قصه پر غصه کارگران معادن

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 863
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 29 دی 1388, 10:53 pm
محل اقامت: البرز
سپاس‌های ارسالی: 5392 بار
سپاس‌های دریافتی: 4116 بار
تماس:

قصه پر غصه کارگران معادن

پست توسط FARSHAD.ADL »

دبیر اجرایی خانه کارگر کرمان با انتقاد از وضعیت کارگران معادن به خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اعتدال etedaal.ir ، گفت: قرار بود معادن کرمان ایمن سازی شود تا سوانح کارگری در معادن به حداقل ممکن کاهش یابد اما اکنون مشکلات کارگران معادن به قوت خود باقی است و خبری از ایمن سازی نشده است.

عباس کاربخش با اشاره به حوادثی که در معادن کرمان رخ داده و باعث کشته شدن بسیاری از کارگران شاغل در معادن شده است گفت: در حال حاضر وضعیت کارگران در معادن بخش خصوصی به شدت نگران کننده است و هر لحظه امکان می رود که مانند چند مدت قبل در اثر یک سانحه کارگران دچار مشکل شوند.

وی با انتقاد از عملکرد معدن داران بخش خصوصی گفت: از آنجا که هدف بخش خصوصی کسب سود بیشتر است کارگران این معادن به صورت قرارداد موقت مشغول به کار می شوند، بسیاری از آنان بیمه نیستند و حتی بیمه حوادث کار که برای معادن یک امر طبیعی است در مورد این کارگران رعایت نمی شود.

دبیر اجرایی خانه کارگر کرمان با تاکید بر اینکه ایمن سازی معادن باعث کاهش خطرات شغلی همچون ریزش و انفجار در معادن می شود گفت: از یک سو هزینه ایمن سازی بالاست و از سوی دیگر طمع کارفرمایان بخش خصوصی برای سود بیشتر باعث شده تا جان کارگران در معرض خطر باشد.

وی از وجود 170 معدن در استان کرمان خبر داد و گفت: این معادن مربوط به شن و ماسه، سنگهای مختلف، مس و زغال سنگ است اما در معادن زغال سنگ بیشترین خطر برای کارگران وجود دارد به نوعی که امکان انفجار در هر لحظه وجود دارد.

کاربخش معادن مس را آلوده ترین معادن ایران دانست و گفت: میزان آلایندگی این معادن به اندازه ای بالاست که گیاهان و درختان تا شعاع 30 کیلومتری خشک میشوند و اگر سفری به این معادن داشته باشید خواهد دید که اطراف معادن مس بیابان برهوت است.

وی با انتقاد از بی توجه به وضعیت کارگران معادن مس گفت: گمان نکنید که کارگر معدن مس از گیاه و درخت پوست کلفت تر است بلکه اکنون اکثر کارگان معادن مس با بیماری های گوناگون دست به گریبان هستند.

دبیر اجرایی خانه کارگر کرمان با اعلام اینکه بر اساس قانون شغل کارگری معدن سخت وزیان آور شناخته شده است گفت: کارگر معدن باید در روز 6 ساعت کار کند و پس از 20 سال بازنشست شود اما اکنون این قانون در معادن بخش خصوصی رعایت نمیشود و برای آنکه کارفرمایان مجبور به پاسخگویی در برابر دستگاهای دولتی نباشند با کارگران معدن قرارداد 3 ماهه می بندند. به همین دلیل کارگران را بیمه نمی کنند و هر گاه که کارگر بخواهد شکایت کند مدت 3 ماه او را اخراج می کنند و دیگر قراردادش را تمدید نمی کنند.

وی در پاسخ به اینکه چرا کارگران معادن به سوی مشاغل دیگر نمی روند گفت: گمان می کنید که وضعیت اشتغال در کرمان به حدی خوب است که کارگر هر وقت اراده کرد شغل دیگری برگزیند؟! این طور نیست اکنون میزان بیکاری در کرمان به اندازه ای بالاست که جوانان حاضر هستند به هر کاری دست بزنند و حتی به صورت قرارداد 3 ماهه در معادن کار کنند وهمین امر باعث شده تا کارفرما به هر نوعی که میخواهد با کارگر رفتار کند.
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21366 بار

Re: قصه پر غصه کارگران معادن

پست توسط SAMAN »

با سلام و تشکر تصویر


یک نکته را عرض کنم! کارگر جماعت بدبخت هست! بنده به عیه این موضوع را هر روزه مشاهده میکنم و ازین بابت بسیار متاثر و متاسفم...

