ماه رمضان خودرو ارزان می شود

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 2:15 am
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

ماه رمضان خودرو ارزان می شود

پست توسط Mohsen1001 »

قیمت انواع خودروی سواری ظرف یک ماه گذشته بین 500 هزار تومان تا یک میلیون تومان افزایش داشته است" به گزارش خبر خودرو بازار از ابتدای تابستان تا کنون به شمار می آید . این اتفاق در رابطی رخ می دهد که صاحب نظران بازار خودرو در ابتدای فصل تابستان گمانه زنی می کردند که قیمت ها از روزهای نخستین فصل تابستان سیر صعودی را پیش بگیرند ولی این پیش گویی فروشندگان بازار دو ماهی زمان نیاز داشت تا رخت واقعیت به تن کند .

ریس اتحادیه نمایشگاه داران تهران در این مورد چنین نظر می دهد : "عدم عرضه اتومبیل از سوی خودروسازان و افزایش تقاضا دلیل اصلی این گرانی بوده است "

این گفته جلال ریخته گر قدیمی از سوی همکاران او در شهرستان های بزرگ کشور نیز مورد تایید قرار گرفت . ریس اتحادیه فروشندگان اتومبیل اصفهان در این مورد می گوید : " متاسفانه کارخانه ایران خودرو هنوز به تعهدات خود در قبال فروش خودرو عمل نکرده اند به همین دلیل قیمت محصولات این کارخانه در اصفهان افزایش قابل توجه ای پیدا کرده است ." گل افشان می افزاید :" بازار وضعیت خوبی ندارد و اگر شرایط به همین شکل ادامه یابد قیمت ها بیش از این افزایش پیدا خواهند کرد "

از هنگامی که اولین نشانه های گرانی در نیمه های تابستان در بازار خودرو هویدا شد ، خودروسازان سیاست های جدید خود را براساس این تحول جدید پایه ریزی کردند . استراتژهای خودروسازان در تابستان سال 1385 با آنچه در روزهای گرم تابستان سال گذشته از سوی آنان عنوان می شد به طور کامل در تضاد بود .

روزهای ابتدای فعالیت دولت اصولگرا بود که مدیران ارشد هردو کمپانی بزرگ خودروسازی کشور از تولید محصولات ارزان قیمت برای طبقه متوسط شهری خبر دادند ولی این گفتار آنان با آنچه در عالم واقع رخ داد فرسنگ ها فاصله داشت .هرچند که انتشار اخباری در مورد تولید اس 81 ارزان قیمت نشان می داد که سیاست های گذشته هنوز فراموش نشده اگرچه به آنها عمل نیز نشده است .

در کواران گرانی ها بود که گفتار رئيس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بر آتش معرکه گرانی دمیده و قیمتها جسورانه تر از ماههای گذشته افزایش یافتند .فرهاد رهبر اعتقاد دارد که رشد قیمت ها مصداق عدالت گستری به شمار می آید .

او نطریه خود را اینگونه بسط می دهد :"باید با بالاتربردن هزینه استفاده از خودروهای شخصی شرایط را برای تقویت ناوگان حمل و نقل شهری به وجود آورد " این ادعای رهبر با واکنش نمایندگان کمیسیون صناثع مجلس روبرو شد ولی بازاریان مجوز گران فروشی را بدست آورده بودند و دیگر کاری نداشتند که سیاست مداران چگونه با یکدیگر توافق خواهند کرد .

ریس اتحادیه فروشندگان خودرو در ابتدای فصل تابستان از رکود گلایه می کرد ولی او هیچگاه تصور نمی کرد که رکودی که از آن دم می زند با گرانی هم توام شود .

در همین حال از شهرستانهای بزرگ کشور خبر می رسد که افزایش قیمت ها منجر به کاهش خریداران در بازار شده است . اتحادیه فروشندگان اتومبیل تبریز از کاهش فروش خودرو در این شهر خبر می دهد و مشهدی ها نیز امید چندانی به آیند ندارند . خیلی ها بیش بینی می کنند که با آغاز ماه مبارک رمضان قیمتها در بازار دچار تنزل شود . اگر چه این قاعده در تهران چندان قابل اعتنا نیست ولی فروشندگان شهرستانی به نیکی می دانند که ماه مبارک رمضان گرد رکود را بر بازار آنان می پاشد .این تحولات در شرایطی در بازار خودرو به وقوع پیوسته که خودروسازان خود گرانی محصولاتشان را منکر هستند .

مدیر فروش سایپا می گوید :"این گروه خودروسازی با عرضه 56 هزار دستگاه خودرو بازار را در مردادماه کنترل کرد." . این ادعای عموزاده ازسوی ریس اتحادیه فروشندگان اتومبیل اصفهان مورد تایید قرار می گیرد . گل افشان در این مورد اظهار داشت :" عمده مشکل بازار اصفهان کمبود اتومبیل های ایران خودرو است .البته محصولات این کمپانی فروش خوبی در اصفهان دارند "

اما مدیر فروش کمپانی ایران خودرو گرانی ها قبول نارد :"افزایش قیمت دو نمونه سمند و پژو 206 موجب شد تا قیمت سایر خودروهای بازار هم افزایش یابد "

فروشندگان بازار نقل می کنند که کارخانه های خودروسازی بستر را برای گرانی بهای اتومبیل فراهم آورده اند ولی خودروسازان اعتقاد دارند که بهای فروش خودرو را براساس کف بازار تعیین می کند. در میان انواع خودروهای موجود در بازار سمند با رشد یک میلیون تومانی و پ÷و 206 با جهش 500 هزار تومانی پرچم ئاران گرانی به حساب می آید .

فعالان بازار پیش بینی می کنند که قیمت ها در آخرین روزهای فصل تابستان و به دنبال کاهش میزان تقاضا قدری افول یابد .

تا نیمه های فصل تابستان خودروسازان و خریداران نگران موضوع جنجال برانگیز سهمیه بندی بنزین بودند . به دنبال انتشار اخباری در مورد سهمیه ای شدن بنزین تعداد خریداران بازار خودرو به شکل ناگهانی افول پیدا کرد . خریداران در اضطراب روزهای بودند که نتوانند بنزین کافی را برای خودرهای پرمصرف داخلی تامین کنند . این نگرانی آنها را وادار کرد تا حداقل چند هفته تامل کنند تا لایحه سهمیه بندی بنزین در مجلس از سرگردانی رهایی یابد و تکلیف باکهای خالی خودروهای ایرانی مشخص شود . سرانجام هنگامی که این جریان به صورت تحویلی از سوی نمایندگان مجلس رد شد و دولت نیز طرح سهمیه بندی بنزین را به بایگانی ساختمان نهاد ریاست جمهوری سپرد به ناگاه برتعداد خریداران بازار که حالا تکلیفشان روشن شده بود ، افزوده شد و به دنبال آن قیمت ها در دور گرانی قرار گرفتند .

خبرخودرو
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”