگاه فضائی امسال پرتاب خواهد شد . کاووشگری که به سوی مریخ خواهد رفت ." کنجکاوی" از فاصله 30 فوتی به صخر ه ها لیزر شلیک میکند و رنگ ماده تبخیر شده در اثر این عمل آنالیز میشود تا ترکیبات شیمیایی آن مشخص شود
 تصویر طبق برنامه ای قبلی اعلام شده کنجکاوی که مجهز به طیف سنج لیزری و مادون قرمز و ابزار سنجش از راه دور میباشد در اواخر نوامبر پرتاب میشود و تا اگوست سال 2012 به مریخ خواهد رسید
ضمنا محققان در حال طراحی دستگاهی هستند که قادر خواهد بود DNAو RNA بیگانه را اسکن کند . این دستگاه در دهه آینده همراه با فضاپیماهای مریخ پرتاب خواهد شد .   

به کار افتادن دستگاههای حفاری سنگین در ماه و مریخ جهت استخراج سنگهای عمیق و تجزیه آن برای اکتشافات فرا زمینی همواره ایده آل بوده است . مسئله این است که حفاری حتی در زمین هم کار دشواری است ، در آنجا دشوارتر میشود . ماه فقط یک ششم زمین نیروی گرانشی دارد لذا سامانه حفاری باید شش برابر سنگینتر از زمین باشد تا همان نیرو اعمال شود اما واقعیت این است که هر پوند اضافه وزن از ظرفیت تجهیزات قابل حمل ، میلیونها دلار هزینه های راکت را افزایش میدهد .
از طرفه مته های حفاری باید بصورت کارآمد و خود گردان راه اندازی شوند .
با توجه به نگرانیهای فوق ربات زنبور عسل Honeybee Robotics برای حفاری و اکتشافات فرازمینی پیش بینی شده است در این روبات به جای سرمته تیز در دستگاههای مرسوم حفاری که هنگام کار سنگهای حفاری شده را با حرکت دورانی بصودت پودر در می آورد ، از سرمته پهن استفاده میشود . استفاده از این نوع سرمته اجازه میدهد زنبور عسل با حرکت ضربه ای (چکشی) با انرژی زیاد ستگهای زیر سطحی را بشکند .


 تصویر 

اخیرا یک نمونه آزمایشی از این نوع دستگاه بصورت خودکار در قطب جنوب مقدار یک متر را در مدت یک ساعت بصورت خودکار حفاری کرد . تا قبل از سال 2013 یک فضاپیمای مجهز به "زنبور عسل" پرتاب خواهد شد تا داخل سطح ماه حفاری کرده و نمونه را جهت تجزیه با دستگاههای کاوشگر جمع آوری کند .


[COLOR=#974806]  مناطق سخت   

کاووش در مناطق سخت مانند نواحی آتشفشانی و یا نواحی منجمد هر چند ریسک محسوب میشود اما نتایج علمی حاصل از آن غیر قابل انکار میباشد . ممکن است در نتیجه این اقدام یک ماشین چند میلیون دلاری به آن پاره تبدیل شود . پیشنهادی جسورانه ارائه شده مبنی بر ارسال کاووشگر به دریای تایتان .
Titan Mare Explorer یا TiME روبات 500 پوندی است که بطرف قمر عظیم زحل به نام تایتان خواهد رفت .
 تصویر 

بعد از زمین تایتان تنها جائی در منظومه شمسی میباشد که در سطح آن مایع وجود دارد . این کاوشگر از یک باطری پلوتونیم که اخیرا توسعه داده شده است انرژی میگیرد و پوسته خارجی آن توسط رویه محافظ پوشانده میشود . تا قادر باشد در دریای حاوی گازهای طبیعی مایع با دمای 300- فارنهایت فرود و شناور شود . سال آینده ناسا در باره این کاوشگر همزمان با بررسی دقیق ماموریت اعزام کاوشگر برای دامنه های آتشفشانی ونوس و اقیانوس منجمد" اروپا" قمر مشتری ، تصمیم گیری خواهد کرد.
در صورت تصویب این ماموریت TiME در سال 2016 پرتاب و در سال 2023 به تایتان خواهد رسید و به مدت 96 روز به مطالعه ترکیبات این دریا و آب و هوای تایتان خواهد پرداخت .  نمونه  

نظر به آن که در حال حاضر اعزام انسان به مریخ مقدور نیست ، بهترین گزینه بعدی آوردن سنگهای مربخ میباشد . آوردن مقداری از سنگهای مریخ به زمین و تجزیه و تحلیل آن در آزمایشگاههای زمینی ، شدیدا به درک عمیق ما از زمین شناسی سیاره سرخ و پتانسیل های آن برای حیات به عنوان هدف بعدی فضاتوردان کمک میکند .
آوردن نمونه بصورت رباتیک از مریخ میتواند بزرگترین گام بشر در اکتشافات مریخ باشد بطوریکه برخی اعتقاد دارند این باید در الویت کارهای ناسا باشد .
طرح ناسا برای انجام این ماموریت کاوشگر Origin Spectral Interpretation Resource Identification Security Regollith Explorer یا اختصارا ORISIS-Rex میباشد . تصویر 


[COLOR=#000000]در سال 2016 بر اساس برنامه ناسا این کاووشگر روی یک سیارک به نام 1999RQ36 فرود خواهد آمد و اقدام به نمونه گرفتن از سنگها و گرد و غبار سطح این سیارک و بازکرداندن آن به زمین خواهد نمود .
با مشاهده کارآیی این کاوشگر در ماموریت فوق تا سال 2018 ناسا و اسا (آژانس فضائی اروپا) امیدوارند فاز اول پرتاب آن برای نمونه گیری از مریخ و بازکردندان نمونه به زمین را اجرا کنند .

منبع : پایگاه دیسکاورمگزین
  
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
شماره سوم [COLOR=#000000]- آذرماه 1390  

ارسال پست

بازگشت به “منظومه شمسي”