رازهاي شگفت انگيز طبيعت در قرآن

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 5 آذر 1385, 12:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

رازهاي شگفت انگيز طبيعت در قرآن

پست توسط HASAN BARATY »

گذشت زمان و اشراف بشر به لحاظ علمي به برخي رازهاي خلقت طي ساليان مختلف، رازها و ابعاد مختلف اعجاز قرآن را براي بشر روشن کرده است. به گونه اي که بخش زيادي از ناشناخته ها و اسرار طبيعت که طي قرون اخير به مدد پيشرفت علم و فناوري براي انسان روشن و کشف شده است، ۱۴ قرن قبل در قرآن مجيد به آن اشاره و راز و اسرار عجايب خلقت گياهان، جانوران، کوه ها، آب ها و اقيانوس ها، سيارگان و ستارگان و فضا، براي بشر بيان شده است. همواره به بشر گفته شده است که در زمين گردش کنند و بر آن چه در آن خلق شده است بنگرند و بينديشند.دراين مطلب به بررسي بخش هايي از اعجاز قرآن در طبيعت شامل ترجمه آيات قرآن در باره هر پديده طبيعي به همراه توضيحات علم و يافته هاي علمي بشر در آن باره پرداخته شده است.
باران-سوره نور آيه۴۳: «آيا نديدي که خداوند ابرهايي را به آرامي مي راند، سپس ميان آن ها پيوند مي دهد، و بعد آن را متراکم مي سازد؟! در اين حال، دانه هاي باران را مي بيني که از لابه لاي آن خارج مي شود؛ و از آسمان -از کوه هايي که در آن است (ابرهايي که همچون کوه ها انباشته شده اند)- دانه‌هاي تگرگ نازل مي کند، و هر کس را بخواهد بوسيله آن زيان مي رساند، و از هر کس بخواهد اين زيان را برطرف مي کند؛ نزديک است درخشندگي برق آن (ابرها) چشم ها را ببرد!» دانشمندان با مطالعه بر روي ابرها به اين نتيجه رسيدند که چگونگي بارش باران از ابرها سيستم و مرا حل خاصي دارد. هواشناسان در مورد تشکيل ابر "کومولونيمبوس" مطالعه کرده اند تا نحوه توليد و ايجاد باران، تگرگ، برق (نور) را بيابند.يافته ها نشان مي دهد که کومولونيمبوس با طي مراحل زير باران ايجاد مي کند. ۱- ابتدا ابرها با نيروي باد به حرکت در مي آيند، قطعه هاي پراکنده و کوچک که "کومولوس" نام دارند با نيروي باد به يکديگر فشرده مي شوند و در يک منطقه تجمع مي يابند و ابرهاي "کومولونيمبوس" را مي سازند. ۲- اتصال: ابرهاي کوچک تر به يکديگر متصل مي شوند و ابرهاي بزرگ تر را تشکيل مي دهند. ۳- تراکم و انبوه شدن: وقتي ابرهاي کوچک تر به هم مي پيوندند و ابرهاي بزرگتر را مي سازند، در ابرهاي بزرگ حرکت و رشد عمودي به سمت بالا صورت مي گيرد که اين پديده، در مرکز ابرها بيش تر از لبه ها و کناره هاي آن رخ مي دهد. ابرها بعد از اين رشد رو به بالا، موجب کشيده شدن توده ابر به بالا و رسيدن به ناحيه سردتر اتمسفر (جو) که محل تشکيل قطره هاي آب و تگرگ است مي شود. قطره هاي آب و تگرگ، بزرگ تر و سنگين تر شده و حرکت رو به بالاي آن ها متوقف مي شود. به صورت قطره هاي باران و تگرگ فرود مي آيند به هم پيوستن تکه هاي کوچک و تشکيل ابرهاي بزرگ شروع بارندگي است. در مورد برف ها نيزهمه ابرها ذرات آب يا کريستال يخ را با خود حمل مي کنند، اما اين ذرات بسيار کوچکتر از آن هستند که به زمين ببارند. اگر ارتفاع ابرها بيشتر شود، هواي سردتر، باعث فشرده تر شدن بخارآب مي شود، و ممکن است اين براي شکل دادن باران، تگرگ يا برف مناسب باشد.
