کشف ارزش سهام

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بورس به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Solver, شوراي نظارت, Solver, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 6 بار
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

کشف ارزش سهام

پست توسط تاج سر » شنبه 29 بهمن 1390, 8:25 am

با سلام
از کجا بفهمم یک سهام ارزنده هست مثلا سایپا اذین قیمتش 600 ریاله وسودش 70 ریال
معنیp/eچیه چطور بفهمم این سهم با این قیمت با این سود خوبه :razz: :-o
آخرین ويرايش توسط 2 on Solver, ويرايش شده در 0.
دلیل: تفکیک پست از مبحث / اصلاح عنوان
   [HIGHLIGHT=#f2f2f2] به سلامتی مادر که وقتی غذا سر سفره کم  
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]  
[HIGHLIGHT=#f2f2f2] اولین کسی که از اون غذا دوس نداره خودشه . . . 
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]  

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: کشف ارزش سهام

پست توسط Solver » شنبه 29 بهمن 1390, 10:22 am

باید دید ارزنده به چه معنا می باشد!

در بورس سهام / کالا / واحدی ارزنده است که خرید و فروش آن در زمان های تعیین شده موجب رشد بازده سرمایه شما شود. این رشد می تواند حاصل دریافت سود هر سهم، افزایش قیمت هر سهم یا دیگر موارد مانند حق امتیازها باشد.

از کجا بفهمم یک سهام ارزنده هست؟

این کار را تحلیل می نامند. چندین روش تحلیل وجود دارد که 2 روش متداول تر است:  
  • تکنیکال
  • بنیادین

در روش تکنیکال بر اساس یک سری فرمول ها، با بررسی گذشته سهام، مثل قیمت سهام و نمودار پارسالش در همین بازه زمانی، نمودار 2 ساله. نموداره 2 ماه قبل و ... نسبت به تعیین سقف رشد و زمان نزول می پردازند.

در اکثر تحلیل های تکنیکال یک سقف و زمان شکست تعیین می شود. این روش تحلیل قدری برای شروع کار دشوار بوده و مستلزم تسلط به برخی تحلیل های محاسباتی نمودار است.

روش بنیادین که پر مصرف ترین روش در جهان و کشور ما می باشد، یک روش حرفه ای نیست اما باید گفت برای افراد غیر حرفه ای به مراتب بهتر از دیگر روش ها جواب می دهد.

در این روش شما قیمت سهام، سود پیش بینی شده برای هر سهم در سال جاری و سال گذشته، نسبت قیمت سهام به سودش، وضعیت بازار اون صنعت، اوضاع اقتصادی و سیاسی کشور، وضعیت روانی بازار و شایعات و اخبار را مد نظر قرار داده و ارزش هر سهام را به دست خواهید آورد.

روش های زیاد دیگری وجود دارد که هر کدام خصوصیات خودش را دارد، و البته مثلاً روش بنیادین شما ممکن است منحصر به خودتان باشد و فرمول های مخصوص به خود برای بررسی داشته باشید که دیگران از آنها بی خبر باشند. مثلا بنده بیشتر از تئوری مدرن پرتفولیو بهره می برم.

هر چند این روش در بازار ایران توسط بسیاری از متخصصین کارآمد به حساب نمیاد؛ اما اگر بتوان به کمک روش بنیادین به اصلاح خوش بینی های این تئوری در مورد رشد کل کشور و شاخص بورس در بدترین شرایط پرداخت، آن گاه یک خروجی مطلوب خواهیم داشت که بنده چنین کاری می کنم.

معنیp/eچیه

نسبت P به E در حقیقت یک عدد است که حاصل تقسیم price (قیمت) به Earning (درآمد) می باشد. این نسبت در تحلیل بنیادین از مهمترین فاکتورها در خرید است.

مراد از درامد همان سود هر سهم است. شرکت های حاضر در بورس، موظف هستند سود سال مالی خود را پیش بینی و بیان کنند. اگر در بین سال مالی مسائلی پیش بیاد نسبت به تعدیل این نرخ سود اقدام خواهند کرد.

