دلیل نام مرورگرهای اینترنتی مشهور را بدانید ...

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 656
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 تیر 1389, 1:11 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1080 بار
سپاس‌های دریافتی: 3412 بار

دلیل نام مرورگرهای اینترنتی مشهور را بدانید ...

پست توسط dolphine »

 [COLOR=#NaNNaNNaN]مرورگرهای اینترنتی در تمامی روز و هر روز هفته فعالند، خواهاین مرورگر اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس، گوگل کروم و یا سفری باشد، با وجود اینکهامروزه مرورگرها یکی از مهمترین نرم افزاری کاربردی هستند، ریشه و دلیل انتخاب نامآنها به فراموشی سپرده شده است.  
 [COLOR=#NaNNaNNaN]   
 [COLOR=#NaNNaNNaN]به گزارش مهر، با توجه به جایگاه مرکزی که این نرم افزارها درزندگی انسان دارند، باید تاریخچه ای نیز در پس ساخت و نامگذاری این نرم افزارهاوجود داشته باشد. “مارتین بیبی” توسعه دهنده نرم افزاری در مایکروسافت تاریخچه ایاز انتخاب اسامی مرورگرها را گردآوری کرده است. بعضی از آنها نامی آشکار و واضحدارند، مانند اینترنت اکسپلورر. نام این مرورگر به خوبی نشان می دهد که در حالارائه چه خدماتی است، اما بعضی دیگر از مرورگرها مانند”اپرا” هیچ نشانه ای ازخدماتی که ارائه می کنند نداشته و تنها به دلیل زیبا بودن انتخاب شده اند. بااستثنا در نظر گرفتن اینترنت اکسپلورر و اوپرا، هیچ یک از اسامی مرورگرهایی که”بیبی”تاریخچه آنها را گرد آوری کرده از شرکت سازنده مرورگرها برگرفته نشده است. برایمثال به نظر نمی آید کسی منشا نام”سفری” (   [COLOR=#NaNNaNNaN]   [COLOR=#NaNNaNNaN]) را بداند، شاید بخشی از نام این مرورگر ازنام وبلاگی به نام    [COLOR=#NaNNaNNaN]  
 [COLOR=#NaNNaNNaN]برگرفته شده باشد، اما این نام ارتباطی مستقیم با مفهوم جستجو در طبیعت وحشی داشتهو به نوعی به مفاهیمی مانند اکتشاف و مسیریابی اشاره ای ضمنی دارد.  
 [COLOR=#NaNNaNNaN]    [COLOR=#NaNNaNNaN]
●   