تناسب باران-سوره زخرف آيه ۱۱ :«همان کسي که از آسمان آبي فرستاد به مقدار معين، و به وسيله آن سرزمين مرده را حيات بخشيديم همين گونه (در قيامت از قبرها) شما را خارج مي سازند!» بر اساس تحقيقاتي که دانشمندان بر روي تناسب قطرات باران انجام دادند به اين نتيجه رسيدند که مقدار قطراتي که از زمين بخار مي شوند، در حدود ۱۶ ميليون تن است و به همين ميزان آب ازآسمان فرود مي آيد.»
باد-سوره حجر آيه۲۲ :« ما بادها را براي بارور ساختن (ابرها و گياهان) فرستاديم؛ و از آسمان آبي نازل کرديم، و شما را با آن سيراب ساختيم؛ در حالي که شما توانايي حفظ و نگهداري آن را نداشتيد!» بادها با وزش خود روي اقيانوس ها باعث حرکت قطرات آب و بعد از مدتي به وجود آمدن موج مي شوند. سپس اين موج ها سبب پخش شدن ذرات آب در هوا مي شوند. باد آن ها را به سمت بالا انتقال مي دهد که از اولين مراحل بارش باران است.يکي ديگر از وظايف بادها انجام عمل لقاح مي باشد.
آب ها و اقيانوس ها ديوار مانع ميان دو دريا-سوره نمل آيه۶۱: «يا کسي که زمين را مستقر و آرام قرار داد، و ميان آن نهرهايي روان ساخت، و براي آن کوه هاي ثابت و پابرجا ايجاد کرد، و ميان دو دريا مانعي قرار داد (تا با هم مخلوط نشوند؛ با اين حال) آيا معبودي با خداست؟! نه، بلکه بيش تر آنان نمي دانند (و جاهل اند)!» موج هاي بزرگ و جريان هاي قوي در درياي مديترانه و اقيانوس اطلس وجود دارد. مديترانه از طريق جبل الطارق وارد آتلانتيس مي شود. ميان اين دو در اعماق چند صد متري، ديوار وجود دارد. در طرفين اين مانع هريک از درياها دما و شوري و غلظت و شرايط زيستي خاص خود را دارد.مثلا آب درياي مديترانه در مقايسه با اقيانوس اطلس، گرم، شور و کم غلظت تر است. آب درياي مديترانه از بالاي ديوار ميان خود و اقيانوس اطلس، با گرما و شوري و غلظت کم و خصوصيات ويژه خود چند صد متر به اعماق مي رود. آب درياي مديترانه در آن عمق تعادل و تواز ن ايجاد مي کند و از بالا برمي گردد.اين دو دريا در همين مرز با هم مخلوط مي شوند و فراتر از مرز خود نمي روند اين امر به خاطر تغيير غلظت کشش سطحي ازمخلوط شدن جلوگيري مي کند.
کوه ها-سوره انبياء آيه۳۱ : «و در زمين، کوه هاي ثابت و پابرجايي قرار داديم، مبادا آن ها را بلرزاند! و در آن، دره ها و راه هايي قرار داديم تا هدايت شوند! »
دانشمندان به اين نتيجه رسيده اند که ريشه کوه ها برروي سطح زمين نيست بلکه در زير زمين است .مثلا کوه اورست ارتفاع قله آن در حدود ۹ کيلومتر از زمين است و ريشه آن طولي در حدود ۱۲۵کيلومتر دارد.کوه ها بر اثر حرکت و تصادم تکه هاي بزرگ پوسته زمين به وجود مي آيند. و قتي دو لايه با هم برخورد مي کنند، لايه قوي تر در زير آن يکي قرار مي گيرد و از لايه بالاي کوه شکل مي گيرد.