در تحلیل بنیادین شما باید چند سال سابقه شرکت را در تعدیل بررسی کنید تا بفهمید این شرکت خوش بینانه نرخ سود خود را پیش بینی می کند یا محافظه کارانه، یا شاید هم واقع بینانه ...

مثلا یک شرکت که مواد خامش را با یورو خرید می کند اگر قیمت یورو را اول سال در زمان محاسبه نرخ سود 1100 در نظر گرفته باشد کمی خوش بینانه نرخ سود را بیان کرده است، اگر 1500 در نظر گرفته باشد باید گفت محافظه کارانه است و اگر هم بین این دو باشد باید گفت دواقع بینانه.

حالا اگر سود یک سهم را مثلا 122 ریال اعلام کرد و بعد از 6 ماه یعنی یک نیم سال مالی شرکت درامدش طوری بود که سود هر سهم چیزی در حدود 70 ریال بود، روشن است سود بیش از پیش بینی بوده است (به جز موارد خاص) به همین ترتیب شرکت باید تعدلیل نرخ سود را انجام داده و به بورس گزارش دهد.

گزارش تعدیل قیمت هر شرکت مستقیماً در شبکه کدال در دسترس است. همچنین برای بررسی های اطلاعات مالی شرکت ها میتوانید به کمک شبکه کدال به بررسی ترازنامه اون شرکت بپردازید.

خوب قصد نداریم این مبحث را کلاس تحلیل بکنیم، برگردیم سر سوال شما و سهام مورد نظر شما را به تحلیل بزاریم:

سایپا آذین که در بورس تهران با نماد خاذین حضور دارد الان ساعت 9:47 صبح روز شنبه 29 بهمن 90 قیمتش 606 ریال است. بهترین عرضه 629 و بهترین تقاضا 604 ریال است.

یک فاکتور تحلیل قیاس اختلاف ارزان ترین تقاضا خرید با گران ترین تقاضا (البته ضمن در نظر داشتن حجم و تعداد) با یکدیگر و پس بینی شانس معامله است. سهامی که معامله می شود یک امتیاز دارد و آن هم شانس نقد شوندگی ... حالا چه سود بدهد و چه زیان به هر حال شما خیالتان راحت است که می توانید پولتان را نقد کنید و دچار گره نخواهید شد.

در مورد خاذیین با توجه به اطلاعات اخیر تقاضاها و عرضه ها که میتوانید از اینجا مشاهده کنید:

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

مشخص است یک سهام فعال است و شانس نقد شوندگی آن خوب است.

البته در مورد تعدیل EPS باید در کدال جستجو کنید اما نسبت P/E این سهام طبق آخرین اطلاعات بنده 151 است (هر چند در سایت بورس 153.5) بیان شده است.

بنده تحلیل خودم را براتون میزارم البته من فاکتورهای خاصی را مد نظر دارم و شاید شما به خوبی متوجه این آمار نشید اما نمودار سال 89 و 90 سهام شرکت را می توانید در تصویر مشاهده کنید:

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

من اگر بخواهم روی این سهام کار کنم دست نگه میدارم تا در ارزان ترین قیمت اون را خرید کنم. هر چند خرید اکنون نیز چندان بد نیست و شاید یک وقت حساب و کتاب من غلط باشد و سهام از فردا شروع کند به گران شدن!

اما اگر در وقت مناسب خرید کنم شاید این سهام را حدود 50 یا حتی 49 ریال هم بشود خرید و این یعنی 17 ریال ارزان تر. و البته وقت فروش هم در نموادر تقریبی خودم مشخص کرده ام ...

البته این سهام در حوزه فعالیت من نیست و من دقیقاً نمیتونم تحلیل دقیق ازش ارائه کنم و نظر درستی روی ارزش اون بدهم. از نظر تکنیکال این سهام برای کوتاه مدت چیزی جز ضرر نیست و در بازه 6+ ماه یک سهام خوب که مناسب نوسان گیری سبد خرید شما خواهد بود.

اما از نظر بنیادین شما باید اخبار مربوط به این سهام را جستجو کنید و بخوانید تا بفهمید این شرکت دارد چه کار می کند، چه قراردادهایی در پیش رو دارد، وضع کلی صنعت خودرو چطور است و امثالهم.

