تصویری زیبا از کهکشان مارپیچی سنگتراش

در اين بخش مي‌توانيد تصاوير مرتبط با فضا و نجوم را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

تصویری زیبا از کهکشان مارپیچی سنگتراش

پست توسط behrad90 » چهار شنبه 30 آذر 1390, 4:40 pm

  زیبا از کهکشان مارپیچی  
 تصویر 
تلسكوپ تحقيقاتي وي‌ال‌تي در تصوير جديد و زيباي خود از كهكشان مارپيچي نزديك NGC 253 به نمايش دقيق‌ترين چشم‌انداز ميدان گسترده از اين جسم و اطراف آن پرداخته است.اين تلسكوپ كه جديدترين ابزار رصدخانه پارانال (رصدخانه جنوبي اروپا) بوده، به ارائه چشم‌انداز وسيعي از آسمان و تصاويري دقيق و واضح مي‌پردازد.

كهكشان NGC 253 در فاصله حدود 11.5 ميليون سال نوري در جنوب صورت فلكي سنگ‌تراش قرار دارد.اين كهكشان كه با نام سنگتراش نيز خوانده مي‌شود، يكي از درخشان‌ترين اجسام آسماني پس از كهكشان آندرومدا است.همچنين در اين كهكشان، شكل‌گيري ستارگان جديد بسيار فعال بوده و توده‌هاي درخشان بسيار اين كهكشان نشانگر مهدهاي کودک‌ ستاره‌اي هستند كه ستارگان جوان و داغ روشن كرده‌اند. پرتو ساطع از اين كودكان غول‌پيكر آبي و سفيد منجر به درخشش ابر گازي هيدروژن اطراف آنها شده كه در اين تصوير با رنگ سبز مشخص است.

اين كهكشان تقريبا مارپيچي در سال 1783 توسط كارولين هرشل، ستاره‌شناس آلماني - انگليسي كشف شده است.

داده‌هاي تلسكوپ وي‌ال‌تي با تصاوير مادون قرمز تلسكوپ ويستا براي شناسايي نسلهاي جوان‌تر ستاره‌ها در NGC 253 تركيب شده‌اند. در اين تصوير جديد وي‌ال‌تي بيش از 12 هزار پيكسل بوده و شرايط فوق‌العاده آسمان در رصدخانه پارانال و اپتيكهاي خوب منجر به يك تصوير روشن ستاره‌اي شده است.

تلسكوپ تحقيقاتي وي‌ال‌تي بزرگترين تلسكوپ جهان بوده كه براي بررسي اختصاصي آسمان در نور مرئي طراحي شده است.


ایسنا

ارسال پست

بازگشت به “گالري تصاوير نجوم”