سياهچاله فضايي-«سوره نجم آيه۱ :سوگند به ستاره وقتي که از بالا به گودال فرو مي افتد (يا فرو مي ريزد)» طبق اختر فيزيک نظري جديد، ممکن است سياهچاله ها مرحله پاياني زندگي ستاره ها باشند.مادامي که يک منبع انرژي در ناحيه مرکزي ستاره فعاليت مي کند، درجه حرارت بالا باعث انبساط گاز و جدا شدن لايه هاي بالايي آن مي شود. در عين حال، نيروي گرانشي عظيم ستاره، اين لايه ها را به سوي مرکز مي کشاند.پس از آن که سوخت تامين کننده واکنش هاي هسته اي به مصرف رسيد، درجه حرارت در ناحيه مرکزي ستاره به تدريج پايين مي آيد. در اين مرحله تعادل ستاره به هم مي خورد و ستاره تحت تاثير نيروي گرانشي خود منقبض مي شود، تکامل و تغيير بيش تر آن به جرم اش بستگي دارد.
ستون هاي منظومه شمسي-سوره رعد آيه۲ :« خدا همان کسي است که آسمان ها را، بدون ستون هايي که براي شما ديدني باشد، برافراشت، سپس بر عرش استيلا يافت (و زمام تدبير جهان را در کف قدرت گرفت)؛ و خورشيد و ماه را مسخر ساخت، که هر کدام تا زمان معيني حرکت دارند! کارها را او تدبير مي کند؛ آيات را (براي شما) تشريح مي نمايد؛ شايد به لقاي پروردگارتان يقين پيدا کنيد!» سيارات منظومه شمسي نيروي جاذبه که انسان آن را به صورت ستون هايي از موج تصور مي کند و به شکل ستون آن را رسم مي کند، با هم نگهداشته شده اند.
تعداد سيارات منظومه شمسي-سوره يوسف آيه۴ : «(به خاطر بياور) هنگامي را که يوسف به پدرش گفت: "پدرم! من در خواب ديدم که يازده ستاره، و خورشيد و ماه در برابرم سجده مي کنند!" بنابر يافته ستاره شناسان تعداد سيارات منظومه شمسي ۱۱ عدد است: سياره ماه، سياره عطارد، سياره زهره، سياره زمين، سياره مريخ، سياره مشتري، سياره زحل، سياره اورانوس، سياره نپتون، سياره پلوتون، سياره سدنا.
لايه هاي زمين-سوره طلاق آيه۱۲ : «خداوند همان کسي است که هفت آسمان را آفريد، و از زمين نيز همانند آن ها را؛ فرمان او در ميان آن ها پيوسته فرود مي آيد تا بدانيد خداوند بر هر چيز تواناست و اين که علم او به همه چيز احاطه دارد! »
اين لايه ها ۷ عدد است که عبارتند از: "تروپوسفر" پايين ترين لايه اتمسفر است که خود از لايه هاي کوچک تري تشکيل شده است.لايه استراتوسفر بر روي لايه تروپوسفر قرار دارد و ضخامت متوسط آن، حدود۲۳ کيلومتر است. "مزوسفر" در بالاي لايه گرم ازن قرار دارد که دما در آن، متناسب با افزايش ارتفاع با آهنگ۰/۳ سانتيگراد به ازاي هر ۱۰۰ متر کاهش مي يابد.يونسفر از بخش فوقاني مزوسفر تا ارتفاع تقريبي۱۰۰۰ کيلومتري اتمسفر زمين قرار دارد .اگزوسفر شرايط موجود در يونسفر در اين لايه نيز حاکم است. "ماگنتسفر" منطقه شبه تله اي است که در آن جا خطوط نيرو روي زمين در طرف خورشيد بسته مي شوند و خطوط نيرو در طرف شب بازند.
پوشش هواي محافظ زمين-سوره انبيا آيه۳۲ : « آسمان را سقف محفوظي قرار داديم؛ولي آن ها از آيات آن روي گردانند.» گرد زمين را پوشش هوايي ضخيمي فرا گرفته است،که عمق آن به ۳۵۰ کيلومترمي رسد.هوا از گازهاي «نيتروژن»-به نسبت ۷۸/۰۳ درصد و«اکسيژن »به نسبت۹۹ ۲۰ درصد و اکسيد کربن به نسبت ۰/۰۴درصد و بخار آب و گازهاي ديگر به نسبت ۰/۹۴ درصد ترکيب يافته است. اين پوشش هوايي با اين حجم ضخيم و بااين نسبت هاي گازي فراهم شده است در آن،هم چون سپري آسيب ناپذير،زمين را دربر گرفته و آن را از گزند سنگ هاي آسماني که به حد وفور به سوي زمين مي آيند و ازهمه طرف،تهديدي هولناک براي ساکنان زمين به شمار مي روند،حفظ کرده است، زندگي را بر ايشان امکان پذير مي سازد.
