کشف دریاچه های زیر سطحی در قمر مشتری

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

کشف دریاچه های زیر سطحی در قمر مشتری

پست توسط behrad90 » جمعه 27 آبان 1390, 12:52 am

 
کشف دریاچه هائی در زیر سطح قمر مشتری

  زمینه وجود حیات در قمر سیاره مشتری؟
 
 [COLOR=#000000]دانشمندان به شواهدی مبنی بر وجود دریاچه ای بزرگ در زیر سطح یوروپا دست یافتند.در واقع آنها بهترین شواهد موجود از وجود آب درست در زیر پوسته یخی "یوروپا"، قمر مشتری را پیدا کرده اند.تحلیل سطح این قمر حاکی از وجود جریان هایی از آب گرمتر در زیر پوسته یخی آن است که باعث ذوب و ترک برداشتن پوسته می شود.  

 تصویر 
 نتایج این مطالعه که در نشریه نیچر چاپ شده است پیش بینی می کند که دریاچه های کوچک تنها در عمق ۳ کیلومتری از پوسته وجود دارد.هرگونه آب در حالت مایع می تواند به طور بالقوه زمینه را برای وجود حیات فراهم کند.

دانشمندان با توجه به مدل هایی از نیروهای مغناطیسی و تصاویر سطح یوروپا، همواره مظنون بوده اند که اقیانوسی بزرگ در عمق ۱۰ تا ۳۰ کیلومتری در زیر سطح وجود دارد.اما ایجاد حفره در یخ ضخیم یوروپا همواره غیرممکن به نظر می رسیده است.اکنون کشف آب مایع در عمق کم آن توسط تیمی از محققان آمریکایی، یک ماموریت فضایی برای استخراج آب از این قمر را عملی تر می کند. 

 تصویر   تخیلی از دریاچه زیر سطحی قمر   وجود دریاچه های کم عمق همچنین بدان معنی است که آب های سطحی به شدت با آب های کم عمق مخلوط می شود.جریان های یخی می تواند عامل انتقال مغذی ها میان آب های سطحی و عمق دریاها باشد.

بریتنی اشمیت محقق اصلی این مطالعه از دانشگاه ایالتی تگزاس در آستین که تصاویر فضاپیمای گالیله که در سال ۱۹۸۹ پرتاب شد را تحلیل کرده است می گوید: "این یعنی یوروپا و اقیانوس آن می تواند قابل سکونت تر باشد."

یخچال شناسان سال ها مشغول مطالعه سطح یوروپا بوده اند و سعی داشته اند ببینند چه چیزی باعث پیدایش چنین خراش ها و شکستگی هایی در سطح آن شده است.مارتین سیگرت یخچال شناس در دانشگاه ادینبورو گفت که محققان با نگاه کردن به قطب جنوب که دارای مشخصه های مشابه مثل یخچال ها و تخته های یخی است به استنباط درباره" یوروپا "می پردازند.
او توضیح داد که مطالعه تازه به ما می گوید که جابجایی جریان های گرم چگونه باعث ذوب یخ های سطحی و ایجاد ترک در پوسته "اروپا" می شود.

آمریکا و اروپا سرگرم کار به روی اعزام ماهواره هایی به "یوروپا "و سایر اقمار مشتری هستند که امیدوارند تا اواخر این دهه یا اوایل دهه ۲۰۲۰ پرتاب شود. 
منبع : bbc و APL

Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

Re: کشف دریاچه های زیر سطحی در قمر مشتری

پست توسط behrad90 » شنبه 28 آبان 1390, 1:09 am

  وجود حیات فرا  

پژوهشگران آمريکايي مي‌گويند: موفق به کشف حجمي از آب در قمر سياره مشتري موسوم به «اروپا» شده‌اند که به اندازه درياچه‌هاي بزرگ آمريکاي شمالي است که در درون پوششي از يخ گرفتار شده است.

دانشمندان دانشگاه تگزاس عقيده دارند که اين يافته مي‌تواند کشفي بزرگ در مسير وجود حيات در ماوراء زمين باشد.

اين درياچه مي‌تواند منشا حيات باشد و از سوي ديگر احتمال وجود تعداد زيادي از آن بر روي «اروپا» توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است.

اين درياچه با قشرهاي شناور يخ پوشيده شده است و هر چند قشر يخي بسيار ضخيم است، اما به نظر مي‌رسد حيات در اقيانوس زير آن ممکن باشد.


منبع : ایسنا

ارسال پست

بازگشت به “منظومه شمسي”