ساخت قدرتمندترین لیزر جهان

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 5 آذر 1385, 12:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

ساخت قدرتمندترین لیزر جهان

پست توسط HASAN BARATY »

تصویر
محققان در راستاي يافتن پاسخ تعدادي از بنيادي‌ترين سوالات درباره جهان هستي قصد ساخت سيستم ليزري قدرتمندي را دارند كه مي‌تواند كالبد فضا را از هم بدرد.
به گزارش خبرگزاري مهر، اين طرح جديد علمي كه با هدف دنبال كردن مسير برخورد دهنده بزرگ هادرون ارائه شده است منجر به ساخته شدن قدرتمندترين و بزرگترين ليزر جهان خواهد شد.
دانشمندان ادعا مي‌كنند اين ليزر با توانايي توليد پرتو نوري با قدرتي برابر انرژي دريافتي زمين از خورشيد كه بر روي فضايي به كوچكي سر يك سوزن متمركز شده است مي‌تواند بافت فضا يعني خلاء را تجزيه كند.
بر خلاف باور رايج، خلاء خالي از ماده نيست بلكه در حقيقت از ذرات مرموز ريزي تشكيل شده است كه به صورت مداوم در حال ايجاد شدن و نابود شدن هستند با اين همه سرعت اين فرايند به اندازه‌اي بالا است كه هنوز كسي موفق به اثبات وجود آنها نشده است.
مجموعه ليزري ELI مي‌تواند چندان پرتو قدرتمند ليزري ايجاد كند كه دانشمندان مي‌گويند مي‌توان با استفاده از آن براي اولين بار ماهيت واقعي اين ذرات را با تجزيه تار و پود خلاء از هم آشكار سازند. همچنين دانشمندان بر اين باورند با استفاده از اين ليزر مي‌توان وجود يا عدم وجود ابعاد اضافي را به اثبات رساند.
به گفته جان كولير مدير پروژه ليزر ELI و مدير تاسيسات ليزري مركزي در لابراتوار رادرفورد اپلتون، اين ليزر 200 برابر قدرتمندتر از قوي‌ترين ليزرهاي موجود در جهان است. ساخت ليزر ELI تا پايان اين دهه به پايان خواهد رسيد و هزينه ساخت آن به صورت تقريبي يك ميليارد پوند تخمين زده شده است. با اين همه هنوز مكان نهايي ساخت اين ليزر تعيين نشده و تا سال آينده نيز تعيين نخواهد شد.
ليزر ELI از بيش از10 پرتو ساخته خواهد شد كه قدرت هر يك دو برابر قدرت ليزرهاي معمولي خواهد بود و به اين شكل انرژي برابر 200 پتاوات توليد خواهد شد. انرژي كه بيش از 100 هزار برابر توليد برق جهان براي كمتر از يك تريليونيوم ثانيه خواهد بود.
انرژي كلاني كه براي ايجاد چنين پرتو قدرتمندي نياز خواهد بود طي زمان و پيش از آغاز به كار اين ليزر ذخيره خواهد شد، سپس اين ليزر در وسعتي برابر چند متر ايجاد مي‌شود و بر روي نقطه‌اي كوچك تركيب شده و متمركز مي‌شود، درست مانند متمركز كردن نور خورشيد با كمك يك عدسي.
بر اساس گزارش تلگراف، شدت پرتو ايجاد شده باعث خواهد شد ذرات مرموز ماده و ضد ماده كه خلاء را تشكيل داده‌اند از يكديگر جدا شده و محققان بتوانند در اين ميان بارهاي كوچك الكتريكي كه ايجاد شده‌اند را رديابي و شناسايي كنند.
تصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویر
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”