تغيير ابعاد زمين-سوره رعد آيه۴۱ : " آيا نديدند که ما پيوسته به سراغ زمين مي آييم و از اطراف (و جوانب) آن کم مي کنيم؟! و خداوند حکومت مي کند؛ و هيچ کس را ياراي جلوگيري يا رد احکام او نيست؛ و او سريع الحساب است! » زمين در واقع چنان که قرآن مطرح کرده، پيوسته در حال کاسته شدن است.پيوسته گاز و گرما و انرژي از جو زمين خارج مي شود و به فضا مي رود و رفته رفته از حجم و اندازه آن کاسته مي شود.طوري که تخمين زده مي شود، زمين در آغاز پيدايش خود حجمي چندين بار بزرگ تر از حجم کنوني خود داشته است.
کروي بودن زمين-سوره اعراف آيه۱۳۷ : « مشرق ها و مغرب هاي پر برکت زمين را به آن قوم به ضعف کشانده شده (زير زنجير ظلم و ستم)، واگذار کرديم؛ و وعده نيک پروردگارت بر بني اسراييل، به خاطر صبر و استقامتي که به خرج دادند، تحقق يافت، و آنچه فرعون و فرعونيان (از کاخ هاي مجلل) مي ساختند، و آن چه از باغ هاي داربست دار فراهم ساخته بودند، در هم کوبيديم! »اين تعبير تنها با کروي بودن زمين مي سازد، زيرا اگر فرض بگيريم که زمين مسطح است، در اين صورت يک مشرق و يک مغرب بيش تر نخواهد داشت ؛ اما اگر زمين را کروي فرض کنيم، هر نقطه اي از زمين براي نقاط شرقي آن، (غرب) خواهد بود و براي نقاط غربي آن، (شرق) خواهد بود.
حرکت انتقالي زمين-سوره ملک آيه۱۵ :« او کسي است که زمين را براي شما رام کرد، بر شانه هاي آن راه برويد و از روزي هاي خداوند بخوريد؛ و بازگشت و اجتماع همه به سوي اوست! » زمين در طول سال يک بار به دور خورشيد مي گردد که اين حرکت، حرکت انتقالي زمين ناميده و به کمک اثر دوپلر اثبات مي شود.
همبستگي آسمان و زمين-سوره انبيا آيه۳۰ : «آيا کافران نديدند که آسمان ها و زمين به هم پيوسته بودند، و ما آنها را از يکديگر باز کرديم؛ و هر چيز زنده اي را از آب قرار داديم؟! آيا ايمان نمي آورند؟! » ساختمان آفرينش از (گاز) تشکيل شده است و سپس به (سديم) تقسيم شد و يکي از نتايج اين تقسيم منظومه شمسي ما است.يکي از بهترين دلايلي که مي رساند اين کرات همبستگي داشته اند، اين است که در خورشيد بيش از ۶۷ عنصر وجود دارد که عين آن عناصر، در زمين نيز ديده مي شود. هم چنين، عناصر سنگ هاي آسماني که از آسمان داخل زمين مي شوند، همان عناصري است که ساختمان زمين را در بر گرفته است.
نور ماه- سوره يونس آيه۵ : «او کسي است که خورشيد را روشنايي، و ماه را نور قرار داد؛ و براي آن منزلگاه هايي مقدر کرد، تا عدد سال ها و حساب (کارها) را بدانيد خداوند اين را جز بحق نيافريده ، او آيات (خود را) براي گروهي که اهل دانشند، شرح مي دهد! » ستاره شناسان به اين نتيجه رسيدند که تابش خورشيد از خود آن است ولي تابش ماه از خود آن نيست بلکه بازتاب تابش خورشيد است.تصویرتصویرتصویرتصویرتصویرتصویر
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”