دانشمندان پرده از منشأ مغزی و عصبی «وسواس» برداشتند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت و روان به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت, Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهار شنبه 20 آبان 1388, 5:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 3625 بار
سپاس‌های دریافتی: 3960 بار

دانشمندان پرده از منشأ مغزی و عصبی «وسواس» برداشتند

پست توسط Qaher1406 » شنبه 10 دی 1390, 7:35 pm

با همکاری محقق ایرانی دانشگاه آکسفورد
دانشمندان پرده از منشأ مغزی و عصبی «وسواس» برداشتند
دانشمند ایرانی دانشگاه اکسفورد و همکارانش در پروژه‌ای مشترک با دانشگاه لندن دریافتند اختلال وسواس، ناشی از بزرگ بودن قسمتی از هسته های قاعده مغز و افزایش ارتباطات آن با قشر پیشین مخ است.

به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز به نقل از ایسنا در تاریخ 31 دسامبر (10 دی(، مجتبی زارعی، عصب‌شناس ایرانی دانشگاه ‌اکسفورد به همراه همکاران خود در دانشگاه لندن توانستند با استفاده از روش‌های نوین نقشه‌برداری در مغز(brain mapping) با ام آرآی به روشنی نشان دهند که اختلال وسواس مربوط به بزرگ بودن قسمتی از هسته های قاعده‌ای مغز و افزایش ارتباطات آن با قشر پیشین مخ است.
گزارش این تحقیق در آخرین شماره مجله بین‌المللی روانپزشکی بیولوژیک (زیستی) چاپ شده و به عنوان بهترین مقاله، عکس روی جلد این مجله را به خود اختصاص داده است.
دکتر زارعی، نویسنده اول مقاله چاپ شده در این زمینه می‌گوید: این تحقیق یک همکاری مشترک بین دانشگاه آکسفورد به رهبری دکتر آنتونی جیمز و دانشگاه لندن به رهبری دکتر دیوید متیس کول بوده است. نقش من در این پروژه، تحلیل داده‌های ام آرآی با روش‌های نوین نقشه برداری مغز بوده است. به طور خلاصه طرح شامل مقایسه تصاویر ام آرآی مغز 26 بیمار نوجوان مبتلا به وسواس با 16 نوجوان سالم بوده است.
ویژگی مهم این تحقیق آن است که بیماران همه نوجوان بوده و تفاوت سنی و طول زمان مبتلا به بیماری وسواس در این افراد کم بوده، بدین معنا که گروه مورد مطالعه بسیار همگون بوده است.
ویژگی دیگر این مطالعه آن است که ما نشان دادیم قسمت پشتی و جلوی یکی از هسته های قاعده مغز به نام هسته دمی شکل (caudate nucleus) در این بیماران به طور موضعی بزرگتر از افراد طبیعی است.
به علاوه در این بیماران مسیرهای عصبی ای که این هسته را به قسمت‌های پیشین مخ مرتبط می کند بیشتر از افراد طبیعی است. قسمت های پیشین مخ در فعالیت های متعددی همچون تصمیم گیری، تغییر تمرکز از کاری به کار دیگر، بازداری از تمایلات، کنترل هیجانات و بسیاری فعالیتهای دیگر نقش دارند.
در بسیاری موارد این کاهش ارتباطات عصبی است که باعث بیماری می‌شود مثلا دربیماریهای پارکینسون و آلزهایمر، در حالی که ما نشان دادیم که در وسواس افزایش ارتباطات باعث بیماری می شود؛ بنابراین به نظر می رسد که تنظیم دقیق ارتباطات عصبی در مغز در عملکرد صحیح آن بسیار مهم است. احتمالا درمبتلایان به وسواس این تنظیم در دوران رشد مختل شده است.
البته باید خاطر نشان کرد که شواهدی در دست است که درمان‌های موجود برای وسواس قادرند این اختلال عصبی را تصحیح کنند ولی در این مورد به تحقیقات بیشتری نیاز است.
گفتنی است وسواس یک بیماری نسبتا شایع است که در برخی مبتلایان باعث اختلال جدی در عملکرد روزمره می‌شود. مطالعات زیادی برای علت یابی این بیماری انجام شده است.
دکتر زارعی تحصیلات مقدماتی پزشکی (MD) خود را در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به پایان برده و از سال 1992 برای استفاده از جایزه تحصیلی خود به انگلستان رفته و دوره PhD خود را در رشته نوروساینس در کینگز کالج لندن آغاز کرده است. وی در ادامه دوره های بالینی خود را در زمینه پزشکی داخلی در بیمارستان Whipps Cross لندن و Royal Berkshire در ریدینگ و نورولوژی در بیمارستان Addenbrooke's و روانپزشکی در بیمارستان Warneford آکسفورد پشت سرگذاشته است.
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

« اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 486
تاریخ عضویت: جمعه 27 مرداد 1385, 3:58 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 4873 بار
سپاس‌های دریافتی: 2877 بار

Re: دانشمندان پرده از منشأ مغزی و عصبی «وسواس» برداشتند

پست توسط mahshid-banoo » شنبه 10 دی 1390, 11:47 pm

درود

دوستان من برای چندمین بار ازتون تقاضا میکنم
وقتی لطف میکنید و مطلبی میزارید حتما منبع اون پست رو هم در پایان بزارید!
آشنایان ره عشق درین بحر عمیق
غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده

ارسال پست

بازگشت به “روانشناسي و روان پزشكي”