حذف قبوض کاغذی تلفن آری یا خیر؟

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 696
تاریخ عضویت: چهارشنبه 18 آبان 1390, 12:32 pm
سپاس‌های ارسالی: 1326 بار
سپاس‌های دریافتی: 2341 بار
تماس:

حذف قبوض کاغذی تلفن آری یا خیر؟

پست توسط serat&mersad »

[HIGHLIGHT=#FFFF00]حذف قبوض کاغذی تلفن آری یا خیر؟ 

[External Link Removed for Guests]

طرح پیشنهادی برای حذف قبوض آب، برق، گاز و تلفن و ایجاد سامانه بدون قبض کاغذی در یکی از جلسات شورای اداری استان تهران ارائه و مقرر شده بود دستگاه‌ها اقدامات لازم را برای اجرای این طرح انجام دهند، اما این سوال وجود دارد که آیا حذف کامل قبوض کاغذی امکانپذیر است؟

براساس نتایج بررسی‌های کارشناسی که درباره هزینه‌های صدور قبض کاغذی از ابتدای چاپ تا زمان پرداخت صورت گرفته، قیمت تمام شده هر قبض 750 تومان برای دولت هزینه دارد، بنابراین و با توجه به این موضوع طبیعی است که با الکترونیکی شدن قبوض و حذف قبوض کاغذی از بسیاری هزینه‌های مالی، زمانی و هزینه‌های مربوط به توزیع قبوض و مواردی دیگر جلوگیری شده و امور مربوطه در این زمینه تسهیل یافته و صرفه‌جویی‌های زیاد و چشم‌گیری را شاهد خواهیم بود.

چندی پیش معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری تهران خبر داد که به زودی تمامی قبض های کاغذی آب، برق، گاز و تلفن به صورت الکترونیکی می‌شوند.

نصرالله ابراهیمی درباره حذف قبوض کاغذی گفته بود: اگر قبض آب، برق، گاز و تلفن را که ماهی یکبار صادر می شود جمع کنیم، در طول یکسال 24 قبض برای هر خانوار صادر می‌شود و چنانچه این عدد را در 750 تومان و هم‌چنین سه میلیون و 850 هزار خانوار تهرانی ضرب کنیم، سالیانه حدود 70 میلیارد تومان صرفه‌جویی می‌شود.

اما نکته مورد بحث این گزارش به قبوض تلفن مربوط است؛ چندی پیش کلیه عملیات صدور تا پرداخت قبوض تلفن ثابت و همراه در دو استان گیلان و کرمان به‌صورت پایلوت از طریق سیستم‌های الکترونیکی انجام شد.

هزینه‌ی صدور و توزیع قبوض تلفن حداقل 200 تومان است که اگر از طریق الکترونیکی پرداخت نشود، بین 150 تا 500 تومان دیگر نیز برای مخابرات هزینه دارد.

در حال حاضر برای صورتحساب‌های زیر سه هزار تومان تلفن ثابت و همراه قبضی صادر نمی‌شود؛ این اقدام به علت صدور قبض کمتر، صرفه‌جویی‌هایی را برای مخابرات در پی داشت و از سوی دیگر به علت کاهش دفعات مراجعه برای پرداخت به نفع مشترکان است.

اما درباره قبوض الکترونیکی دو دیدگاه در این زمینه وجود دارد، برخی معتقدند که روال صدور قبض باید کاملا الکترونیکی شود اما در این زمینه هنوز مخابرات به جمع‌بندی نرسیده‌ است.

اگر بنا باشد برای 4 یا 5 میلیون مشترک قبض صادر نشود حتی اگر هر قبض3 یا 4 هزار تومان در ماه باشد ممکن است وصولی‌ها بالا برود.

به هر حال مخابرات به فکر ساماندهی این طرح است و البته بنا دارد که اگر قبض صادر نشد به صورت پیامکی برای مشترکان مبلغ صورت‌حساب را ارسال کند تا درصورت تمایل از طریق الکترونیکی پرداخت کنند، زیرا پرداخت از طریق الکترونیکی هزینه خاصی ندارد.

منبع:ایسنا
به سوی میدانهای جنگ وجهادبشتابیدومرگ رادرآغوش بگیریدوآنرابفشاریدکه شهیدان راه خدارادرنزدخدامقامی بس بزرگ است.
ان الحسین مصباح الهدی وسفینه النجاه.
گرگ اجل یکایک ازاین گله می برد...این گله رانگرکه چه آسوده می چرد.
اللَّـهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّد وآلِ مُحَمَّد

[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests] [External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”