بنده پیش تر عرض کرده بودم، اگر قصد خرید دارید توصیه جدی دارم با صندوق های سرمایه گذاری شروع کنید و بعد برید سراغ سهام ها ... 
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

New Member
نمایه کاربر

پست توسط تاج سر » شنبه 29 بهمن 1390, 10:55 am

با سلام مجدد
رفتم تو سایت کدال ولی کد صنعت (ISIC) را نمی دانم از کجا باید پیدا کنم تا بتوانم وارد درخواست کنم :AA:
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]  
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]  

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Solver » شنبه 29 بهمن 1390, 11:06 am

, این کد برای نماد خاذین 343014 است.

اما نیاز به دانستن این ندارید، از سربرگ ها گزینه جستجو را بزنید و فقط نماد مورد نظر را انتخاب کنید تا تمام گزارش اون نماد را مشاهده کنید، مثلا برای خاذین:

در پست قبل گفتم:

سایپا آذین که در بورس تهران با نماد خاذین حضور دارد الان ساعت 9:47 صبح روز شنبه 29 بهمن 90 قیمتش 606 ریال است. بهترین عرضه 629 و بهترین تقاضا 604 ریال است.

و الان:

قیمتش همچنان 606 ریال است. بهترین عرضه 606 ریال و بهترین تقاضا 600 ریال است. به عبارت خودمانی، دارندگان سهام متوجه شده اند سهامشان فروش نخواهد رفت و حاضر شده اند ارزان تر بفروشند و البته خریداران نیز دیگر با قیمت 606 نیز رضایت به خرید ندارند.

من فکر کنم این سهام پیرو پیش بینی به غیر از نوسانات مقطعی و روزانه به طور مستمر تا حدود 49 ریال سقوط خواهد داشت. البته شاید این نظر من است و شاید متخصصین و کارگزاران نظر متفاوتی داشته باشند.
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

New Member
نمایه کاربر

پست توسط تاج سر » شنبه 29 بهمن 1390, 11:35 am

عزیزم :razz: متشکرم الان تمام سهامی که دارم تو ضرر هستم :lol:
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]  
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]  

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Solver » شنبه 29 بهمن 1390, 12:35 pm

,

اگر حساب شده خرید کرده باشید نباید ناراحت باشید.

چون شما پیش بینی این کاهش قیمت ها را باید کرده باشید و مثلا اگر فردا فلان سهم ارزان شد قصه نخورید چون شما قصد کرده اید آن را دقیقا اردیبهشت ماه معامله کنید و اگر در اون ماه قیمت سهام مناسب نباشد باید غصه بخورید ... :D و این بین را یا حالا شانسی (بنیادین) رد خواهید کرد یا تمرین نوسان (تکنیکال) پیش بینی کرده اید.

New Member
نمایه کاربر

پست توسط تاج سر » شنبه 29 بهمن 1390, 12:57 pm

به نظر شما با سهامی که دارم در کجا ایستادم :?
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]  
[HIGHLIGHT=#f2f2f2]  

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Solver » دو شنبه 1 اسفند 1390, 6:36 pm

نماد خاذین امروز قیمتش شد همان 600 ریال که به نظر آمده بود. و ضمناً تقاضا به 0 رسید براش! عرضه هم شد 635 که بیهود قیمت گذاری شده و البته حجمش یک 10.000 تا به قیمت 635 ، 1000 به قیمت 640 و 1000 تا هم 650 است. من الان پس از بررسی بیشتر فکر کنم این سهم شاید به 490 نرسد اما قطعا هنوز از این هم ارزان تر خواهد شد.

,
هر موضوع را در یک مبحث دنبال کنید تا زودتر به پاسخ برسید، مثلا در اینجا در مورد سهام سوال و جواب باشد، بحث سبد خرید را در انجمن دیگر دنبال کنید.

Rookie Poster
Rookie Poster
محل اقامت: اصفهان
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 55 بار
تماس:

پست توسط king spilot » دو شنبه 1 اسفند 1390, 6:45 pm

سلام
من سرمایم را سپرده گذاشتم . ولی الان با این سود ماهیانه کم چطوری سرمایه گذاری در بورس را شروع کنم؟
آموزش زبان روسی
Русский язык

ارسال پست

بازگشت به “بورس”