آخرین طلوع خورشید ۲۰۱۱ در شمال نروژ

در اين بخش مي‌توانيد تصاوير مرتبط با فضا و نجوم را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

آخرین طلوع خورشید ۲۰۱۱ در شمال نروژ

پست توسط behrad90 » سه شنبه 1 آذر 1390, 12:49 am

 
آخرین طلوع خورشید ۲۰۱۱ در شمال نروژ


تصویر
  

  ساکنان شهر ترومسا در شمال نروژ امروز شاهد آخرین طلوع خورشید پاییزی بودند. این شهر در عرض جغرافیایی 69.7 درجه شمالی واقع است و خورشید امروز 5دقیقه قبل از ظهر طلوع و 5 دقیقه پس از آن غروب کرد.      با توجه به عرض جغرافیایی این منطقه، خورشید از اول آذر تا اول بهمن زیر افق باقی می‌ماند و غیر از چند ساعت که گرگ‌ومیش است، دیگر ساعات شبانه‌روز تاریکی مطلق بر این منطقه حکمفرماست. هرچه عرض منطقه شمالی‌تر باشد، تعداد روزهای تاریکی و ساعت‌های تاریکی مطلق در شبانه‌روز افزایش می‌یابد، تا جایی‌که در قطب شمال، خورشید از اوایل مهرماه غروب می‌کند و چند روز پیش از اول فروردین دوباره طلوع می کند. در قطب شمال از اواسط آبان تاریکی مطلق حاکم می‌شود و تا اواسط بهمن ادامه می‌یابد.

مرز مشاهده این پدیده، مدادر 66.5 درجه شمالی است که مدار قطبی نیز نامیده می‌شود. دلیل بروز این پدیده انحراف محور دوران وضعی زمین به مقدار حدود 23.5 درجه از محور عمود بر دایره‌البروج است که عامل اصلی پدید آمدن فصول در زمین نیز هست.
شایان ذکر است که این اتفاق‌ها به همین ترتیب در شش‌ماه اول سال شمسی (سه ماهه دوم و سوم بر اساس تقویم میلادی) برای نیم‌کره جنوبی رخ خواهد داد.


منبع : خبر آنلاین

 

ارسال پست

بازگشت به “گالري تصاوير نجوم”