 [COLOR=#NaNNaNNaN]    [COLOR=#NaNNaNNaN]شاید نامشخص ترین نام در این میان نام مرورگر فایرفاکس شرکتموزیلا باشد.”بیبی” داستانی معروف را درباره نامگذاری این مرورگر بیان می کند کهبر اساس آن نامگذاری این شرکت و مرورگرش از ترکیب واژه هایی انجام گرفته و هدف نهاییاین شرکت بوده است. بر اساس گزارش    [COLOR=#NaNNaNNaN]   [COLOR=#NaNNaNNaN]،ترکیب دو عبارت”   [COLOR=#NaNNaNNaN]Mosaic    [COLOR=#NaNNaNNaN]”(نابود کننده مرورگر موزائیک) و    [COLOR=#NaNNaNNaN]  
 [COLOR=#NaNNaNNaN]به معنی قدرتی گودزیلا مانند که می تواند مرورگر موزائیک را نابود سازد، منجر بهابداع نام    [COLOR=#NaNNaNNaN]   [COLOR=#NaNNaNNaN]شده است.  
 [COLOR=#NaNNaNNaN]   
 [COLOR=#NaNNaNNaN]● اینترنت   
 [COLOR=#NaNNaNNaN]    [COLOR=#NaNNaNNaN]در سال ۱۹۹۵ داشتن نامی که به افراد ایده ای کلی درباره کارایییک محصول را بدهد، ایده ای بسیار رایج و محبوب بود. به ویژه که در آن زمان که افرادبه تازگی با پدیده ای به نام اینترنت آشنا شده بودند و تلاش داشتند به گونه ای خودرا درگیر آن کنند. اکسپلورر (جستجوگر) برای بیان مفهوم آزادی و امکاناتی که بهواسطه استفاده از وب برای افراد به وجود می آمد انتخاب شده است و با شعار پیشینشرکت مایکروسافت”هدف امروزت چیست؟” در یک راستا قرار داشت.  
 [COLOR=#NaNNaNNaN]   
 [COLOR=#NaNNaNNaN]●    [COLOR=#NaNNaNNaN]Netscape   
 [COLOR=#NaNNaNNaN]   
 [COLOR=#NaNNaNNaN]   [COLOR=#NaNNaNNaN] اولین مرورگر زندگی بسیاری از افراد بود که بر اساس مرورگر موزائیک ساخته شده بود.نام موزائیک نیز به احتمال زیاد از این رو انتخاب شده بود که برای اولین بار امکاننمایش متن و تصویر به صورت همزمان بر روی یک صفحه به وجود آمده بود.    [COLOR=#NaNNaNNaN]   [COLOR=#NaNNaNNaN]اولین محصول شرکت    [COLOR=#NaNNaNNaN]   [COLOR=#NaNNaNNaN]پس از زمانی بود که این شرکت نام خود رااز”شرکت ارتباطاتی موزائیک” تغییر داد.    [COLOR=#NaNNaNNaN]   [COLOR=#NaNNaNNaN](هدایتگر) نیز مانند اینترنت اکسپلورر نامیاست که مفهوم آن به عنوان یک مرورگر اینترنتی کاملا واضح است.  
 [COLOR=#NaNNaNNaN]   
 [COLOR=#NaNNaNNaN]●   
 [COLOR=#NaNNaNNaN]    [COLOR=#NaNNaNNaN]بیشتر افراد فراموش کرده اند که فایرفاکس از ابتدا به این نامخوانده نمی شد و در واقع طی گذشت زمان چندین بار دچار تغییر نام شده است. در ابتدانام آن”فونیکس” بود که به دلیل بروز اختلاف با شرکتی هم نام به”پرنده آتشین” (   [COLOR=#NaNNaNNaN]   [COLOR=#NaNNaNNaN]) تغییر نام داد. این نام نیز با پروژه ای”منبعباز” هم نام شد، از این رو پس از مشاوره های فراوان با چندین وکیل نام فایرفاکس(نام دیگر پانداهای سرخ است و هیچ ارتباطی با پرنده های افسانه ای ندارد) برای اینمرورگر انتخاب شد.  
 [COLOR=#NaNNaNNaN]   
 [COLOR=#NaNNaNNaN]●   
 [COLOR=#NaNNaNNaN]    [COLOR=#NaNNaNNaN]انتخاب اپرا برای نامگذاری یک مرورگر دلایل مختلفی داشته است.مهمترین آن این است که اپرا در همه جای دنیا، ایتالیا، روسیه، فرانسه یک معنی را میدهد. دلیل دیگر این است که اپرا تقریبا در همه جای جهان ریشه های تاریخی دارد وهمواره با کیفیت و استانداردهای بالای هنری سر و کار داشته است، برای مثال اپرا یکیاز بی حاشیه ترین هنرها در جهان به شمار می رود و تمامی هنرمندان در آن از بالاترینسطوح اجتماعی و اخلاقی برخوردارند، دلیل سوم نیز سرگرم کننده بودن اپرا است.  
 [COLOR=#NaNNaNNaN]   
 [COLOR=#NaNNaNNaN]●   
 [COLOR=#NaNNaNNaN]   
 [COLOR=#NaNNaNNaN]“بیبی” در وبلاگ خود نوشته است که برای انتخاب نام این مرورگرمشهور و محبوب رای گیری های زیادی انجام شده است اما در نهایت نام کروم برای آن پیشنهادشد و دلیل اول این پیشنهاد این نام نیز علاقه یکی از طراحان ارشد این مرورگر بهخودروهای تندرو است. به تدریج استفاده از این نام برای مرورگر گوگل رواج پیدا کردزیرا طراحان آن به این نام عادت کردند و این نام را با سرعت بالای مرورگر مرتبط میدانستند.  


==========================================
==========================================
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] هر کسی که از ترس شرش مورد احترام دیگران است .... از امت من نیست .  
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif]   
[HIGHLIGHT=#d8d8d8][FONT=Microsoft Sans Serif] پیامبر اکرم (ص)  
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”