گفتی ها زیاد هست اما ....
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 8 مهر 1388, 11:15 pm
سپاس‌های ارسالی: 14907 بار
سپاس‌های دریافتی: 14993 بار

Re: قصه پر غصه کارگران معادن

پست توسط oweiys »

سلام تصویر

کارگان معادن مس با بیماری های گوناگون دست به گریبان هستند.

شرایط کار در معدن باید خیلی استاندارد تر از این باشه که هست ، باعث تعجب ولی بنده از چندین نفر از دوستان شنیدم که به علت خو

گرفتن کارگران با شرایط سخت زیست محیطی ، در صورت تغییر محیط مثلا بازنشستگی و خانه نشینی ، کارگر با مشکلات عدیده ای روبرو

می شود .... از طرفی تحمل گازهای ناشی از ذوب در محیط کاری هم بهداشتی نیست.

نمی دانم فیلتر هوای اشتباهی معدن مس رو که مشکلاتی رو برای ساکنین اطراف به وجود آورده بود تعویض کردند یا خیر ،

خدا قوت به همه کارگران زحمت کش


تصویر
__________________________________

السلام عليك يا علي ابن موسي الرضا المرتضي (ع)
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 8 مهر 1388, 11:15 pm
سپاس‌های ارسالی: 14907 بار
سپاس‌های دریافتی: 14993 بار

Re: قصه پر غصه کارگران معادن

پست توسط oweiys »

تجمع بازنشستگان ذوب آهن مقابل وزارت صنعت برای اخذ طلب 28 ساله
خبرگزاری فارس: تعدادی از بازنشستگان شرکتهای فولادی و زغال سنگ امروز در اعتراض به عدم دریافت مطالباتشان مقابل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت در خیابان سمیه تجمع کردند.


تصویر

یکی از تجمع‌کنندگان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: بر اساس مصوبه هیئت وزیران 12 سال پیش در سال 78 باید حقوق بازنشستگان فولادی و سنگ آهن به اندازه شاغلین این صنعت باشد که هنوز این مصوبه اجرایی نشده است.
وی افزود: برخی از بازنشستگان صنعت فولاد ماهانه فقط 400 هزار تومان حقوق می‌گیرند در حالی که بسیاری از این بازنشستگان بدلیل کار کردن در شرایط سخت کنار کوره‌های ذوب و یا معادن زغال سنگ با هزینه‌های درمان بیماری خود روبرو هستند.
وی ادامه داد: بازنشستگان معترض از شرکت ذوب آهن اصفهان و زغال سنگ کرمان به تهران آمده‌اند تا با طرح مشکلات خود از مسئولان وزارت صنعت برای رسیدگی به مشکلاتشان کمک بخواهند.
این بازنشسته همچنین با اشاره به تأخیر 3 ماهه ایجاد شده در دریافت حقوق خود گفت: با دستور اخیر رئیس جمهور حقوق آبان و آذر ماه پرداخت شد ولی حقوق دی ماه هنوز به ما پرداخت نشده است.
وی افزود: مطالبات بازنشستگان 280 میلیارد تومان است که فقط 100 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه حدود 100 نفر از بازنشستگان امروز به تهران آمده‌اند، گفت: ما از سال 62 تاکنون از دولت طلب داریم و در حال حاضر حقوق دریافتی شاغلین 2 برابر حقوق بازنشستگان است.
وی گفت: سری پیش نیز برای اعتراض به وزارت صنایع مراجعه کردیم ولی پاسخ قانع‌کننده‌ای به ما ندادند اما باز هم با هزینه خودمان برای دریافت حقوقمان به تهران خواهیم آمد.

[External Link Removed for Guests]
__________________________________

السلام عليك يا علي ابن موسي الرضا المرتضي (ع)
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”